Προς το περιεχόμενο

Ποια διαιτα που κανατε σας βοηθησε πραγματικα?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ,εχω ξεκινησει εδω και 3 χρονια μια καλη σχετικα στην θεωρια διαιτα με συνδιασμο γυμναστικης 4 φορες την βδομαδα.Η διαιτα εχει σαν κυρια χαρακτηριστικα αρκετη πρωτεινη,λιγους υδατανθρακες και ελαχιστα λιπαρα.

 

Τον πρωτο χρονο ειχα ριζικη βελτιωση αλλα εδω και περιπου δυο χρονια εχω φτασει αυτο που λενε ''πλατω''.Δηλαδη ναι μεν εχω αποκτησει μυικοτητα και εκαψα αρκετο λιπος αλλα ειμαι με υψος 1,80 γυρω στα 110 κιλα και δεν μπορω να χασω περισσοτερο βαρος.

 

Θελω να φτασω στα 90 περιπου κιλα αλλα να κρατησω οσο γινεται περισσοτερη μυικοτητα. Ειμαι αποφασισμενος να κανω σοβαροτατη προσπαθεια αλλα ενω εχω δοκιμασει πολλες μεθοδους ειδα απο ελαχιστο μεχρι καθολου αποτελεσμα.

 

Υπαρχει βελτιωση εμφανισιακη και ευεξια χαρη στην γυμναστικη αλλα η ζυγαρια δεν πεφτει.

 

Εδω να τονισω πως η γυμναστικη μου ειναι ελαχιστα αεροβικη και κυριως σηκωνω βαρη και μαλιστα αρκετα καλα βαρη.Για να ειμαι ειλικρινης με οποιον φιλο μου κανει την χαρα να μου δωσει μια γνωμη,δεν υπαρχει περιπτωση να κανω αεροβικη οτι και να πει κανεις.Ειναι βαρετη ,επαναληπτικη ,και στο παρελθον οταν πρωτοξεκινουσα και εκανα πολυ,δεν μου προσφερε σχεδον τιποτε.Οτι ωφελος εχω αποκομησει ειναι χαρη στα βαρη και στην αυστηρη διαιτα.

 

Θα ηθελα κυριως να ακουσω αποψεις απο φιλους-λες που ηταν αρκετα υπερβαροι και τα καταφεραν ,χωρις αυτο να αποκλειει ατομα που ειναι λεπτα και ηταν παντα λεπτα.Απλα καποιος που ειχε προβλημα και το ξεπερασε ειναι σιγουρα ενδιαφερον να καταθεσει την αποψη του.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον/α ασχοληθει με το θεμα και το εκτιμω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φιλε μου χρειαζομαι περισσοτερα στοιχεια...!!

Οταν ξεκινησες ποσα κιλα ησουν...?

Ιατρικες εξετασεις εχεις κανει για (υποθυρεοειδισμο)

Τι ποσοστα λιπους εχεις τωρα...(Λιπομετρηση εχει γινει...?)

Ο ρυθμος μεταβολισμου σου σε κατασταση ηρεμιας...? (BMR)

Τι διαιτα την βρηκες απο καποιο αλλο forum η σου την συνεστησε διατροφολογος...?

Ποια ειναι η ηλικια σου....?

 

Το συγκεκριμενο θεμα της διατροφης και ''σωστου'' χασιμου βαρους δεν ειναι τοσο απλο, αντε ποσταρω ενα θεμα και μου λενε κανε αυτο η το αλλο και το κανω...Ειναι ενα ζητημα με παρα πολλους παραμετρους.

Δεν σου τα λεω αυτα για να σε αποπαρω αλλα επειδη εχω τελειωσει σχολη διατροφολογιας σου λεω οτι πρεπει να εισαι προσεκτικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

buzzad

 

Ισα ισα που χαιρομαι και σε ευχαριστω για τον ενδιαφερον σου .

 

Όταν ξεκινησα ειμουν 117 κιλα.

 

Ιατρικες εξετασεις εκανα , και εχω ελαφρυ υποθυρεοειδισμο μαλιστα ο γιατρος μου ειπε ότι δεν χρειαζεται και δεν πρεπει να παρω T4/T3 αλλα να γυμναζομαι και να διατρεφομαι σωστα.

 

Τον ρυθμο μεταβολισμου μου σε κατασταση ηρεμιας δεν τον ξερω ουτε ξερω πως μετριεται ουτε ο ενδοκρινολογος που ανεφερα παραπανω μου ειπε τιποτε για αυτό το θεμα.

