Προς το περιεχόμενο

Περί ωρών κοινής ησυχίας, μουσικής, barbecue και άλλων τινών


stelios_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο οτι ειδα υπαρχει καποιο παρομοιο θεμα αλλα επειδη δεν ειναι το μονο θεμα που με απασχολει εφτιαξα αλλο θεμα..

αν μετακηνιθει ας ενημερωθω με ενα πμ σας παρακαλω και επισης παρακαλω μην σβιστει γιατι το εγραφα πολυ ωρα και καιγομαι για το θεματακι ...

 

 

λοιπον ακουστε τι τραβαμε το καλοκαιρι...

 

υπαμε σαν παιδια και εμεις να κανουμε ενα παρτυ στην αυλη της πολυκατικιας που μενουμε το καλοκαιρι(νοικιαζομενα δλδ ) ..

 

ενω εχουμε στησει κανονικα και εχει αρχισει για τα καλα το γλεντι .. ερχετε ενας απο αυτους που νοικιαζει ( ελειπε και ηρθε κατα τις 10 το βραδυ) και απετουσε να τα κλισουμε .. αλλιως θα μας καλουσε το 100 να μας μαζεψει ελεγε ( μιλαμε ειχα κ......ει στο γελιο οταν το ελεγε) και πουλουσε τζαμπουκα... ) και μας ελεγε αυτα να τα κανετε πανω στο σπιτι σας και οχι στην αυλη..

 

και ερχετε το ερωτιμα τωρα... εφοσον η αυλη κατω ειναι κοινοχρηστη μεν .. αλλα οι κανονες της πολυκατικιας συμφωνα με τους ιδιωκτητες λεει θα γινετε με την πλεοψηφια και ειχαμε αδεια απο ολη την πολικατοικια (+ τους ιδιοκτητες ) .. αυτος μπορει να μας επιβαλει την θελιση του εφοσον ηταν ο μονος που δεν ηθελε ? .. και μαλιστα εν ωρα μη κοινης υσιχιας? ...

 

 

αυτα περι του παρτυ..

 

2ον μας χαλασε μια γιορτη ( δεν ειχαμε δυνατα μουσικη ) και κατευηκε κατω για φασαρια στο ξεκαρφωτο για τα ιδια πραγματα καθως επισης ελεγε οτι τον ενοχλουσαμε που ψηναμε...

 

θελω και για αυτο τα φωτα σας αν μπορει να πει τιποτα για το ψησημο( καναμε γιορτη ολη η πολυκατικια εκτος απο αυτον που δεν θελει τον κοσμο... ) .

 

3ον αφου μιλουσε συνεχως για σεβασμο και τα σχετικα .. αυτος εμενε απο πανω μας και ενω εμεις ειχαμε μια γωνια 1 μετρο για να απλωνουμε ρουχα και αυτος ειχε ολο το μπαλκονι πηγενε και εβαζε τα "βρεγμενα " ρουχα του πανω απο τα δικα μας... και ενω του το ειπαμε 10 φορες αυτος μας εγραφε... αυτο επιτρεπετε? η μπορει με καπιο τροπο να σταματισει?

 

 

και 4ον.. το πιο κουφο ηταν οτι μια μερα ειχε ερθει το παιδι του με μια παρεα και αυτοι λυπανε.. και ακουστε τη συμβαινει... απο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι ακουγανε μουσικη.. επεζαν κιθαρες ( ηλεκτρικες) κατευικαν κατω στην αυλη και παιζαν μπαλα.. βριζανε -φωναζανε, χτυπουσαν τα κουδουνια... και σας ρωταω τωρα... ειπαμε σαν ανθρωποι να μν τους πουμε τπτ για να μην τον μαλωσει γιατι λεμε ενταξει παιδι ειναι ...

και οταν εγινε η φασαρια του το ειπαμε και αυτος αρχισε και ελεγε οτι ειναι ψεματα και οτι το παιδι μ δεν κανει ετσι και τετοια.... σας φαινετε λογικος ανθρωπος? ...

