Προς το περιεχόμενο

επεξεργασια hd video με ελαφρυ προγραμμα


ados

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εψαξα διαβασα τα θεματα σας αλλα ακομα μενω ακαλυπτος και ανοιγω αυτο το θεμα:

-ποιο ειναι το πιο ελαφρυ προγραμμα για windows που να υποστιριζει επεξεργασια h.264 hd video

-να εχει επιλογη να εχεις το λιγοτερο 2 video να παιζουν παραληλα και να κοβεις το ενα και να φαινεται το αλλο

-να μην κολαει η εικονα

-να μην χαλαει την ποιοτητα το τελικο αποτελεσμα

-οταν κοβεις μια σκηνη και την ενονεις να μην εχει καθυστερηση(π.χ.μετα απο μια σκηνη μπαινει η αλλη και για ενα περιπου δεπτερολεπτο ειναι παγωμενη εικονα)

-και να δουλευει και στα windows 7?

 

εχω δοκιμασει το pinnacle studio12.1 αλλα αργουσε υπερβολικα και δεν δουλευει στα 7

εχω δοκιμασει το cyberlink powerdirector 7 αλλα κολουσε η εικονα(επαιζε λες και ηταν φωτογραφιες το βιντεο)

εχω δοκιμασει φυσικα και το movie maker αλλα κι αυτο εχει πολυ λιγες επιλογες (δεν μπορεις να βαλεις 2 ή 3 βιντεο ταυτοχρονα το ενα να παιζει διαφανες απο πισω,δεν εχει αργη κινηση κ.α.)

 

τι να κανω?

ακουω την γνωμη σας και συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου

 

εχω επεξεργαστη διπυρινο 2.5ghz

2giga ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα Sony Vegas 8, αν και δεν ξέρω αν κάνει όλα τα παραπάνω που θές.. πάντως γενικά είναι ελαφρύ και με πολλές δυνατότητες ακόμα και για αρχάριους. απο αυτά που αναφέρεις μόνο το pinnacle έχω δοκιμάσει και το έβγαλα (χάλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σ ευχαριστω αλλα μολις διαπιστωσα πως οτι προγαμμα και να χρισημοποιησω που να χρειαζεται και το quiktime player μου κολαει το βιντεο το διχνει σαν φωτογραφιες οπως ειπα.φταιει το οτι εχω windows7 η τα βιντεο που εχω απο την καμερα μου δεν συνεργαζονται καλα?ή μηπως κατι αλλο?

η καμερα μου τραβαει σε 30fps και σε μορφη mov. ειναι hd 1080p

εχω δοκιμασει να παιξω βιντεο απο την καμερα μου με quik time και κολαει... η οθονη γινεται διπλασια σε μεγεθος και γενικα χαλια.αυτο φταιει>

τι να κανω?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ados

 

ποιο ειναι το πιο ελαφρυ προγραμμα για windows που να υποστιριζει επεξεργασια h.264 hd video

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει "ελαφρύ" πρόγραμμα για αυτά που ζητάς. Τώρα το πιο ελαφρύ ίσως, με κάθε επιφύλαξη, να είναι το Canopus Edius. Παρόλα αυτά το h.264 είναι ένα αρκετά συμπιεσμένος codec και συνεπώς δύσκολο να τον επεξεργαστείς. Ίσως να είναι καλύτερο να το μετατρέψεις σε κάποιο loseless codec και να το επεξεργαστείς μετά.

Αν κάνεις την μετατροπή τότε, κατά πάσα πιθανότητα θα μπορείς να το επεξεργαστείς πιο εύκολα και στο Vegas. Ακόμα μπορείς να δοκιμάσεις και πιο επαγγελματικά προγράμματα όπως Premiere η Final Cut(αν έχεις mac). Πάντως αν δουλεύεις σε pc νομίζω ότι η μετατροπή είναι μονόδρομος.(Σημείωσε ότι θα χρειαστείς αρκετό αποθηκευτικό χώρο αν μετατρέπεις τα αρχεία).

 

-να εχει επιλογη να εχεις το λιγοτερο 2 video να παιζουν παραληλα και να κοβεις το ενα και να φαινεται το αλλο

-να μην κολαει η εικονα

-να μην χαλαει την ποιοτητα το τελικο αποτελεσμα

-οταν κοβεις μια σκηνη και την ενονεις να μην εχει καθυστερηση(π.χ.μετα απο μια σκηνη μπαινει η αλλη και για ενα περιπου δεπτερολεπτο ειναι παγωμενη εικονα)

 

Το Vegas, το Premiere, το Final Cut και το Edius αν δεν κάνω λάθος έχουν όλα αυτά που ζητάς, αρκεί βέβαια ο υπολογιστής σου να καλύπτει τις απαιτήσεις τους(δυστυχώς δεν είναι μικρές).