 

Ως προς την διαιτα την εκανα βασει αυτων που προτεινουν οι bodybuilders δηλαδη, αρκετη προτεινη,λιγα λιπαρα ,ελαχιστους υδατανθρακες .Το προβλημα είναι πως λογω της δουλειας μου (ειμαι καθηγητης Αγγλικων σε φροντιστηριο)και επειδη δουλευω από 3 μμ μεχρι 10.30 το βραδυ κατά μεσο ορο κάθε μερα,δεν μπορω με τιποτα να τρωω μικρα γευματα ουτε τιποτε απολυτως εκεινες τις ωρες και αυτό είναι σημαντικο προβλημα για αυτην την μεθοδο διατροφης των bodybuilder.

 

Ασε που είναι ακριβη και δεν σκοπευω σε καμμια περιπτωση να καταξοδευομαι για να κανω τα καταστηματα συμπληρωματων πλουσια.Εξαλλου την εκανα μεχρι τωρα στο ακεραιο και ,δεν μπορω να πω ότι ειχα καποιο σημαντικο ωφελος. Η μαλλον για να ειμαι ακριβης και δικαιος ειχα ωφελεια στην μυικοτητα και στις επιδοσεις στο γυμναστηριο αλλα απολυτως καμμια στην απωλεια λιπους.

 

 

Το μονο που αγοραζω και προτιθεμαι να αγοραζω είναι πρωτεινη whey απολυτως τιποτε άλλο.

 

Αλλα τρωω καθαρη τροφη που λενε σε αυτό σε διαβεβαιωνω.

 

Ειμαι 45 ετων.

 

Λιπομετρηση δεν εχω κανει σοβαρη,παρα μα ενα μηχανημα μικρο που το κρατας στο χερι στο γυμναστηριο.Αλλα νομιζω αν κοιταχτει κανεις στον καθρεφτη βλεπει σαφως τι γινεται.Εχω βελτιωση γενικα,αλλα αργη,πολυ αργη.

Ότι ερωτηση θελεις εισαι ευπροσδεκτος και ότι άλλη λεπτομερεια.Χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε ξέρω αν κατατάσεις και το τρέξιμο στην αεροβική γυμναστική, αλλά σε συνδυασμό με καλή διατροφή, καλά ορισμένα γεύματα (και όχι τον αγλέουρα πριν κοιμηθούμε) και την γυμναστική με τα βάρη που κάνεις, σίγουρα θα πρέπει να αποδώσει.

 

Νομίζω ότι σαν γενικός κανόνας ισχύει το 20 λεπτά τρεξιματάκι καθημερινά. Σε χαλαρούς ρυθμούς δε χρειάζεται να σου βγει η γλώσσα. Με ένα mp3 player παρέα βγαίνει άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praetorian

 

Γεια σου. Ναι το εκανα αυτο για 5-6 μηνες.Αρχικα ειχα χασει 2-3 κιλα αλλα μετα παλι πλατω.

 

Για να ειμαι πιο σαφης θελω μια διαιτα που να χανω 4 κιλα τον μηνα σιγουρα.Οσο αυστηρη και να ειναι θα την κανω,αρκει να εχω αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σταμάτησα να τρώω από ευχαρίστηση. Πλέον τρώω μόνο όταν πεινάω. Και αν είναι ένα βράδυ να βγούμε έξω για φαγητό θα κανονίσω το μεσημέρι να φάω πολύ ελαφρά. Σε συνδυασμό με πολύ από το παρακάτω είναι στα -25 κιλά (από 100 σε 75) εδώ και 8 μήνες περίπου.

 

bicycle.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω το καλοκαίρι επειδη ευνοουσαν οι συνθηκες εκανα μια διατροφη για 1μιση μηνα περιπου και ειχε ως εξης:

Πρωι : Φραπέ μέτριο, 1 μεγαλο μπολ κορν φλεικς

γυμναστηριο

Μεσημερι: 1 μερίδα από το φαι που ειχαμε σπίτι αλλά μαγειρεμένο όσο πιο ελαφρια γινόταν και χωρις πολυ ψωμι.

Απόγευμα: 1-2 φρουτα και ίσως 1 ακόμα καφες ή γλυκό.

Βραδυ: 1 μεγάλο μπολ με σαλάτα μαρούλι ή ροκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο, κρουτόν, καλαμποκι, ντοματα και σος απο μουσταρδα και λεμόνι.

