Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο στα καγκελα


..MementoMori..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε ο καιρος να φρεσκαρω τα καγκελα και τις σιδεριες του σπιτιου μου.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω.

 

Πηγα σε ενα χρωματοπωλειο και ο τυπος μου ειπε οτι πρεπει πρωτα να τριψω οπου εχει σκουριασει, μετα να το περασω 2 χερια μινιο(?) και μετα 2 χερια βαψιμο.

 

Μου φαινονται λιγο υπερβολικα αυτα καθως ειχα ακουσει οτι δεν χρειαζονται ασταρωματα και αλλες περιεργες διαδικασιες αφου υπαρχουν χρωματα ειδικα για τετοιες δουλειες, και το χρωμα θα ειναι το ιδιο οποτε γιατι 2 χερια?

 

Να σημειωσω πως οταν λεω σκουρια, μιλαω για κατι καφε κηλιδες πανω στο χρωμα σε ορισμενα σημεια. Τιποτα πολυ τραγικο.

 

Θα ηθελα την γνωμη σας καθως δεν ξερω αν ο χρωματοπωλης ειχε δικιο ή απλα ηθελε να πουλησει οσα μπορουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου έχει σκουριές,έστω και ελάχιστες τριψτες με ένα γυαλόχαρτο και μετά βαψτες με ειδική μπογιά γι αυτές τις δουλείες(της Βιβεχρωμ έχω ακούσει πως είναι καλά).Τι 2 χέρια και κουραφέξαλα σου λεγε αυτός????Αυτά τα κάναν πριν κάτι δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαψε με hammerite κατευθειαν πανω στη σκουρια. ειναι πολυ πιο ακριβο απο αλλες μπογιεσ, αλλα δεν θελει καμια προεργασια και με 1 χερι εισαι οκ!!!

Με τέτοιο χρώμα θα είσαι εντάξει. Η σκουριά θέλει απομάκρυνση όταν έχει κάνει σώμα σα λέπια. Αυτές οι καφέ κηλίδες που λες το πολύ πολύ ένα σκουπισματάκι που ούτως ή άλλως πρέπει να κάνεις για να φύγουν λίγο οι σκόνες πριν το βάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες να γινει σωστη δουλεια Θα κανεις οπως σου ειπε ο χρωματοπωλης.

 

Ξυσιμο/Tριψιμο , Mινιο και μετα βαψιμο

 

Ειλικρινά εν έτη 2009 δεν αξίζει το κόπο.Μη σου πω οτι είναι και χειρότερα,γιατί τα περισσότερα σκέτα μίνια που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά είναι ΚΑΚΙΣΤΗΣ ποιότητας.Hammerite ή κάποιο αντίστοιχο φίλε μου.Αυτές οι βαφές έχουν και το μίνιο + αστάρι μέσα.

 

Εγώ έχοντας βάψει κ με τις δύο μεθόδους(επειδή μου αρέσει η παλιά σχολή) λέω με σιγουριά οτι αν πλύνεις καλά τα κάγκελα και ξύσεις τη σκουριά που είναι σαν χοντρό γυαλόχαρτο σε υφή (ελάχιστη όπως φαντάζομαι),προτιμώ τις μοντέρνες βαφές γιατί και το αποτέλεσμα κ η αντοχή είναι καλύτερες B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...