Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σιδερο!


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα σιδερο της Braun, αλλα πολλες φορες ενω σιδερωνω αφηνει κατι κιτρινα κομματακια. Ξερει κανεις τι ειναι; Επισης αλλες φορες πεταει νερο εκει που σιδερωνω, λες και δε προλαβαινει να εξατμιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

άλατα είναι τα κίτρινα.

και έχουν κάτσει και στις σωληνώσεις ατμού , και τις βουλώνουν κάποιες φορές.

 

όταν ξεβουλώνει μια σωλήνα από την πίεση του ατμού, πετάγεται ατμός με πολύ δύναμη.

 

Δημιουργείται υποπίεση στις σωληνώσεις και με την απότομη αύξηση της ταχύτητας του ατμού προλαβαίνει λίγο νερό να βγει από τις σωληνώσεις πριν γίνει ατμός.

 

Μπορεί να καθαριστεί με διάφορους τρόπους.

Καλύτερα να ρωτήσεις από εκεί που το πήρες, ή να πάρεις τηλέφωνο σε κάποια γραμμή βοήθειας του κατασκευαστή ή να δεις στο site του τι προτείνει (αν είναι επώνυμο).

 

Αν δεν υπάρχουν συμβουλές τότε ψάξε για κανένα πρακτικό τρόπο καθαρισμού στο internet.

Μέχρι και για ξύδι έχω ακούσει.

 

Προσοχή όμως, επειδή μπορεί να μην κάνουν όλοι οι τρόποι, πρώτα ρώτα τον κατασκευαστή για να αποφύγεις να το χαλάσεις (ή να βγάζει τρελλή σαβούρα και να μην μπορείς να σιδερώσεις).

 

Αν πάλι δεν καθαρίζει με τίποτα, το πετάς και παίρνεις ένα καινούργιο με αξιόπιστο σύστημα καθαρισμού (ανάλογα και το βαλάντιο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μπορειτε να προτεινετε ενα καλο σιδερο; Να μη εχει το προβλημα που αναφερα παραπανω. Νερο βαζω απιονισμενο, γιατι να βγαζει αλατα;

 

Διαθετω και 100 ευρω. Εχει κατι σιδερα με βραστηρες απο κατω. Πρεπει να ειναι καλα, τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να προτεινετε ενα καλο σιδερο; Να μη εχει το προβλημα που αναφερα παραπανω. Νερο βαζω απιονισμενο, γιατι να βγαζει αλατα;

 

Διαθετω και 100 ευρω. Εχει κατι σιδερα με βραστηρες απο κατω. Πρεπει να ειναι καλα, τι λετε;

 

 

πρωτον τα δηθεν απονισμενα νερα εχουν μια χαρα αλατα μεσα, απλα σε σχεση με της βρυσης εχουν πολυ λιγοτερα. δευτερον μην παρεις απ αυτα τα διαστημικα σιδερα με τουρμπινες βραστηρες και δεν συμαζευεται. ειναι τελειως αβολα. διαλεξε ενα σιδερο που να εχει μεταλλικη πλακα οχι αυτη που εχει ενα πραμα σαν αντικολλητικο χρωμα και να ειναι λεια γυαλιστερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@evabb - εγώ πάντως που έχω σίδερο με μεταλλική, λεία/γυαλιστερή πλάκα δεν έχω μείνει ικανοποιημένος. Μου έχει μαζέψει χρώμα (δε ξέρω που το βρήκε) από κάτω και δεν καθαρίζει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εγω εχω αυτο εδω

BRAUN-SI6285.JPG

 

η πλακα του ειναι αυτη εδω νομιζω (δεν φαινεται και καλα στην φωτο)

 

braun_6561.jpg

 

ειναι 6 χρονων σιδερο ειναι μια χαρα και δεν μου εχει καψει τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα σίδερα έχουν ένα κουμπάκι που το πατάς και πετάγεται έξω ένα παπαράκι...βάζεις και τον ατμό στο τέρμα και αυτοκαθαρίζει τις βουλωμένες τρύπες (εξ ού και τα κίτρινα-άλατα που σου αφήνει) κοίταξε στο μάνουαλ.Γίνεται πανηγύρι απ το τί βγαίνει από κει μέσα ε...συνιστάται να το κάνεις σε μπανιέρα!!!Για την πλάκα την γυαλιστερή που του βγάζει χρώμα...κάποια στιγμή έβαλες λάθος θερμοκρασία και σιδέρωσες (κυρίως στις στάμπες από μπλούζες γίνεται αυτό το λάθος) και κόλλησε το χρώμα της μπλούζας......έχω κάψει εγώ πράγματα και ξέρω!!!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την braun prostyle saphir εχω. Εχει ενα calc system το εβαλα και βγηκε το καπακι και πεταχτηκαν ολα τα νερα εξω. Αλλα δε νομιζω να καθαρισε και τιποτα ετσι..

 

Γενικα, για να μη πεταει αλατα, θελει να το εχω να βγαζει ελαχιστο ατμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να τα πετάξει μια και καλή.