 

Εχασα περιπου 5-6 κιλά σε αυτό το διαστημα χωρίς να πεινάσω καθολου ενώ πολλές φορες εσπαγα τη διατροφή.

 

Επειδη όμως καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός θα πρέπει να κανεις τη δική σου δίαιτα καλύτερα σε κάποιο διατροφολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπερδευτει λιγο...(?)

Γυμναζεσαι 3 χρονια...παραλληλα με υψηλη πρωτεινικη διατροφη και εχεις χασει μονο 7κιλα...(?)

Ποσα γευματα κανεις την ημερα και τι περιεχουν...(?)αναλυτικα τα γευματα αν σου ειναι ευκολο.

Στο φροντιστηριο να φανταστω οτι δεν παιζει να παρεις το λεγομενο ταπερακι με το γευμα σου η εστω καποιο ροφημα πρωτεινης...(?)

 

Παρατηρησεις...:

Θα πρεπει να γνωριζεις οτι λογω ηλικιας ο μεταβολισμος σου δεν ειναι οπως ενος 20αρη η ενος 30αρη...αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορει να χασεις κιλα (απλα θα χανεις με χαμηλοτερο ρυθμο) χοντρικα για να γνωριζεις μειωνεται περιπου 2% καθε δεκαετια.

 

Το οτι δεν χρειαζεται να παρεις θυροξινη ειναι ενθαρρυντικο απλα πρεπει επισης να γνωριζεις οτι λογω υποθυρεοειδισμου μειωνεται και απο εκει ο μεταβολισμος σου (βεβαια οι τελευταιες μελετες λενε οτι αυτο το ποσοστο ειναι εξαιρετικα μικρο).

 

Συγνωμη που θα σε στεναχωρησω αλλα η αεροβια ειναι απαραιτητη και πολλες φορες επιβαλλεται, παραλληλα με την μυικη ενδυναμωση...Να γνωριζεις οτι η χρυση τομη ειναι ο συνδυασμος και των δυο.

 

Διατροφη δεν μπορω να σου δωσω απο εδω γιατι νοιωθω οτι δεν ειναι σωστο, ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες και ιδιαιτεροτητες.Η συμβουλη μου ειναι να πας σε εναν συναδελφο διατροφολογο και μαζι να φτιαξετε το διατροφικο σου πλανο.

 

Θα πρεπει να οπλιστεις με υπομονη και πιστη στον στοχο σου.Καλη επιτυχια σου ευχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν γινεται να παρω το shaker,στη δουλεια γιατι παλια που το ειχα πρωτοκανει ειχε ξενισει καποιους αμορφωτους γονεις και ειχαν ρωτησει τον εργοδοτη μου μηπως περνω παρανομες ουσιες.

 

Αστα να πανε η αμoφωσια σπαει καρυδια στο Ελλαδισταν και πρεπει επειδη ειμαι με παιδια να προσεχω οχι μονο να ειμαι απολυτα σωστος αλλα και να φαινομαι σωστος σαν την γυναικα του Καισαρα.

 

Η διατροφη μου μεχρι τωρα ειναι ως εξης:

 

Πρωι στις 7 ενα scoop whey καθαρη και ενα τοστ με μαυρο ψωμι και ζαμπον και τυρι λαιτ,γυμαστηριο κατα τις 8.30 αλλα ενα scoop μετα το γυμναστηριο κατα τις 9.30,γυρω στις 11.30 ενα scoop με γιαουρτι με 2%,στις 1.30 μεσημεριανο τοννος σε νερο,η κοτοπουλο ελαφρα μαγειρεμενο με σαλατα με πολυ λιγο λαδι,το απογευμα ετρωγα μερικες φορες σοκολατα πρωτεινης σε καποιο διαλλειμα και το βραδυ η ενα τοστ η ενα scoop πρωτεινης με γιαουρτι 2%.

 

Συν πολυβιταμινες.

 

 

Κατα βαση με ελαφρες παραλλαγες αυτο ηταν.Και λεω ηταν γιατι οι σοκολατες ειναι πανακριβες,το ιδιο και οι πολυβιταμινες η whey και ολα τα σχετικα.Αν ειναι να δινω το ενα τριτο του μισθου μου προτιμω να μεινω οπως ειμαι.

 

buzzad σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

 

Τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω μια αλλη διαιτα γιατι εχω απελπιστει καπως.Μπορει και να φριξεις αν στην δειξω το ξερω.Ειναι αυτη :http://www.warriordiet.com/

 

Ριξε μια ματια και οταν μπορεσεις μου λες μια γνωμη.

