Προς το περιεχόμενο

Turbo-x Αξιζει???


ShadowfaxGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να παρω ενα καλο laptop. Το χρειαζομαι για γενικη χρηση και οχι για παιχνιδια. Τα turbo-x ειναι σχετικα φτηνα και το πλαισιο εχει καλο και αμεσο service. Εχω ακουσει ομως οτι η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι καλη. Δηλαδη προσπαθουν να ριξουν το κοστος κατασκευης με επιπτωσεις στην ποιοτητα. Ειναι αληθεια αυτο??? Επισης στο πλαισιο μπορω να συνθεσω ενα laptop οπως θελω και το προτιμω απο το να παρω ενα ετοιμο. Αλλα δεν θελω να δωσω 1000 euro και μετα απο λιγο καιρο να ξεχαρβαλωθουν τα μισα κουμπια και η οθονη να ειναι μαπα. Απο ετοιμο σκεφτομαι κατι σε HP. Τι με συμβουλευετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι παίζει θέμα ξεχαρβαλώματος με τα Turbo-x.

Ισα ίσα μου φαίνονται πάνω απο acer - hp στην αντοχή υλικών.

Πρόσεξε το αντοχή δε συνεπάγεται και ποιότητα.Η ποιότητα που λες είναι κομματάκι χαμηλότερη απο την αντίστοιχη, στις φθηνές προτάσεις των άλλων 2 οικονομικών εταιρειών acer - hp με πιθανές συνέπειες και στην εργονομία. Πρόσφατα που πήγα για φορητό κοιτόντας τα turbox χρησιμοποίησα το touchpad τους και είδα πως είναι χαμηλής ποιότητες και μερικές φορές ο κέρσορας πηδούσε. Ε την έκανα και εγω με ελαφρά πηδηματάκια.:-D

Απο οθόνη μου φάνηκαν μια χαρά και γενικά μια χαρά ήταν και απο τιμές και απο extra και απο εγγύηση.

Αν δε σε νοιάζει η bulk αίσθηση που αφήνουν το turbox και χρησιμοποιείς extra mouse:p χτύπησε ενα. Κατά την γνώμη μου δεν είναι κακά.

Και γι αυτά που θες θα δώσεις 500-600 maximum.

Το μόνο κακό είναι πως τα ίδια κοστίζουν πλέον και τα acer - hp με λίγο πιο περιορισμένα extra.

Το ακόμα χειρότερο είναι πως.

Κυκλοφορεί φήμη για προσφορά Lenovo r61 (νυν IBM) κάτω απο 450 ευρό σε κάποια carefour μέχρι τις 17 του μήνα.

Το r61 αποτελεί ουσιαστικά εμφανισιακά, replica παλιών IBM Thinkpad και αν εξαιρέσεις το απαρχαιωμένο design του (το οποίο για πολλούς είναι και <σοβαρό> πλεονέκτημα!!!) κρίβει αξιολογότατα τεχνικά χαρακτηριστικά. Nvidia Discrete vga, καλό και ευρύχωρο σκληρο, σχετικά ακριβο 2πύρινο intel, ποιοτική οθόνη 15,4" και άριστο πληκτρολόγιο με trackball (αλλά ΙΒΜ) και επιπλέον touchpad όπως όλα τα σύγχρονα Laptop. Πάνω απο όλα ομως με ανεβασμένη ποιότητα σε σχέση με HP-Acer και κυρίως Turbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια πριν 2 χρόνια που αγόραζα turbo-x laptop πίστευα ότι ήταν πολύ καλή ευκαιρία λόγω απόδοσης τιμής. Η αλήθεια νομίζω είναι ότι αυτά τα laptop αν και προσφέρουν αρκετα χαρακτηριστικά αντιμετωπίζουν άλλα προβλήματα που έχουν να κάνουν και με την αίσθηση που σου δίνουν τα υλικά κατασκευής τους. Γιατί, περα από το ότι φαίνονται φθηνά, αντιμετωπίζεις και προβλήματα υπερθέρμανσης, θορύβου, κτλ. Για να σου δώσω και παράδειγμα εγώ προσωπικά στο turbo-x laptop μου έχω αντιμετωπίσει υψηλές θερμοκρασίες σε σημείο που κλείνει ο υπολογιστής χωρίς να κάνει φυσικά κάποιος save, απλά λόγω υπερθέρμανσης. Και ακόμη σε laptop multirama με έχει χτυπήσει και ρεύμα(όχι κάτι επικίνδυνο αλλά το θεωρώ σημαντικό μειονέκτιμα).

