Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη αρχειων απο mkv σε divx


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μερικα αρχεια mkv τα οποια φυσικα δεν παιζουν στο divx dvd player μου, θελω να τα μετατρεψω με τον ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΤΡΟΠΟ σε divx οσο πιο ευκολα γινεται, δεν υπαρχουν ιδιαιτερες απαιτησεις ουτε οσον αφορα την ποιοτητα ουτε το μεγεθος τους (οκ δεν θα ηθελα απο 100mb το mkv να βγει 1000mb το divx, αλλα εαν γινει τελικα διπλασιο δεν με πειραζει καθολου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μερικα αρχεια mkv τα οποια φυσικα δεν παιζουν στο divx dvd player μου, θελω να τα μετατρεψω με τον ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΤΡΟΠΟ σε divx οσο πιο ευκολα γινεται, δεν υπαρχουν ιδιαιτερες απαιτησεις ουτε οσον αφορα την ποιοτητα ουτε το μεγεθος τους (οκ δεν θα ηθελα απο 100mb το mkv να βγει 1000mb το divx, αλλα εαν γινει τελικα διπλασιο δεν με πειραζει καθολου)

Το mkv μπορει να φιλοξήσει και MPEG 4 ASP (divx) και MPEG 4 AVC (h.264) βιντεάκια.

 

Για να δεις ποιο απο τα δυο ειναι, παιξε το αρχειο με το VLC και πατα Tools --> Codec Information. Δες τι λεει στο Ροή -> Ειδος: Βιντεο --> Κωδικοποιητης: Αμα γραφει "XVID", "DX50", "DVIX" ή "3ivx" τοτε ειναι Mpeg 4 ASP. Αμα εγραφει "Avc1" τοτε ειναι Mpeg 4 AVC

Στην περιπτωση που ειναι MPEG 4 ASP, τοτε ειναι πολύ ευκολα τα πραγματα. Απλά κανε demuxing το βιντεο και τον ηχο απο το mkv αρχειο ("βγαζεις" δηλαδη το βιντεο και τον ηχο απο το mkv), με καποιο προγραμμα demuxing. Μετα, απλά βαλτα μεσα σε ενα αρχειο AVI, με καποιο προγραμμα muxing για avi αρχεια.

Αφου τα αρχεια Divx ειναι στην ουσια MPEG 4 ASP βιντεο και mp3 ηχος μεσα σε ενα αρχειο avi, μολις το μετετρεψες σε Divx χωρις την παραμικρη απωλεια ποιοτητας! Και γρηγορα

 

Σε περιπτωση που ειναι MPEG 4 AVC, πρέπει να γινει μετατροπη (re-encode) σε MPEG 4 ASP. Κανε παλι demuxing το βιντεο και τον ηχο απο το mkv. Μετα μετετρεψε το βιντεο σε MPEG 4 ASP με τη βοηθεια καποιου προγραμματος οπως το Xvid. Μετα βαλτο μαζι με τον ηχο μεσα σε ενα αρχειο avi. Θα υπαρξει απωλεια ποιοτητας σε αυτην την διαδικασια, λογω του re-encode στο βιντεο.

 

Καποιος να πει στο παιδι ποια ειναι τα προγραμματα για το demuxing mkv και muxing avi, γιατι εγω δεν πολύ ξερω.

 

ΥΓ: Αμα ο ηχος του mkv δεν ειναι σε μορφη mp3, μπορει να χρειαστει και κει να κανεις μια μετατροπη με το Audacity, πριν το βαλεις μεσα στο avi, δεν ειναι κατι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους δυο σας, θα δοκιμασω το Total Video Converter και εαν γινει εχει καλως αλλιως θα υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω με demuxing και διαχωρισμο ηχου-βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους δυο σας, θα δοκιμασω το Total Video Converter και εαν γινει εχει καλως αλλιως θα υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω με demuxing και διαχωρισμο ηχου-βιντεο

Τελικα το βιντεο σου ειναι ASP ή AVC;

 

Αμα ειναι ASP, κανε διαχωρισμο. Η λεξη demuxing μην σε τρομαζει. Σκεψου το mkv σαν ενα zip φακελο που εχει μεσα δυο αρχεια, ενα video.mp4 και ενα audio.mp3.

Εσυ απλά τα κανεις extract και μετα τα ξαναβαζεις μεσα σε ενα avi αρχειο. Ετσι, δεν εχεις απωλεια ποιοτητας, και γινεται παραπολυ γρηγορα χωρις re-encode.

To demuxing ("extract") θα γινει με το προγραμμα MKVextractGUI (θελει και το προγραμμα MKVToolnix στον ιδιο φακελο). Το βαλσιμο σε avi θα γινει με το AVImuxGUI.

 

Αμα ειναι AVC, πηγαινε στο Total

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...