Προς το περιεχόμενο

μετατροπεας αρχειων mpg σε avi


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μπορειτε να μου συστησετε εναν μετατροπεα αρχειων mpg σε avi, χωρις να χανετε η ποιοτητα της εικονας; τα βιντεο τα φτιαχνω με το windows movie maker(που το ξερω καλα) αλλα με το format factory που εχω δεν βγαινει η εικονα καλη(οπως ειναι στην καμερα)!! μια βοηθεια γιατι εχω μπερδευτει με αυτα τα προγραματα.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

winavi video converter. αλλα δεν ειναι free...

 

μια πολυ καλη free λυση

any video converter. download απο εδω

http://www.any-video-converter.com/products/for_video_free/

καλημερα.κανω καποιες ρυθμισεις εκει δεξια στο μενου του; η τα αφηνω ως εχουν;ευχαριστω για την απαντιση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις ομως δεν αναφερει οτι δεν ειναι δυνατον να κανεις αυτη τη μετατροπη χωρις να χασεις ποιοτητα εικονας. Το κατα ποσο ειναι αισθητη η διαφορα ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις ομως δεν αναφερει οτι δεν ειναι δυνατον να κανεις αυτη τη μετατροπη χωρις να χασεις ποιοτητα εικονας. Το κατα ποσο ειναι αισθητη η διαφορα ειναι αλλο θεμα.

 

το θεμα ειναι ομως, το πιο ερχετε πιο κοντα στο γνησιο απο αποψης εικονας(ευκρινια)! μηπως ομως βρε παιδια χρειαζετε ο υπολογιστης μου καποια ρυθμιση ωστε οταν τα περναω τα αρχεια της καμερας αντι για mpg να τα περναω σε avi κατευθειαν;(μπορει να λεω χαζομαρα) και να μην χρειαζετε μετατροπεα μετα;(ειναι για το windows live movie maker) ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εισάγεις video σαν avi είναι ότι χειρότερο μπορείς να κανεις,ακόμα και να υπάρχει αυτή η δυνατότητα, εκτός και αν έχεις επαγγελματική κάμερα που καταγράφει κατευθείαν σε avi.

 

Για το κεντρικό σου πρόβλημα τώρα:

1.πρέπει να δεις με το mediainfo τι ακριβώς ανάλυση και bitrate έχει το αρχικό σου mpeg.

2.Στην μετατροπή να βάλεις την ίδια ανάλυση (ούτε το format factory,ούτε το any ούτε το super έχει αυτήν την δυνατότητα).Το bitrate μπορείς να το κατεβάσεις αρκετά,αν θες,εγώ σε μετατροπές από DVD το βάζο στα 1500 από αρχικά στα DVD 4500-5000.

εγώ σου προτείνω το AviDemux που κρατάει την αρχική ανάλυση και σου δίνει παρα πολλές δυνατότητες ρύθμισις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εισάγεις video σαν avi είναι ότι χειρότερο μπορείς να κανεις,ακόμα και να υπάρχει αυτή η δυνατότητα, εκτός και αν έχεις επαγγελματική κάμερα που καταγράφει κατευθείαν σε avi.

 

Για το κεντρικό σου πρόβλημα τώρα:

1.πρέπει να δεις με το mediainfo τι ακριβώς ανάλυση και bitrate έχει το αρχικό σου mpeg.

2.Στην μετατροπή να βάλεις την ίδια ανάλυση (ούτε το format factory,ούτε το any ούτε το super έχει αυτήν την δυνατότητα).Το bitrate μπορείς να το κατεβάσεις αρκετά,αν θες,εγώ σε μετατροπές από DVD το βάζο στα 1500 από αρχικά στα DVD 4500-5000.