 

Και επειδή λες ότι δεν το θες για παιχνίδια, πάρε ένα hp(όχι acer κατ' εμέ), τα οποία και καλό σχεδιασμό έχουν, και καλή κατασκευή, και ας μην έχεις στην τελική τα τέλεια χαρακτηριστικά. Έτσι κι αλλιώς αν θες επιδόσεις πας σε επιτραπέζιο. Στο κάτω κάτω την δουλειά του θα την κάνει, δηλάδη για κείμενα, επεξεργασία φωτογραφιών, internet, download, ταινίες, κτλ. θα είναι μια χαρά χωρίς να χρειάζεται να έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας πάνω του.

 

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να μην παρασυρθείς από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, αλλά να ασχοληθείς με το πιο σου δίνει την καλύτερη αίσθηση.

Στην τελική είναι ένα εργαλείο και πρέπει να σου δίνει όσο περισσότερη ικανοποίηση γίνεται το να δουλεύεις μαζί του.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο ποστ!!!συμφωνω απολυτα(προσωπικη γνωμη)πιστευω οτι σημερα οτι πληρωνεις θα παρεις(κατα 95%)προσωπικα προτιμω να δωσω 100 ευρω παραπανω και να παρω κατι καλο(ποιοτικα) παρα να πεταξω απο το παραθυρο σε λιγο καιρο πιο πολλα χρηματα και να τρεχω να αγορασω κατι αλλο,στο συν τον turbo x ειναι το γρηγορο σερβις και οτι εχουμε οι πιο πολλοι ενα πλαισιο κοντα μας:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μερη διαφωνω με τα γραφομενα. Εχω εναν turbo-x (dominus) με σασι clevo m570u - το αγορασα τον Μαρτιο του 2007, μεχρι τωρα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και απο την ποιοτητα υλικων του. Κοστισε βεβαια (2550ε!) αλλα ακομα ειναι σκυλι και σηκωνει αρκετα καλα και τα νεα games. Οι ψαγμενοι στο θεμα power notebook καταλαβαινουν τι εννοω ( 17αρα 1680x1050, c2duo T7600, Nvidia 7950GTXGO 512 DDR3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο καλο με τα Turbo-X - Multirama κλπ ειναι ο χρονος επισκευης εαν παθει κατι το laptop και νομιζω και σου δινουν και ενα laptop Να κανεις τη δουλεια σου μεχρι να στο φτιαξουν (1-2 μερες). Σε ο,τι αλλο εκτος απο Turbo-X και Multirama θες 10 μερες+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισυ (για την ακριβεια 14 μηνες πριν) πηρα 1 λαπτοπ turbox 700 ευρω περιπου...........το σαβατο 03/10 μου εκαψε μητρικη.....απο το πλαισιο μου ειπαν σημερα 360 ευρω.......αν ηταν acer θα τον εφτιαχνα...τωρα το μονο που θελω ειναι να παω να τον παρω κ να τον πεταξω στον τοιχο απο τα νευρα μου......:mad: βεβαια αν παρει κανεις θα πρεπει να δωσει κ τα 80 ευρω παραπανω που σ δινει εγγυηση το πλαισιο για 3 χρονια.......εγω δυστυχως δν τα εδωσα......αν παρεις να τα πληρωσεις συμφερει.....η επιλογη δικη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μερη διαφωνω με τα γραφομενα. Εχω εναν turbo-x (dominus) με σασι clevo m570u - το αγορασα τον Μαρτιο του 2007, μεχρι τωρα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και απο την ποιοτητα υλικων του. Κοστισε βεβαια (2550ε!) αλλα ακομα ειναι σκυλι και σηκωνει αρκετα καλα και τα νεα games. Οι ψαγμενοι στο θεμα power notebook καταλαβαινουν τι εννοω ( 17αρα 1680x1050, c2duo T7600, Nvidia 7950GTXGO 512 DDR3).

 

Ναι μεν αλλα δεν λες τιμη,, που αν δεν κανω λαθος ειναι πανω απο 1500 για να μην πω και πολυ (πανω απο 2000 αφου ειναι αυτο με την μεγαλη αναλυση) οποτε αλιμονο αν δεν ηταν και σκυλι. Αλλα και τοσα λεφτα......