 

εχω δοκιμασει το pinnacle studio12.1 αλλα αργουσε υπερβολικα και δεν δουλευει στα 7

εχω δοκιμασει το cyberlink powerdirector 7 αλλα κολουσε η εικονα(επαιζε λες και ηταν φωτογραφιες το βιντεο)

εχω δοκιμασει φυσικα και το movie maker αλλα κι αυτο εχει πολυ λιγες επιλογες (δεν μπορεις να βαλεις 2 ή 3 βιντεο ταυτοχρονα το ενα να παιζει διαφανες απο πισω,δεν εχει αργη κινηση κ.α.)

 

Το pinnacle studio και το cyberlink powerdirector δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά για το pinnacle έχω ακούσει πολλά για bugs.

 

 

εχω επεξεργαστη διπυρινο 2.5ghz

2giga ram

 

Όσον αφορά τον υπολογιστή σου, σίγουρα είναι καλύτερο τέτοιες δουλειές να γίνονται σε 4πύρηνους επεξεργαστές(δες αν μπορείς να κάνεις μια αναβάθμιση) αλλά σίγουρα θα ήταν καλό να βάλεις 4gb ram(και 64bit λειτουργικό), αλλά πιο σημαντικό είναι η ταχύτητα των σκληρών σου δίσκων.

Πάντως αν δεν μπορείς να πας σε κάποια αναβάθμιση, δοκίμασε το Proxy editing, είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά είναι ο μόνος τρόπος να τα επεξεργαστείς σε παλιότερο σύστημα.

 

 

Μια ερώτηση μόνο. Ποια κάμερα χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,κατ'αρχην να σας ευχαριστησω και ιδιαιτερα τον φιλο panz που ασχοληθηκε τοσο πολυ

mac δυστιχως δεν εχω

loseless codec δεν ξερω καν τι ειναι

ξερω πως ζηταω πολλα κι εχω "λιγα"

τα bugs δεν ξερω κ αυτα τι ειναι

δυστιχως δεν παιρνει τετραπυρινο η μητρικη μου

για τη ram θα την κανω 4g

64bit το λειτουργικο δεν ξερω πως να το κανω ειναι 32

τα βιντεο που δουλευω τα εχω σε εξωτερικο σκληρο που ειναι συνδεση usb,εχει και υποδοχη sata αλλα δεν το συνδεσα απο εκει,μαλλον θα ειναι καλυτερα ε?ολες οι μητρηκες εχουν δευτερη sata εξοδο,εκτος απο αυτην που ειναι ο εσωτερικος σκληρος συνδεμενος?

η καμερα μου ειναι η toshiba camileo p30

παντως σ ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλύτερα να μην μπεις σε έξοδα, αφού δεν είσαι σίγουρος για αυτά που θέλεις. Τα 32bit λειτουργικά δεν ξέρω αν υποστηρίζουν 4gb μνήμη(μάλλον κοντά στα 3 και κάτι φτάνουν) αλλά ψάξτο αυτό αν θες καλύτερα για να είσαι σίγουρος. Πάντως η μνήμη δεν πρέπει να είναι και πολύ ακριβή. Τώρα αν θες να τα επεξεργαστείς ο πιο απλός τρόπος είναι να τα μετατρέψεις σε άλλο codec. Κατέβασε αν θες το πρόγραμμα Super http://www.erightsoft.com/SUPER.html

και το πιο απλό είναι να τα μετατρέψεις τα σε άλλο codec με χαμηλότερη ανάλυση (πχ Xvid) ή κατέβασε τον παρακάτω codec με τον οποίο δεν χάνεις σε ποιότητα αλλά θα δημιουργήσει αρχεία αρκετά μεγάλα σε μέγεθος.

Lagarith - http://lags.leetcode.net/codec.html

 

Και ύστερα επεξεργάσου τα αρχεία με όποιο πρόγραμμα από αυτά που σου αναφέραμε πιο πάνω(συστήνω το Vegas, γιατί μπορείς να το μάθεις πιο εύκολα).

Έλπίζω να βόηθησα

 

Ξέχασα επίσης να σου πω ότι όταν κάνεις δουλειές επεξεργασίας video ίσως να βοηθήσει να χρησιμοποιείς και αυτό το πρόγραμμα Game Booster http://www.majorgeeks.com/Game_Booster_d5952.html, το οποίο "κλείνει" προσωρινά διεργασίες των Windows που δεν σου χρειάζονται εκείνη τη στιγμή καθαρίζοντας έτσι την ram σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον υπολογιστή σου, σίγουρα είναι καλύτερο τέτοιες δουλειές να γίνονται σε 4πύρηνους επεξεργαστές(δες αν μπορείς να κάνεις μια αναβάθμιση) αλλά σίγουρα θα ήταν καλό να βάλεις 4gb ram(και 64bit λειτουργικό), αλλά πιο σημαντικό είναι η ταχύτητα των σκληρών σου δίσκων.