 

Εκτιμω πολυ τον χρονο σου οπως και των αλλων φιλων και σας ευχαριστω ολους παιδια για το ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουέλ γουέλ, έχω χάσει 25 κιλά.

Κομμένα τα αναψυκτικά, κομμένα τα γλυκά, κομμένο το βραδινό. Ένα καλό μεσημεριανό και το βράδυ κανένα γιαούρτι ή καμιά φρουτοσαλάτα.

Δεν την προτείνω φυσικά, λάθος τρόπος προφανώς απλά σας αναφέρω πως αδυνάτισα εγώ.

Α και το τζόγκιν που αναφέρατε γαμάει. Φυσική κατάσταση και ότι πρέπει για το σωσίβιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δοκίμασα την ατκινς πριν κανα δυο χρόνια και έχασα σαράντα κιλά.. δεν είναι για όλους όμως.. έχει ζαλάδες και διάφορα άλλα. το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς ένα διατροφολόγο-διαιτολόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μακριά απο επικίνδυνες δίαιτες.

Το θέμα δεν είναι να "κάνεις" δίαιτα αλλά να φτιάξεις ένα πρόγραμμα το οποίο θα σε συντροφεύσει για την υπόλοιπη ζωή σου. Αν διατηρείς ένα αυστηρό πρόγραμμα μόνο για να το σταματήσεις όταν φτάσεις στο στόχο σου, σε λίγο χρόνο θα τα ξαναπάρεις. Η αλήθεια είναι πως με 1.80 ύψος, απο 117 στα 110 και 3 χρόνια με γυμναστική σημαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά. Εφόσον λες πως είσαι έτοιμος να κάνεις "τα πάντα", μην βασανίζεις τον εαυτό σου με εξαντλητικές δίαιτες. Θα πρέπει να χάσεις κιλά τρώγοντας. Σε αυτό καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ειδικό. Πάω πίσω στο "τα πάντα", συνδύασε τη γυμναστική με βάρη, με αερόβια. Διάδρομο, κωπηλατικό,ελλειπτικό. Και να κοιμάσαι αρκετά και ποιοτικά. Εμπειρικά το αδυνάτισμα θέλει 80% διατροφή και 20% γυμναστική.

Το δικό μου πρόγραμμα, με βοήθησε να χάσω αρχικά 30 κιλά. Ήμουν 110, έπεσα στα 80 και τώρα έχω σταθεροποιηθεί στα 85. Κομμένα τα τηγανιτά, η ζάχαρη, το αλάτι, τα λίπη και οι πολλοί υδατάνθρακες. Πρωινό πλούσιο σε ίνες και πρωτεΐνες, μεσημεριανό λίγοι υδατάνθρακες + πρωτεΐνες + σαλάτα, βραδινό πρωτεΐνες + σαλάτα. Μια μερίδα φρούτο καθημερινά κάποια στιγμή ενδιάμεσα στα γεύματα. Κυριακή free day όχι για ξέσκισμα, αλλά για πιο χαλαρό φαγητό και γλυκό. Πχ σήμερα έφαγα κοτόπουλο αλα κρεμ και τώρα λιώνει ένα τεράστιο κομμάτι Milka στο στόμα μου (σλουρπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Σου παραθέτω σε quote κάποια στοιχεία από το βιβλίο "Κλινική Διατροφή" του καθ. ιατρικής Ν. Κατσιλάμπρου.

 

