Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το σημα της nova οταν δεν εχει...ηλιο


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Ξερω οτι εχουν ανοιχτει πολλα παρομοια θεματα αλλα η αποριες μου ειναι πολυ συγκεκριμενες και τα υπολοιπα θεματα που διαβασα δεν με καλυψαν.

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης :

Εδω και κατι μηνες εχω βαλει nova,το προτεινομενο εξοπλισμο της nova με το ταψι των 60cm.το πιατο το εχω τοποθετησει στο μπαλκονι καθοτι ηταν πολυ δυσκολο να το ανεβασω στην ταρατσα(μενω στον 4ο οροφο)μαλιστα το κατοπτρο το καλυπτει μια τεντα οταν την κατεβαζει η μανα μου(ειχα ρωτησει τον τεχνικο που το εγκατεστησε και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα).Το θεμα ειναι τωρα το εξης,οταν εχει καλο καιρο ολα ειναι καλα,οταν ο καιρος αρχιζει και χαλαει εστω και λιγο(δλδ να εχει συνεφια εντονη πχ)παει το σημα της nova)δεν το συζηταω οταν εχει βροχη..

Εγω αυτο που θελω να με συμβουλεψετε οσοι ξερετε ειναι τι να κανω,τι να αλλαξω για να μπορω να βλεπω nova οτι καιρο και να χει.πχ σε καφετεριες που εχουν nova μπορει εξω να χαλαει ο κοσμος αλλα η nova δειχνει μια χαρα,πως το κανουν αυτο?

Να παρω μεγαλυτερο πιατο?

Να παρω ενισχυτη σηματος?

Υπαρχει περιπτωση ο τεχνικος να μην εχει κανει καλη εγκατασταση?

Να βαλω το πιατο αλλου?

Μπορει να φταιει το ματακι?

καθοτι ασχετος δεν ξερω τι να κανω..

 

Ολες οι συμβουλες καλοδεχουμενες.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προφανώς όταν έχει καλό καιρό πιάνεις σήμα αλλά οριακά γι' αυτό και δεν παρατηρείς προβλήματα στο σήμα που λαμβάνεις...

 

Είναι διαπιστωμένο ότι όταν έχει κακό καιρό η λήψη του σήματος από το δορυφόρο "μειώνεται" αισθητά.

 

Βάλε το πιάτο στην ταράτσα και κάνε μία καλή στόχευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα για να μην το βαλε ταρατσα θα υπαρχει θεμα...

εχει βαση στον τοιχο ή πιασμενο στα καγκελα?

βασικα εκει που στοχευει βλεπει ουρανο ή πεφτει στην απεναντι πολ/κια?

αυτο συμβαινει απο τις πρωτες μερες ή μετα απο καιρο?παιζει να λασκαρισε κ να φυγε απο ευθεια..

1.φωναζεις καποιον να το δει.

2.βαζεις καλυτερο lnb(ματι)

3.βαζεις λιγο μεγαλυτερο πιατο με καλυτερο lnb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βαλε στην ταρατσα γιατι δεν μπορουσε απο πουθενα να περασει το καλωδιο.Ακριβως απεναντι εχει ψιλοτερες πολυκατοικιες απ αυτη που μενω εγω και το πιατο βλεπει ακριβως απεναντι.το εχει βαλει με βαση πανω στο καγκελο.πφφφ δεν ξερω σκεφτομαι να φωναξω κανενα αλλον τεχνικο να το δει(κι αλλα φραγκα δλδ) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο δυνατο (%) ειναι το σημα που πιανεις (με καλο καιρο)?? Τι γραφουν οι ενδειξεις για καθε καναλι ?? Ισως να μην ειναι στοχευμενος καλα ο δορυφορος.

