Προς το περιεχόμενο

Συμπληρωση Βιογραφικου. Πως??


alexis333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους,

 

πηγα σημερα σε ενα καταστημα multirama για να ζητησω μια θεση για να κανω την πρακτικη μου ( για ενα εξαμηνο ) τελειώνοντας το Δημοσιο Ιεκ στην ειδικοτητα "Τεχνικος Η/Υ και Μηχανων Γραφειου"

 

Και μου ειπαν πως πρεπει να τους παραδωσω ενα βιογραφικο πρωτα.

 

Λιγο πανω κατω κατι γνωριζω αλλα για να ειμαι σιγουρος χρειαζομαι και βοηθεια.

Οποιος το εχει ξανακανει και γενικα οποιος γνωριζει θα ηθελα να με βοηθησει λιγακι.

 

Σας ευχαριστω θερμα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι, εγω ειμαι web designer και θα αναζητησω συντομα καποια δουλεια στο αντικειμενο αυτο. Αν αντι για ενα αρχειο word στειλω καποιο html (δηλαδη να ανοιγει με καποιον browser) οπου θα ειναι με σωστα δομημενο και εγκυρο κωδικα δεν θα ειναι καλυτερα;

Δεν μιλαω για υπερβολες και κινουμενα γραφικα στο βιογραφικο αλλα για ενα σοβαρο βιογραφικο που αντι να ειναι σε word θα ειναι σε html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιο το όφελος με αυτό;

 

Αυτός που είναι επιφορτισμένος να διαβάσει τα βιογραφικά, ίσως του αρέσει, ίσως παραξενευτεί, ίσως δεν του αρέσει. Σκέψου να γίνει καμία μ@λ@κί@ και δεν του κάτσει καλά η εκτύπωση ή "κτυπήσει" το αντιίκό του ή οτιδήποτε. Γενική συμβουλή, το βιογραφικό σε αρχείο που δεν μπορεί να αλλάξει και που δε θα προκαλέσει καμία αναταραχή σε αυτόν που πρέπει να το δει ===> pdf. Τα ίδια ισχύουν και για το cover letter σου.

Το βιογραφικό καλό είναι να είναι περιορισμένο σε έκταση και να έχετε κατά νου "ότι δουλέψατε στα goodies δε χρησιμεύει στο να γίνετε αστροναύτης", μη το βάλετε ή τουλάχιστον να είναι σε κάποιο σημείο ψιλοκρυμμένο.

 

Από εκεί και πέρα, αν θες να δείξεις τη δουλειά σου, στείλε ένα φάκελο που θα ξέρει τι τον περιμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που υπάρχουν στο ευρωπαϊκό πρότυπο καλό είναι να συμπληρωθούν, με βάση βέβαια και που το καταθέτεις. Αν έχεις δουλέψει ως σερβιτόρος και κάνεις αίτηση για νομικός σύμβουλος, δεν έχει νόημα να γράψεις την εμπειρία σου ως σερβιτόρος.

 

Στο cover letter, 1. δηλώνεις το ενδιαφέρον σου για τη θέση, 2. αναφέρεις για ποιους λόγους είσαι ο κατάλληλος αυτό σε αντιστοιχία με το βιογραφικό σου και τις απαιτήσεις της θέσης, 3. πως μπορείς να βοηθήσεις στους στόχους της εταιρείας και 4. σε τι αποβλέπεις εσύ προσωπικά, 5. τους ευχαριστείς για το χρόνο τους και δηλώνεις πρόθυμος να πας για συνέντευξη.

Η επιστολή αυτή πρέπει να είναι λιτή, περιεκτική, ευθεία, μέχρι 2 ευανάγνωστες σελίδες χωρίς επαναλήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμωτο μου φενεται πως θα τα κανω θαλασσα. :-D

 

Δεν ειμαι καλος σε αυτα. Ειναι η πρωτη μου φορα.

Το μονο που ξερω ομως ειναι πως θα προσπαθησω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς, όλοι πάθαμε για να μάθουμε κι εφόσον πας για πρακτική είναι φανερό πως ξέρουν τι περιμένουν από εσένα, ότι είσαι επαγγελματικά άγουρος κλπ κλπ.

 

Για την επιστολή μη φοβάσαι, το να είναι λιτή και ειλικρινής είναι τεράστιο πλεονέκτημα, βάλε αυτά τα 5 που έγραψα παραπάνω και γράψε 4-5 γραμμές για το καθένα, δίχως να πιέζεσαι να είναι ακριβώς τόσες και μετά δώστο σε κάποιον έμπειρο που μιλάει σωστά την ελληνική γλώσσα και εμπιστεύεσαι την κρίση του να σου πει την άποψη του και να συμπληρώσει καμία όμορφη λεξούλα, προτασούλα.

 

Άντε και καλή σταδιοδρομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιο το όφελος με αυτό;

 

Αυτός που είναι επιφορτισμένος να διαβάσει τα βιογραφικά, ίσως του αρέσει, ίσως παραξενευτεί, ίσως δεν του αρέσει. Σκέψου να γίνει καμία μ@λ@κί@ και δεν του κάτσει καλά η εκτύπωση ή "κτυπήσει" το αντιίκό του ή οτιδήποτε. Γενική συμβουλή, το βιογραφικό σε αρχείο που δεν μπορεί να αλλάξει και που δε θα προκαλέσει καμία αναταραχή σε αυτόν που πρέπει να το δει ===> pdf. Τα ίδια ισχύουν και για το cover letter σου.

Το βιογραφικό καλό είναι να είναι περιορισμένο σε έκταση και να έχετε κατά νου "ότι δουλέψατε στα goodies δε χρησιμεύει στο να γίνετε αστροναύτης", μη το βάλετε ή τουλάχιστον να είναι σε κάποιο σημείο ψιλοκρυμμένο.

 

Από εκεί και πέρα, αν θες να δείξεις τη δουλειά σου, στείλε ένα φάκελο που θα ξέρει τι τον περιμένει.

 

Συμφωνω οτι πρεπει να ειναι λιτο και περιεκτικο και τα εχω υποψιν αυτα που μου λες αλλα απο την στιγμη που λεω για καποια εταιρια που ασχολειται με το web design νομιζω θα ειναι καλυτερο να δωσω ενα βιογραφικο σε Html οπου θα μπορουν να δουν και τι κωδικα γραφω. Νομιζω οτι θα ειναι πιο ευκολο να το διαβασει καποιος επειδη θα τρεχει σε οποιονδηποτε υπολογιστη εχει ενα browser και αν δουλεψω και τα prin styles θα εχει μια σωστη εκτυπωση.

Ενα αλλο θεμα που θελω να ρωτησω ειναι οτι απο την στιγμη που ειμαι σε δημιουργικη εργασια αν θα ηταν καλο να επισυναψω ενα portfolio ωστε να δουν τι περιπου περιμενουν απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...