Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα αναπαραγωγής .mts αρχείου video


JRIXM8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα μία κάμερα sony hdr-sr12 η οποία γράφει hd βιντεάκια σε ανάλυση 1920χ1080i. Το πρόβλημα μου είναι ότι προσπαθώ να τα δω συνδέοντας την κάμερα στο pc και με το που ανοίγω τα αρχεία .mts με τον media player classic δεν "φαίνονται" καλά. Η αναπαραγωγή γίνεται λίγο πιο αργή απ'ότι η πραγματική κίνηση ενώ διακρίνονται άνετα με το μάτι οι γραμμές που κάνει το interlace. Κατέβασα ότι codec βρήκα για AVCHD που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη κάμερα αλλά τίποτα.

Το pc μου είναι:

cpu: core2duo 4300

gpu: nvidia 8800gts 320MB

ram: 2GB (800mhz)

Δεν νομίζω ότι φταίει η ισχύς του υπολογιστή για την προβληματική αναπαραγωγή. Δοκίμασα ακόμη με διάφορα προγράμματα (π.χ. xilisoft video converter, picture motion browser, το οποίο δίνει η ίδια η sony κ.α.) να μετατρέψω τα συγκεκριμένα βιντεάκια σε άλλη μορφή αλλά παντού φαινόταν οι γραμμές που κάνει το interlace και καθυστερούσε η αναπαραγωγή...

Όποιος είχε το παραπάνω πρόβλημα και το έλυσε ας μου πει πώς γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα...:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε τον KMplayer.Είναι κορεάτικος,free και παίζει τα ΠΑΝΤΑ

 

Τον κατέβασα αλλά δεν είναι πρόβλημα το ότι δεν παίζει καθόλου αλλά το ότι δεν παίζει σωστά.

 

Ανεβάζω και μία εικόνα για να φανεί το πρόβλημα:

 

u3g8zi6b8c8pok9p05oq.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε θα εφαρμόσεις κάποιον deinterlacer (όπως τα deinterlacing φίλτρα που περιλαμβάνει ο ffdshow-tryouts codec) σε πραγματικό χρόνο κατά την αναπαραγωγή είτε κατά τη μετατροπή των αρχικών MTS στο τελικό format που θες θα εφαρμόσεις εκεί deinterlacing (π.χ. μέσω Avisynth).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε θα εφαρμόσεις κάποιον deinterlacer (όπως τα deinterlacing φίλτρα που περιλαμβάνει ο ffdshow-tryouts codec) σε πραγματικό χρόνο κατά την αναπαραγωγή είτε κατά τη μετατροπή των αρχικών MTS στο τελικό format που θες θα εφαρμόσεις εκεί deinterlacing (π.χ. μέσω Avisynth).

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Με έσωσες! Τελικά η λύση είναι αυτή που λες. Εγκατέστησα το ffdshow και από το μενού του Media Player Classic πατάω play -> filters -> ffdshow video decoder και στην καρτέλα ffdshow επιλέγω το deinterlacing με method: Cubic interpolation.

 

Τώρα όποιο .mts και .mt2s ανοίξω το παίζει κανονικά, αν και ακόμη στα .mts έχει ένα μικρό πρόβλημα με την ταχύτητα αναπαραγωγή και ειδικά μετά από κάποιο σημείο συνήθως κολλάει η αναπαραγωγή, αυτό υποψιάζομαι ότι συμβαίνει διότι απαιτεί ακόμη δυνατότερο επεξεργαστή.

 

Παραθέτω και την εικόνα του παραπάνω δείγματος που είχα ανεβάσει για να φανεί η διαφορά.

 

Κατευθείαν με αναπαραγωγή .mts:

 

snapshot20090622224900.jpg

 

Μετά από μετατροπή του βίντεο σε .mp4 με h.264:

 

snapshot20090622224945.jpg

 

Και μετά από μετατροπή σε .avi με msmpeg4:

 

snapshot20090622231419.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...