Προς το περιεχόμενο

Drivers-προβλημα μετα απο format/reinstall windows xp


thanvar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους. (Παρεπιμπτοντως αν δεν ειμαι στο σωστο μερος του forum παρακαλω τους mods να μετακινησουν το θεμα στο καταλληλοτερο μερος)

Προχτες δημιουργηθηκε ενα προβλημα στο PC της μαμας μου με malware, spyware κτλ.Επειτα απο προσπαθειες μιας ολοκληρης ημερας δεν καταφερα τιποτα και ετσι ειπα να κανω format και reinstall τα windows xp professional απο την αρχη για να ξεμπερδευω οριστικα με τους ιους κτλ. Αφοτου ολα πηγαν ρολοι φτανουμε στο σημειο που πλεον εχει ανοιξει, καθαρο επιτελους, το PC και ο σκληρος ειναι αδειος. Ομως υπαρχει ενα προβλημα, ψαχνωντας στο device manager ειδα πως λειπουν (κιτρινο ερωτηματικο) τα drivers για:

1. Ethernet controller (λογω αυτου το PC δεν μπαινει στο internet)

2. PCI Device

3. PCI Simple Communication Controller

4. SM Bus Controller

5. Video Controller

Επειδη η "σχετικοτητα" μου με τους υπολογιστες καπου εδω στερευει ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω για να επαναφερω τα drivers αυτα απο την στιγμη που η μανα μου ΠΕΤΑΞΕ το πρωτο cd που ηρθε μαζι με το κουτι του PC και δεν γνωριζω ουτε μαρκες ουτε τιποτα αλλο.

Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω και δεχομαι απειλες πως αν δεν της το φτιαξω συντομα, επειδη και καλα εγω ξερω απο αυτα, θα κοπει το φαγητο..... ΒΟΗΘΕΙΑ παιδια! :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν βρείτε απο που είχατε αγοράσει και ποιο μοντέλο είναι ο υπολογιστής δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μετα θα χρειαστείς εναν άλλο υπολογιστή με προσβαση στο Interntet όπως αυτους στα internet cafe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορητός είναι ή Desktop?Αν είναι Desktop μπορείς να ανοίξεις το κουτί σου και να διαβάσεις τι λεέι πάνω η μητρική σου(συνήθως γράφει το μοντέλο).Μας λες και βρίσκουμε divers θα τους αντιγράψεις απο ένα pc σε ένα cdaκι και τους φορτώνεις απο εκέι.Αν είναι φορητός μας λες μοντέλο βρίσκεις drivers αντιγράφεις cdακι και φορτώνεις απο εκεί.:-).Δεν είναι κάτι θα τα βρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα να σας ευχαριστησω για την βοηθεια εκ των προτερων!:-)

To PC ειναι desktop αγορασμενο απο την Ιnfomatic. Ανοιξα το PC και ειδα διαφορα... Δυστυχως οπως προειπα δεν ξερω σχεδον τιποτα οσον αφορα hardware κτλ. οποτε δεν ξερω ακριβως που να κοιταξω...

Το Motherboard ειναι Intel Pentium D Processor 820. (Εχω καταγραψει κι αλλα νουμερα κτλ που ειναι σημειωμενα πανω στο αυτοκολλητο αλλα δεν ξερω ποια ειναι χρησιμα και ποια οχι. Αμα χρειαζονται καποια συγκεκριμενα ζητηστε τα μου να σας τα γραψω παρακαλω.)

Με βαση την 'λογικη' (:-D) ειδα πως πανω στην υποδοχη του ethernet ειχε αναγλυφο το 'S-tech' η (5-tech) και ειχε εναν κωδικο απο κατω: P12-S54-4DW9-0635f

Στα usb ελεγε foxconn οπως και στο καλωδιο που συνδεει το DVD-R με Μotherboard.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:53 ----------

 

http://img26.imageshack.us/i/mamaboard.jpg/

 

Εδω θα δειτε την ετικετα που πηρα φωτογραφια.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:37 ----------

 

Παιδια βρηκα το chipset:

Chipset: Intel ® G965 Express chipset

Memory COntroller: 82G965

I/O controller: Intel ® 82801HB/HR

I/O Controller Hub (ICH8/ICH8R)

 

Tωρα που θα βρω τα drivers που μου λειπουν?? Δεν ξερω τι ακριβως να κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου νομίζω πως είσαι εδω πέρα http://www.intel.com/support/chipsets/sb/cs-022768.htm#b ψάξου λίγο γιατί εγώ μπερδεύτικα αν ξέρει κανείς κάτι να βοηθήσει..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:12 ----------