 

Εδώ θα διαφωνήσω με τον "Panz". Η δική μου, και όχι μόνο, θέση είναι ότι δια το video editing η σειρά σημαντικότητας, όπως το έθεσες παραπάνω, είναι η εξής:

1. CPU

2. RAM

3. Hard Disk

 

+1 Εξ΄ου και οι 4πύρηνοι προτιμούνται από τους 2πύρηνους.

+1 Επίσης τα 64 bit λειτουργικά από τα 32 bit γιατί δεν έχουν τον περιορισμό των 4- Gb RAM

 

Χρησιμοποιώ το Premiere cs3 για editing. Κάνει όλα όσα ζητάς, και πολύ περισσότερα, αλλά μόνο ελαφρύ δεν μπορεί να χαρακτηριστεί, οπότε θα συμφωνήσω με κάποιον που σου είπε ότι για να τα κάνεις αυτά θα πας αναγκαστικά σε "βαριά" εφαρμογή και σε αναγκαστική αναβάθμιση hardware (cpu, λειτουργικού 64 bit, RAM, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έχω αναφέρει ξανά και ξανά σε άλλα Thread μέσα στο forum (Blender, High Definition, AVCHD Editing, HG21, κλπ)....

Οπότε με λίγο Search...είμαι σίγουρος οτι θα τα καταφέρεις να τα εντοπίσεις...

 

Για να σας διευκολύνω όμως θα σας δώσω (ξανά) ένα Hint and Tip....

"Μην ξεχνάτε να δουλεύτε με... Proxy Files......" ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Kariajoulas,

 

Συμφωνώ ότι η cpu και η ram είναι αρκετά σημαντικά αλλά νομίζω ότι οποιοσδήποτε επεξεργαστής πάνω από Intel Core 2 Duo είναι ικανός για επεξεργασία video σε επίπεδο video διακοπών, κτλ.. Αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω όπως color grading, προσθήκη ειδικών εφέ, 3d match moving κτλ. τότε να καταλάβω ότι θα χρειαστείς καλύτερο επεξεργαστή.

 

Όσον αφορά την ram, πρόκειται για μια φθηνή αναβάθμιση, που σου δίνει αρκετά πλεονεκτήματα, αλλά όταν κάνεις επεξεργασία video δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση ο υπολογιστής σου να buffάρει όλο το video στην ram για να το επεξεργαστείς πιο γρήγορα. Ακόμη, αν πρόκειται για έναν οικιακό χρήστη, δεν νομίζω να έχει ανοικτό και After Fx, κάποιον Titler και το πρόγραμμα της αρεσκείας του οπότε κάτι πάνω από 4gb, πάντα για τον μέσο χρήστη, νομίζω είναι υπερβολικό.(Φυσικά και το 64bit είναι προαπαιτούμενο).

 

Και τώρα φτάνω στον σκληρό δίσκο. Ξέχασα να πω ότι όταν αναφέρομαι στην ταχύτητα των σκλήρων δίσκων, δεν εννόω να πάρει κάτι σε ssd(που δεν κάνουν κιόλας για τέτοιες δουλειές) ή velociraptor άλλα κυρίως να χρησιμοποιεί πάνω από ένα δίσκους για την δουλειά του. Είναι πολύ χρονοβόρο, και προφανώς και επίπονο για τον δίσκο, να κάνεις επεξεργασία video σε ένα μόνο δίσκο(ειδικά αν αυτός έχει και το λειτουργικό μέσα). Έτσι το να χρησιμοποιείς τουλάχιστον 2 δίσκους, έναν για τα αρχεία source και ένα για το αποτέλεσμα του rendering, πέρα από το ότι είναι πράγμα απλό για τους περισσότερους χρήστες που έχουν 1-2 extra δίσκους, βελτιώνει σημαντικά την απόδοση.

Τώρα για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα βάζεις και raid(και όχι τον velociraptor που έχω δει να προτείνουν στο forum) και βλέπεις σημαντικές βελτιώσεις. Ειδικά για AVCHD το raid είναι σωτήριο.