 

Νομίζω μια καλή λύση είναι λίγο ξύδι διαλυμένο σε νερό. Το βάζεις στο full ατμό και πατάς τον ψεκασμό κόντρα στο σιδερόπανο (ελπίζω να μην έβγαλα καινούρια λέξη)

 

Αφού το κάνεις αρκετές φορές, μετά ξεπλένεις το σίδερο από το ξύδονερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, γυρνάς το σίδερο ανάποδα σε μια βάση, κατα προτίμηση σε μπανιέρα, ή νεροχύτη. Παίρνεις μια ωραία σύρριγγα των 15 ml.Κι ένα μπουκάλι ΛΕΥΚΟ ξύδι. Πετάς την βελόνα από τη σύριγγα, και τη γεμίζεις με ξύδι. Φουλάρεις σε κάθε τρύπα από κάτω ξεχωριστά. Μόλις γεμίσουν όλες, το αφήνεις κανα μισάωρο ανάποδα. Έπειτα έτσι όπως είναι παίρνεις μια οδοντογλυφίδα κ αρχίζεις να τρίβεις τα άλατα που είναι στις τρύπες(όσο φαίνονται). Τέλος φτιάχνεις ένα διάλυμα μισό νερό-μισό ξύδι λευκό και το βάζεις στο δοχείο του σιδέρου. Το βάζεις σε λειτουργία μέτριας θερμοκρασίας κ το αφήνεις κανα 5 λεπτο να δουλέψει. Βάλε στο τέρμα τον ατμό και την λειτουργία καθαρισμού ΠΑΝΩ σε μια παλιά μπλούζα, χαλί κτλ. Αν δε δουλέψει το ξύδι, όπου ξύδι επαναλαμβάνεις με VIAKAL(να είναι Viakal κι όχι απομίμηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα επειδη δε βλεπω προκοπη, μπορειτε να προτεινετε ενα σιδερο με διαφορα συστηματα για να μη βγαζει αλατα; Μεχρι στα 100 ευρωπουλα, να μου μεινει κιολας για μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα επειδη δε βλεπω προκοπη, μπορειτε να προτεινετε ενα σιδερο με διαφορα συστηματα για να μη βγαζει αλατα; Μεχρι στα 100 ευρωπουλα, να μου μεινει κιολας για μετα.

 

δεν γινετια να μην βγαλει ποτε αλατα, εκτος αν θελεις να σου φερω κανα μπετονακι τριπλα αποσταγμενο νερο απο το εργαστηριο. ^_^

 

το απιονισμενο νερο,ειναι απιονισμενο νερο,ΔΕΝ ειναι αφαλατωμενο.............

 

τα αλατα ειναι φτιαγμενα απο ιοντα.

 

αλλα @@ απιονισμο κανουν στην μαζικη παραγωγη. ο σωστος απιονισμος παιρνει αρκετη ωρα (και δεν ειναι τοσο καλο το νερο οσο το τριπλα αποσταγμενο :-D )

 

Λοιπόν, γυρνάς το σίδερο ανάποδα σε μια βάση, κατα προτίμηση σε μπανιέρα, ή νεροχύτη. Παίρνεις μια ωραία σύρριγγα των 15 ml.Κι ένα μπουκάλι ΛΕΥΚΟ ξύδι. Πετάς την βελόνα από τη σύριγγα, και τη γεμίζεις με ξύδι. Φουλάρεις σε κάθε τρύπα από κάτω ξεχωριστά. Μόλις γεμίσουν όλες, το αφήνεις κανα μισάωρο ανάποδα. Έπειτα έτσι όπως είναι παίρνεις μια οδοντογλυφίδα κ αρχίζεις να τρίβεις τα άλατα που είναι στις τρύπες(όσο φαίνονται). Τέλος φτιάχνεις ένα διάλυμα μισό νερό-μισό ξύδι λευκό και το βάζεις στο δοχείο του σιδέρου. Το βάζεις σε λειτουργία μέτριας θερμοκρασίας κ το αφήνεις κανα 5 λεπτο να δουλέψει. Βάλε στο τέρμα τον ατμό και την λειτουργία καθαρισμού ΠΑΝΩ σε μια παλιά μπλούζα, χαλί κτλ. Αν δε δουλέψει το ξύδι, όπου ξύδι επαναλαμβάνεις με VIAKAL(να είναι Viakal κι όχι απομίμηση).

 

εδω αντρας για παντρεια μεχρι και να σου φτιαχνει το σιδερο ξερει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το απιονισμενο νερο,ειναι απιονισμενο νερο,ΔΕΝ ειναι αφαλατωμενο.............

Το απιονισμένο νερό κατά την γνώμη σου δηλαδή τί είναι?? (μην πεις ότι το απιονισμένο νερό, είναι απιονισμένο νερό..)

 

Επίσης, το ξύδι σε τι εξυπηρετεί όσων αφορά τον καθαρισμό? Επειδή είναι όξινο? Άμα είναι τότε να βάζουμε απλώς οξύ στο σίδερο να μη βρωμάει ξυδίλα μετά.

 

Βασικά δεν έχω καταλάβει γιατί σιδερώνει ο κόσμος τα ρούχα. Εκτός των πουκάμισων τα άλλα ρούχα τεντόνονται από μόνα τους στην απλώστρα, είμαι ο μόνος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...