Προς το περιεχόμενο

Διακοπές Παρίσι - Ταξιδιωτικό γραφείο ή όχι;


inSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέτος λέω να πάω με το αμόρε διακοπές. Επειδή και οι δύο δουλεύουμε σε επιχειρήσεις που βασίζονται στον τουρισμό, αναγκαστικά θα πάμε μετά τα μέσα Σεπτέμβρη που θα έχουν χαλαρώσει τα πράγματα.

 

Σκέπτομαι να πάμε στο Παρίσι. Είχα πάει πριν 8 χρόνια αλλά τότε ήμουν πιτσιρικάς και δεν θυμάμαι και πολλά από τότε. Μου αρέσει η ιδέα να ρομαντζάρουμε στο Σηκουάνα, να ανεβούμε στον Πύργο και να θαυμάσουμε τα έργα στο Λούβρο, και γιατί όχι, μια βόλτα στην Disneyland δεν θα μας χάλαγε.

 

Εδώ λοιπόν έρχεται το δίλημμα. Να πάρουμε πακέτο διακοπών ή να ψάξουμε να κλείσουμε μέσω internet εισιτήρια αεροπορικά και δωμάτιο;

 

Τα ταξιδιωτικά γραφεία ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ χρεώνουν 650 ευρώ το άτομο (1300 συνολικά) χωρίς τους φόρους και τα εισιτήρια για τα μουσεία και την Disney, ενώ αεροπορικά εισιτήρια βρήκα 100-150 ευρώ το άτομο (μετ' επιστροφής παρακαλώ συμπ/νων φόρων) και διαμονή σε ξενοδοχεία (με πολύ πρόχειρη αναζήτηση) γύρω στα 80-120 ευρώ τη διανυκτέρευση. Αν πούμε 4 διανυκτερεύσεις τότε πάει για δύο άτομα: (παίρνω το ακριβότερο παράδειγμα)

 

Αεροπορικά: 2άτομα*150 = 300 ευρώ

Δωμάτιο: 4διαν*120 = 480 ευρώ

 

Σύνολο 780 ευρώ.

 

Μιλάμε για μια διαφορά 520 ευρώ η οποία υποτίθεται ότι καλύπτει μεταφορά και περιήγηση στα διάφορα μέρη (αφού τα εισιτήρια τα πληρώνεις έξτρα έτσι και αλλιώς).

 

Πιστεύετε αξίζει αυτή η διαφορά; Πήγατε Παρίσι σε παρόμοια σεζόν και αν ναι πόσο σας κόστισε; Προσωπικά πιστεύω πως με μια έρευνα και διάφορα βιβλιαράκια - χάρτες ή πληροφορίες από το internet μπορούμε να γυρίσουμε αυτά τα μέρη με το πάσο μας και το υπόλοιπο ποσό να το καταναλώσουμε κατά τη διάρκεια του 4ήμερου.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές topic, περιμένω απαντήσεις και απόψεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω χωρις ταξιδιωτικο γραφειο. Το Παρισι εχει ενα τεραστιο δικτυο μετρο,μπορεις να πας πραγματικα παντου πολυ ευκολα.Βασικα εξαρταται τι θελεις εσυ.Αν θελεις να σε πηγαινουν απο το ενα μερος στο αλλο,χωρις εσυ να πρεπει να βρεις την διαδρομη κτλ τοτε μπες σε γκρουπακι. Αλλα ειδικα στο Παρισι δεν νομιζω οτι αξιζει. Προσωπικα προτιμω να περπατησω λιγο την πολη απο το να ειμαι μεσα σε λεωφορειο και να με κανουν βολτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από γκρουπ!! Αν έχεις όντως βρει ξενοδοχείο σε αυτήν την τιμή, να πάτε μόνοι σας. Για το Παρίσι μιλάμε. Τα βρίσκεις όλα πολύ εύκολα, κουτσά στραβά θα μπορέσεις να συνεννοηθείς, μετρό έχει, να περπατήσεις την πόλη είναι το καλύτερο. Το γκρουπ τι θα σου προσφέρει; 40 περίεργους να τους περιμένεις μισή ώρα το πρωι, να καθυστερούν ή να γκρινιάζουν στα μουσεία και όλα τα σχετικά. Πηγαίνετε μόνοι σας να κάνετε αυτά που εσείς γουστάρετε. Με έναν οδηγό στο χέρι, δεν υπάρχει περίπτωση να χαθείτε ή να δυσκολευτείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε σβάρνα τις αεροπορικές εταιρίες (και κυρίως τις low cost) γαι αεροπορικά και ιντερνετ για δωμάτια (http://www.booking.com), κοντά σε σταση μετρό. Το μόνο που θα χρειαστεις από εκεί και πέρα είναι ένας χάρτης. Τα ταξιδιωτικά γραφεία τελέιωσαν. Πλεόν θα πήγαινα σε ταξιδιωτικό γραφείο μ.ονο για κάποιον εξωτικό προορισμό που θα ήταν δυνητικά επικίνδυνος για μεμονωμένο ταξιδιώτη. Για Δυτική/Ευρωπαϊκή χώρα με τίποτε.

