Προς το περιεχόμενο

εθελοντισμος σε χωρες του 3ου κοσμου


dimitris323

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει κανεις καποια οργανωση (εκτος των γιατρων χωρις συνορα )που μπορει καποιος να συμμετασχει εθελοντικα σε αποστολες σε χωρες του τριτου κοσμου η που βρισκονται σε εμπολεμη κατασταση?

 

[οι σπουδες μου δεν ειναι ιατρικες]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να είναι οποσδήποτε σε εμπόλεμες χώρες ?

 

Ρώτα πάντως και στις γνωστές ανθρωπιστικές οργανώσεις, πιθανόν να χρειάζονται και άτομα χωρίς απαραίτητα να είναι γιατροί/νοσηλευτές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να είναι οποσδήποτε σε εμπόλεμες χώρες ?

 

Ρώτα πάντως και στις γνωστές ανθρωπιστικές οργανώσεις, πιθανόν να χρειάζονται και άτομα χωρίς απαραίτητα να είναι γιατροί/νοσηλευτές κλπ.

 

Δεν με νοιαζει αν ειναι σε εμπολεμη κατασταση ή αντιμετωπιζουν αλλα προβληματα .

Μεχρι τωρα εχω ψαξει /ρωτησει τους γιατρους χωρις συνορα για τον τεχνικο τομεα.

Αν ξερει κανεις καποια αλλη οργανωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "γιατροι καρδιας" οργανωνουν αποστολες σε διαφορες χωρες που χρειαζονται βοηθεια, εγω τους εμαθα απο ενα ρεπορταζ στο δελτιο της νετ προσφατα

 

http://www.heartdoctors.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση.νομικη εχω σπουδασει

 

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η Διεθνής Αμνηστία αλλά δε ξέρω αν δραστηριοποιείται (το ελληνικό τμήμα) και εκτός Ελλάδας + το ότι ίσως κάποιος να μη συμφωνεί με όλες τις δράσεις της.

 

δες κι αυτό :

 

http://www.anthropos.gr/offers.asp?Section=9&Categ=B

 

αν δε σε χαλάει αυτό καθε αυτό ρίξε και ένα τηλέφωνο προς Εκκλησία μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε σε χαλάει αυτό καθε αυτό ρίξε και ένα τηλέφωνο προς Εκκλησία μεριά.

Εθελοντής σε εκκλησία? Μακριά! Καλύτερα να προσφέρεις υπηρεσίες ως αμισθί δικηγόρος σε μεμονωμένους πολίτες.

 

Όλοι χρειάζονται ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα.ενδιαφερομουν για χωρες εξω(αφρικη,ανατολικες χωρες) που χρειαζονται βοηθεια .Δεν εχω προβλημα και ας ειναι και για την εκκλησια .Μεχρι τωρα εχω βρει μονο τους γιατρους χωρις συνορα που κανουν τετοιες αποστολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε εδώ.

 

About ISM

 

Who We Are

 

The International Solidarity Movement (ISM) is a Palestinian-led movement committed to resisting the Israeli occupation of Palestinian land using nonviolent' date=' direct-action methods and principles. Founded by a small group of activists in August, 2001, ISM aims to support and strengthen the Palestinian popular resistance by providing the Palestinian people with two resources, international protection and a voice with which to nonviolently resist an overwhelming military occupation force.

[/quote']

 

Δε νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που ψάχνει ο φίλος μας, έχει πολύ περιορισμένο σκοπό και φαντάζει περισσότερο με πολιτικό κίνημα παρά με ανθρωπιστική ΜΚΟ. Θα ήταν σαν πριν ~40 χρόνια να πρότεινες το ΠΑΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που ψάχνει ο φίλος μας, έχει πολύ περιορισμένο σκοπό και φαντάζει περισσότερο με πολιτικό κίνημα παρά με ανθρωπιστική ΜΚΟ. Θα ήταν σαν πριν ~40 χρόνια να πρότεινες το ΠΑΚ.

