Προς το περιεχόμενο

μοντελισμός και τρενάκια ασχολείται κανείς?


GIANNIS400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα διότι είναι κάτι που το ήθελα από χρόνια και δεν έβρισκα το χρήμα και το χρόνο να ασχοληθω.

Τωρα τελευταία που χαλάρωσα λίγο και με αφορμη το ότι ο γιος έγινε 3χρονών σκέφτομαι να ξεκινησω το σπορ που ονειρευόμουνα με την σημετοχη την δικη του.

Ξεκινησα με μια αγορά λοιπόν ενος σέτ απλού τρένου απο το καλφάκη με 95 ευρω. Αυτην την αγορά την μετανιώσα γιατι πιστεύω ότι θα ήταν καλήτερα να επαιρνα μία ψηφιακη μηχανή η οποία θα είχε ήχους φώτα και πολλα αλλα τα οποία δεν έχει το απλό τρενακι που πηρα τωρα.

Άλλο ένα λάθος που έκανα κατά την αγορά μου στο Καλφάκη ήταν ότι πηρα 5-6 σπιτάκια για την μακέτα μου και τα πλήρωσα συν 110 ευρω, σκέφτηκα λοίπον οτι αν είχα κάτσει να τα φτιάξω μόνος μου τα σπιτάκια αυτα τα λεφτά θα τα ερίχνα σε μια καλη ψηφιακη μηχανη τρένου ή σε γέφυρες και γραμμουλεςκαι αλλα ωραια πράγματα.

Ξεκίνησα λοίπον φτιάχνοντας μια βάση για την μακετα μου διατάσεων 213Χ96CM με κοντρα πλακε 4χιλιοστων βιδωμένο πάνω σε κάσα που την είχα σίτα για τα κουνουπια, πάνω σε μιά κάσα αποτελούμενη απο πιχακια 3Χ3cm βιδωσα το κοντρα πλακε. Eπέλεξα αυτή την κάσα λόγο μικρού βάρους αν και δε γλιτώνω απ ότι βλέπω την ενύσχηση της με άλλα πιχάκια.

Γιατί επειδή έχει μεγάλες διαστάσεις αν την αφήσω θα βουλιαξει σε μερικά σημεια το κοντρα πλακέ λόγο μεγάλων κενών αποστάσεων, την οποια βάση μπορεί αυτες τις μέρες να την μεγαλωσω ακόμα στα 213X150cm και μετά λέω να ξεκινήσω να φτιάχνω την μακέτα.

Αν κάποιος απο εδω το κατέχει το αθλήμα θα ηθελα να μου λύσει κάποιες απορίες που έχω πανω σε αυτο που πήρα και γενικα στο μοντελισμο των τρένων, οι οπίες είναι

οι εξής:

1)Μια απορία για το τρενο που πηρα ειναι ότι στον ροοστάτη-μετασχηματιστη εχει και εξοδο 16volt εκτος απο τα 12volt που δίνει στις γραμμες, αυτη την 16volt έξοδο γιατι την έχει ξέρεται?

2) τι διαφορα έχουν τα τρένα AC σε σχέση με τα DC, πάιζει αυτό ρόλο στη δύναμη τραβήγματος και στην τελικη ταχήτυτα του τρένου.Αν δώσω πολυ κλίση ανηφορικη σε μιά γέφυρα τι τρενακι πρέπει να πάρω ωστε να μην κόβει ταχυτητα και φορτομένο να είναι πχ εμπορικο.

3)υπάρχουν τρενάκια παλιου τύπου που να βγάζουν καπνό με κάποιο τρόπο.

4)εκτος απο τρενάκια που δουλευουν με ρεύμα υπάρχουν τρενάκια που να δουλευουν με καποιο καύσιμο υλικο απο μόνα τους, οπως είναι π.χ τα τηλεκατευθηνομενα αυτοκινητακια με βενζινοκινητηρες? και αν υπάρχουν βγαίνουν σε κιτ να τα φτιάξεις ή τα πουλουν έτοιμα?

5)υπάρχουν γραμμες τρένων φίδια που να έχουν κλισεις πολυ ποιο αποτομες απο της καθιερομένες (σα σπιραλ σωληνας δλδ όπου θα ρυθμίζεις εσυ την κλίση στραβόνοντας τες όπου θες, ετσι ώστε να μη χρειαζεται να ξοδευεις τόσα εκατοστα απλών γραμμών με κλίση για μια μόνο κλίση στην γραμμη (στροφή), τώρα θα μου πειτε οτι αν υπερβω την καθιερωμενη κλιση 8α εκτρωχιαστει το τρένο, η απάντηση είναι οτι θα το πηγαινω σε αυτα τα σημεια ποιο σιγα.

6)Αν βάλεις γραμμες με 3 τρενάκια πάνω χρειάζεσε επιπλέον τροφοδοτικα, και δεν θα υπερβουν οι τάσεις τα 12βολτ ωστε να κάψεις τα μοτερακια των τρένων, η κάθε γραμμη μάλον εχει και το δικό της τροβοδοτικο?

