Προς το περιεχόμενο

Φροντιστηριο (Τεχνολογικης κατευθυνσης)


katsikoula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια φετος θα παω δευτερα λυκειου σε δημοσιο σχολειο στο Μπουρναζι κ ψαχνομαι για να παω κ φροντιστηριο. θα ακολουθησω την τεχνολογικη κατευθυνση που απο οσο ξερω εχει Εκθεση, Μαθηματικα, Φυσικη κ κατι αλλα με υπολογιστες.θα ηθελα να παω σε ενα φροντιστηριο οπου οι ανθρωποι που εργαζονται εκει μεσα να ειναι εμπειροι κ να ξερουν τι κανουν γιατι θελω καλη προετοιμασια για τις τελικες εξετασεις στην τριτη. απο εκει κ περα να ειναι καπου στο Μπουρναζι-Περιστερι-κεντρο Αθηνας ωστε να μπορω να πηγαινω με αστικη συγκοινωνια. υπαρχουν καποιες προτασεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα τα Φροντιστηρια μεσης εκπαιδευσης κανουν ολα τα Μαθηματα Τεχνολογικης Κατευθυνσης.Αν οχι ολα ενα ποσοστο 90%.

Θα σου προτεινα να πας σε καποιο συνοικιακο κοντα στη περιοχη σου και οχι σε καποιο κεντρικο στην Αθηνα.

Επισης

 

 

 

 

 

:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα τα Φροντιστηρια μεσης εκπαιδευσης κανουν ολα τα Μαθηματα Τεχνολογικης Κατευθυνσης.Αν οχι ολα ενα ποσοστο 90%.

Θα σου προτεινα να πας σε καποιο συνοικιακο κοντα στη περιοχη σου και οχι σε καποιο κεντρικο στην Αθηνα.

Επισης

 

 

 

 

 

:-D:-D:-D:-D

 

για ποιο λογο να μην παω σε καποιο στο κεντρικο στην Αθηνα??? εγω αυτο σκεφτομουν με την λογικη οτι τοσα χρονια κανουν αυτη την δουλεια κ κατι παραπανω θα ξερουν με τοση εμπειρια. απο την αλλη δεν ξερω ποσα ατομα θα ειναι μεσα στην ταξη...

 

 

φοβερο video!!! xaxa :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλια που εμενα Ιλιον ειχα ακουσει τα καλυτερα για τον Νταβο εκει, δεν ξερω αν σε βολευει σαν αποσταση αλλα απο οτι θυμαμαι ενα λεωφορειο ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λογο να μην παω σε καποιο στο κεντρικο στην Αθηνα??? εγω αυτο σκεφτομουν με την λογικη οτι τοσα χρονια κανουν αυτη την δουλεια κ κατι παραπανω θα ξερουν με τοση εμπειρια. απο την αλλη δεν ξερω ποσα ατομα θα ειναι μεσα στην ταξη...

 

 

φοβερο video!!! xaxa :lol:

 

Ειναι αυτο που λες.Τα τμηματα θα ειναι υπεραρυθμα.

Στο συνοικιακο θα σε προσεξουν για να πας κ του χρονου και καλυτερες τιμες θα εχεις.

Γενικως αλλη αντιμετωπιση θα εχεις οταν εισαι ενας στο σωρο και αλλη αν εισρε 4-5 ατομα στην ταξη.

αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια που ειχα πριν δεκατρια περιπου χρονια απο κεντρικο φροντιστηριο του Πειραια που εφυγα σε ενα μηνα αφου στην ταξη ημασταν 13 ατομα.

Αυτο βεβαια που μου ετυχε δεν ειναι απαραιτητο να ειναι και ο κανονας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αυτο που λες.Τα τμηματα θα ειναι υπεραρυθμα.

Στο συνοικιακο θα σε προσεξουν για να πας κ του χρονου και καλυτερες τιμες θα εχεις.

Γενικως αλλη αντιμετωπιση θα εχεις οταν εισαι ενας στο σωρο και αλλη αν εισρε 4-5 ατομα στην ταξη.

αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια που ειχα πριν δεκατρια περιπου χρονια απο κεντρικο φροντιστηριο του Πειραια που εφυγα σε ενα μηνα αφου στην ταξη ημασταν 13 ατομα.

Αυτο βεβαια που μου ετυχε δεν ειναι απαραιτητο να ειναι και ο κανονας...

 

ωραια αρα τα αποκλειω αυτα που ειναι στο κεντρο.;)

 

 

μου προτιναν το φροντιστηριο Πυρηνας που βρισκεται στο Περιστερι

http://www.pyr.gr/

εχει κανεις εμπειριες απο το συγκεκριμενο??? απο οτι βλεπω κ στις fotos εχει 5μελη τμηματα.