 

θελω να μου απαντησετε με σιγουρια σε αυτα που σας ρωταω γιατι του χρονου το καλοκαιρι αν επιτρεπετε βεβαια θα τον κανω να περασει το χειροτερο καλοκαιρι της ζωης του πηγενοντας για τα παρτυ ( καθε σαββατο ) 6-11 που τελειωνει η ωρα κοινης ησιχιας αυτη την φορα και με τα 2 συστηματακια z-5500 που εχω....

 

 

σας ρωταω γιατι το εχω υποσχεθει στον εαυτο μου οτι θα τον .............. αυτον του χρονου.. :) περα οτι θα ψηνω καθε μερα :) .....:devil::devil::devil::devil::devil:

απαντηστε μου σας παρακαλω..

 

και μην με πειτε κακο γιατι ανθρωπο που πηγε να χτυπησει δικο μου ανθρωπο δεν προκιτε να τον αφησω σε χλορο κλαδι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι ειδα υπαρχει καποιο παρομοιο θεμα αλλα επειδη δεν ειναι το μονο θεμα που με απασχολει εφτιαξα αλλο θεμα..

αν μετακηνιθει ας ενημερωθω με ενα πμ σας παρακαλω και επισης παρακαλω μην σβιστει γιατι το εγραφα πολυ ωρα και καιγομαι για το θεματακι ...

 

 

λοιπον ακουστε τι τραβαμε το καλοκαιρι...(απο το καλοκαίρι Χριστούγεννα σου ήρθε α το λύσεις εσένα....nice timing)

 

υπαμε σαν παιδια και εμεις να κανουμε ενα παρτυ στην αυλη της πολυκατικιας που μενουμε το καλοκαιρι(νοικιαζομενα δλδ ) ..

 

ενω εχουμε στησει κανονικα και εχει αρχισει για τα καλα το γλεντι .. ερχετε ενας απο αυτους που νοικιαζει ( ελειπε και ηρθε κατα τις 10 το βραδυ) και απετουσε να τα κλισουμε .. αλλιως θα μας καλουσε το 100 να μας μαζεψει ελεγε ( μιλαμε ειχα κ......ει στο γελιο οταν το ελεγε) και πουλουσε τζαμπουκα... ) και μας ελεγε αυτα να τα κανετε πανω στο σπιτι σας και οχι στην αυλη..(καλά εδώ δεν έχει και πολύ άδικο....στην αυλή ρε παιδιά???δηλαδή αν ένα ζευγαράκι ήθελε να ξεμοναχιαστεί τι θα έκανε??ούτε ένα δωμάτιο...ένα κρεβάτι??!!!)

 

και ερχετε το ερωτιμα τωρα(τι είνα η ζωή??τι είναι ο άνθρωπος??)... εφοσον η αυλη κατω ειναι κοινοχρηστη μεν .. αλλα οι κανονες της πολυκατικιας συμφωνα με τους ιδιωκτητες λεει θα γινετε με την πλεοψηφια και ειχαμε αδεια απο ολη την πολικατοικια -την ίδια λέξη με 2 εκδοχές σε μια σειρά πως το κάνεις??-(+ τους ιδιοκτητες ) .. αυτος μπορει να μας επιβαλει την θελιση του εφοσον ηταν ο μονος που δεν ηθελε ? .. και μαλιστα εν ωρα μη κοινης υσιχιας? ...

 

 

αυτα περι του παρτυ.. (μονο???)

 

2ον μας χαλασε μια γιορτη ( δεν ειχαμε δυνατα μουσικη ) και κατευηκε κατω για φασαρια στο ξεκαρφωτο για τα ιδια πραγματα καθως επισης ελεγε οτι τον ενοχλουσαμε που ψηναμε...(επ....παϊδάκια , λουκανικάκια κλπ κλπ?? την επόμενη φορα να με καλέσεις....!!!!)

