Προς το περιεχόμενο

Εντοπισμός κινητού Apple Iphone 3GS


Fuel7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Θέλω την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας.Πριν κατι μερες μου έκλεψαν το Iphone.Προσπάθω να εντοπίσω το κινιτο, με κάθε δυνατο τρόπο.Υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως και με ποιά διαδικασια γινεται ο εντοπισμός;Υπάρχει κάποια νομική διαδικασία;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις το ιμει του κανε μια δηλωση πως ειναι κλεμμενο.αν ποτε παει στην αντιπροσωπεια για σερβις εκει θα φανει.

τωρα εντοπισμος οπως τον εννοεις αν και θεωρητικα ειναι εφικτος,εντουτοις δεν νομιζω να γινεται καπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλησπέρα σε όλους.Θέλω την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας.Πριν κατι μερες μου έκλεψαν το Iphone.Προσπάθω να εντοπίσω το κινιτο, με κάθε δυνατο τρόπο.Υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως και με ποιά διαδικασια γινεται ο εντοπισμός;Υπάρχει κάποια νομική διαδικασία;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Μήπως είχες συνδρομή MobileMe και είχες ενεργοποιήσει το Find My iPhone; Με την προϋπόθεση ότι το κινητό είναι ανοικτό, η λειτουργία αυτή εντοπίζει το κινητό με το GPS. Έχει τρομακτικά ακριβή αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είχες συνδρομή MobileMe και είχες ενεργοποιήσει το Find My iPhone; Με την προϋπόθεση ότι το κινητό είναι ανοικτό, η λειτουργία αυτή εντοπίζει το κινητό με το GPS. Έχει τρομακτικά ακριβή αποτελέσματα.

 

Φοβάμαι ότι αν είχε mobileme δεν θα μας ρωτούσε εδώ. Ελπίζω να το βρει το τηλέφωνο πάντως ο άνθρωπος, έχω βρεθεί στην ίδια κατάσταση με iPhone 2 ημερών και ξέρω πως είναι.

 

Κάνε δήλωση στην αστυνομία με ακριβή χαρακτηριστικά του τηλεφώνου (Serial Number, IMEI, αν είχε κάποιο σημαδάκι κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Φοβάμαι ότι αν είχε mobileme δεν θα μας ρωτούσε εδώ. Ελπίζω να το βρει το τηλέφωνο πάντως ο άνθρωπος, έχω βρεθεί στην ίδια κατάσταση με iPhone 2 ημερών και ξέρω πως είναι.

 

Κάνε δήλωση στην αστυνομία με ακριβή χαρακτηριστικά του τηλεφώνου (Serial Number, IMEI, αν είχε κάποιο σημαδάκι κτλ).

 

Τελικά ίσως το MobileMe είναι μία μικρή ασφάλεια για την ανεύρεσή του μετά την απώλεια...

(Και για μικρότερο κόστος, βρίσκεις άλλους 4 και παίρνεις μία οικογενειακή συνδρομή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τελικά ίσως το MobileMe είναι μία μικρή ασφάλεια για την ανεύρεσή του μετά την απώλεια...

(Και για μικρότερο κόστος, βρίσκεις άλλους 4 και παίρνεις μία οικογενειακή συνδρομή)

 

Μπα δεν είναι (πολύ). Είχα γράψει το story σε άλλο topic που την έπεσαν σε ένα φίλο στο δρόμο και του πήραν το 3GS. Το εντοπίσαμε online λίγα λεπτά αργότερα να κατευθύνεται από το Θησείο που το είχαν πάρει προς το κέντρο. Ενημέρωσα το περιπολικό στο οποίο ήταν μέσα στο φιλαράκι και πήγαινε για κατάθεση στο τμήμα και επι τόπου ξεκίνησαν για το σημείο που τους είπα μήπως και τους αναγνωρίσει επι τόπου.

 

Το κινητό έφτασε μέχρι την Πειραιώς στο ύψος Σοφοκλέους κλπ (εκεί μέσα στον "καλό" τον κόσμο) και μετά προφανώς το έσβησαν ...οπότε πάπαλα! Τουλάχιστον πρόλαβα και έκανα remote lock ώστε να μην πέσουν τα data σε λάθος χέρια.

 

Συνήθως όταν στο κλέβουν μετά από λίγο πετάνε την κάρτα sim από μέσα, οπότε δύσκολα αν του βάλουν νέα θα έχει data για να εμφανιστεί και πάλι online στο mobile me! Εξάλλου οι νέοι "αγοραστές" με το που θα το πάρουν θα του κάνουν restore κλπ, οπότε οι ρυθμίσεις και το account του mobile me πάνε περίπατο!

 

Αν κάνετε τελευταία μια βόλτα στην Ανδριανού κατα μήκος από το Μοναστηράκι μέχρι το Θησείο θα δείτε δεκάδες άτομα στη σειρά να πουλάνε κλεμμένα iphones (που φυσικά δεν έχουν φορτιστές και δεν ανοίγουν καν λόγο μπαταρίας).

 

Πάντως απορώ γιατί είναι τόσο δύσκολο να κλειδώνει οριστικά το ΙΜΕΙ μιας συσκευής σε όλα τα δίκτυα! Φανταστείτε πόσο θα μειωνόταν οι κλοπές αν με το που σου έπαιρναν το κινητό, πήγαινες στην εταιρία κινητής με τη δήλωση κλοπής από την Αστυνομία και αυτόματα το ΙΜΕΙ θα κλείδωνε αυτόματα σε ΟΛΑ τα δίκτυα ώστε να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οποιαδήποτε κάρτα SIM!