εγώ σου προτείνω το AviDemux που κρατάει την αρχική ανάλυση και σου δίνει παρα πολλές δυνατότητες ρύθμισις

ωραια τα λες κ ευχαριστω.αλλα πως δουλευει;ειμαι ασχετος απο αγγλικα!τι κανω,που παταω και τι!συγνωμη εαν σε κουραζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η παρατήρηση του lion2486 όπως φυσικά και η υπογραφή του. +1

 

Γιώργο γιατί μετατρέπεις τα mpg σε avi;

 

Δες τι codec έχουν χρησιμοποιηθεί από την κάμερά σου μέσω του mediainfo που σου προτείνει ο TheELF να ξέρουμε με τι stream έχουμε να κάνουμε και ανάλογα με το που θέλεις να γίνεται η αναπαραγωγή των video σου προτείνουμε λύσεις. :-)

 

To avi είναι ένα container που μπορεί να περιέχει streams κωδικοποιημένα (συμπιεσμένα) σχεδόν με όποιο codec κυκλοφορεί. Αν θέλεις η αναπαραγωγή να γίνει σε υπολογιστή τότε χρειάζεσαι αυτά τα codec, αν θέλεις να γίνει σε επιτραπέζιο dvd-player τότε θα πρέπει τόσο η ανάλυση όσο και οι υπόλοιποι παράμετροι του codec που θα χρειαστούν για την επανασυμπίεσή του να πληρούν τις προδιαγραφές του dvd-player.

 

Πες μας τι θέλεις να κάνεις να σου προτείνουμε τις λύσεις που γνωρίζουμε. :-)

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η παρατήρηση του lion2486 όπως φυσικά και η υπογραφή του. +1

 

Γιώργο γιατί μετατρέπεις τα mpg σε avi;

 

Δες τι codec έχουν χρησιμοποιηθεί από την κάμερά σου μέσω του mediainfo που σου προτείνει ο TheELF να ξέρουμε με τι stream έχουμε να κάνουμε και ανάλογα με το που θέλεις να γίνεται η αναπαραγωγή των video σου προτείνουμε λύσεις. :-)

 

To avi είναι ένα container που μπορεί να περιέχει streams κωδικοποιημένα (συμπιεσμένα) σχεδόν με όποιο codec κυκλοφορεί. Αν θέλεις η αναπαραγωγή να γίνει σε υπολογιστή τότε χρειάζεσαι αυτά τα codec, αν θέλεις να γίνει σε επιτραπέζιο dvd-player τότε θα πρέπει τόσο η ανάλυση όσο και οι υπόλοιποι παράμετροι του codec που θα χρειαστούν για την επανασυμπίεσή του να πληρούν τις προδιαγραφές του dvd-player.

 

Πες μας τι θέλεις να κάνεις να σου προτείνουμε τις λύσεις που γνωρίζουμε. :-)

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης.

 

καλημερα.μεσω του mediainfo το αρχειο αυτο (σκηνη) βγαζει τα εξης

 

Πλήρες όνομα : C:\Users\ΓΙΩΡΓΟΣ\Desktop\Νέος φάκελος\M2U00081.MPG

Μορφοποίηση : MPEG-PS

Μέγεθος αρχείου : 68,5 MiB

Duration/String : 59s 904ms

Συνολικό BitRate : 9 588 Kbps

 

Video

ID : 224 (0xE0)

Μορφοποίηση : MPEG Video

Format_Version : Version 2

Format_Profile : Main@Main

Format_Settings_BVOP/String : Ναι

Format_Settings_GOP : M=3, N=12

Duration/String : 59s 880ms

Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 8 759 Kbps

Πλάτος : 720 εικονοστοιχεία

Ύψος : 576 εικονοστοιχεία

Λόγος εικόνας : 16:9

Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 25,000 fps

Στάνταρ : PAL

Ανάλυση : 8 bits

Colorimetry : 4:2:0

ScanType/String : Διαπλεκόμενη σάρωση

ScanOrder/String : Top Field First

Bits/(Εικονοστοιχείο*Πλαίσιο) : 0.845

StreamSize/String : 62,5 MiB (91%)