 

θελω και για αυτο τα φωτα σας αν μπορει να πει τιποτα για το ψησημο( καναμε γιορτη ολη η πολυκατικια εκτος απο αυτον που δεν θελει τον κοσμο... ) .

 

3ον αφου μιλουσε συνεχως για σεβασμο και τα σχετικα .. αυτος εμενε απο πανω μας και ενω εμεις ειχαμε μια γωνια 1 μετρο για να απλωνουμε ρουχα και αυτος ειχε ολο το μπαλκονι πηγενε και εβαζε τα "βρεγμενα " ρουχα του πανω απο τα δικα μας... και ενω του το ειπαμε 10 φορες αυτος μας εγραφε... αυτο επιτρεπετε? η μπορει με καπιο τροπο να σταματισει? (και αγωγή του κάνεις αμεεεε....)

 

 

και 4ον.. το πιο κουφο ηταν οτι μια μερα ειχε ερθει το παιδι του με μια παρεα και αυτοι λυπανε.. και ακουστε τη συμβαινει... απο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι ακουγανε μουσικη.. επεζαν κιθαρες ( ηλεκτρικες) κατευικαν κατω στην αυλη και παιζαν μπαλα.. βριζανε -φωναζανε, χτυπουσαν τα κουδουνια... και σας ρωταω τωρα... ειπαμε σαν ανθρωποι να μν τους πουμε τπτ για να μην τον μαλωσει γιατι λεμε ενταξει παιδι ειναι ...

και οταν εγινε η φασαρια του το ειπαμε και αυτος αρχισε και ελεγε οτι ειναι ψεματα και οτι το παιδι μ δεν κανει ετσι και τετοια.... σας φαινετε λογικος ανθρωπος? ...(ας αφήσουμε τις προσωπικές εκτιμήσεις)

θελω να μου απαντησετε με σιγουρια σε αυτα που σας ρωταω γιατι του χρονου το καλοκαιρι αν επιτρεπετε βεβαια θα τον κανω να περασει το χειροτερο καλοκαιρι της ζωης του πηγενοντας για τα παρτυ ( καθε σαββατο ) 6-11 που τελειωνει η ωρα κοινης ησιχιας αυτη την φορα και με τα 2 συστηματακια z-5500 που εχω....(επιτέλους και κάτι σχετικό με τη κατηγορία Μουσική.....τα 2 z-5500)

 

σας ρωταω γιατι το εχω υποσχεθει στον εαυτο μου οτι θα τον .............. αυτον του χρονου.. :) περα οτι θα ψηνω καθε μερα :) .....:devil::devil::devil::devil::devil:

απαντηστε μου σας παρακαλω..

 

και μην με πειτε κακο (οχι παιδί μου πως σου πέρασε αυτό απο το μυαλλό???) γιατι ανθρωπο που πηγε να χτυπησει δικο μου ανθρωπο δεν προκιτε να τον αφησω σε χλορο κλαδι.. :) (σε τι????)

 

ααααα.......btw.......3 ώρες και ακόμη αυτό είναι ακόμα στο "Μουσική"?????

 

εγώ πάντως είμαι με τον γείτονα....έτσι να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εψαξα και δεν ηξερα που να το βαλω και επηδη εχει και λιγο σχεση με την μουσικη ειπα να το βαλω εδω και αν δεις επανω εγραψα οτι σε περιπτωση λαθους ας ενημερωθω :) .. οσο για τον γειτωνα ασε.. αφου οταν ηθελε να κανει μια γιορτη ο ιδιοκτητης του ειπε να σηκωθει να φιγει για 3-4 ωρες γιατι οτι και να του πει δεν προκειτε ουτε να το χαμηλωσει ουτε τιποτα... και σηκωθηκε και εφυγε .. αλλα εγω ουτε γεια δεν προκειτε να του πω .. ποσο μαλλον να σηκωθει να φιγει.. οποτε πρεπει να βρω τροπο να του σπασω τα νευρα *νομιμα παντα* για να μαθει να φαιρετε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την ηχορύπανση:

Υπό το πρίσμα αυτό το άρθρο 2 απαγορεύει καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου τη διεξαγωγή κάθε φύσης παιχνιδιών που προκαλούν θόρυβο στους δρόμους, στις πλατείες και γενικά στους κοινόχρηστους χώρους, καθώς και τη διαλάληση με τη χρήση μεγαφώνων ή άλλων ηχητικών οργάνων από μικροπωλητές, εμπόρους και λοιπούς επαγγελματίες ή άλλα πρόσωπα που ενεργούν για λογαριασμό τους, των πωλουμένων ειδών, του επαγγέλματος ή των παρεχομένων υπηρεσιών τους, καθώς και τη, με τα ίδια μέσα, αναγγελία από οποιοδήποτε πρόσωπο περί της τέλεσης καλλιτεχνικών, θεατρικών ή μουσικών παραστάσεων, θεαμάτων και λοιπών παρεμφερών εκδηλώσεων ή επιδείξεων.

source

 

Για τα υπόλοιπα, ΟΚ ίσως ο τύπος να ναι παράξενος αλλά αν τραβάς επίτηδες το σκοινί, δε νομίζω να βελτιωθεί κάτι. Το «του την σπάω και γουστάρω» μου φαίνεται (το λιγότερο) κάπως ανούσιο, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γιορτη δεν μας εχει αφησει να κανουμε ο χαζοβιολης.... κατι θα βρω να του κανω παντως δεν υπαρχει περιπτωση... μια φορα να μου κανει ακομα τζαμπουκα και να με απειλισει θα του κανω ζημια να την θυμαται σε ολη του την ζωη.. και βεβαια να μην μπορει να την αποδηξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινονται παρτυ σε πολ/κιες ή πυκνοκατοικημενες περιοχες.και να μην ενοχληθει καποιος απο την δικια σας πολ/κια σιγουρα θα ενοχληθει καποιος απο κει γυρω.

 

περνα το κειμενο απο ορθογραφικο ελεγχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σημειο που γινετε τα παρτυ 1ον δεν ειναι πυκνοκατηκιμενη περιοχη ... 2ον ερχονται παιδια απο ολα τα σπιτια τριγιρο .. μονο αυτοι δεν ερχονται... 3ον το παρτυ παντα κοιταμε να το σταματαμε την ωρα που αρχιζει η ωρα κοινης ησυχιας... για τον λογο του οτι ετσι πρεπει.. δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο κανεναν στην περιοχη παρα μονο απο τον περιεργο γειτωνα που τα καμοματα του γιου του ξερει να τα ανεχετε οσο βαρια και αν ειναι αυτα.... αλλα περα απο τον ηχο.. για τα υπολιπα μπορει να κανει τπτ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον θόρυβο είπα και παραπάνω τι ορίζει ο νόμος:

[...] απαγορεύει καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου τη διεξαγωγή κάθε φύσης παιχνιδιών που προκαλούν θόρυβο στους δρόμους, στις πλατείες και γενικά στους κοινόχρηστους χώρους [...]

Το ότι συμμετέχουν «όλοι» οι άλλοι εκτός απ αυτόν δε λέει κάτι (εκτός απ το ότι ίσως είναι παράξενος κι αντιπαθείς στους υπόλοιπους).

Αν ενοχλεί ο ίδιος ή γιος του για παρόμοιους λόγους, έχετε κι εσείς τα ίδια δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμηθώ το νόμο την επόμενη φορά που τα κοπελάκια θα κάνουν θόρυβο ένα οποιοδήποτε καλοκαιρινό απόγευμα στην πλατεία του Αγ. Μηνά.