B)

 

PS: Πάντως το wave secure που χρησιμοποιώ στο Nexus One έχει μια πολύ πιο χρήσιμη επιλογή, όπου αν στη συσκευή σου μπει άλλη κάρτα sim εκτός από την original που δήλωσες στην αρχή, αυτόματα στέλνει sms σε νούμερα που έχεις δηλώσει με τον αριθμό κλήσης της νέας SIM που τοποθετήθηκε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως απορώ γιατί είναι τόσο δύσκολο να κλειδώνει οριστικά το ΙΜΕΙ μιας συσκευής σε όλα τα δίκτυα! Φανταστείτε πόσο θα μειωνόταν οι κλοπές αν με το που σου έπαιρναν το κινητό, πήγαινες στην εταιρία κινητής με τη δήλωση κλοπής από την Αστυνομία και αυτόματα το ΙΜΕΙ θα κλείδωνε αυτόματα σε ΟΛΑ τα δίκτυα ώστε να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οποιαδήποτε κάρτα SIM!

B)

 

 

κ εγώ το ίδιο σκεφτόμουν όταν έκλεψαν το ipod nano που είχα πάρει δώρο στον αδερφό μου κ ούτε πρόλαβε να το χαρεί.. μέσω της συσκευής συνεχόμενα η εταιρία, apple στη δική μας περίπτωση, με κάποιο τρόπο να εντοπίζει την IP στην οποία το συνδέσει κάποιος (γιατί δε γίνεται να έχεις iphone ipod ktl και να μην το συνδέσεις στο pc) κ μετά να τον εντοπίσουν τον τσόγλανο να τον σακατέψουν στο ξύλο..

 

η απάντηση είναι κλασσικά πολύ εύκολη.. είναι θέμα πωλήσεων, εαν σου εξασφάλιζε ότι και να στο κλέψουν δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν ή ότι θα μπορούσε να γίνει εντοπισμός τότε θα σταμάταγαν οι κλεψιές κ προφανώς αυτοί που τους τα κλέψαν και έχουν μια Α οικονομική δυνατότητα θα αγόραζαν 2η συσκευή, αν είναι κ λίγο χασο-επηρεπείς 3η κ 4η συσκευή, οπότε η εταιρία όπως κ να έχει βγαίνει κερδισμένη.. ο μόνος χαμένος είναι αυτός που δεν θα έχει τη δυνατότητα να πάρει άμεσα καινούργιο..

 

ένα χρόνο μετά ακόμα το κλαίει ο μικρός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, χιλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Δυστήχως δεν είχα το Mobile me, ενεργοποιημένο και καμία άλλη εφαρμογή εντοπισμού, καθώς το κινιτό το είχα σαν κόρη οφθαλμού.

Ερώτηση πρός όλους εάν γνωρίζετε.Απο ότι έμαθά υπάρχει νομική διαδικασία όσον αφορα την τον εντοπισμό συσκευών με χαρτί εισαγγέλεα.Επίσεις ρώτησα Vodaphone και Γερμανό για το ίδιο ακριβός τροπο εντοπισμού της συσκευής και μου είπαν πώς απο το 2009 ο εντοπισμός κινητών συσκευών δεν είναι εφικτός στην Ελλάδα.Μα πάμε καλά;Δήλαδή εάν είχε διαπραχτεί κάποιο έγκλημά;;Επίσεις μου έδωσας τα τηλέφωνα τον προμηθευτών του τηλεφώνου να επικοινωνήσω μαζί τους.

Εάν καποιός ξέρει κάτι ας προσθέσει κατι.Και πάλι σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

 

PS: Πάντως το wave secure που χρησιμοποιώ στο Nexus One έχει μια πολύ πιο χρήσιμη επιλογή, όπου αν στη συσκευή σου μπει άλλη κάρτα sim εκτός από την original που δήλωσες στην αρχή, αυτόματα στέλνει sms σε νούμερα που έχεις δηλώσει με τον αριθμό κλήσης της νέας SIM που τοποθετήθηκε! :P

 

Υπάρχει και για Symbian και για Winmob από ότι βλέπω, αλλά είναι δωρεάν μόνο για Android

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
offtopic

 

 

 

Υπάρχει και για Symbian και για Winmob από ότι βλέπω, αλλά είναι δωρεάν μόνο για Android

 

και για blackberry.

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν είναι (πολύ). Είχα γράψει το story σε άλλο topic που την έπεσαν σε ένα φίλο στο δρόμο και του πήραν το 3GS. Το εντοπίσαμε online λίγα λεπτά αργότερα να κατευθύνεται από το Θησείο που το είχαν πάρει προς το κέντρο. Ενημέρωσα το περιπολικό στο οποίο ήταν μέσα στο φιλαράκι και πήγαινε για κατάθεση στο τμήμα και επι τόπου ξεκίνησαν για το σημείο που τους είπα μήπως και τους αναγνωρίσει επι τόπου.

 

Το κινητό έφτασε μέχρι την Πειραιώς στο ύψος Σοφοκλέους κλπ (εκεί μέσα στον "καλό" τον κόσμο) και μετά προφανώς το έσβησαν ...οπότε πάπαλα! Τουλάχιστον πρόλαβα και έκανα remote lock ώστε να μην πέσουν τα data σε λάθος χέρια.

 

Με τι μέθοδο κάνατε τον εντοπισμό και η Samsung εχει κάποια λειτουργία που λέγεται

mobile tracker αλλα δεν ξέρω ποσο καλή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγγνώμη αλλά την τελευταία φορά που πέρασα από το Θησείο με πλάκωσαν 30 πακιστανοί οι οποίοι ήθελαν να μου πουλήσουν iphone.

 

Αυτά που μου δείξανε δεν φαινόταν κλώνοι, αλλά κανονικά κινητά. Τα δίναν 100 ευρώ και πιστεύω ότι όλα αυτά είναι τα κλεμμένα που κλαίμε.... έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...