Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για μικτά - καθαρά


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για έναν υπάλληλο γραφείου με μικτό μισθό ~820€ πόσα είναι τα καθαρά;

επειδή δεν ξέρω τι παίζει αυτά θεωρούνται λίγα΄για τη συγκεκριμένη δουλειά(άγαμος χωρίς προυπηρεσία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
για έναν υπάλληλο γραφείου με μικτό μισθό ~820€ πόσα είναι τα καθαρά;

επειδή δεν ξέρω τι παίζει αυτά θεωρούνται λίγα΄για τη συγκεκριμένη δουλειά(άγαμος χωρίς προυπηρεσία)

 

γυρω στα 680-700.Ο βασικος μισθος δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση.

 

άσχετο, εν μέρει με το θέμα αλλά μου τη δίνει το γεγονός ότι

μάθανε όλοι οι εργοδότες πλεόν στο βασικό μισθό.

ασχέτως του τι ζητάνε οταν πάει η κουβέντα στον μισθό, αυτός είναι ο βασικός.

 

θέλουμε αγγλικά,γερμανικά, υπολογιστές, δίπλωμα οδήγησης.... αλλά ο μισθός... βασικός.

 

είμαι κάπου λάθος ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για έναν υπάλληλο γραφείου με μικτό μισθό ~820€ πόσα είναι τα καθαρά;

επειδή δεν ξέρω τι παίζει αυτά θεωρούνται λίγα΄για τη συγκεκριμένη δουλειά(άγαμος χωρίς προυπηρεσία)

 

Eξαρτάται τι κύρια ασφάλιση έχεις, τι επικουρική κ.λ.π., για ΙΚΑ τα καθαρά είναι περίπου όσα έγραψε ο Τolkki. Αν είχες εισόδημα ( υπολογίζεται επί 14 μισθούς) πάνω από το αφορολόγητο για τους μισθωτές θα είχες και φόρο μισθωτών υπηρεσιών.

 

Κλίμακες φορολογίας 2009: http://www.taxheaven.gr/show_law.php?id=5790

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση.

 

άσχετο, εν μέρει με το θέμα αλλά μου τη δίνει το γεγονός ότι

μάθανε όλοι οι εργοδότες πλεόν στο βασικό μισθό.

ασχέτως του τι ζητάνε οταν πάει η κουβέντα στον μισθό, αυτός είναι ο βασικός.

 

θέλουμε αγγλικά,γερμανικά, υπολογιστές, δίπλωμα οδήγησης.... αλλά ο μισθός... βασικός.

 

είμαι κάπου λάθος ρε παιδιά;

Καλώς ή κακώς όλοι από το βασικό ξεκινάνε.

 

Μην ξεχνάς ότι χωρίς προυπηρεσία πρακτικά θα πληρώνεσαι για αρκετό διάστημα μαθαίνοντας μία δουλειά (τουλάχιστον 4-6 μήνες υπολογίζεται για κάποια θέση).

 

Από εκεί και πέρα όσο πιο νωρίς ξεκινάς σε μια ειδικότητα, τόσο καλύτερο βιογραφικό φτιάχνεις για να μπορείς να ζητάς περισσότερα με τα χρόνια (πάνω από τα όρια των συλλογικών συμβάσεων).

 

Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια εξαρταται πάντα απο τη διαπραγματευση που κανεις και απο την εικονα που παρουσιαζεις στη συνεντευξη. Υπάρχουν αρκετοι (αν και μειοψηφια) που πήραν περισσότερα απο το βασικο μισθο στην πρώτη τους δουλεια και μαλιστα χωρις μεταπτυχιακα...έχοντας πτυχια τει....Ειναι βασικο λοιπον το πως πουλας τον ευατο σου.

Προσωπικα δεν θα δεχομουνα το βασικο μισθο για πρωτη δουλεια...αλλωστε ετσι πιστευω οτι χαλαω την πιατσα. Βεβαια αν καποιος το έχει τοοοοοσο μεγαλη αναγκη δεν τον κατηγορω...ισα ισα μαλιστα. Απλα, το κλασικο επιχειρημα (αν δεν πω ναι θα παρει καποιον αλλο) που ωθεί ανθρώπους που δεν το εχουν τοσο αναγκη να δεχονται τα 700€ το εχω δεί πολλάκις να καταρρευει. Ενισχυστε, επενδυστε και πουληστε τον ευατο σας. Δειξτε αυτοπεποιθηση. Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο και δεν το εχουν οι περισσοτεροι αλλα προσπαθηστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκουν και κανουν..και δεν εννος πως καποιος θελει να παιρνει τον βασικο. Απλα το κρατος δεν προστατευει κανεναν μας

 

Το κράτος ποιος είναι, ο γείτονας?? Εμείς οι ίδιοι είμαστε.