Παναγία μου μια ρύθμιση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρες ωρες πραγματικα μου ερχετε να τον σφαξω... μια μερα μου ηρθε να βαλω και τα 2 sub να παιζουν με ενα bass test στο σπιτι και να σικωθω να φυγω να παω στην παραλια και να τον παρακολουθω... αλλα θα με πιαναν τα γελια

 

αφου στα παρτυ που καναμε αυτοι εβγεναν στο μπαλκωνι ρε σεις.. και χορευανε.. και η γυναικα του χωρευε μπροστα του και μαλλον δν θα του ..... μετα γιαυτο ισως να τα μισει τα παρτυ μας γιατι και η γυναικα του μου ειπε οτι στην πολυκατικοια τους τον χειμωνα που κανουν παρτυ τερμα την μουσικη βαζουν.... λετε να βρηκα την αιτια ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε stelios...my friend....χριστουγεννιατικα σου βγαίνουν αυτά τα πολύ ανθρώπινα ένστικτα???δηλαδή οκ....τι θές ο άνθρωπος μπορεί να πάει εκεί για να ηρεμήσει απο την ένταση του χειμώνα μπορεί να κάνει την καβάτζα του όλο το χειμώνα για να πάει εκεί να χαλαρώσει και εσείς να του "απαυτόνετε" την κατάσταση....τώρα για τα ρούχα και το άπλωμα...ας τα βρούνε οι γυναίκες - μαμάδες μεταξύ τους...εσένα τι σε κόφτει...λες και αυτός τα απλώνει...και αν απο εκεί φυσάει καλύτερα τι να κάνει να τ αφήσει να παπαριάσουν όλη μέρα???....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι δεν καταλαβες ισως... εχει ολο το μπαλκωνι και παει και τα βαζει στο 1 μετρο που τα εχουμε εμεις..οσες φορες και αν τους το ειπαμε μας λεει εκει με βολευει εμενα.. οσο για τα υπολοιπα... οταν τον βολευει τιρει καποιους κανονες...

 

περα οτι ειναι και θρασης διοτι αμα γινετε κατι που δεν θελει κατευενει κατω και προσπαθει να κανει ολη την πολυκατικοια ανω κατω για να τον χτυπισει καποιος και να τον τρεχει μετα.. πχ .. παει σε εναν ενηκο κοντα κοντα .. αυτος εκανε πιο πισω και αυτος συνεχιζε και καποια στιγμι του λεει κανε πιο πισω και του λεει ο αυτος γιατι θα με χτυπησεις? χτυπαμε μωρη κοτα και τετοια... ο ανθρωπος ειναι και θρασηδειλος ... μηλαμε για την κοτα.. ελα να σε φυτεψω του ελεγε και κατι τετοια κουφα.. αφου σαν πολυκατοικια ψαχναμε τροπο να τον κανουμε να σικωθει να φυγει.. και οταν μιλουσα με την γυναικα του μου κανει .. με αυτα που εγιναν λεει μπορει να φυγουμε του χρονου και μου κανει μετα . που ξερεις .. μπορει να ερθει κανενας χειροτερος απο εμας... τοτε πραγματικα πηγαν να με πιασουν τα γελια.. και οταν το ειπα σε ολη την πολυκατοικια τοτε να δεις γελια... γιατι αυτος νομιζει οτι ολο το καλοκαιρι θα κανουμε οτι θελει αυτος... και μαλιστα με το ετσι θελω.. δεν ειπε ποτε ευγενικα τιποτα... εκει σε προκαλει τελειως... ασχετα με τους νομους σαν ανθρωπος νευριαζεις με τετοιους ανθρωπους.. :S

 

και κατι αλλο θελω να μαθω.. εχει ενα σκυλακι που οταν λειπουν αυτοι το σκυλι γαυγιζει συνεχως και μας κατηγορουν οτι το πειραζουμε εμεις.. ( και ο σκυλος ειναι 2 οροφους πανω :S .. ) απο αυτο μπορω απλα να του πω κατι ? οχι να κανω κατι απλα να του την πω... :) αυτο θελω.. οχι να του κανω κακο απο καμια πλευρα.. αλλιως την μερα που μας προκαλουσε μπορουσα να του κανω ωραιοτατη μινιση :) αλλα εγω ειμαι ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...