 

Αν αυτο ειναι το θεμα, πρεπει να κεντραρεις καλυτερα για να βελτιωθει η ληψη. Αν εισαι οριακα (λογω θεσης/εμποδιων κτλ, αλλιως δε δικαιολογειται), ενα καλυτερο lnb + μεγαλυτερο πιατο, θα σε βοηθουσε αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειναι απλο...οπως αναφερθηκε και παραπανω...με ανεβασμενη τεντα εχει οκ σημα και βλεπει.... με κατεβασμενη (αλλα καλο καιρο) εχει οριακο σημα και βλεπει... με κατεβασμενη και κακο καιρο δεν βλεπει και ειναι λογικο. αν αλλαξεις θεση στο πιατο (αν δεν ξερεις εσυ τι και πως, εστω με κανα satfinder, αστο να το κανει τεχνικος) θα βλεπεις οκ. δεν λεω, ενα καινουριο lnb (ματι) και ενα μεγαλυτερο πιατο (εστω 80αρι) θα βοηθησουν να εχεις καλυτερο σημα γενικα...αλλα και παλι το κυριο ειναι να βαλεις το πιατο σε θεση που δεν θα το κλεινει η τεντα, η πολυκατοικια απεναντι δεν παιζει σχεδον καθολου ρολο οσο η τεντα που εχει αμεσως μπροστα του (απο οσα ειπες δηλαδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι πριν την αλλαγη πιατου θα πρεπει να βρει τροπο απ' ευθειας οπτικης επαφης με τον δορυφορο χωρις εμποδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι πριν την αλλαγη πιατου θα πρεπει να βρει τροπο απ' ευθειας οπτικης επαφης με τον δορυφορο χωρις εμποδια

 

συμφωνω... προσπαθησε να βρεις εναν τροπο να το ανεβασεις στην ταρατσα... Ισως να περασεις το δορυφορικό σημα απο το απλό (επιγειο) τηλεοπτικό καλωδιο, εγω αυτό εχω κανει. Θα χρειαστείς 2 μίκτες tv - sat (σαν αυτούς http://www.ipshop.gr/product-id-31478.html - εγω εχω παρει της tele που ειναι φθηνοτεροι και εξισου καλοί) και απαραιτητα να ΜΗΝ εχει στο καλωδιο ενισχυση (εγω το εβγαλα απο τον κεντρικο ενισχυτη της οικοδομής τελείως). Αλλα αυτό σου ανοιγει αλλες ιστορίες, ποσες μπριζες εχεις στο σπιτι; τα καλωδια ερχονται απευθείας απο καποιο κατανεμητη της πολυκατοικίας στην καθεμία ή ερχεται σε μια μπριζα στο σπιτι και κανει διελευση απο αυτη στις αλλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω... προσπαθησε να βρεις εναν τροπο να το ανεβασεις στην ταρατσα... Ισως να περασεις το δορυφορικό σημα απο το απλό (επιγειο) τηλεοπτικό καλωδιο, εγω αυτό εχω κανει. Θα χρειαστείς 2 μίκτες tv - sat (σαν αυτούς http://www.ipshop.gr/product-id-31478.html - εγω εχω παρει της tele που ειναι φθηνοτεροι και εξισου καλοί) και απαραιτητα να ΜΗΝ εχει στο καλωδιο ενισχυση (εγω το εβγαλα απο τον κεντρικο ενισχυτη της οικοδομής τελείως). Αλλα αυτό σου ανοιγει αλλες ιστορίες, ποσες μπριζες εχεις στο σπιτι; τα καλωδια ερχονται απευθείας απο καποιο κατανεμητη της πολυκατοικίας στην καθεμία ή ερχεται σε μια μπριζα στο σπιτι και κανει διελευση απο αυτη στις αλλες;

 

φιλε επειδη με ενδιαφερει κ εμενα παρα πολυ ο τροπος με τον οποιο εχεις χρησιμοποιησει το κεντρικο καλωδιο της πολυκατοικιας σου για να μεταφερεις το σημα απο το πιατο, μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα??? δλδ τι ενωσες με τι γιατι κ εγω αυτο σκεφτομουν να κανω μιας κ δν μπορω ουτε να περασω καλωδιο απο εξω απο το μπαλκονι προς τα πανω αλλα ουτε κ να βαλω το πιατο στο μπαλκονι (μιας κ μενω στον δευτερο οροφο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε επειδη με ενδιαφερει κ εμενα παρα πολυ ο τροπος με τον οποιο εχεις χρησιμοποιησει το κεντρικο καλωδιο της πολυκατοικιας σου για να μεταφερεις το σημα απο το πιατο, μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα??? δλδ τι ενωσες με τι γιατι κ εγω αυτο σκεφτομουν να κανω μιας κ δν μπορω ουτε να περασω καλωδιο απο εξω απο το μπαλκονι προς τα πανω αλλα ουτε κ να βαλω το πιατο στο μπαλκονι (μιας κ μενω στον δευτερο οροφο)