 

Και για να τελειώνω, του πρότεινα δίσκους και ram γιατί είναι πιο οικονομικές αναβαθμίσεις και με μεγαλύτερη προοπτική σε βάθος χρόνου(μπορεί να χρησιμοποιήσει τους δίσκους και σε άλλο σύστημα) και θα βελτιώσουν αρκετά στις επιδόσεις του, σε αντίθεση με μια αντικατάσταση του επεξεργαστή και της μητρικής του ώστε να πάει από ένα Intel Core 2 Duo σε κάποιον Quad core(στην πιο οικονομική περίπτωση).

 

ΥΓ. Ακόμη να σου πω πως με Intel Core 2 Duo επεξεργάστηκα σχεδόν native AVCHD και μάλιστα σε laptop χρησιμοποιώντας 2 usb εξωτερικούς σκληρούς. Ενδεικτικά, για να κάνω export ένα video 10 λεπτών σε mpeg 2 dvd μου πήρε περίπου 20 λεπτά.

 

ΥΓ2.Φίλε vag3d, καταλαβαίνω την open-source - freeware επιλογή σου για το blender, αλλά δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο εύχρηστο για κάποιο μέσο χρήστη.

+1 για την επιλογή σου στην cannon πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ2.Φίλε vag3d, καταλαβαίνω την open-source - freeware επιλογή σου για το blender, αλλά δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο εύχρηστο για κάποιο μέσο χρήστη.

+1 για την επιλογή σου στην cannon πάντως.

 

Δεν λέω οτι έχεις άδικο, αλλα ούτε και δίκειο. (λοολ) :lol:

Το Blender απαιτεί ειδικευμένες γνώσεις όσον αφορά το 3D Modeling. Οσον αφορά το κομμάτι του Video Editing, ένας που γνωρίζει 5 πραγματάκια απο Video Editing, μπορεί αμέσως να καταλάβει τι παίζει και να το χειριστεί μια χαρά...!!! Αλλιώς τι HD Video Editing θέλει να κάνει άμα δεν γνωρίζει πχ. 2-3 βασικά πραγματάκια?

Από την άλλη είναι πανάλαφρο σαν πρόγραμμα και πιστεύω οτι με την χρήση Proxy Files το σύστημά του θα πάει ικανοποιητικά. Οκ, για το τελικό Rendering απλώς θα το αφήσει να υπολογίζει τα καρέ και να τα κάνει Export και όσο του πάρει...(όπως και σε κάθε άλλο πρόγραμμα Video Editing)...

 

Απο εκεί και πέρα ποιό προγραμμα θα του κάνει HD Video Editing χωρίς να του "τρώει" τους υπόλοιπους διαθέσιμους πόρους του συστήματός του? Και σε τι ποιότητα Export θα του το βγάλει? Πόσο "έλεγχο" θα έχει στην ποιότητα και στο είδος του Export...!!!

Αμα εισάγει τα Video στο Blender AVC και φτιάξει και τα Proxy, αμέσως "θα νιώσει την διαφορά στην ταχύτητα της επεξεργασίας", αφού θα μπορεί όντως να επεξεργαστεί High Definition Video - όσο καλύτερα αντέχει το σύστημά του.

 

Και όσον αφορά την τυχόν μετατροπή των MTS σε πχ. PNG, ίσως να μην του χρειαστεί του παιδιού αυτό. Μπορεί να φορτώσει και απευθείας τα *.Avs scripts στο Blender για να γλυτώνει χρόνο και χώρο. Άλλωστε δεν θα κάνει και κανένα Camera Tracking, Compositing or something crazy...!!! Απλό HD Video Editing θέλει να κάνει λέει (κόψε ράψε και βάλε και μουσική δηλαδή)... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτι καταλαβα,επεσα σε γιατρους του ειδους! (vag3d-Panz-Kariajoulas)

επειδη τον εχω κανει τον υπολογιστη μου πουτ@@ απο προγραμματα και 5 φορματ για να βρω λυση και επειδη απο τα 100 που λετε καταλαβα τα 10...

επεσα τυχαια επανω στο cyber link power director 8 και μου κανει ολα αυτα που θελω και ειναι σχετικα ελαφρυ,σε σχεση με τ αλλα(το Canopus Edius δεν το δοκιμασα ακομα) ,μονο που οταν κανω ενα βιντεο και το εχω φορτοσει με πολλα εφε και αλλα μπιχλιμπιδια,μου φτανει το cpu στα 100% και αν συνεχισω να το φορτωνω μου κλεινει το προγραμμα,(να ειναι καλα το save)αλλα αυτο βεβαια γινεται μετα απο πολυ γεμισμα.

