Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση - Εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύνδεση - Εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας

Σήμερα παρέλαβα την ηλεκτρική κουζίνα στο σπίτι μου και θα ήθελα μία βοήθεια σχετικά με τη σύνδεσή της.

 

Το πίσω μέρος της κουζίνας

DSC01691.jpg

 

Το καλώδιο που φεύγει από τον τοίχο του σπιτιού. Είναι 3 χοντρά καλώδια.

DSC01692.jpg

 

Η κουζίνα στο πίσω μέρος αναφέρει τις συνδεσμολογίες. Από ότι κατάλαβα εγώ πρέπει να κάνω τη τρίτη, λόγω ότι έχω 3 καλώδια που φεύγουν από τον τοίχο του σπιτιού και είμαι και στα 220V.

Σωστά?

Επίσης αν είναι έτσι όπως το λέω, το καλώδιο είναι με κλεμα που φεύγει από τον τοίχο, θα χρειαστεί να βγάλω τη κλέμα?

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Σύνδεση - Εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας

Σήμερα παρέλαβα την ηλεκτρική κουζίνα στο σπίτι μου και θα ήθελα μία βοήθεια σχετικά με τη σύνδεσή της.

 

Το πίσω μέρος της κουζίνας

DSC01691.jpg

 

Το καλώδιο που φεύγει από τον τοίχο του σπιτιού. Είναι 3 χοντρά καλώδια.

DSC01692.jpg

 

Η κουζίνα στο πίσω μέρος αναφέρει τις συνδεσμολογίες. Από ότι κατάλαβα εγώ πρέπει να κάνω τη τρίτη, λόγω ότι έχω 3 καλώδια που φεύγουν από τον τοίχο του σπιτιού και είμαι και στα 220V.

Σωστά?

Επίσης αν είναι έτσι όπως το λέω, το καλώδιο είναι με κλεμα που φεύγει από τον τοίχο, θα χρειαστεί να βγάλω τη κλέμα?

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.:-)

Μήπως να σου κάνει αυτή τη δουλειά κάποιος επαγγελματίας? Αυτοί που στην έφεραν δεν μπορούσαν να τη συνδέσουν?

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που την έφεραν ήθελα 30 ευρώ για να τη φέρουν και 50 ευρώ για εγκατάσταση. ΟΙ κύριοι είναι από τον Κωτσώβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος. φωναξε ηλεκρολογο και μη παιζεις με το ρευμα.

δε σχολιαζω το ποσο κοστολογουν την τοποθετηση αλλα για 50 ευρω θα ρισκαρες να παιξεις με τη ζωη σου?

 

και οχι. δεν θα βγαλεις τη κλεμα. δεν βαζεις το πιστολακι στη πριζα να στεγνωσεις τα μαλια σου.

 

το ενα καλωδιο ειναι φαση το αλλο ουδετερος το τριτο γειωση.

μπορεις εσυ να ξεχωρισεις πιο χρωμα ειναι τι κ να το βαλεις στο σωστο σημειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κίτρινο/πράσινο είναι η γείωση.

Το μπλε είναι το ουδέτερο.

 

Αν είναι τόσο δύσκολο ρε παιδιά να φωνάξω ηλεκτρολόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τρίτη σύνδεση πρέπει να κάνεις. Όπως σωστά λες το κίτρινο/πράσινο είναι η γείωση , το μπλέ ο ουδέτερος και το καφέ η φάση.ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΕ ΤΟ (εκεί χρειάζεται πολύμετρο ή ηλεκτρολόγος).

 

Στο σχεδιάγραμμα L1 είναι η φάση, Ν ο ουδέτερος και PE η γείωση.

 

Παρατηρώ πως στις εισόδους της κουζίνας λείπει η γέφυρα που ενώνει τα 1,2,3. Μπορεί να υπάρχει στο σακουλάκι με τις βίδες της κουζίνας. Η γεφυρα στις 4,5 είναι οκ.

 

Με κατεβασμένο τον Γενικό θα τσεκάρεις και τα 3 καλώδια με δοκιμαστικό κατσαβίδι ότι δεν είναι υπό τάση και ύστερα θα τα βγάζεις ένα ένα από την κλέμα και θα τα βιδώνεις στις αντίστοιχες θέσεις.