 

Ήχος

ID : 128 (0x80)

Μορφοποίηση : AC-3

Μορφοποίηση/ : Audio Coding 3

Duration/String : 59s 904ms

Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 448 Kbps

Κανάλι(α) : 6 κανάλια

Θέσεις καναλιών : Front: L C R, Side: L R, LFE

Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 KHz

Καθηστέριση video : -80ms

StreamSize/String : 3,20 MiB (5%)

απλως εγω θελω να τα φτιαχνω σε μια ταινεια (γραμμενα σε dvd).δηλ. να φτιαχνω τιτλους ,μεταβασεις κτλ. εψαξα βεβαια και χθες κ κατεβασα το pinnacle 12 με ελληνικα.θα το δουλεψω σημερα και θα δω τα αποτελεσματα. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον σωστό δρόμο είσαι. :-)

 

Από ότι βλέπω η ανάλυση του video είναι αυτή των συμβατικών dvd-player οπότε δεν θα έχεις ουσιαστική απώλεια στην ποιότητα της εικόνας.

 

Χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα dvd authoring όπως το pinnacle studio 12 που ήδη έχεις. Αυτά συνήθως δέχονται τα video από τις κάμερες χωρίς να χρειάζεται να τα μετατρέψεις σε avi. Αν θέλεις να δεις και άλλα προγράμματα και μάλιστα freeware ρίξε μια ματιά στο επόμενο link. :-)

 

http://www.digital-digest.com/software/category.php?cid=39&page=1&numpp=all&sort=viewcount&order=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον σωστό δρόμο είσαι. :-)

 

Από ότι βλέπω η ανάλυση του video είναι αυτή των συμβατικών dvd-player οπότε δεν θα έχεις ουσιαστική απώλεια στην ποιότητα της εικόνας.

 

Χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα dvd authoring όπως το pinnacle studio 12 που ήδη έχεις. Αυτά συνήθως δέχονται τα video από τις κάμερες χωρίς να χρειάζεται να τα μετατρέψεις σε avi. Αν θέλεις να δεις και άλλα προγράμματα και μάλιστα freeware ρίξε μια ματιά στο επόμενο link. :-)

 

http://www.digital-digest.com/software/category.php?cid=39&page=1&numpp=all&sort=viewcount&order=0

σε ευχαριστω για την απαντιση σου. μια ερωτιση να κανω.το pinnacle 12 που εχω ειναι βαρυ προγραμμα για το λαπτοπ μου; η ειναι οκ;το λεω αυτο επειδη εχει και ελληνικο μενου που το θελω.(απο αγγλικα ειμαι ασχετος)!! εαν ειναι βαρυ εσυ τι προτεινεις απο αυτα που εχει το λινκ; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα authoring προγράμματα δεν είναι βαριά και η ουσιαστική επεξεργαστική ισχύ που απαιτείται είναι στην επανασυμπίεση του video οπότε και 2-3 χρόνων να είναι ο φορητός σου μια χαρά θα τα βγάλει πέρα (αν πιάσει 50~60 fps, θα κάνει τον μισό χρόνο περίπου από όσο διαρκούν τα video που έχεις επιλέξει για να τελειώσει).

 

Εξαρτάται από τη χρήση θα του κάνεις. Από ότι είδα έχει 70 ευρώ το συγκεκριμένο στο πλαίσιο που αν το χρησιμοποιείς τακτικά αξίζει τα λεφτά του, εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε open source λύσεις τύπου http://www.dvdstyler.org/ και θα υποστήριζα τα παιδιά με donation, αλλά όλα αυτά είναι σχετικά. Αν θέλεις ένα απλό πρόγραμμα για να κάνεις την δουλειά σου, βλέπεις το ένα, βλέπεις το άλλο, κάνεις τις συγκρίσεις σου και καταλήγεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...