Προς το περιεχόμενο

Στελνοντας Γραμμα...


d3monhunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θα ηθελα την βοηθεια σας.Δεν εχω την παραμικρη ιδεα και αληθεια οποιαδηποτε βοηθεια θα ητανε πολυτιμη. Θελω να στειλω ενα γραμμα στην Αμερικη και μιας δεν εχω στειλει ποτε γραμμα παρα μονο οταν ημουν 5 χρονων :P θα ηθελα τα εξης:

 

1.Επανω στο γραμμα τη πρεπει να αναγραφεται (καλα εννοειται διευθυνση κτλπ.) και σε ποιο σημειο.

2.Στα ελτα το παω η στα κουτια (Κιτρινα-Γκρι)

3.Θα παρει Χρονια(:P:p) να φτασει το γραμμα??????

 

Αυτα τα ολιγα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα, θα ηθελα την βοηθεια σας.Δεν εχω την παραμικρη ιδεα και αληθεια οποιαδηποτε βοηθεια θα ητανε πολυτιμη. Θελω να στειλω ενα γραμμα στην Αμερικη και μιας δεν εχω στειλει ποτε γραμμα παρα μονο οταν ημουν 5 χρονων :P θα ηθελα τα εξης:

 

1.Επανω στο γραμμα τη πρεπει να αναγραφεται (καλα εννοειται διευθυνση κτλπ.) και σε ποιο σημειο.

2.Στα ελτα το παω η στα κουτια (Κιτρινα-Γκρι)

3.Θα παρει Χρονια(:P:p) να φτασει το γραμμα??????

 

Αυτα τα ολιγα :-)

 

Επάνω αριστερά ο παραλήπτης κάτω δεξιά τα στοιχεία σου.

(Χώρα, νομός, πόλη, ΤΚ, όνομα.)

Είτε στα ΕΛΤΑ το πας είτε στα κουτιά το ρίξεις το ίδιο είναι νομίζω και ο χρόνος

αποστολής εξαρτάται από την απόσταση. Ρώτα όμως και σε κάποιο κατάστημα ΕΛΤΑ

μην σε πάρω και στον λαιμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χριστος κι η παναγια τι διαβαζω θεε μου εδω!!!

 

πανω αριστερα η απο πισω το ονομα και η διευθυνση του αποστολεα (οδος ,αριθμος, πολη ,ΤΚ ,χωρα αν παει εξω)

 

κατω δεξια ονομα παραληπτη και λοιπα στοιχια οπως του αποστολεα

 

πανω δεξια τα γραμματοσημα που εχουν διαφορετικη τιμη αναλογα με τον προορισμο και το βαρος του γραμματος. απο το ταχυδρομειο το αγοραζεις

 

και τελος το πετας στο κουτι

 

το ποσο θα κανει να παει εξαρταται απο την αποσταση, αλλα γενικως ειναι μερικες μερες παντως σιγουρα λιγοτερο απο εβδομαδα

 

καλα ρε γαμωτο ποσο ασχετοι μπορει να ειστε;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω δεξιά αριστερά χάσαμε την μπάλα... who cares...

Αν ήταν στον 21ο αιώνα να γλύφουμε ακόμα τα γραμματόσημα ένα-ένα είχαμε καεί...

Ποιος μου έβαλε -2 ρε καλόπαιδα?? :-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σου εβαλα κι εγω -1 μπας και εξαφανιστει το μηνυμα σου γιατι περιεχει λαθος οδηγιες...

 

Μη μασας, κι εγω τη πρωτη φορα που πηγα να στειλω γραμμα ακουσα μια καλη κατσαδα απο την υπαλληλο στα ΕΛΤΑ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εβαλα κι εγω -1 μπας και εξαφανιστει το μηνυμα σου γιατι περιεχει λαθος οδηγιες...

 

Αλήθεια? Δεν το γνώριζα. Τον λουσι και την ευα ποιος τους έθαψε όμως? :lol::lol::rolleyes::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χριστος κι η παναγια τι διαβαζω θεε μου εδω!!!

