Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για σχολη


gilardino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια...εχουμε μια απορια με τον ξαδελφο μου σχετικα με τη σχολη του...αν δεν κανεις δηλωση μαθηματων στο χειμερινο εξαμηνο,δικαιουσαι να κανεις μετα στο εαρινο ή πρεπει να περιμενεις το επομενο χειμερινο;γενικως αν δεν κανεις δηλωση μαθηματων σ ενα εξαμηνο μετα τι παιζει;(βασικα δε ξερω πως να το διατυπωσω ποιο σωστα...ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποσο ξερω και με το προηγουμενο νομο, αν δεν κανεις για 1 εξαμηνο εγγραφη δεν γινεται κατι. Αν δεν κανεις και 2ο συνεχομενο εξαμηνο, τοτε διαγραφεσαι απτη σχολη. Αυτο συνεβαινε πριν 3-4 χρονια, αν δεν κανω λαθος.

Τωρα- στη σχολη μου τουλαχιστον- υπαρχει και η δυνατοτητα αναβολης σπουδων, μπορεις δηλαδη να διακοψεις για οσο καιρο θες και μετα να συνεχισεις απο το 6μηνο στο οποιο βρισκοσουν. Εχοντας υπολοιπο οσα εξαμηνα ειχες τη μερα που διεκοψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν κανεις δηλωση στο χειμερινο εξαμηνο, απλα δεν εχεις δικαιωμα να δωσεις κανενα μαθημα στην εξεταστικη Ιανουαριου-Φεβρουαριου.Χανεις την εξεταστικη δηλαδη κα κατα συνεπεια ολοκληρο το εξαμηνο.Αυτο τουλαχιστον ισχυει στη σχολη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποσο ξερω και με το προηγουμενο νομο, αν δεν κανεις για 1 εξαμηνο εγγραφη δεν γινεται κατι. Αν δεν κανεις και 2ο συνεχομενο εξαμηνο, τοτε διαγραφεσαι απτη σχολη. Αυτο συνεβαινε πριν 3-4 χρονια, αν δεν κανω λαθος.

Τωρα- στη σχολη μου τουλαχιστον- υπαρχει και η δυνατοτητα αναβολης σπουδων, μπορεις δηλαδη να διακοψεις για οσο καιρο θες και μετα να συνεχισεις απο το 6μηνο στο οποιο βρισκοσουν. Εχοντας υπολοιπο οσα εξαμηνα ειχες τη μερα που διεκοψες.

 

Γιατι να διαγραφεις? Απλα δε δινεις τα μαθηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να διαγραφεις? Απλα δε δινεις τα μαθηματα

 

η σχολη μου ειχε κανονισμο οταν γραφομουν (8 χρονια πριν), οτι αν καποιος σπουδαστης δεν κανει 2 συνεχομενα εξαμηνα εγγραφη σε 1 τουλαχιστον μαθημα τοτε διαγραφεται.

Διευκρινησα στο προηγουμενο ποστ οτι αυτο ισχυε στη σχολη μου, δεν γνωριζω κατα ποσο προκεται για γενικοτερο νομο ή απλα ενα κανονισμο του ΤΕΙ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σχολη μου ειχε κανονισμο οταν γραφομουν (8 χρονια πριν), οτι αν καποιος σπουδαστης δεν κανει 2 συνεχομενα εξαμηνα εγγραφη σε 1 τουλαχιστον μαθημα τοτε διαγραφεται.

Διευκρινησα στο προηγουμενο ποστ οτι αυτο ισχυε στη σχολη μου, δεν γνωριζω κατα ποσο προκεται για γενικοτερο νομο ή απλα ενα κανονισμο του ΤΕΙ μου.

 

Στην δική μου περίπτωση είχα περάσει σε ένα τμήμα του ΤΕΙ την πρώτη χρονιά που έδωσα πανελλαδικές, δίνω δεύτερη χρονιά περνάω σε ένα άλλο τμήμα του ίδιου ΤΕΙ ( δεν πήγαινα για αυτό το τμήμα, τελοσπάντων). Είχα γραφτεί στο τμήμα την πρώτη φορά που έδωσα Πανελλήνιες και επειδή δεν είχα κάνει ανανέωση για 2 εξάμηνα θεώρησα ότι έχω διαγραφεί, αυτούς τους κανονισμούς ήξερα. Πάω να γραφτώ στο δεύτερο τμήμα( τελευταία μέρα των εγγραφών, τις άλλες μέρες δούλευα) και μου λένε στη γραμματεία του δεύτερου τμήματος " τι, δεν έχεις διαγραφεί?!?!!", τους λέω" μα ήξερα ότι είναι έτσι οι κανονισμοί", πήρε τηλ. στο άλλο τμήμα ( ευτυχώς στο ίδιο ΤΕΙ τα τμήματα), πήγα, έκανα διαγραφή και μετά έκανα εγγραφή στο δεύτερο τμήμα...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...