εχω εξωτερικο σκληρο αλλα με usb συνδεση και καταλαβα πως για κατι καλυτερο θελει και καλυτερο μηχανημα,τωρα κοιταω να κανω οτι μπορω με την αναβαθμηση μου.για την ωρα αυτο το προγραμμα με καλυπτει,θελω να πω πως απο οσα δοκιμασα ειναι πολυ πιο γρηγορο και στην τελικη εξαγωγη βιντεο και με καλη ποιοτητα.ειχα δοκιμασει παλια το 7 αλλα δεν μου δουλευε καλα,δεν ξερω γιατι.

τα proxy files-mts png και πολλα αλλα δεν ξερω τι ειναι

παντως ενα μεγαλο πολυ ευχαριστω σε ολους σας για την πολιτιμη βοηθεια που μου δινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά vag3d όταν είπα ότι είναι δύσχρηστο εννοώ ότι η επιφάνεια εργασίας του Blender είναι κάπως χαοτική, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω(είναι ένα πρόγραμμα που προορίζεται για 3d animation,κτλ. και όχι για video editing).

Κάπου στο net είχα διαβάσει ότι τα πρώτα χρόνια που αναπτυσσόταν το blender οι προγραμματιστές του το διέθεταν δωρεάν αλλά πουλούσαν τα manual..:P

Τώρα εγώ προσωπικά το βρίσκω αρκέτα buggy και δεν μου πολυαρέσει να το χρησιμοποιώ, αλλά πέρα από αυτό για απλό video editing δεν θα πρότεινα σε κανένα να δουλέψει με avs scripts.

 

Τώρα αν θες να δεις κάποιο πρόγραμμα για video editing νομίζω ότι η πιο προσιτή οικονομική λύση είναι το Vegas Movie Studio γύρω στα 40 ευρώ. Από εκεί και πέρα αν θες κάτι καλύτερο ή πας σε Vegas Platinum ή το πράγμα ξεφεύγει πάνω από τα 100 ευρώ. Τζάμπα πρόγραμμα video editing δεν υπάρχει και για λίγο καιρό δεν νομίζω να υπάρξει(και το λέω αυτό γιατί εγώ προσωπικά δεν θεωρώ το blender αξιόπιστη λύση για video editing), οπότε το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να συνυπολογίζεται στον αρχικό προϋπολογισμό της αγοράς βιντεοκάμερας.

 

Πόρους όλα τρώνε, δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά το video editng, αλλά είναι σημαντικό νομίζω το πρόγραμμα να είναι αξιόπιστο πρώτα και γρήγορο μετά.

 

Ακόμη αν θες να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο έλεγχο στην ποιότητα του(αν και δεν νομίζω ότι ο μέσος χρήστης χρειάζεται κάτι τέτοιο) χρησιμοποιείς frameserver και κάνεις τη δουλειά σου. Βέβαια αν φτάσεις σε αυτό το σημείο, έχεις κάνει αρκετή μελέτη και ξέρεις κάτι παραπάνω από 2-3 πραγματάκια. Βέβαια, πιστεύω ότι ο μέσος χρήστης θέλει να κάνει export το videaki του σε ποιότητα Blu-ray ή απλού dvd, κάτι που είναι standard και το περιλαμμβάνουν τα περισσότερα προγράμματα επεξεργασίας video ειδικά αν είναι εμπορικά...

 

Όσον αφορά το proxy συμφωνώ είναι μονόδρομος σε σύστημα με χαμηλές δυνατότητες.

 

Ados, πέρα από την κουβέντα που κάνουμε στο forum δούλεψε με αυτό που σε εξυπηρετεί καλύτερα, και μην δοκιμάζεις άλλα προγράμματα αν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Στην τελική, σημασία έχει να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικά vag3d όταν είπα ότι είναι δύσχρηστο εννοώ ότι η επιφάνεια εργασίας του Blender είναι κάπως χαοτική, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω(είναι ένα πρόγραμμα που προορίζεται για 3d animation,κτλ. και όχι για video editing).

Κάπου στο net είχα διαβάσει ότι τα πρώτα χρόνια που αναπτυσσόταν το blender οι προγραμματιστές του το διέθεταν δωρεάν αλλά πουλούσαν τα manual..:P

Τώρα εγώ προσωπικά το βρίσκω αρκέτα buggy και δεν μου πολυαρέσει να το χρησιμοποιώ, αλλά πέρα από αυτό για απλό video editing δεν θα πρότεινα σε κανένα να δουλέψει με avs scripts.