Στόχος είναι η πρόσληψη 500-1000 kcal λιγότερων από τις ημερήσιες ανάγκες του συγκεκριμένου ατόμου οι οποίες αδρά μπορούν να υπολογιστούν εάν ο βασικός μεταβολισμός αυξηθεί κατά 20% για άτομα με ελάχιστη σωματική δραστηριότητα, 40% με μέτρια και 80% με έντονη. Ο βασικός μεταβολισμός μπορεί να υπολογιστεί από τον τύπο ΒΜ=900+(10 Χ Σωματικό Βάρος) για τους άνδρες και ΒΜ= 700 = (7 Χ Σωματικό Βάρος) για τις γυναίκες. Με ημερήσιο έλλειμμα 500-1000 kcal επιτυγχάνεται απώλεια βάρους 0,5 - 1 kg εβδομαδιαίως καθόσον 1kg λίπους αποδίδει 7000kcal. Εξάλλου είναι αδύνατο να αποκλειστεί αποκλειστικά ο λιπώδης ιστός, ο οποίος συνήθως αποτελεί μόνο το 75% του βάρους που χάνεται. Ο ρυθμός απώλειας βάρους δεν πρεπει να υπερβαίνει το 1 kg την εβδομάδα, διοτι σ'αυτή την περίπτωση μειώνεται η αναλογία λίπους πολύ κάτω του 75% με αποτέλεσμα απώλεια άλλων ιστών (πχ μυικού) κατά τεκμήριο πολύ χρήσιμων για τη συνολική οικονομία του οργανισμού. Οι μεταβολικές αναπροσαρμογές με τις οποίες αντιδρά ο οργανισμός στη μειωμένη πρόσληψη τροφής και την απώλεια βάρους (μείωση θερμογένεσης, θυρεοειδικής λειτουργίας κ.α.) οδηγούν σε μείωση της κατανάλωσης ενέργειας με αποτέλεσμα μείωση του ρυθμού απώλειας βάρους. Απαιτείται επομένως συνεχής παρακολούθηση του παχύσαρκου και αναπροσαρμογή του διαιτολογίου ανάλογα με την απώλεια βάρους, ωστε να διατηρείται ο προκαθορισμένος ρυθμός μείωσης του σωματικού βάρους.

 

Χαρακτηριστικά εκλογικευμένης δίαιτας για απώλεια βάρους:

- Υδατάνθρακες -> Κατ' ελάχιστο 100g/ημέρα

- Λεύκωμα -> 0,8g/kg/ημέρα και επιπλέον 1,75gr για κάθε 100kcal ενεργειακού ελλείμματος

- Λίπος -> <30% της ενέργειας

- Οινόπνευμα -> Καθόλου ή ελάχιστο

- Βιταμίνες / Ιχνοστοιχεία -> Να καλύπτονται οι συνιστώμενες ημερήσιες ανάγκες

- Φυτικές ίνες -> 20-30gr / ημέρα από τροφές και όχι πρόσθετα σκευάσματα

- Νερό -> Τουλάχιστον 1000ml/ημέρα ή 1ml/kcal/ημέρα (όποιο είναι περισσότερο)

 

Οι δίαιτες πολύ χαμηλών θερμίδων επιτυγχάνουν απώλεια 1,3-2,8 kg την εβδομάδα και πρέπει να γίνονται για διάστημα το πολύ 4-6 εβδομάδων με ιατρική πάντα παρακολούθηση.

 

Γνώμη μου είναι ότι το διαιτολόγιο σου είναι λίγο απαράδεκτο από άποψης πρόσληψης φυτικών ινών, βιταμινών (εξωγενείς). Θα σου πρότεινα να κάνεις 5 περίπου γεύματα την ημέρα, σε σχετικά ισόχρονες αποστάσεις. Το να τρως 7, 9.30 και 11.30 το πρωί σου παρέχει μαζεμένες περισσότερες θερμίδες απ όσες χρειάζεσαι πράγμα που οδηγεί σε εναπόθεση λίπους. Επίσης έρευνες έχουν δείξει ότι μετά το γυμναστήριο ωφελεί περισσότερο η λήψη λευκωμάτων (και ελάχιστα υδατανθράκων) και μάλιστα το καλύτερο αποτέλεσμα είναι 1 ώρα μετά την άσκηση.

 

Χωρίς να υπολογίζω ακριβώς το ποσό των προσλαμβανόμενων θερμίδων - κάτι τέτοιο απαιτεί πολύ χρόνο :

 

Το πρωί (7.00) θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ένα φρούτο (υδατάνθρακες με αργή απορρόφηση λόγω των φυτικών ινών) και ένα γιαούρτι 0%. Εναλλακτικά του φρούτου μπορείς να ρίξεις λίγη βρώμη (quaker) στο γιαούρτι σου.

 

Κατά τις (11.00) θα μπορούσες να φας το λεύκωμα 3-4 αυγών (5 γρ. πρωτείνης το ένα) με μια φρυγανιά.