 

Δεν είμαστε Σοβιετική Ένωση για όσους δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Εκεί θα ήταν όλοι ευτυχισμένοι με τα 800 ευρώ το μήνα, γιατί όποιος δεν ήταν τον ψάχνανε ση Σιβηρία!

 

Στρώστε τον κ... σας κάτω και δουλέψτε, και μην κυνηγάτε όλοι τον ΑΣΕΠ και το δημόσιο για να προστεθείτε στο 1 εκατομύριο κοπρίτες που τους τρέφουν τα υπόλοιπα 4 εκατομύρια που προσπαθούν να δουλέψουν στην Ελλάδα....

 

Αν θες κάτι παραπάνω από τον βασικό, διεκδίκησε τον.

Στην Ελλάδα συμπεριφερόμαστε όλοι λες και είμαστε άτομα με ειδικές ανάγκες, και περιμένουμε από το κράτος να μας λύσει τα προβλήματα μας αντί να τα λύσουμε μόνοι μας.

Είναι πάντα εύκολο να κατηγορείς κάποιον άλλο για την ανικανότητα σου ή τη βαρεμάρα σου.

 

Σε άλλες χώρες πληρώνονται καλά, αλλά ο κ.... τους πετάει φωτιές στη δουλειά και έχουν το μυαλό μέσα στο κεφάλι τους.

Δεν είναι ο νους τους στο φραπέ και στα σφηνάκια όλη τη μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω θα βρειτε σχετικο excelaki υπολογισμου

Σε εμενα τουλαχιστον δουλευει ακριβεστατα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=downloads&showfile=806

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτος ποιος είναι, ο γείτονας?? Εμείς οι ίδιοι είμαστε.

 

Δεν είμαστε Σοβιετική Ένωση για όσους δεν το έχουν πάρει χαμπάρι.

Εκεί θα ήταν όλοι ευτυχισμένοι με τα 800 ευρώ το μήνα, γιατί όποιος δεν ήταν τον ψάχνανε ση Σιβηρία!

 

Στρώστε τον κ... σας κάτω και δουλέψτε, και μην κυνηγάτε όλοι τον ΑΣΕΠ και το δημόσιο για να προστεθείτε στο 1 εκατομύριο κοπρίτες που τους τρέφουν τα υπόλοιπα 4 εκατομύρια που προσπαθούν να δουλέψουν στην Ελλάδα....

 

Αν θες κάτι παραπάνω από τον βασικό, διεκδίκησε τον.

Στην Ελλάδα συμπεριφερόμαστε όλοι λες και είμαστε άτομα με ειδικές ανάγκες, και περιμένουμε από το κράτος να μας λύσει τα προβλήματα μας αντί να τα λύσουμε μόνοι μας.

Είναι πάντα εύκολο να κατηγορείς κάποιον άλλο για την ανικανότητα σου ή τη βαρεμάρα σου.

 

Σε άλλες χώρες πληρώνονται καλά, αλλά ο κ.... τους πετάει φωτιές στη δουλειά και έχουν το μυαλό μέσα στο κεφάλι τους.

Δεν είναι ο νους τους στο φραπέ και στα σφηνάκια όλη τη μέρα!

 

 

Όπα μεγάλε, να πάρουμε κάτι πάνω από το βασικό είπαμε. Ξέρουν οι ξένοι 2 γλώσσες τουλχ και έχουν 1 μεταπτυχιακό μετά από 5+2 χρόνια σπουδών και 1 χρόνο στρατό? Γιατί πλέον αυτός είναι μέσος απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου. Και όμως αυτός παίρνει τον βασικό. Άδικο δεν νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίδομα πτυχίου στο αναγνώρισαν, έτσι δεν είναι? Αν είσαι από τει, μπορεί να παιχτεί μπιπιά, σχετικά με το αν η εργασία, είναι σχετική με το πτυχίο. Αν χρησιμοποιείς αγγλικά, τότε δικαιούσαι και 5% επίδομα ξένης γλώσσας (εφόσον έχεις lower, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήλθες στη..... "φιλελεύθερη" κοινωνία.Στη κοινωνία που εντελώς φιλελεύθερα το πόσα θα παίρνεις το έχουν προκαθορίσει άλλοι πρίν απο σενα για σένα εντελώς "φιλελεύθερα".Μην ξεχάσεις επίσης να πεις και ένα μεγααααλο ευχαριστώ στους υπερασπιστες του εργατικού δικαίου που το πρωί υπογράφουν στο ίδιο τραπέζι με τους εργοδοτες τη ....."συλλογική" σύμβαση της ξεφτίλας, (το συλλογική δε ξέρω που κολάει) και το μεσημέρι κατεβαίνουν στο δρόμο να γκρινιάξουν τάχα οτι ο εργάτης αδικείται.