 

Ο Filippos με καλυψε απόλυτα για τα γκρουπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην τρελαθουμε τωρα, με γκρουπ ΔΕΝ μπορεις να ζησεις την εμπειρια που θα σου προσφερει η εκδρομη που θα οργανωσεις μονος σου. Υπαρχει το ιντερνετ, μπορεις να δεις ποια ειναι τα αξιοθεατα, δεν εχει να σου προσφερει ΤΙΠΟΤΑ το γκρουπ.

 

Προσωπικα σου προτεινω συν τοις αλλοις να επισκευτεις το Παρκο της Τεχνολογιας και το Χωριο του Αστεριξ που για μενα ειναι πολυ καλυτερο της Ντισνευλαντ και δυστυχως σχεδον κανενας πρακτορας δεν το ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ratp.fr/ μπορεις να βρεις απο δω τιμες εισιτηρίων για μια βδομαδα,

η disneyland και το αεροδρομιο ειναι 5η ζωνη οποτε αν βγαλεις και για τις 5 δηλαδη το 1-6 ειναι 48 ευρω για 5 μερες. και πας με ολα τα μεσα οπου θελεις στις 5 ζωνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάει παρίσι και με group και χωρίς. Ψηφίζω ακράδαντα χωρίς! πάρε έναν ταξιδιωτικό οδηγό. κλείσε με easy jet και κλείσε απο νετ το ξενοδοχείο . Προτείνω το camelia στη στάση nation του μετρό. Κεντρικότατη στάση του μετρό και όμορφα δωμάτια σε λογικές τιμές + έναν ωραίο φούρνο απέναντι (δεν είναι διαφήμιση απλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος) αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς...

Κλείσε τα πάντα απο ίντερνετ.. πάρε την navigo για τις 5 ζώνες μόλις φτάσετε εκεί και είσαι άρχοντας :)

venere για ξενοδοχεία

cyprus για αεροπορικά (απο θεσσαλονίκη, απο αθήνα νομίζω συμφέρει aegean ή easyjet).

Προσπάθησε να κάτσεις όσο περισσότερο μπορείς και αν έχετε περιθώριο πεταχτείτε και ένα λονδίνο που είναι (αεροπορικά) δίπλα.. :)

Το Παρίσι είναι Πανέμορφο..

Θα περάσετε καταπληκτικά...

Ζηλεύω οικτρά... :\ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε μερικά πράγματα για την πόλη, κατέβασε το Google Earth και μελέτησε λίγο. Μετά μπες στο http://www.airtickets.gr και δες τιμές για αεροπλάνα. Πριν κλείσεις εισιτήρια, αφού σημειώσεις τις καλύτερες τιμές στο airtickets, μπες και στις σελίδες των αεροπορικών (συνήθως βγαίνει πιο φτηνά άμα τα κλείσεις από κει, παρά από το airtickets), έπειτα προσεκτική έρευνα στο http://www.booking.com (κοιτώντας και τα σχόλια του κόσμου που έχει μείνει στα ξενοδοχεία - και πρόσεξε τις κοινές τουαλέτες - να έχει κοντά μετρό κτλ) και είσαι άρχοντας. Φαίνεται λίγο κουραστικό, αλλά δεν είναι τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω δυο πραματα

αμα πας τι να μην κανεις

 

1. μην ανεβεις στον πυργο του αιφελ δεν αξιζει με τπτ, τρελη ουρα, σε τρωει το κρυο εκει πανω, και το εστιατοριο μεσα ειναι αθλιο

2. μην πας ντιζνειλαντ, ειναι τελειως παιδοκατασταση, τα χριστουγεννα βεβαια τρωγεται καπως και για τους μεγαλους. αμα εχεις καρδια μην μπεις στο space mountain η μανα μου παρολιγο να μεινει στον τοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω και εγω να μην εμπιστετυτεις πρακτορειο μονος σου κλεισε αεροπορικα και ξενοδοχειο και μετακινησεις με το μετρο οπου και να εισαι υπαρχει σταση

εγω πριν 3-4 χρονια που πηγα ρωτησα σε πρακτορειο και μου λεγανε και εμενα κατι τετοιες τιμες και ξενοδοχεια χαλια τελικα τα εκλεισα ολα μονος με σουπερ ξενοδοχειο και μου βγηκε λιγο κατω απο την τιμη που μου ζηταγαν αλλα καμια σχεση τα ξενοδοχεια που μου προτειναν με αυτο που εκλεισα και ειχα και απεναντι μου θεα τον πυργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
μην ανεβεις στον πυργο του αιφελ δεν αξιζει με τπτ, τρελη ουρα, σε τρωει το κρυο εκει πανω, και το εστιατοριο μεσα ειναι αθλιο

 

Ποιο εστιατόριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...