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:17 ----------

 

Θελω να παρω ενα καλο laptop. Το χρειαζομαι για γενικη χρηση και οχι για παιχνιδια. Τα turbo-x ειναι σχετικα φτηνα και το πλαισιο εχει καλο και αμεσο service. Εχω ακουσει ομως οτι η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι καλη. Δηλαδη προσπαθουν να ριξουν το κοστος κατασκευης με επιπτωσεις στην ποιοτητα. Ειναι αληθεια αυτο??? Επισης στο πλαισιο μπορω να συνθεσω ενα laptop οπως θελω και το προτιμω απο το να παρω ενα ετοιμο. Αλλα δεν θελω να δωσω 1000 euro και μετα απο λιγο καιρο να ξεχαρβαλωθουν τα μισα κουμπια και η οθονη να ειναι μαπα. Απο ετοιμο σκεφτομαι κατι σε HP. Τι με συμβουλευετε???

 

Το "καλο και αμεσο σερβις" (καλα που δεν ειπες και οικονομικο) πεζεται παρα πολυ γιατι εγω οποτε πηγα (εχω ενα παλιο σχετικα λαπτοπ) με διωξαν με διαφορες βλακωδεις προφασεις (δηθεν καμμενη μητρικη κλπ ανοησιες) οσπου εγω το χαρισα σε ενα πεδι που το εφτιαξε αμεσως (αλλαξε νομιζω σκληρο) και τωρα ειναι κανονι μονο που δεν το εχω εγω.. Αναφερομε στο πλεσιο Ψυχικου οπου η εξυπηρετηση σερβις χαλια..Αλλωστε οσο εγω περιμενα εκει ειδα και αλλους που ειχαν αγορασει κενουργιο ηυ. και στους οποιους η τους λεγαν οτι "δεν φτιαχνει" η οτι ναι μεν αλλα "δεν καλυπτεται απο την εγγυηση" Δλδ αισχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε θα είμαι όσο πιο ξεκάθαρος μπορώ:

 

Μην πάρεις Turbo-X.

 

Θα τρέχεις τις μισές μέρες του χρόνου στα service. Γνώμη μου είναι πως αν θέλεις να δώσεις 1000 € δεν πρέπει με τίποτα να πας σε προϊόν από το Πλαίσιο. Έχουν πάρα πολύ κακή κατασκευή, τα χαρακτηριστικά τους είναι σε τελική ανάλυση χρήσιμα και ας μην κοροϊδευόμαστε κανείς μας δεν είναι απόλυτα ικανοποιημένος από το service του Πλαίσιο. Στο κάτω κάτω τι να την κάνεις την εγγύηση αν τις μισές μέρες του χρόνου δεν έχεις υπολογιστή.

 

Σου προτείνω να κινηθείς για κάποιον ΗΡ ή να δεις λίγο πιο ζωηρά την πιθανότητα να εμπιστευτείς την DELL. Τέλος θα ήθελα να σου πω πριν πάρεις το όποιο μηχάνημα να μας το ποστάρεις ώστε να δούμε καλού κακού παλιότερες εμπειρίες και προβλήματα. Έχω καεί και ξέρω τι σου λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από μερικά χρόνια θα συμφωνούσα απόλυτα στο "μακριά από turboX" καθώς ήταν επιεικώς άθλια, έβραζαν, τίναζαν μητρικές και κάρτες γραφικών στον αέρα και άλλα τέτοια όμορφα.

 

Πλέον όμως, Dominus και Iron στηρίζονται σε πολύ καλά / ποιοτικά barebones οπότε καμία ανησυχία. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.

 

Πληροφορίες:

Iron = Clevo M860

url: http://www.clevo.com.tw/en/products/prodinfo.asp?productid=122

test: http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4601

 

Dominus = Clevo M570TU

url: http://www.clevo.com.tw/en/products/prodinfo.asp?productid=83

test: http://www.allquests.com/question/2636381/Happy-M570RU-owner.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κι εγώ είχα για 2,5 χρόνια ένα Turbo-X και μάλιστα ψιλοακριβό(1000 ευρώ) κι η αλήθεια είναι ότι ενώ είχε πολύ καλά χαρακτηριστικά,ανέβαζε θερμοκαρασία,πολύς θόρυβος και στο τέλος κάτι χάλασε στην οθόνη/μητρική/δεν έχω ιδέα ( η οθόνη αναβόσβηνε κάποιες φορές και έμπαινε μόνο του σε sleep mode).

Πήρα Sony Vaio των 800 ευρώ το χειμώνα κι είμαι πολύ ευχαριστημένη.Αθόρυβο,δροσερό,πολύ καλή ποιότητα υλικών κι ευχάριστο να δουλεύεις σ'αυτό..

Πάντως και το HP καλό φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από χαρακτηριστικά καλό είναι, όμως...

οι ψαγμένοι ΔΕΝ πάνε σε hp...

μακριά από hp.

 

δες άλλες μάρκες. δόξα το θεό υπάρχουν στην αγορά κι άλλα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...