 

Ευχαριστως... :-)

Λοιπον, πρωτο και κυριοτερο: ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ (ειτε απο κεντρικό ενισχυτη ειτε στο σπιτι σου) γιατι πολυ απλα θα σου καψει τον δεκτη. Το lnb ως γνωστον τροφοδοτείται απο τον δεκτη :-)

2) Αγοράζεις 2 μικτάκια tv-sat (http://www.skroutz.gr/search?cat_id=&keyphrase=tv+sat+combiner) ή ενα μικτη και μια μπρίζα tv-sat που θα ουσιαστικά θα "αποπλεκει" το σήμα (decombine)

3) πραγματοποιείς τις συνδεσεις αναλογως την περισταση (μας φωτισες θα μου πεις τωρα)

Και ρωταω: ποσες μπριζες tv εχεις στο σπιτι σου? εχεις κεντρική κεραία με κεντρικό ενισχυτη και κατανεμητη; για τι αποσταση μιλάμε; για τι καλώδιο μιλαμε (δεν μπορούμε πρακτικά σε καλώδιο 10-20 χρονων να περασουμε τοσο μεγαλη συχνότητα, θα εχεις τεράστιες απώλειες). Θες να κανεις ενα σχεδιαγραμμα με την ζωγραφική ή να ανεβασεις μερικές φωτο να βοηθησω? Δεν θα ηταν κακη ιδεα να κανουμε και ενα manual γι αυτό το σκοπό, σίγουρα θα είναι χρησιμό. Χρησιμο επισης θα ειναι και αυτό το λινκ αλλα αν ειναι παρανομο απο τους κανονισμούς του φορουμ παρακαλώ να αφαιρεθεί απο τους admins :-D

 

Οτι χρειαστείς εδω είμαι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μην το ψαχνεις ενα μεγαλυτερο πιατο βαλε και εισαι οκ

 

Ειναι σαν να προσπαθεις να δεις τη θαλασσα, αλλα να εχεις μπροστα 100 πολυκατοικιες και εγω να σε συμβουλευω να αλλαξεις γυαλια μυωπιας.

 

 

Πρωτα πρεπει να εξασφαλισει οπτικη επαφη με το δορυφορο χωρις εμποδια τυπου τεντες, πολυκατοικιες κλπ.

 

Το Α και το Ω στις δορυφορικες επικοινωνιες ειναι η οπτικη επαφη επιγειου σταθμου-δορυφορου. Οταν σε αυτη παρεμβαλονται διαφορα εμποδια (χαρακτηριστικα της ατμοσφαιρας κυριως) οπως συννεφα/νερο κλπ, τοτε μειωνεται δραματικα η ποιοτητα του σηματος (γιατι πολυ απλα κοβεται η αμεση οπτικη επαφη) και δεν υπαρχουν περιθωρια για επιπλεον απωλειες απο εμποδια οπως τεντες/δεντρα/πολυκατοικιες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος

Δε χρειαζεται να παρεις αλλο πιατο

Αν δεν μπορεις μονος σου φωναξε ενα ΑΛΛΟ τεχνικο να σου φτιαξει τη στοχευση

Αν δε βλεπεις σωστα το δορυφορο οτι και να βαλεις δε θα εχεις αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστως... :-)

Λοιπον, πρωτο και κυριοτερο: ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ (ειτε απο κεντρικό ενισχυτη ειτε στο σπιτι σου) γιατι πολυ απλα θα σου καψει τον δεκτη. Το lnb ως γνωστον τροφοδοτείται απο τον δεκτη :-)