7)τα ψηφιακα με 12volt δουλευουν?

8)ποιες εταιρεις πιστευεται οτι έχουν ποιοτικές και οικονομικές ψηφιακες μηχανες?

9)ποιες μηχανες είναι ποιο γουστόζικες για σας, οι εμπορικες ή επιβατικες?

10)κανένα φορουμ ξέρεται που να ασχολείτε αποκλειστικα και μόνο με τρενάκια, ελληνικο φορουμ ψάχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κατέχω το άθλημα αλλά ασχολείται ένας φίλος μου. Το εν λόγο μαγαζί πουλάει μόνο με τρένα και υλικά μακέτας για τρένα και τίποτα άλλο (το ξέρω γιατί έχω πάει μια φορά). Τιμές από ότι γνωρίζω καλύτερες από εκεί που τα αγόρασες. Αυτός δουλεύει μία μάρκα τρένων που μου έχουν πει πως είναι κορυφή. Δεν ξέρω αν έχει και φτηνά που θέλεις. Το πρόβλημα για σένα είναι ότι είναι Θεσσαλονίκη. http://www.modeltrains.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κατέχω το άθλημα αλλά ασχολείται ένας φίλος μου. Το εν λόγο μαγαζί πουλάει μόνο με τρένα και υλικά μακέτας για τρένα και τίποτα άλλο (το ξέρω γιατί έχω πάει μια φορά). Τιμές από ότι γνωρίζω καλύτερες από εκεί που τα αγόρασες. Αυτός δουλεύει μία μάρκα τρένων που μου έχουν πει πως είναι κορυφή. Δεν ξέρω αν έχει και φτηνά που θέλεις. Το πρόβλημα για σένα είναι ότι είναι Θεσσαλονίκη. http://www.modeltrains.gr

ευχαριστω φίλε, κανεις αλλος που να ασχολειτε εδω δε θα είδε το post να πει κανα δυο πραγματα, αν και βρηκα ενα φορουμ να μιλαω για αυτα το http://www.modelclub.gr

ειναι πολυ καλο.ΓΙα αγορες θα παρω απο εξωτερικο μάλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολείται (όταν έχει χρόνο) ο πατέρας μου :) Για Ελλάδα η λύση είναι μία: Ασημακόπουλος (βιβλιοπωλείο Κοραής) στο Χαλάνδρι, ο επίσημος αντιπρόσωπος marklin, Faller, Kibri και λοιπών σχετικών εταιρειών. Παρ' όλα αυτά μπορείς να τσεκάρεις και eBay. Μπορείς να βρεις κομμάτια σε σούπερ τιμές. Για τα σπίτια που αναφέρεις, εννοείς ότι τα αγόρασες έτοιμα, στημένα; Αν ναι, τότε πληροφοριακά, το να τα φτιάξεις μόνος σου δεν είναι τίποτα το τρομερό αν και δεν ξέρω πόσα χρήματα εξοικονομείς -πιθανώς αρκετά μιας και στημένα θα τα βρεις απ' όσο φαντάζομαι από ιδιώτη μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολείται (όταν έχει χρόνο) ο πατέρας μου :) Για Ελλάδα η λύση είναι μία: Ασημακόπουλος (βιβλιοπωλείο Κοραής) στο Χαλάνδρι, ο επίσημος αντιπρόσωπος marklin, Faller, Kibri και λοιπών σχετικών εταιρειών.

 

Χμμμμ..αντιπρόσωπος από αυτές τις εταιρίες το βλέπω δύσκολο. Όλοι αντιπρόσωποι λένε ότι είναι. Μην τα πιστεύεται και όλα. Άσε που δεν έχει και πολύ σημασία ως προς τί τιμή θα τα αγοράσεις τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ..αντιπρόσωπος από αυτές τις εταιρίες το βλέπω δύσκολο. Όλοι αντιπρόσωποι λένε ότι είναι. Μην τα πιστεύεται και όλα. Άσε που δεν έχει και πολύ σημασία ως προς τί τιμή θα τα αγοράσεις τελικά.

προσπαθουν όλοι να βρουν κάτι σε καλη τιιμη, γιατι κακα τα ψέματα για μια μιχανουλα που αποτελειτε απο κάτι μικρογραναζακια και ενα μοτερακι 280 έως 500 ευρω ειναι υπερβολικα χρηματα αν σκεφτεις ότι με αυτα τα λεφτα παιρνεις μια 42 τηλεοραση.οι πωλητες μηχανων πιστευω πατουν οτι οι εταιρειες που βγάζουν ποιοτικες μηχανες είναι λίγες, οπότε πονταρουν σε αυτο και πουλουν όσο θελουν.αλλα και εμεις την ψαχνουμε την δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...