Προς το περιεχόμενο

Συνδεση υπολογιστη σε τηλεοραση για να βλεπω ταινιες απο τον σκληρο


goldboy12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να συνδεσω τον υπολογιστη με την τηλεοραση.Εχω υποδοχες DVI και USB φυσικα στον υπολογιστη και HDMI,VGA,USB,RGB στην τηλεοραση θα προτιμουσα να το συνδεσω σε HDMI αν γινεται και τι προγραμματα χρειαζομαι.Εχω αρκετα player vlc,gom,media player classic,km.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν από έναν media player όπως αυτοί που ανέφερες, από προγράμματα δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αγορά εξοπλισμού χρειάζεσαι: Έναν αντάπτορα που να μετατρέπει την υποδοχή DVI του PC σου σε HDMI + ένα καλώδιο HDMI <-> HDMI. Ίσως να υπάρχει και μονοκόμματο καλώδιο DVI <-> HDMI, δεν το γνωρίζω.

 

Αφού κάνεις τη σύνδεση, είναι θέμα κατάλληλων ρυθμίσεων στον driver της κάρτας γραφικών σου και (ίσως) στον media player με τον οποίον πρόκειται να αναπαράγεις τα videos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καλώδιο DVI <-> HDMI. Θα χρειαστεί επίσης και ένα 3,5mm jack για τον ήχο.

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Home-Cinema-Systems/Home-Cinema-Cables/Clicktronic-Hdmi-To-Dvi-D-M-M-5M-52333.htm

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Home-Cinema-Systems/Home-Cinema-Cables/Clicktronic-Jack-To-Jack-M-M-5M-50660.htm

 

Και λογικά στις θύρες HDMI της TV λέει ποια είναι για σύνδεση με η/υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνει ο φίλος μία έρευνα αγοράς αν θέλει, γιατί απ' ό,τι βλέπω στα αποτελέσματα του Skroutz, οι τιμές ξεκινούν από πολύ πιο χαμηλά. Π.χ.:

 

http://monoware.gr/index.php?target=products&product_id=31591 (επίσης 5μετρο)

 

Το αυτό και για τα mini-jack καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εγώ δεν του είπα να πάει να τα πάρει από εκεί.

Απλά του έβαλα τα links για να δεί τι πρέπει να αγοράσει.

Πάντως νομίζω πως στα καλώδια της εικόνας η ποιότητα κάνει την διαφορά.

Έτσι μου έχουν πει τουλάχιστον, δεν έχω κάνει δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν από έναν media player όπως αυτοί που ανέφερες, από προγράμματα δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αγορά εξοπλισμού χρειάζεσαι: Έναν αντάπτορα που να μετατρέπει την υποδοχή DVI του PC σου σε HDMI + ένα καλώδιο HDMI <-> HDMI. Ίσως να υπάρχει και μονοκόμματο καλώδιο DVI <-> HDMI, δεν το γνωρίζω.

 

Αφού κάνεις τη σύνδεση, είναι θέμα κατάλληλων ρυθμίσεων στον driver της κάρτας γραφικών σου και (ίσως) στον media player με τον οποίον πρόκειται να αναπαράγεις τα videos.

 

τισ ρυθμησεις ειναι που χρειαζομαι το καλωδιο HDMI σε DVI το εχω ηδη και συγκεκριμμενα εχω το 5αμετρο απο το monoware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μονο μια μικρη παρατηρηση.

Σε vga Ati HD3870, με τον ανταπτορα απο DVI σε HDMI που ειχε η καρτα μεσα, και ενα δικο μου καλωδιο HDMI --> HDMI, ο ηχος μεταφεροταν απο το καλωδιο αυτο.

 

Με καλωδιο DVI-->HDMI, ο ηχος επαψε να μεταφερεται και χρειαστηκα εξτρά καλωδιακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις? Δεν έχεις εικόνα στην TV?

Άνοιξε το software της κάρτας γραφικών ή control panel-->display και κάνε τις σχετικές ρυθμίσεις.

 

εικονα εχω πως μπορω να κανω την ταινια να παιξει και να φαινεται στην τηλεοραση.Η καρτα γραφικων ειναι nvidia geforce GTX 260.Μου δειχνει μονο την αρχικη οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εικονα εχω πως μπορω να κανω την ταινια να παιξει και να φαινεται στην τηλεοραση

 

 

Αν έχεις την TV σαν extended monitor μετακίνησε τον player στο διπλανό monitor δηλαδή την TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο μια μικρη παρατηρηση.

Σε vga Ati HD3870, με τον ανταπτορα απο DVI σε HDMI που ειχε η καρτα μεσα, και ενα δικο μου καλωδιο HDMI --> HDMI, ο ηχος μεταφεροταν απο το καλωδιο αυτο.

 

Με καλωδιο DVI-->HDMI, ο ηχος επαψε να μεταφερεται και χρειαστηκα εξτρά καλωδιακι.