2) Αγοράζεις 2 μικτάκια tv-sat (http://www.skroutz.gr/search?cat_id=&keyphrase=tv+sat+combiner) ή ενα μικτη και μια μπρίζα tv-sat που θα ουσιαστικά θα "αποπλεκει" το σήμα (decombine)

3) πραγματοποιείς τις συνδεσεις αναλογως την περισταση (μας φωτισες θα μου πεις τωρα)

Και ρωταω: ποσες μπριζες tv εχεις στο σπιτι σου? εχεις κεντρική κεραία με κεντρικό ενισχυτη και κατανεμητη; για τι αποσταση μιλάμε; για τι καλώδιο μιλαμε (δεν μπορούμε πρακτικά σε καλώδιο 10-20 χρονων να περασουμε τοσο μεγαλη συχνότητα, θα εχεις τεράστιες απώλειες). Θες να κανεις ενα σχεδιαγραμμα με την ζωγραφική ή να ανεβασεις μερικές φωτο να βοηθησω? Δεν θα ηταν κακη ιδεα να κανουμε και ενα manual γι αυτό το σκοπό, σίγουρα θα είναι χρησιμό. Χρησιμο επισης θα ειναι και αυτό το λινκ αλλα αν ειναι παρανομο απο τους κανονισμούς του φορουμ παρακαλώ να αφαιρεθεί απο τους admins :-D

 

Οτι χρειαστείς εδω είμαι. :-)

 

φιλε αρχικα να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου αλλα κ για την προθημεια σου να βοηθησεις!!!:-)

τωρα στο θεμα μας, ειμαι σε πολυκατοικια στον 2ο απο τους συνολικα 7 οροφους κ ξερω οτι υπαρχει κεντρικη κεραια που διαμοιραζει το σημα σε ολα τα διαμερισματα. δεν ξερω αν υπαρχει ενισχυτης κ φανταζομαι θα ειναι λιγο δυσκολο να μαθω κιολας. απο εκει κ περα μεσα στο διαμερισμα μου υπαρχουν 3 πριζες tv που ερχονται απο τον διαμοιραστη (switch να το πω??? :P).

Παντως αν βγαλουμε ακρη θα ηταν φοβερη ιδεα να κανουμε ενα manual γιατι φανταζομαι παρα πολλοι ανθρωποι θα εχουν την ιδια απορια με εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρεταω την παρεα.ειμαι τεχνικος απο την επαρχια μη εξουσιοδοτημενος της ακατανομαστης.

εχω βαρεθει να ακουω παραπονα απο φιλους μου εδω στην αθηνα αλλα και απο πελατες στην επαρχια.με την πρωτη βροχη δεν βλεπουνε τιποτα.η λυση ειναι μια.

φωναζεις καποιον εμπειρο τεχνικο να σου βελτιωσει το σημα,αυτο θα το κανει εχοντας καποιο επαγγελματικο πεδιομετρο και οχι τα καραγκιοζιλικια με τις βελονες και τους βομβητες.εχω συναντησει και εχω ρυθμισει παρα πολλες κακοτεχνιες απο δηθεν τεχνικους ηλεκτρολογους πλακατζηδες υδραυλικους που πηγενουνε και το παιζουνε τεχνικοι εγκαταστατες δορυφορικων κεραιων.

βεβαια υπαρχουν και αριστοι τεχνικοι που θα σου εγγυηθουν οτι θα βλεπεις αδιαλειπτα βρεξει χιονισει.οποτε φιλε μου πηγενε βρες εναν εγκαταστατη και πες του οτι οταν βρεχει δεν βλεπεις,πες του αν μπορει να σου εγγυηθει οτι οταν βρεχει θα βλεπεις κανονικα,στην τελικη αν εχεις πολλα εμποδια θα σου βαλει ενα 80 αρι πιατο.ρυθμιση και πιατο δεν θα σου παρει πανω απο 50 ευρω.μιση ωρα το πολυ θα κανει και εσυ θα βλεπεις αδιαλειπτα ασχετως τις καιρικες συνθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...