ξερει κανεις ποτε ανοιγουν τα φροντιστηρια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια αρα τα αποκλειω αυτα που ειναι στο κεντρο.;)

 

 

 

δεν ειπαμε να το αποκλεισεις :P

ψαξου και ρωτα.πηγαινε κ μαθε τα τμηματα απο ποσα ατομα αποτελουνται,τιμες ,ποσοστα επιτυχιας κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο κρίμα να μη γνωρίζουν οι μαθητές τα μαθήματα της κατεύθυνσης τους. Σε αυτό βέβαια φταίει και το σχολείο αλλά τέλος πάντων.

 

Τα μαθήματα της τεχνολογικής κατεύθυνσης στη δευτέρα λυκείου είναι τα Μαθηματικά, η Φυσική και η Τεχνολογία Επικοινωνιών. Η Έκθεση είναι μάθημα γενικής παιδείας και το κάνουν όλοι.

Όσον αφορά το πρόγραμμα φροντιστηρίου, τα περισσότερα κάνουν Μαθηματικά (κατεύθυνσης και γενικής), Φυσική (κατεύθυνσης και γενικής) και Έκθεση. Ανάλογα το φροντιστήριο ή/και το πρόγραμμα που θα επιλέξεις μπορεί να μη κάνεις κάποια απ' αυτά. Το μάθημα Τεχνολογία Επικοινωνιών είναι εύκολο οπότε δε χρειάζεται καν φροντιστήριο.

Όσον αφορά τα φροντιστήρια τώρα, διαφημίσεις του τύπου "Εμείς δε συμβιβαζόμαστε με την αποτυχία" δεν έχουν και πολύ σχέση. Το φροντιστήριο από μόνο του δε θα σε κάνει αστέρι, εσύ πρέπει να ασχολείσαι. Επίσης σκέψου πως αν το φροντιστήριο είναι μακρυά απ' το σπίτι σου θα χάνεις χρόνο σε συγκοινωνίες, δε ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο κρίμα να μη γνωρίζουν οι μαθητές τα μαθήματα της κατεύθυνσης τους. Σε αυτό βέβαια φταίει και το σχολείο αλλά τέλος πάντων.

 

Τα μαθήματα της τεχνολογικής κατεύθυνσης στη δευτέρα λυκείου είναι τα Μαθηματικά, η Φυσική και η Τεχνολογία Επικοινωνιών. Η Έκθεση είναι μάθημα γενικής παιδείας και το κάνουν όλοι.

Όσον αφορά το πρόγραμμα φροντιστηρίου, τα περισσότερα κάνουν Μαθηματικά (κατεύθυνσης και γενικής), Φυσική (κατεύθυνσης και γενικής) και Έκθεση. Ανάλογα το φροντιστήριο ή/και το πρόγραμμα που θα επιλέξεις μπορεί να μη κάνεις κάποια απ' αυτά. Το μάθημα Τεχνολογία Επικοινωνιών είναι εύκολο οπότε δε χρειάζεται καν φροντιστήριο.

Όσον αφορά τα φροντιστήρια τώρα, διαφημίσεις του τύπου "Εμείς δε συμβιβαζόμαστε με την αποτυχία" δεν έχουν και πολύ σχέση. Το φροντιστήριο από μόνο του δε θα σε κάνει αστέρι, εσύ πρέπει να ασχολείσαι. Επίσης σκέψου πως αν το φροντιστήριο είναι μακρυά απ' το σπίτι σου θα χάνεις χρόνο σε συγκοινωνίες, δε ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει αυτό.

 

εμενα με ενδιαφερουν μονο τα μαθηματα που θα εξεταστω στις τελικες εξετασεις στην τριτη λυκειου. το συγκεκριμενο φροντιστηριο που ανεφερα παραπανω ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι μου με λεωφορειο κ με βολευει πολυ. περιπου ποσο κυμαινονται οι τιμες κ ποιος ειναι ο ιδανικος αριθμος μαθητων σε καθε ταξη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.poukamisas.gr/frontistiria/contact

 

Δεν ξέρω αν σε βολεύει κάποιο παράρτημά του από θέμα αποστάσεως. Πήγα πρώτα στου Πειραιά και μετά στου Κορυδαλλού και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Καθηγητές με γνώσεις, πολύ καλά εκπαιδευτικά βοηθήματα φτιαγμένα από τους καθηγητές των φροντιστηρίων ( δεν χρησιμοποιούσα κανένα βοήθημα της αγοράς), αξιολόγηση των καθηγητών με ερωτηματολόγια, τάξεις με λίγα άτομα και με προσοχή στο πώς θα χωρίσουν τα άτομα σε τμήματα και ενημέρωση σε θέματα μηχανογραφικού,μαζί τους το φτιάχναμε. Ναι , ξέρω ακούγομαι υπερβολική, αλλά τα άξιζουνε τα λεφτά...:-) Α και διαγωνίσματα κάθε Κυριακή σε στυλ πανελλαδικών εξετάσεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.poukamisas.gr/frontistiria/contact

 