βρηκα λυση εκανα την οθονη της τηλεορασης κυρια οθονη απο τις επιλογες (αν εχετε κατι αλλο να προτεινεται ευπροσδεκτο γιατι βγαζω βαζω το καλωδιο) αλλα δεν εχω ηχο τι καλωδιο χρησιμοποιησες και που το συνδεσες.

 

---------- Προσθήκη στις 01:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:11 ----------

 

Αν έχεις την TV σαν extended monitor μετακίνησε τον player στο διπλανό monitor δηλαδή την TV.

 

οταν λες να τον μετακινησω τι εννοεις την εβαλα σαν κυρια οθονη και βγαζω βαζω καλωδιο.Kαταλαβα τι εννοεις αλλα και που το μετακινω η ταινια ανοιγει στην κυρια οθονη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα ήχος.

 

Αν χρησιμοποιείτε DVI σύνδεση από την κάρτα στην TV δεν μεταφέρει ήχο. Χρειάζεστε το jack καλώδιο από την κάρτα ήχου στην οθόνη επίσης.

 

Άν η κάρτα έχει HDMI, θα μεταφέρει και ήχο στην TV αρκεί να την ρυθμίσετε ως κύρια έξοδο ήχου από το λειτουργικό.

 

Αναλύσεις.

 

Πριν συνδέσετε την TV με το PC, και δεν μπορείτε να έχετε προσωρινά παράλληλα το monitor συνδεδεμένο, κατεβάστε την ανάλυση χαμηλά. Διαφορετικά, κάντε την TV επέκταση της επιφάνειας, μόλις την ρυθμίσετε και βλέπετε ΟΚ, κάντε τη κύρια έξοδο, και βγάλτε το μόνιτορ.

 

Μία καλή λύση είναι να ξηλώσετε τους οδηγούς της κάρτας γραφικών, και όλες τις ρυθμίσεις, συνδέετε την TV και κάνετε εγκατάσταση - ρυθμίσεις από την αρχή.

 

Σημείωση. Οι nVidia οδηγοί μπορεί να σας προβληματίσουν κάπως στην σωστή ρύθμιση της TV, σε σύγκριση με τους Catalyst.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα ήχος.

 

Αν χρησιμοποιείτε DVI σύνδεση από την κάρτα στην TV δεν μεταφέρει ήχο. Χρειάζεστε το jack καλώδιο από την κάρτα ήχου στην οθόνη επίσης.

 

Άν η κάρτα έχει HDMI, θα μεταφέρει και ήχο στην TV αρκεί να την ρυθμίσετε ως κύρια έξοδο ήχου από το λειτουργικό.

 

Αναλύσεις.

 

Πριν συνδέσετε την TV με το PC, και δεν μπορείτε να έχετε προσωρινά παράλληλα το monitor συνδεδεμένο, κατεβάστε την ανάλυση χαμηλά. Διαφορετικά, κάντε την TV επέκταση της επιφάνειας, μόλις την ρυθμίσετε και βλέπετε ΟΚ, κάντε τη κύρια έξοδο, και βγάλτε το μόνιτορ.

 

Μία καλή λύση είναι να ξηλώσετε τους οδηγούς της κάρτας γραφικών, και όλες τις ρυθμίσεις, συνδέετε την TV και κάνετε εγκατάσταση - ρυθμίσεις από την αρχή.

 

Σημείωση. Οι nVidia οδηγοί μπορεί να σας προβληματίσουν κάπως στην σωστή ρύθμιση της TV, σε σύγκριση με τους Catalyst.

 

Mε τις ρυθμισεις τις τηλεορασεις δεν ειχα προβλημα αλλα με τις ρυθμισεις του ηχου,συνδεσα hdmi καλωδιο τον μετατροπεα hdmi σε dvi που ειχε η συσκευασια το εβαλα σαν κυρια εξοδο του ηχου αλλα παλι τιποτα.(εκτος αμα υπαρχουν επιπλεον ρυθμισεις που πρεπει να βαλω τα hertz και κατι αλλα)Για το βιντεο εχω κανει την οθονη της tv επεκταση και κυρια οθονη απο την αρχη και βγαζω βαζω καλωδιο για να μην αποσυνδεω την οθονη του υπολογιστη(εκτος αμα υπαρχει προβλημα).Τωρα οσον αφορα εγκατασταση οδηγων παλι απο την αρχη δεν ξερω να κανω.Αλλη μια επιλογη ειναι το spdif προεκταση καλωδιου που εχει αλλα εκει δεν ξερω τι καλωδια να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πως έχεις USB θύρα στην τηλεοπτική συσκευή σου, χωρίς να θέλω να σε συγχύσω, ρίξε μια ματιά και σε αυτό το νήμα να δεις αν μπορείς να παρακολουθήσεις ταινίες, μέσω σύνδεσης ενός εξωτερικού σκληρού ή κάποιου usb flash drive. Εμένα προσωπικά πάντως, με βόλεψε πάρα πολύ αυτή η λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...