 

Κατά τις (14.30) θα μπορούσες 1. {μια μικρή μερίδα ζυμαρικών / μια πολύ μικρή μερίδα όσπρια / μια μικρή σαλάτα} με 2. 100 γρ. ψάρι, κοτόπουλο και πολύ σπανιότερα κρέας (υδατάνθρακες με σχετικά καλό γλυκαιμικό δείκτη [αργή απορρόφηση] + περίπου 30 γραμμάρια πρωτείνης)

 

Κατά τις (18.30) θα μπορούσες να πιείς 0,5 λίτρο γάλα 0% (15 γραμμάρια λευκώματος) ή έστω μια σοκολάτα (αν δεν μπορείς να τις αποχωριστείς!). Αν το γάλα σε ενοχλεί (πχ έχεις δυσανεξία στη λακτόζη) μπορείς να το αντικαταστήσεις με ένα γιαούρτι 2%. Και τα δύο τρώγονται πολύ εύκολα στο φροντιστήριο.

 

Τέλος το βράδυ (23.00) που επιστρέφεις μπορείς να φας ένα φρούτο και το λεύκωμα από ένα αυγό. Λιγότερο αν πέφτεις για ύπνο αμέσως.

 

Το βλέπω πολύ πιο ισορροπημένο από το να τρως τις σοκολάτες και τα ροφήματα whey. Επίσης δε νομίζω ότι έχεις ανάγκη από εξωγενή χορήγηση βιταμινών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καταλαβει οτι η διαιτα πρεπει να ειναι τροπος ζωης οπως και η γυμναστικη και ελπιζω να μπορω να γυμναζομαι μεχρι προχωρημενη ηλικια και να διατρεφομαι σωστα.Βρωμικα φαγητα,πιτσες,μπυρες,γλυκα τα εχω κοψει απο τοτε που ξεκινησα την προσπαθεια μου και το ευχαριστο ειναι οτι δεν μου λειπουν.

 

xpapias

 

Πολυ λογικη μου φαινεται η διατροφη που προτεινεις.Οι σοκολατες που ανεφερα ειναι πρωτεινης και εχουν μονο 120 θερμιδες η μια και ειναι για αθλουμενους.Ενδυκνεινται, δεν παχαινουν και τις τρωνε πολλοι αθλητες και ακομη και πολλα παιδια μαθητες μου που ειναι απο Αθλητικο Λυκειο της περιοχης τις παιρνουν σαν ποιοτικο κολατσιο.Εχουν και βιταμινες και γενικα ειναι γευμα μη παχαιντικο,υψηλης διατροφικης αξιας.Αλλα ειναι ακριβες κανουν 2 ευρω η μια οποτε σου παει 60 ευρω τον μηνα,δαγκωνουν αντι να τις δαγκωνεις.

 

Τα πρωινα γευματα που επαιρνα μπορει να ηταν συχνα αλλα δεν ειχαν μεγαλη περιεκτικοτητα σε θερμιδες νομιζω.Εξαλλου η επικρατουσα ταση στον συνδιασμο διατροφης-γυμναστικης ειναι γευματα ανα 3 ωρες.Απλα η δικη σου ειναι λιγο πιο αυστηρη.

Μου εχουν πει αθλητες στο γυμναστηριο αλλα εχω διαβασει κιολας πως η πρωτεινη whey ειναι η ποιοτικοτερη και ανωτερης βιολογικης αξιας μορφη πρωτεινης και πρεπει να λαμβανεται το αργοτερο μια ωρα μετα απο την γυμναστικη ωστε να ωφελουνται οι καταπονημενοι μυες(αναβολικο παραθυρο) ,ειναι δε ταχειας απορροφησης περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη.

 

Την warrior diet την εχεις ακουστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις σοκολάτες και τα ροφήματα whey τα γνωρίζω. Γνώμη μου είναι ότι ενώ δεν φαίνεται να βλάπτουν δεν πλεονεκτούν έναντι των πρωτεϊνών που μπορείς να πάρεις με φυσικούς τρόπους.

 

Στο θέμα της ανώτερης βιολογικής αξίας δεν έχεις πολύ άδικο. Η έννοια της "βιολογικής αξίας" έγκειται στην αναλογία των απαραίτητων αμινοξέων καθώς και στην παρουσία αμινοξέων όπως η αργινίνη που προάγουν την έκκριση αυξητικής ορμόνης. Οι ζωικές πρωτεΐνες όμως και κυρίως το λεύκωμα του αυγού είναι εξίσου υψηλής βιολογικής αξίας.

 

Τη warrior diet δεν την έχω ακούσει θα της ρίξω όμως μια ματιά και θα σου πω.

 

Τέλος στο θέμα της πρόσληψης πρωτείνης είμαι κάθετος. Τα οφέλη μία ώρα μετά την άσκηση είναι πολύ μεγαλύτερα. Θα προσπαθήσω να σου βρω το άρθρο που είχα διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...