 

Λοιπόν το βρήκα είσα εδω πέρα http://downloadcenter.intel.com/Product_Filter.aspx?ProductID=2800 βάζεις το λειτουργικό που θέλεις και τους έχει όλους τους κατεβαζεις τους αντιγράφεις σε ένα cd και τους κάνεις install απο εκεί!!Αντε πες μασ αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνουμε αυτό το νούμερο που φένετε στο pic και το δείχνω με το Βελάκι... είναι συνήθως κάτω απο την κάρτα γραφικών.

 

το Pentium D που λές είναι ο επεξεργαστής και δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

για παράδειγμα αυτό που βλέπουμε ονομάζετε

 

K9A2 CF-F V2

 

Αμα βρείς την Motherboard θα είναι πιο εύκολο απο οτι με το Chipset.

post-3071-129063011618_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ClockOrange απ'το σαιτ της intel μονο 2 απο τα 5 θεματα διορθωθηκαν:

 

4. SM Bus Controller

5. Video Controller

 

Tα αλλα 3 παραμενουν χωρις drivers. Kαι φυσικα συνεχιζω να εχω προβλημα.

Οσον αφορα το Motherboard δυστυχως δεν εχει κατι τοσο μεγαλο οσο αυτο που μου εδειξες Sekos αλλα τα μονα που βρηκα (και μοιαζουν λιγο με αυτο που εγραψες) ειναι αυτα:

CPU-965SS

και

D41678-304

 

Ειμαι τοσο αχρηστος πλεον που ντρεπομαι... Παντως μου εκανε εντυπωση που πολλα απο αυτα που κατεβασα απο το σαιτ της intel δεν γινοντουσαν installed διοτι και καλα δεν ειχα τα απαραιτητα minimum requirements! Παρολο που ημουν στο σωστο μερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SeKoS εισαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ! Οσο ειναι κι ο AKEBONO ενα πραγμα!

Σε υπερευχαριστω για τιν πολυτιμη βοηθεια σου χαρη στην οποια λυθηκαν ολα μου τα προβληματα! Θεος που το πετυχες με την μια... (Save σε φακελο και στο δικο μου PC για να μην ξανατρεχω...:lol:)

Ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω και στον ClockOrange για την βοηθεια του αλλα και που μου εδωσε κουραγιο when I needed it!

ΥΠΟΧΡΕΟΣ.- :-):-):-D:-D:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά , έκανα format xp , έχω την

 

gigabyte P35-S3 version x.x

 

universal unique id 00000000-00000000-0000001A-4D4CBD10

 

Award Modular Bios v6.00PG

 

Award Bios Message intel p35 bios for p35-s3 F3

 

Motherboard id OEM00000 PROD00000000

 

Motherboard id 06/11/2007-P35-ICH9-6A79OG0MC-00

 

Device instance id PCI\VEN_10EC&DEV_8168&SUBSYS_E0001458&REV_01\4&345CAFAF&0&00E

 

που θα βρω ethernet controller , pci device , video controller ( vga compatible ) γιατί είναι με κίτρινο ερωτηματικό ; Δεν έχω τα cd ρε παιδιά . Ευχαριστώ πολύ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς να πω ότι είναι καλύτερα να ανοίγεις καινούργιο thread για το δικό σου πρόβλημα και να μην συνεχίζεις κάτω από άλλα threads που αναφέρονται σε (έστω) παραπλήσιο πρόβλημα. Αυτό βοηθάει και εσένα να πάρεις γρηγορότερα την απάντησή σου (μια και η ερώτησή σου δεν "θάβεται" μέσα στο forum αλλά και τους άλλους που ίσως έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα και δεν είναι ανάγκη να ψάχνουν κάτω από 50 σελίδες posts για την απάντησή τους αλλά μπορούν να βρουν εύκολα ένα thread με τίτλο πχ "Gigabyte P35-S3 drivers για XP?

 

Μετά την... φιλική κατσάδα η λύση στο πρόβλημά σου

 

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_List.aspx?Keyword=ga-p35-s3

 

φρόντισε απλά να διαλέξεις το σωστό Revision number (γραμμένο στο Motherboard συνήθως σε κάποια γωνία στα Gigabyte συνήθως κάτω αριστερά όπως κοιτάμε το κουτί με το motherboard μέσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...