 

Τώρα αν θες να δεις κάποιο πρόγραμμα για video editing νομίζω ότι η πιο προσιτή οικονομική λύση είναι το Vegas Movie Studio γύρω στα 40 ευρώ. Από εκεί και πέρα αν θες κάτι καλύτερο ή πας σε Vegas Platinum ή το πράγμα ξεφεύγει πάνω από τα 100 ευρώ. Τζάμπα πρόγραμμα video editing δεν υπάρχει και για λίγο καιρό δεν νομίζω να υπάρξει(και το λέω αυτό γιατί εγώ προσωπικά δεν θεωρώ το blender αξιόπιστη λύση για video editing), οπότε το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να συνυπολογίζεται στον αρχικό προϋπολογισμό της αγοράς βιντεοκάμερας.

 

Πόρους όλα τρώνε, δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά το video editng, αλλά είναι σημαντικό νομίζω το πρόγραμμα να είναι αξιόπιστο πρώτα και γρήγορο μετά.

 

Ακόμη αν θες να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο έλεγχο στην ποιότητα του(αν και δεν νομίζω ότι ο μέσος χρήστης χρειάζεται κάτι τέτοιο) χρησιμοποιείς frameserver και κάνεις τη δουλειά σου. Βέβαια αν φτάσεις σε αυτό το σημείο, έχεις κάνει αρκετή μελέτη και ξέρεις κάτι παραπάνω από 2-3 πραγματάκια. Βέβαια, πιστεύω ότι ο μέσος χρήστης θέλει να κάνει export το videaki του σε ποιότητα Blu-ray ή απλού dvd, κάτι που είναι standard και το περιλαμμβάνουν τα περισσότερα προγράμματα επεξεργασίας video ειδικά αν είναι εμπορικά...

 

Όσον αφορά το proxy συμφωνώ είναι μονόδρομος σε σύστημα με χαμηλές δυνατότητες.

 

Ados, πέρα από την κουβέντα που κάνουμε στο forum δούλεψε με αυτό που σε εξυπηρετεί καλύτερα, και μην δοκιμάζεις άλλα προγράμματα αν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Στην τελική, σημασία έχει να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου;)

 

 

Panz, σεβαστή η προσωπική σου άποψη (αν και διαφωνώ στα περισσότερα σημεία, δεν είναι το θέμα μας και δεν αξίζει να αντιπαρέλθουμε για ένα πρόγραμμα), αλλά ξέρεις τι δεν μπορώ να καταλάβω? Για ποιό λόγο δεν θεωρείς το Blender αξιόπιστη λύση? Που ακριβώς στηρίζεις αυτό που λες για την "αξιοπιστία του"? Σε ρωτάω διότι το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα, και κάθε άλλο παρά "αναξιόπιστο" κρίνω ότι είναι.

Η Ιστορία του Blender (για όσους ενδιαφέρονται)

Επίσης η πιο οικονομική προσιτή λύση είναι το δωρεάν (όπως είναι η κατηγορία των Open Source προγραμμάτων σαν το Blender) και όχι η κατηγορία των 40 Ευρώ ή και παραπάνω...!!!

Με τα δωρεάν εργαλεία αυτή τη στιγμή μπορεί ο καθένας να κάνει High Definition Video Editing και ζωντανή απόδειξή είμαι εγώ ο ίδιος που τα χρησιμοποιώ εδώ και καιρό.

Τέλος όσον αφορά τα AVS Scripts, δεν χρειάζεται να μπλέξει κανείς στα "βαθιά νερά"....!!! Απλά πραγματάκια είναι....σιγά τα αυγά δηλαδή...!!!

Δες για παράδειγμα αυτό το άρθρο που είχα γράψει στο παρελθόν "BlenderAVC - Πως το Εγκαθιστούμε, το Ρυθμίζουμε και το Χρησιμοποιούμε (Tutorial)"...!!! Είναι πολύ πιό απλό στην πράξη να το εφαρμόσεις, απο ότι το να το διαβάσει κανείς....και πάνω απο όλα με χρήση απολύτως δωρεάν εργαλείων...!!!(και ξανα-θυμίζω οτι η λέξη δωρεάν/open source δεν είναι κάτι κακό όσον αφορά την ποιότητα του αποτελέσματος...!!! Οι γνώστες απο επεξεργασία Video σίγουρα θα ξέρουν την ποιότητα των δωρεάν VirtualDub, Avisynth, Flashmpeg. Η για παράδειγμα ποιός έκανε πιο ποιοτική συμπίεση mpeg2 στα DVD? Το Commercial Nero κλπ ή το δωρεάν DVDShrink???)

