Προς το περιεχόμενο

Format σε Sony Vaio VGN-NR31E/S


ermis01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, θέλω να κάνω Format σε ένα Sony Vaio VGN-NR31E/S.

Επειδή δεν είναι δικό μου, θέλω να με διαφωτίσετε σε κάποια πράγματα. Ο κάτοχος του μου είπε ότι το λαπτοπ δεν συνοδευόταν με κάποιο δισκάκι που να έχει τα Windows μαζί με τους drivers του λαπτοπ. Ισχύει ή το έχασε? Αν ισχύει πως δημιουργώ εγώ τετοιο δισκάκι? (σε Toshiba ξέρω πως γίνεται αλλα σε Vaio όχι.) Αν το έχασε, που βρίσκω άλλο?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, θέλω να κάνω Format σε ένα Sony Vaio VGN-NR31E/S.

Επειδή δεν είναι δικό μου, θέλω να με διαφωτίσετε σε κάποια πράγματα. Ο κάτοχος του μου είπε ότι το λαπτοπ δεν συνοδευόταν με κάποιο δισκάκι που να έχει τα Windows μαζί με τους drivers του λαπτοπ. Ισχύει ή το έχασε? Αν ισχύει πως δημιουργώ εγώ τετοιο δισκάκι? (σε Toshiba ξέρω πως γίνεται αλλα σε Vaio όχι.) Αν το έχασε, που βρίσκω άλλο?

Ευχαριστώ!

Ξεκινας τον υπολογιστη και πατας συνεχεια το F10 και ακολουθεις τις οδηγιες .Ετσι σου κανει recovery τον υπολογιστη σου στην αρχικη του μορφη . Οταν θα επαναφερεις τον υπολογιστη καλα θε ειναι να δημιουργησεις και recovery DVD μπας και σου "χτυπησει" καποια στιγμη το κρυφο παρτισιον του λειτουργικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στο site της Sony. Τους drivers που βρήκα τους έχει και στο σκληρό δίσκο. Το πρόβλημά μου είναι: α) πως θα επανεγκαταστήσω τα Vista αφού δεν τα έχω σε DVD και β) πως θα περάσω τους drivers έναν-έναν (ολα τα recovery discs που έχω δει έως τώρα -toshiba, HP, ktl- εργοστασιακά ή μη έχουν τα Vista με ενσωματωμένους όλους τους drivers του λαπτοπ)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:29 ----------

 

Ξεκινας τον υπολογιστη και πατας συνεχεια το F10 και ακολουθεις τις οδηγιες .Ετσι σου κανει recovery τον υπολογιστη σου στην αρχικη του μορφη . Οταν θα επαναφερεις τον υπολογιστη καλα θε ειναι να δημιουργησεις και recovery DVD μπας και σου "χτυπησει" καποια στιγμη το κρυφο παρτισιον του λειτουργικο .

 

Thanks Chris68, έκανα ποστ πριν δω την απάντησή σου. Πως μπορώ να δημιουργήσω τώρα το recovery DVD, πριν τη διαδικασία του F10 δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν κανω λαθος πρεπει να υπαρχει ειδικο προγραμμα που σου δημιουργει το Recovery DVD και ειναι ηδη εγκατεστημενο μεσα στον υπολογιστη σου .Συνηθως βγαζει υπενθυμιση στο ρολοι μεχρι να το κανεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Άμα άλλαξες δίσκο ξέχνα το,πάει και το partition που είχε το backup και πρέπει να κάνεις κανονικό install.Αυτά τα recovery είναι λίγα MB ίσα-ίσα για να φορτώσει ένα περιβάλλων από το οποίο μπορείς να επαναφέρεις το σύστημα σου από αρχεία που βρίσκονται στον σκληρό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα άλλαξες δίσκο ξέχνα το,πάει και το partition που είχε το backup και πρέπει να κάνεις κανονικό install.Αυτά τα recovery είναι λίγα MB ίσα-ίσα για να φορτώσει ένα περιβάλλων από το οποίο μπορείς να επαναφέρεις το σύστημα σου από αρχεία που βρίσκονται στον σκληρό σου.

 

+1

Και ξέρεις ποια θα είναι η απάντηση τους σε τυχόν service.. Δεν ισχύει η εγγύηση :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά του έβαλα 7άρια, απλά δεν μπορώ να βρω όλες τις εφαρμογές της sony που είχε από την αρχή το laptop.

 

Καλύτερα.. Δεν σου χρειάζονταν.. Ειναι και πιο ελαφρύ τώρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...