 

Το καφέ στην 1

Το μπλέ στην 4

Το κίτρινο/πράσινο στην 6

 

Εγώ απλά σου εξηγώ την σύνδεση, σε καμία περίπτωση δεν σε προτρέπω να το κάνεις μόνος σου. Το σωστό είναι να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο. 5 λεπτά θα κάνει και θα σου πάρει ένα 20ευρω το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ οκ αφου ειναι ετσι και γνωριζεις τα χρωματα και εισαι απολυτα σιγουρος και η ερωτηση σου αρα περιοριζεται στο αν θα βγαλεις τη κλεμα

οχι δε τι βγαζεις βαζεις καλωδιο απο τι κλεμα εως τι κουζινα σου. (θα μπορρουσες να τη βγαλεις κ να καρφωσεις τα καλωδια απεθειας πανω στη κουζινα αλλα δε συνηστατε για πρακτικους λογους)

ελπιζω να ξερεις και το καθε χρωματακι που πηγαινει (L N PE)

 

Dεν ειναι θεμα δυσκολιας ειναι οτι το ρευμα μπορει να σκοτωσει αμα δεν εισαι σιγουρος για το τι πας να κανεις και εσυ για να ρωτας σε forum Δεν εισαι σιγουρος..

 

φιλικα παντα ε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ οκ αφου ειναι ετσι και γνωριζεις τα χρωματα και εισαι απολυτα σιγουρος και η ερωτηση σου αρα περιοριζεται στο αν θα βγαλεις τη κλεμα

οχι δε τι βγαζεις βαζεις καλωδιο απο τι κλεμα εως τι κουζινα σου. (θα μπορρουσες να τη βγαλεις κ να καρφωσεις τα καλωδια απεθειας πανω στη κουζινα αλλα δε συνηστατε για πρακτικους λογους)

ελπιζω να ξερεις και το καθε χρωματακι που πηγαινει (L N PE)

 

Dεν ειναι θεμα δυσκολιας ειναι οτι το ρευμα μπορει να σκοτωσει αμα δεν εισαι σιγουρος για το τι πας να κανεις και εσυ για να ρωτας σε forum Δεν εισαι σιγουρος..

 

φιλικα παντα ε..

 

ΛΑΘΟΣ. Αυτή η κλέμα είναι για 2.5 άρια καλώδια, όχι για τα 6 άρια της κουζίνας. Αυτή την κλέμα την έβαλε ο εγκαταστάτης προσωρινά για να μην γίνει κανένα βραχυκύκλωμα σε περίπτωση που ανοίξει κάποιος τον ασφαλειοδιακόπτη της κουζίνας. Αυτή η κλέμα αν μείνει εκεί σε κατάσταση λειτουργίας της κουζίνας ΘΑ ΛΙΩΣΕΙ. Μην δίνετε συμβουλές χωρίς να ξέρετε.

 

Σε περίπτωση που τα καλώδια δεν φτάνουν για να τα βιδώσεις στην κουζίνα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερη κλέμα και από εκεί να βάλεις άλλα καλώδια προέκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε ηλεκτρολόγος και πήρε 20Ευρώ.

Μας είπε ότι θα έπαιρνε παραπάνω, αλλά επειδή ήταν φθηνή η κουζίνα μας πήρε τόσα.

Τι να πει κανείς...

Ευχαριστώ πάντως παιδιά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... Πληρώνεις το αποτέλεσμα, χωρίς αυτόν δεν θα μπορούσες να λειτουργήσεις τη κουζίνα.

Αλλά είναι πάρα μα πάρα πολλά τα 60Ευρώ. Ο κόσμος δουλεύει 8+ώρες για 30-35Ευρώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΑΘΟΣ. Αυτή η κλέμα είναι για 2.5 άρια καλώδια, όχι για τα 6 άρια της κουζίνας. Αυτή την κλέμα την έβαλε ο εγκαταστάτης προσωρινά για να μην γίνει κανένα βραχυκύκλωμα σε περίπτωση που ανοίξει κάποιος τον ασφαλειοδιακόπτη της κουζίνας.

 

Και που φαινεται οτι ειναι για 2,5 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...