Προς το περιεχόμενο

Τι είναι οι ευαγγελιστές;


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα πληροφοριακα αν καποιος εχει τις σχετικες γνωσεις να μου εξηγησει τι ειναι οι ευαγγελιστες; είναι πραγματικοί χριστιανοί ή αίρεση;

 

Εδω στις Κάννες που μένω ξερω 3 οικογενειες ελληνων και οι 2 ειναι ευαγγελιστές :mad: . Μου τι σπάει γιατι ενω θα μπορουσαμε να μοιραστούμε πολλά πράγματα όταν ειναι οι γιορτες δεν βλεπόμαστε.

Οταν πρωτογνωριστικαμε μου προτειναν επι καθημερινη βάση

μου τα πρηξαν

να παω στην εκκλησία τους και αν δεν θελω εγω να στειλω την κόρη μου (8 χρ τότε) ωστε να εχει την σωστη παιδεία.

 

Φυσικα δεν πηγα ουτε εστειλα την κόρη μου και τους ξεκαθαρισα οτι ενω μου αρέσει να βρισκομαστε να μιλαμε ελληνικά κλπ μου τι σπάει να μιλάμε για τον Χριστό όλη την ώρα, και το κόψανε.

 

Εχω 2 απορίες

 

1- Οι ευαγγελιστές πιστευουν σε κατι πραγματικά ή ειναι μια οργανωση με υποκειμενικους σκοπους;

 

2- Οσοι είναι μυημένοι, οταν σου μιλανε για την εκκλησία τους, τα πιστευουν πραγματικά ή ξερουν οτι λενε αρλουμπες μονο και μονο για να σε πεισουν;

 

 

 

* Η εκκλησία ειναι αυτη: http://www.addcannes.com/Bienvenue.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι υποκειμενικός ο σκοπός (δεν παίρνουν ποσοστά or smth), είναι χριστιανικό ρεύμα -παρακλάδι του προτεσταντισμού- με στόχο να διαδοθεί το Ευαγγέλιο, όπως ακριβώς έκαναν οι απόστολοι. Δες τους λοιπόν σαν σύγχονους απόστολους, που προσπαθούν να διαδόσουν την Αγία Γραφή. (Εξ ου και το πρήξιμο)

Διαφορετικό brainwashing σα να λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη,

οι Ευαγγελιστές είναι Χριστιανοί.

Ο Χριστιανισμός είναι πιο γνωστός για τις τρεις "υποκατηγορίες" θα έλεγα :

Χριστιανοί Καθολικοί

Χριστιανοί Προτεστάντες ( ή Ευαγγελιστές)

Και βέβαια οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι.

 

Οι Ευαγγελιστές "αποκόπηκαν"από την Ρωμαιο-καθολική Εκκλησία κάπου μετά το 1529,καθώς υπήρχαν διαφωνίες με τον Πάπα.

Μέχρι σήμερα οι Ευαγγελιστές δεν αναγνωρίζουν το Πάπα σαν ΚΥΡΙΟ στέλεχος της Δυτικής Εκκλησίας.

Οι διαφορές ανάμεσα στους Καθολικούς και τους Ευαγγελιστές είναι αρκετές...

Η Κύρια διαφορά είναι πως οι Ευαγγελιστές πιστεύουν στην Αγία Γραφή "σαν το απόλυτο και μοναδικό ντοκουμέντο ύπαρξης Θεού",κάτι που για μας και για τους Καθολικούς δεν ισχύει.Αυτό το πιστεύω λέγεται "Sola Scriptura".

 

Αυτά τα βασικά προς το παρόν :-)

 

Σαν Χριστιανοί είναι λογικό να πιστεύουν αυτά που λένε .

Και εμείς λέμε πολλά και θα μας άρεζε βέβαια όλοι να ήταν Ορθόδοξοι (όσοι πιστεύουν δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα άλλο στοιχείο που μου φαινεται πολύ παραξενο και μου γεννα αμφιβολιες ειναι οτι τους αρεσει να μιλάνε στα αραμαικα. Τα οποία δεν τα έμαθαν κάπου αλλα με την προσευχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι άλλο ένα σημάδι ότι είναι πολύ πιστοί :-)

Μάλλον επειδή γράφτηκαν μεταξύ άλλων και στα Αραμαϊκά τα πρώτα κείμενα της Αγίας Γραφής...

Επίσεις μην ξεχνάς η Η.Π.Α είναι στο μεγαλύτερο πλήθος του Ευαγγελιστές :-)

 

Αλλά αίρεση και τα λοιπά δεν είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε οι Ευαγγελιστές είναι αίρεση!!!

Σε προτείνω να διαβάσεις βιβλία πάνω σε αυτά τα θέματα.

Προσοχή από ορθόδοξο βιβλιοπωλείο

 

 

'Οπως και οι Προστετάντες και οι Χιλιαστές κτλ

Και οι Καθολικοί είναι αιρετικοί!

 

Σε εσάς παραπάνω που γράφετε ότι δεν είναι αιρετικοί οι Ευαγγελιστές ή έχετε άγνοια ή είστε Ευαγγελιστές.

 

 

http://www.impantokratoros.gr/EC6B5012.el.aspx

 

http://www.impantokratoros.gr/FBC26499.el.aspx

 

http://www.impantokratoros.gr/0A160E3C.el.aspx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε οι Ευαγγελιστές είναι αίρεση!!!

Σε προτείνω να διαβάσεις βιβλία πάνω σε αυτά τα θέματα.