Αλήθεια αυτός ο κατώτερος μισθός δεν μας είπαν τι αντιπροσωπεύει;Μηπως το κατώτερο όριο διαβίωσης;Γιατί δε νομίζω οτι υπάρχει άνθρωπος σήμερα που να πιστεύει οτι με 700 ευρώ μπορει κάποιος να ζήσει μόνος του και να πληρώνει ενοικιο ρεύμα τηλέφωνα φαγητο ρούχα διασκέδαση κλπ.

Καλως ήλθες στη φιλελεύθερη κοινωνία επίσης που κόβει πρόστιμα στους εμπόρους επειδή τυχαίνει να πωλούν κάποια είδη στην ίδια τιμή.

Καλως ήλθες στη φιλελεύθερη κοινωνία που όλοι έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν εκτός.... απο το κρατος δηλαδή εκτός απο το λαο οργανωμένα.Ετσι σιγα σιγα τα ξεπουλάμε όλα στους έξυπνους που ξερουν πως θα πάνε μπροστά την ολυμπιακή τον ΟΤΕ κλπ ενω το κράτος δεν ξέρει πως να κάνει τις επιχειρήσεις αυτές κερδοφόρες ούτε και φυσικά έχει δικαίωμα να συμμετάσχει στην κατά τα άλλα ελεύθερη και ανοιχτή κοινωνία.

Ξέρω θα πούν μερικοι οτι η κρατικοποίηση έφερε οικονομική καταστροφή αλλά η αιτία δεν ήταν αυτη αλλά η έλλειψη νόμων που έφερε την ασυδοσία στο δημόσιο τομέα.

Οι άλλωτε εκφραστές του φιλελευθερισμού σήμερα αποδεικνύουν πόσο αντι-φιλελεύθεροι είναι και με τις πράξεις τους υποβαθμίζουν στα μάτια του κόσμου την ιερή ιδέα του φιλελευθερισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήλθες στη..... "φιλελεύθερη" κοινωνία.Στη κοινωνία που εντελώς φιλελεύθερα το πόσα θα παίρνεις το έχουν προκαθορίσει άλλοι πρίν απο σενα για σένα εντελώς "φιλελεύθερα".Μην ξεχάσεις επίσης να πεις και ένα μεγααααλο ευχαριστώ στους υπερασπιστες του εργατικού δικαίου που το πρωί υπογράφουν στο ίδιο τραπέζι με τους εργοδοτες τη ....."συλλογική" σύμβαση της ξεφτίλας, (το συλλογική δε ξέρω που κολάει) και το μεσημέρι κατεβαίνουν στο δρόμο να γκρινιάξουν τάχα οτι ο εργάτης αδικείται.

Αλήθεια αυτός ο κατώτερος μισθός δεν μας είπαν τι αντιπροσωπεύει;Μηπως το κατώτερο όριο διαβίωσης;Γιατί δε νομίζω οτι υπάρχει άνθρωπος σήμερα που να πιστεύει οτι με 700 ευρώ μπορει κάποιος να ζήσει μόνος του και να πληρώνει ενοικιο ρεύμα τηλέφωνα φαγητο ρούχα διασκέδαση κλπ.

Καλως ήλθες στη φιλελεύθερη κοινωνία επίσης που κόβει πρόστιμα στους εμπόρους επειδή τυχαίνει να πωλούν κάποια είδη στην ίδια τιμή.

Καλως ήλθες στη φιλελεύθερη κοινωνία που όλοι έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν εκτός.... απο το κρατος δηλαδή εκτός απο το λαο οργανωμένα.Ετσι σιγα σιγα τα ξεπουλάμε όλα στους έξυπνους που ξερουν πως θα πάνε μπροστά την ολυμπιακή τον ΟΤΕ κλπ ενω το κράτος δεν ξέρει πως να κάνει τις επιχειρήσεις αυτές κερδοφόρες ούτε και φυσικά έχει δικαίωμα να συμμετάσχει στην κατά τα άλλα ελεύθερη και ανοιχτή κοινωνία.