 

Ναι, σε μια κατεχόμενη περιοχή ένα ακτιβιστικό κίνημα έχει δυο στόχους. Τη βελτίωση των συνθηκών ζωής, αφενός (πχ η ζωή των παλαιστίνιων βρεφών, εξαρτώνται από τις ορέξεις του ισραηλινού εισβολέα, αυτοί τροφοδοτούν τη γάζα με ρεύμα) και τις προσπάθειες για την απελευθέρωση. Καμιά σχέση με πολιτικό κίνημα. Ισα ίσα που όλες αυτές οι οργανώσεις που δρουν στην περιοχή τα χουν με τους ντόπιους πολιτικούς, γιατί αυτοί αποφασίζουν που θα διανεμηθεί η βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κρίνω το δίκιο/άδικο του παλεστινιακού αγώνα ούτε την μορφή που είχε κατά καιρούς. Απλά νομίζω ότι αυτό που ζητά ο φίλος είναι οργάνωση που δρα σε περιοχές ανα τον κόσμο όπου υπάρχει κάθε φορά ανάγκη, κυρίως ανθρωπιστικής φύσεως. Το να διαδηλώνεις για την ανεξαρτησία και ελευθερία της παλαιστίνης είναι καθόλα θεμιτό αλλά δεν είναι "ανεξάρτητη"/ουδέτερη/ανθρωπιστική πράξη.

 

Εκτός αν κατάλαβα λάθος και ο φίλος μας ζητά "που μπορεί να πάει να διαδηλώσει" (δε νομίζω ότι οι γιατροί χωρίς σύνορα θα τον βοηθούσαν πολύ σε αυτό). Σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν δεκάδες μέρη στον κόσμο που αδύναμες μειοψηφίες δίνουν ωραίους ή λιγότερο "ωραίους" αγώνες απένατι σε ισχυρές "πλειοψηφίες".

 

Άλλωστε δε μπορείς να προτέινεις σε κάποιον να πάει "εθελοντής" να διαδηλώσει, πως μπορεί να πάει δηλαδή επι πληρωμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντομα που εριξα μια ματια ειδα οτι πρεπει να πληρωσω ολα τα εξοδα,πραγμα που δεν μπορω να κανω για μεγαλο χρονικο διαστημα.Επισης θα προτιμουσα κατι ποιο οργανωμενο και ισως κατι με ουδετεροτητα.

 

[αν η οργανωση δρα στην παλαιστινη η στην αφρικη δε με νοιαζει καθολου]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντομα που εριξα μια ματια ειδα οτι πρεπει να πληρωσω ολα τα εξοδα, προτιμουσα κατι ποιο οργανωμενο και ισως κατι με ουδετεροτητα.

 

Αστο καλύτερα, αν δε θες να πληρώσεις όλα τα έξοδα και να έχει οργάνωση πήγαινε στις μπαχαμες ή στα πικέ. Συνήθως αυτοί οι εθελοντές που πάνε σε τέτοιες χώρες, τα κάνουν όλα από την τσέπη τους. Αρκετοί ναι, είναι λεφτάδες, δεν το κρύβουν άλλωστε. Τώρα περί ουδετερότητας, δεν το πιασα. Εχεις ψάξει καθόλου για τη γάζα?

 

αλλά δεν είναι "ανεξάρτητη"/ουδέτερη/ανθρωπιστική πράξη

 

Τι σχέση έχει ο αγώνας των παλαιστινίων. Εδώ έχουμε μια παγιωμένη κατάσταση, όπου 80% του πληθυσμού τρέφεται με τη βοήθεια του ΟΗΕ και εξαρτάται από τις ορέξεις άλλων (πάντα για τη γάζα, όχι για τη δ. όχθη). Πχ οι ισραηλινοί και οι αιγύπτιοι αποφασίζουν ποια φάρμακα θα πάνε και που. Τώρα το ανεξάρτητη και το ουδέτερη δεν κολλάνε ως εκφράσεις με το θέμα.

 

Και πάλι εθελοντισμός, σημαίνει δίνομαι εξολοκλήρου στους ανθρωπους εκεί και ξεχνάω οποιεσδήποτε ανέσεις, συγγενείς και φίλους. Ενδιάμεσες καταστάσεις δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...