Προσοχή από ορθόδοξο βιβλιοπωλείο

 

 

'Οπως και οι Προστετάντες και οι Χιλιαστές κτλ

Και οι Καθολικοί είναι αιρετικοί!

 

Σε εσάς παραπάνω που γράφετε ότι δεν είναι αιρετικοί οι Ευαγγελιστές ή έχετε άγνοια ή είστε Ευαγγελιστές.

 

 

http://www.impantokratoros.gr/EC6B5012.el.aspx

 

http://www.impantokratoros.gr/FBC26499.el.aspx

 

http://www.impantokratoros.gr/0A160E3C.el.aspx

 

:shock: πωπώ κοροιδεύουν τον κόσμο αυτοί ρε κάνουν και βιβλία χαχα άπιστοι όλοι σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφ, μου μυρίζει ευαγγελιστής.

 

είναι η μυρωδιά του διαβόλου.

 

Η γιαγιά μου είναι πάντως :Ρ

 

γιατί οπωσδήποτε από ορθόδοξο βιβλιοπωλείο;

 

Για να πετύχει η προπαγανδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέει "αιρετικοί-ευαγγελιστές", όχι "αιρετικοί ευαγγελιστές".

Ποιά η διαφορά του αιρετικού από τον θρήσκο;

Είναι σα να λέμε "οργανωμένοι οπαδοί" Vs "φίλαθλοι";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι θρησκειες πανω-κατω τα ιδια λενε.. Το θεμα ειναι να πιστευουμε οτι υπαρχει κατι ανωτερο. Τωρα λεγεται Θεος, Αλαχ, Βουδας, δε με ενδιαφερει καθολου..

 

Επισης πιστευω και στην υπαρξη του Χριστου, αλλα οχι ετσι οπως το παρουσιαζουν. Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέει "αιρετικοί-ευαγγελιστές", όχι "αιρετικοί ευαγγελιστές".

Ποιά η διαφορά του αιρετικού από τον θρήσκο;

Είναι σα να λέμε "οργανωμένοι οπαδοί" Vs "φίλαθλοι";

 

ε ας πουμε οτι δεν συμπεριλαμβανονται στα 4850943857204 ανάθεμα που προσαρτηθηκαν κάποτε στο "Πιστεύω" (αν δεν κανω λαθος) για τους αιρετικους; Κατι τέτοιο. Και ξερεις για ολα αυτα αποφάσισε ο μεγαλοδυναμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί οπωσδήποτε από ορθόδοξο βιβλιοπωλείο;

 

Γιατί κυκλοφορούν και βιβλία ύπουλα.Όσον αφορά τις προπαγάνδες,αυτές είναι τεχνάσματα των αιρετικών όχι των ορθοδόξων χριστιανών!

 

λέει "αιρετικοί-ευαγγελιστές", όχι "αιρετικοί ευαγγελιστές".

Ποιά η διαφορά του αιρετικού από τον θρήσκο;

 

Οι αιρετικοί είναι αυτοί που αποτραβήχτηκαν από την χριστιανική πίστη.Τότε που ήταν μια Εκκλησία.Έπειτα εμφανίστηκαν διάφορες αιρέσεις,δηλ είτε άλλαζαν τα γραφόμενα του ευαγγελίου είτε έπαιρναν αποσπάσματα και έστι έφτιαξαν τις δικιές τους θρησκείες.

Τώρα,θρήσκος ,πιστεύω(δική μου γνώμη) είναι αυτός που πιστεύει στη θρησκεία του,έχει πίστη.

Για παράδειγμα οι βουδιστές δεν είναι αιρετικοί είναι μια εντελώς διαφορετική θρησκεία.Αιρετικοί είναι όσοι αποτραβήχτηκαν από τον ορθόδοξο χριστιανισμό.

 

 

""Σύμφωνα  μέ  ἕνα  σύγχρονο  ὁρισμό,  ὡς  αἵρεση  χαρακτηρίζεται  «κάθε 

πεπλανημένη  διδασκαλία  ἡ  ὁποία  παρεκκλίνει  ἀπό  τή  γνήσια  χριστιανική  πίστη, 

ταυτόχρονα δέ καί κάθε ἰδιαίτερη χριστιανική κοινότητα ἡ ὁποία διαφωνεῖ πρός τή 

δογματική διδασκαλία τῆς ἀληθοῦς Ἐκκλησίας καί ἔχει ἀποκοπεῖ ἀπό τήν κοινωνία 

καί ἑνότητα μέ αὐτήν» ""

 

 

Ολες οι θρησκειες πανω-κατω τα ιδια λενε.. Το θεμα ειναι να πιστευουμε οτι υπαρχει κατι ανωτερο. Τωρα λεγεται Θεος, Αλαχ, Βουδας, δε με ενδιαφερει καθολου..

 

Επισης πιστευω και στην υπαρξη του Χριστου, αλλα οχι ετσι οπως το παρουσιαζουν. Αυτα.

 

Φυσικά χωράει μεγάλη συζήτηση το θέμα και δεν πρόκειται να το αναλύσουμε εδώ..

Πάντως δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με το "οχι ετσι οπως το παρουσιαζουν".

Ο Χριστός είναι το δεύτερο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος.Είναι Θεός και άνθρωπος που σταυρώθηκε για να λυτρώσει εμάς από τις αμαρτίες μας και αναστήθηκε νικώντας έτσι τον θάνατο.

 

Καλή ανάσταση!

 

ΥΓ. Δε θα το συνεχίσω διότι δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε άκρη από εδώ μέσα.Απλά ήθελα να ενημερώσω τον DIMITRISG που ρώτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...