 

Πάντως συμφωνώ ότι υπάρχουν προγράμματα που κάνουν το Video Editing πολύ πιο εύκολο και γρήγορο (Βλέπε Final Cut, κλπ)...!!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:47 ----------

 

http://wiki.blender.org/index.php/Doc:Manual/Sequencer

The VSE within Blender is a complete video editing system that allows you to combine multiple video channels and add effects to them. Its functionality has been inside Blender since the beginning. Even though it has a limited number of operations, you can use these to create powerful video edits (especially when you combine it with the animation power of Blender!) Furthermore, it is extensible via a plugin system to perform an unlimited number of image manipulations.

http://wiki.blender.org/index.php/Doc:Manual/Sequencer/Effects/Plugins

http://wiki.blender.org/index.php/Doc:Manual/Sequencer/Audio

 

Κατεβάζει το παιδί και το Audacity για να κάνει επεξεργασία ήχου...(..και μην μου πείτε οτι δεν ειναι καλό το Audacity....!!! Loolll...έλεος...)

 

[ame]

[/ame]

 

και το LMMS για δημιουργία μουσικής και έχει ένα Complete Studio ΔΩΡΕΑΝ....!!!! (..και μην μου πείτε οτι δεν ειναι καλό το LMMS....!!! Loolll...ξανα-έλεος...)

[ame]

[/ame]

 

και όσον αφορά τις εικόνες και το Image Editing,...Gimp.....(εκτός αν μπορεί το παιδί να αγοράσει ΚΑΙ το Photoshop...μεταξύ άλλων...!!!) (και μη μου πείτε οτι το Gimp δεν είναι καλό..επειδή είναι Open Source και ΔΩΡΕΑΝ....γιατι θα πάθω ΤΑΡΑΚΟΥΛΟ....ΕΛΕΟΣ...)

 

Να και ένα πρόχειρο βιντεάκι που βρήκα τώρα για το Blender και το Video Editing γενικά....Piece of Cake....!!!! :-)

[ame]

[/ame]

 

 

Και τέλος θέλω να πω οτι....ΟΚ...!!! Το Final Cut Studio (1.000 Euro) είναι φοβερό....και όλο το Adobe Studio είναι φοβερό (3.500 Euro) και το Boujou είναι φοβερό για Camera Tracking...(εχμμ...νομίζω έχει πολλάαα λεφτά...καλύτερα να κάθεστε,.. και να διαβάσετε μόνοι σας την τιμή)....!!! Και το Maya είναι πολύ καλό....(ας μην αναφέρω άλλο τιμές....ήδη βγήκαμε εκτός προϋπολογισμού...)

Οκ, ή θα τα παίρνουμε όλα απο τον "θείο" ...η θα πρέπει να είμαστε πλούσιοι δηλαδή?

Το μυαλό μας και την δημιουργικότητά μας δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε καθόλου? Ολα στο πιάτο έτοιμα τα θέλουμε?

Δηλαδή το παιδί (και δεν αναφέρομαι προσωπικά στο παιδί που ρώτησε και δημιούργησε το Thread, αλλά στο "κάθε παιδί"...σε όλους μας) που προσπαθεί να κάνει επεξεργασία HD Video στο σχετικά αδύναμο για την εποχή PC του, απλώς "έτυχε" και δεν πήγε ακόμα σε ενα μαγαζί για να ψωνίσει το τελευταίο High Technology Super Duper μηχάνημα PC με κανα 2χιλιαρο-3χίλιαρο?

 

Μη φοβάστε να χρησιμοποιείτε τις δυνάμεις σας και τις ικανότητές σας κρυβόμενοι πίσω απο φοβίες οτι "είναι δύσκολο" οτι "είναι πολύπλοκο" ...οτι "δεν θα τα καταφέρετε"....!!!

Οπως λέει και ένα Slogan...---> "Τα πράγματα είναι απλά...!!! Το μπέρδεμα είναι να τα καταλάβεις"...χιχιχι :-)

Anyway.... :-)

 

Ados, πέρα από την κουβέντα που κάνουμε στο forum δούλεψε με αυτό που σε εξυπηρετεί καλύτερα, και μην δοκιμάζεις άλλα προγράμματα αν δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Στην τελική, σημασία έχει να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου;)

 

+1

γιατί με εμάς που έμπλεξες....θα σε οδηγήσουμε στα βάθη της κολάσεως και θα σε μάθουμε όλα τα κόλπα του HD Video Editing....χιχιχι :-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Vag3d με παρεξήγησες. Σε καμία περίπτωση δεν απορρίπτω ένα πρόγραμμα επειδή είναι free. Ίσα ίσα που προτιμώ να χρησιμοποιώ open source προγράμματα ακόμα και αν έχω πρόσβαση σε εμπορικά(προτιμώ το gimp από το photoshop, ειδικά όταν δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσω το 2ο, προτιμώ το audacity από το audition ή το soundbooth) άλλα σε επίπεδο video editing η open source κοινότητα πέρα από blender δεν έχει να προσφέρει τίποτα. Και δεν το λέω επειδή το έχω ακούσει, αλλά γιατί έχω δοκιμάσει όσα έχω ακούσει όπως OpenShot, Kdenlive, Scilab Aurora, Cinellera, Wax και αρκετά ακόμη που είτε υπάρχουν σε linux reps είτε απλά κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.