 

πανω αριστερα η απο πισω το ονομα και η διευθυνση του αποστολεα (οδος ,αριθμος, πολη ,ΤΚ ,χωρα αν παει εξω)

 

κατω δεξια ονομα παραληπτη και λοιπα στοιχια οπως του αποστολεα

 

πανω δεξια τα γραμματοσημα που εχουν διαφορετικη τιμη αναλογα με τον προορισμο και το βαρος του γραμματος. απο το ταχυδρομειο το αγοραζεις

 

και τελος το πετας στο κουτι

 

το ποσο θα κανει να παει εξαρταται απο την αποσταση, αλλα γενικως ειναι μερικες μερες παντως σιγουρα λιγοτερο απο εβδομαδα

 

καλα ρε γαμωτο ποσο ασχετοι μπορει να ειστε;

 

 

Η φαση ειναι οτι επικρατει κ η βλακεια.Αντι να παει στα ΕΛΤΑ να ρωτησει ρωταει εδω.Η εστω να μαθει απο καποιον γνωστο της.Ο,τι να ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είπες και συ. σιγά την βλακεία δηλαδή

 

δεν ρώτησε να του κάνουμε και ιατρική διάγνωση . σε φόρουμ είμαστε ,

που είναι το κακό να ρωτήσει πως στέλνεται ένα γράμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλησπερα, θα ηθελα την βοηθεια σας.Δεν εχω την παραμικρη ιδεα και αληθεια οποιαδηποτε βοηθεια θα ητανε πολυτιμη. Θελω να στειλω ενα γραμμα στην Αμερικη και μιας δεν εχω στειλει ποτε γραμμα παρα μονο οταν ημουν 5 χρονων :P θα ηθελα τα εξης:

 

1.Επανω στο γραμμα τη πρεπει να αναγραφεται (καλα εννοειται διευθυνση κτλπ.) και σε ποιο σημειο.

2.Στα ελτα το παω η στα κουτια (Κιτρινα-Γκρι)

3.Θα παρει Χρονια(:P:p) να φτασει το γραμμα??????

 

Αυτα τα ολιγα :-)

 

Η διεύθυνση του αποστολέα γράφεται είτε στην επάνω αριστερή γωνία του φακέλου, είτε στην πίσω πλευρά. Η διεύθυνση του παραλήπτη γράφεται στην κάτω δεξιά γωνία.

 

Εφόσον η επιστολή είναι για τις ΗΠΑ, εννοείται πως θα πρέπει τουλάχιστον η διεύθυνση του παραλήπτη να είναι γραμμένη στα Αγγλικά. Καλό είναι στα Αγγλικά να είναι γραμμένη και η χώρα από όπου στέλνεται το γράμμα.

 

Αντίστοιχα, για να υπολογίσεις το κόστος των γραμματοσήμων, πρέπει να περάσεις από κάποιο κατάστημα των ΕΛΤΑ (επίσης αν θέλεις να το στείλεις εξπρές, συστημένο κτλ). Οι υπάλληλοι θα σου υποδείξουν και το κουτί στο οποίο θα ρίξεις το γράμμα (συνήθως έξω από το κτίριο και με σήμανση ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ).

 

Χρόνος παράδοσης στις ΗΠΑ, εξαρτάται από την πολιτεία όπου πηγαίνει το γράμμα. Ενδεχομένως να ξέρουν να σε πληροφορήσει το προσωπικό των ΕΛΤΑ. Τουλάχιστον μία εβδομάδα θα υπολόγιζα, αλλά αυτό είναι εκτίμηση.

 

Αυτά για το χρήστη που ρωτάει.

 

Για τους υπόλοιπους [moderator hat on]: Έχω ξαναγράψει πως, αν βρίσκετε μια ερώτηση ανάξια του υπερπολύτιμου χρόνου σας, βλακώδη, ανούσια ή δεν ξέρω εγώ τι, ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ. Το υφάκι, τα σχόλια για την ευφυία των άλλων χρηστών και λοιπές εξυπναδούλες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΑ. Αν το μήνυμα είναι προσβλητικό ή, κατά την κρίση σας, παραβιάζει κατά κάποιον τρόπο τους όρους χρήσης του insomnia, το αγνοείτε ή στέλνετε αναφορά.

 

Επίσης, με ρέγουλα οι αρνητικές. [/moderator hat still on, so keep your wisecracks to yourself].

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Η φαση ειναι οτι επικρατει κ η βλακεια.Αντι να παει στα ΕΛΤΑ να ρωτησει ρωταει εδω.Η εστω να μαθει απο καποιον γνωστο της.Ο,τι να ναι...

 

Τότε ποιά η ανάγκη να υφίσταται μία κοινότητα συζητήσεων;

Δηλαδή, όποιος μπαίνει στο forum και ρωτάει κάτι, είναι βλάκας; Αυτός ο χαρακτηρισμός περιλαμβάνει και εσένα;

 

Μάλλον έχεις αντιληφθεί λανθασμένα τη συμμετοχή σου εδώ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...