Προς το περιεχόμενο

Συμμετοχή Απόφοιτων Παλαιότερων Ετών στις Πανελλήνιες??


gaztes1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου διάβασα πως έαν κάποιος έχει τελειώσει το Γενικό Λύκειο πριν από το 1999, για να δώσει Πανελλήνιες Εξετάσεις πρέπει πρώτα να αποκτήσει το δικαίωμα πρόσβασης. Για να αποκτήσει το δικαίωμα προσβασης πρέπει όμως να δώσει ΟΛΑ τα μαθήματα της Γ΄Λυκείου.

(Εξετάσεις Εθνικού Επιπέδου)

 

Κάπου αλλού διάβασα πως όχι μόνο δίνεις ΟΛΑ της Γ΄ Λυκείου, αλλά και της Α' και της Β' Λυκείου.

 

Τέλος γνωστός άκουσε πως δίνει κάποιος Εθνικές εξετάσεις (τα μαθήματα της Γ' Λυκείου - και μάλιστα όχι όλα τα βιβλία) μόνο εάν θέλει να συμμετέχει στο 90%( Τί είναι αυτό?). Διαφορετικά πρέπει να διαβάσει μόνο τα 6 (ή 7) μαθήματα των πεδίων που θα δώσει για τις Πανελλήνιες?? Α! και τα ειδικά εαν χρειάζονται.

 

Από οοοοοοοοόλα αυτά τι είναι αλήθεια και τι ψέμα?? Ισχύει τιποτα από τα παραπάνω?? Όποιος πραγματικά γνωρίζει εας απαντήσει (δεν χρειάζεται καν να αναφέρω πως με ενδιαφέρει το θέμα)

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ έδωσα πανελλαδικές το 2003 με το σύστημα των εννέα μαθημάτων (4 κατεύθυνσης και 5 γενικής παιδείας). Γνωρίζω ότι αυτό που ισχύει πλέον για μένα είναι ότι αν θελήσω να ξαναδώσω πανελλαδικές, θα εξεταστώ με το σύστημα που ισχύει τώρα, δηλαδή των έξι μαθημάτων (4 κατεύθυνσης, 1 επιλογής γενικής παιδείας και έκθεση). Νομίζω, πάντως, ότι πλέον ΟΛΟΙ όσοι δώσαμε πανελλαδικές τελευταία φορά το 2006, πλέον εξεταζόμαστε με το υπάρχον σύστημα των έξι μαθημάτων, εάν θελήσουμε να ξαναδώσουμε. 90% των εισακτέων περνάνε σε κάποια σχολή με το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.

 

edit: Όντως, αυτό ισχύει. Και για του λόγου το αληθές:

 

 

 

ypepth

 

 

 

Ερώτηση 1:

Πως μπορεί αυτός που αποφοίτησε από το Λύκειο το 1999 και παλαιότερα να εισαχθεί στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση;

 

Απάντηση:

Από φέτος και μετά ο απόφοιτος αυτός για να εισαχθεί στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση πρέπει να εξεταστεί σε όλα τα μαθήματα της Γ τάξης που εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο προκειμένου να αποκτήσει βεβαίωση πρόσβασης και να ενταχθεί στο νέο σύστημα. Για τη συμμετοχή στις εξετάσεις υποβάλλει σχετική αίτηση στο Λύκειο από 1 έως 10 Φεβρουαρίου του οικείου έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφοιτος 1992 (!) περασε φετος δινοντας 6-7 μαθηματα

Για τυχον ακομη πιο "αρχαιους" δε γνωριζω με σιγουρια :lol:

 

Δεν ειναι κακη λυση για σχολες που, με κατατακτηριες,

δε μπαινεις -εκτος και εχεις τον Πρυτανη μπαρμπα... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις. Δηλαδή εαν κατάλαβα καλά εγώ που τελέίωσα το '96 και θέλω να δώσω Πανελλήνιες για οικονομικά θα δώσω τα 6+1 μαθήματα μόνο του 5ου Κύκλου? Ή αυτό ισχύει μόνο εαν θα δώσω με το 10%??

 

Διαφορετικά, εαν θέλω να δώσω με το 90% θα πρέπει να αποκτήσω δικαίωμα Πρόσβασης πρώτα, δίνοντας ΟΛΑ(!!) τα 8156456456 μαθήματα της Γ' Λυκείου και μετά να δώσω τα 6+1 μαθήματα που ανέφερα παραπάνω για τις Πανελλήνιες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να μπεις με το 10% -οχι ως αποφοιτος 1996

Εαν επαιζε διαφορετικα τοτε θα... το ειχα κανει ηδη εγω :devil:

 

Δινεις τα 6 (ή 7!) μαθηματα και μονο.

Μη μπερδευεσαι, [πολυ] απλο ειναι :-)

 

Μη σπευσεις να παραπονεθεις: παλιοτερα, για να σου επιτρεψουν

να δωσεις, επρεπε να ξανακατσεις στο Λυκειακο θρανιο (αργκκ!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για οικονομικές σχολές θα δώσεις 7 μαθήματα.

 

-4 κατεύθυνσης

-2 γενικής παιδείας: Εκθεση και ένα δεύτερο το οποίο είναι επιλογής αλλά εσύ αναγκαστικά πρέπει να δώσεις Μαθηματικά Γενικής*

-Ένα ακόμα επιλογής, το μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (ΑΟΘ)

 

*Για να ανοίξεις το 5ο πεδίο και να έχεις πρόσβαση σε αυτό πρέπει -απ' όποια κατεύθυνση κι αν δίνεις- να πάρεις επιλογή Μαθηματικά Γενικής και ΑΟΘ, διαφορετικά δε μπορείς να δηλώσεις σχολές του 5ου πεδίου στο μηχανογραφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...