 

Από κει και πέρα το blender δεν το θεωρώ αξιόπιστη λύση γιατί όταν το δοκίμαζα, πέρα από τα μικρό - configuration που έπρεπε να κάνω για να χρησιμοποιήσω τον video editor μου κράσαρε αρκετές φορές, ακόμα και στην εισαγωγή αρχείων(δεν δούλευα με AVCHD αλλά με HDV). Οπότε η εμπειρία μου από αυτό δεν ήταν και καλύτερη ειδικά όταν μου έβγαζε προβλήματα κατά την εισαγωγή των αρχείων. Ακόμη, και δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος, πιστεύω ότι η επιφάνεια εργασίας του blender είναι πολύπλοκη κυρίως γιατί το πρόγραμμα προορίζεται για πάρα πολλές λειτουργίες. Εφόσον, χρειάζομαι το πρόγραμμα μόνο για video editing δεν θέλω να πρέπει να το παραμετροποιήσω τόσο πολύ για να δουλέψει όπως θέλω(απλά το βρίσκω αντιπαραγωγικό για τις δικές μου ανάγκες)

 

Τώρα τα άλλα προγράμματα που ανέφερες avisynth και virtual dub είναι πολύ χρήσιμα αλλά σίγουρα δεν κάνουν την δουλειά ενός κανονικού και πλήρες video editor.

 

Σίγουρα υποστηρίζω τα προγράμματα open source και αυτά που έχουν καταφέρει τα τελευταία χρόνια και θα προτιμούσα να χρησιμοποιώ ένα open source προόγραμμα αν μπορούσε να κάνει σωστά την δουλειά και ας είχε θεωρητικά λιγότερες δυνατότητες, παρόλα αυτά στον τομέα του video editing δεν πιστεύω εγώ ότι υπάρχει μια αξιόπιστη δωρεάν λύση. Και δεν είναι ότι τα θέλω όλα στο πιάτο αλλά σε κάποια πράγματα(πχ video editing) θέλω να μπορώ να κάνω την δουλειά μου χωρίς να πονοκεφαλιάζω γιατί από μόνη της διαδικασία του κόψε ράψε(και ότι άλλο θες να κάνεις στο video σου) θέλει επιπλέον προσπάθεια.

 

Δεν νομίζω ότι τα 40 ευρώ είναι υπερβολικά χρήματα και χρειάζεται ο θείος σου!;)

Όσο για το FCP και τα προγράμματα ίδιας τιμής, νομίζω ότι είναι καθαρό ότι απευθύνονται σε επαγγελματίες και δεν νομίζω να χρειαστεί τις δυνατότητες τους ο μέσος ή και ο πιο προχωρημένος χρήστης.

 

Τώρα του παιδιού του είπα να κάνει Proxy αν δεν μπορεί να κάνει τις αναβαθμίσεις που του είπα, και μάλιστα τόνισα ότι δεν χρειάζεται να πάει για επεξεργαστή, αλλά μόνο για μνήμες(φθηνή αναβάθμιση) και δίσκο(που μπορεί να τον χρησιμοποιήσει και σε άλλα συστήματα, και συνεπώς είναι μια αγορά που θα του κρατήσει αρκετά χρόνια, αν τους προσέχει και λίγο βέβαια:P). Όποτε τα συνολικά λεφτά που θα ξόδευε δεν νομίζω ότι είναι υπερβολικά. Νομίζω άλλωστε ότι πρέπει να συνυπολογίζεις στα λεφτά που ξοδεύεις για την κάμερα και τα λεφτά που θα χρειαστείς για να κάνει και το video editing.

 

"Τα πράγματα είναι απλά...!!! Το μπέρδεμα είναι να τα καταλάβεις"

Δεν νομίζω ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά, γιατί ενώ υπάρχουν πολλά αξιόπιστα open source ή freeware προγράμματα (όπως gimp,firefox,κτλ.) για άλλες εργασίες, στον τομέα του video editing δεν έχουμε δει κάτι αντίστοιχο ακόμα(βγάζω το blender γιατί σχεδιάστηκε για άλλο λόγο και δεν θέλω να το συγκρίνω ακόμα και με την φθηνή έκδοση του vegas). Μπορεί τα πράγματα είναι απλά αλλά είναι δύσκολο να τα καταλάβεις οπότε δεν χρειάζετε να τα απλοποιούμε(-ωραιοποιούμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...