Ξέρω θα πούν μερικοι οτι η κρατικοποίηση έφερε οικονομική καταστροφή αλλά η αιτία δεν ήταν αυτη αλλά η έλλειψη νόμων που έφερε την ασυδοσία στο δημόσιο τομέα.

Οι άλλωτε εκφραστές του φιλελευθερισμού σήμερα αποδεικνύουν πόσο αντι-φιλελεύθεροι είναι και με τις πράξεις τους υποβαθμίζουν στα μάτια του κόσμου την ιερή ιδέα του φιλελευθερισμού.

 

Ο ρόλος του κράτους είναι οι 3 εξουσίες. Το κράτος από που και ως που να είναι εργοδότης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήλθες στη..... "φιλελεύθερη" κοινωνία.Στη κοινωνία που εντελώς φιλελεύθερα το πόσα θα παίρνεις το έχουν προκαθορίσει άλλοι πρίν απο σενα για σένα εντελώς "φιλελεύθερα".

 

Δλδ πως πρέπει να καθορίζονται οι μισθοί κατά τη γνώμη σου? Και δεν το έχει προκαθορίσει κανείς. Αν είσαι καλός στη δουλειά σου, θα πάρεις καλά λεφτά.

 

Μην ξεχάσεις επίσης να πεις και ένα μεγααααλο ευχαριστώ στους υπερασπιστες του εργατικού δικαίου που το πρωί υπογράφουν στο ίδιο τραπέζι με τους εργοδοτες τη ....."συλλογική" σύμβαση της ξεφτίλας, (το συλλογική δε ξέρω που κολάει) και το μεσημέρι κατεβαίνουν στο δρόμο να γκρινιάξουν τάχα οτι ο εργάτης αδικείται

 

Ε πρέπει να υπόγραφαν για 1000 ευρώ. Ετσι σε 2 από τις τρεις δουλειές που έχω δουλέψει, θα βγαζα (και οι συνάδελφοι) περισσότερα από το αφεντικό. Βέβαια, το ότι θα την έκλεινε μετά την επιχείρηση και θα μέναμε άνεργοι, δε νομίζω ότι θα μας πείραζε.

 

Γιατί δε νομίζω οτι υπάρχει άνθρωπος σήμερα που να πιστεύει οτι με 700 ευρώ μπορει κάποιος να ζήσει μόνος του και να πληρώνει ενοικιο ρεύμα τηλέφωνα φαγητο ρούχα διασκέδαση

 

Οχι, δε χρειάζεται να ζήσει μόνος του, έχει τους γονείς του. Οσον αφορά το τηλέφωνο, κόβει το μπλα μπλα, δε χρειάζεται να έχει άιποντ, υπάρχουν καρτοκινητά με 30 ευρώ. Οσον αφορά τα ρούχα, ψωνίζει από στοκάδικα και δεν πηγαίνει κάθε βδομάδα, στον τιέστο. Αν πάλι δε μπορεί χωρίς πέγκυ ζήνα, παίρνει πιστωτική, δάνειο κλπ.

 

Ετσι σιγα σιγα τα ξεπουλάμε όλα στους έξυπνους που ξερουν πως θα πάνε μπροστά την ολυμπιακή τον ΟΤΕ κλπ ενω το κράτος δεν ξέρει πως να κάνει τις επιχειρήσεις αυτές κερδοφόρες ούτε και φυσικά έχει δικαίωμα να συμμετάσχει στην κατά τα άλλα ελεύθερη και ανοιχτή κοινωνία

 

Η Ολυμπιακή είχε κάτι λίγους υπεράριθμους με 2000 καθαρά, το ίδιο και ο οσε. Αυτές οι δυο εταιρείες κοστίζουν κανά δις ευρώ το χρόνο, στους έλληνες φορολογούμενους (εμένα κι εσένα). Οσο για τον οτε, υπερτιμημένο τον αγόρασαν οι γερμανοί.

 

αλλά η αιτία δεν ήταν αυτη αλλά η έλλειψη νόμων που έφερε την ασυδοσία στο δημόσιο τομέα.

 

Δε νομίζω πως δεν υπάρχει νόμος, που να προστατεύει το κράτος από υπεξαίρεση χρημάτων. Υπάρχει, αλλά δεν τον εφαρμόζουμε, διότι μετά θα αναγκαστούμε να αλλάξουμε περιφέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...