Δεν ξέρω αν σε βολεύει κάποιο παράρτημά του από θέμα αποστάσεως. Πήγα πρώτα στου Πειραιά και μετά στου Κορυδαλλού και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Καθηγητές με γνώσεις, πολύ καλά εκπαιδευτικά βοηθήματα φτιαγμένα από τους καθηγητές των φροντιστηρίων ( δεν χρησιμοποιούσα κανένα βοήθημα της αγοράς), αξιολόγηση των καθηγητών με ερωτηματολόγια, τάξεις με λίγα άτομα και με προσοχή στο πώς θα χωρίσουν τα άτομα σε τμήματα και ενημέρωση σε θέματα μηχανογραφικού,μαζί τους το φτιάχναμε. Ναι , ξέρω ακούγομαι υπερβολική, αλλά τα άξιζουνε τα λεφτά...:-) Α και διαγωνίσματα κάθε Κυριακή σε στυλ πανελλαδικών εξετάσεων!

 

Nαι κι εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για τον Πουκαμισα.

Εμεις εδω στο Κερατσινι ειχαμε τον Δημοκριτο που πανω κατω ηταν η ιδια φαση.Μαζι με τον καθηγητη το μηχανογραφικο,καθε βδομαδα τεστς,εξτρα ωρες δωρεαν αν χρειαζοσουν κ τετοια.Κατι που σε μεγαλα κεντρικα φροντιστηρια δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με ενδιαφερουν μονο τα μαθηματα που θα εξεταστω στις τελικες εξετασεις στην τριτη λυκειου. το συγκεκριμενο φροντιστηριο που ανεφερα παραπανω ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι μου με λεωφορειο κ με βολευει πολυ. περιπου ποσο κυμαινονται οι τιμες κ ποιος ειναι ο ιδανικος αριθμος μαθητων σε καθε ταξη???

 

Άρα θα κάνεις λογικά μαθηματικά (κατεύθυνσης και γενικής), φυσική (κατεύθυνσης και γενικής) και έκθεση. Στη τρίτη λυκείου κάνεις άλλα βέβαια αλλά κάποια κεφάλαια χρειάζονται, δε θυμάμαι ποια ακριβώς. Όσον αφορά την έκθεση δε θεωρώ πως είναι κάτι το τρομερό, μπορείς να χρησιμοποιείς φυλλάδια και βοηθήματα που θα σου δίνουν στο φροντιστήριο για έτοιμες ιδέες αλλά δε πιστεύω πως είναι απαραίτητο. Το βασικό είναι να γράφεις εκθέσεις, περιλήψεις και αναπτύξεις παραγράφων για να εξασκείσαι και να βελτιώνεσαι.

Για τις τιμές δε γνωρίζω, λογικά στα μεγάλα φροντιστήρια θα παίζουν ίδιες τιμές αλλά καλό είναι να ρωτήσεις. Σε κάποιο συνοικιακό φροντιστήριο ενδέχεται να σου κάνουν καλύτερη τιμή.

Θεωρητικά όσο λιγότεροι μαθητές, τόσο το καλύτερο με τη λογική ότι ο καθηγητής θα διαθέτει περισσότερο χρόνο για να σε βοηθήσει και να απαντήσει σε τυχών απορίες. Σίγουρα δεν είναι καλό μια τάξη να έχει πολλά παιδιά γιατί τελικά μόνο χαβαλές γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι κι εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για τον Πουκαμισα.

Εμεις εδω στο Κερατσινι ειχαμε τον Δημοκριτο που πανω κατω ηταν η ιδια φαση.Μαζι με τον καθηγητη το μηχανογραφικο,καθε βδομαδα τεστς,εξτρα ωρες δωρεαν αν χρειαζοσουν κ τετοια.Κατι που σε μεγαλα κεντρικα φροντιστηρια δεν...

 

Είχα πάει στην Α' λυκείου ( από μικρή στα φροντιστήρια εγώ :P) σε ένα κεντρικό φροντιστήριο στον Πειραιά που ήταν άθλιο , πολλά άτομα σε κάθε τμήμα, έφυγα στους πρώτους μήνες. Πουκαμισά πήγα β' και γ' λυκείου ( τότε είχαμε πανελλαδικές από β'λυκείου και περισσότερα μαθήματα) και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη και από του Πειραιά το κεντρικό και από της Νίκαιας( όχι Κορυδαλλού, όπως έγραψα λανθασμένα).Μάλιστά ζήτησα έναν συγκεκριμένο καθηγητή για το Α.Ο.Θ. που δεν κάνει μάθημα στης Νίκαιας και η επιθυμία μου εισακούστηκε:-D

 

Συμπερασματικά, ψηφίζω και εγώ υπέρ των συνοικιακών , σε προσέχουν λίγο περισσότερο και γενικότερα δε σε αφήνουν να χαντακωθείς ακόμα και τουρίστας να είσαι, σε μία αξιοπρεπή σχολή θα περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...