Προς το περιεχόμενο

Backup a jailbroken device?


Panahs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως χρειάζεται ένα δικό του topic, γιατί διαβάζοντας τα υπόλοιπα, έχω λίγο μπερδέψει τα μπούτια μου.

 

-Τι ακριβώς είναι τα SHSH blobs και πώς τα κάνουμε backup? Πώς τα επαναφέρουμε έπειτα??

 

-Πώς γίνονται backup οι εφαρμογές του Cydia? Πώς τις επαναφέρουμε μετά από update/ restore?

 

Έχω ένα ipod touch 2g 3.1.2 jailbroken με blackra1n και θέλω να δοκιμάσω το 3.1.3 με spirit. Άμα κάνω restore, θα χαθούν και η μουσική/ βίντεο και οι επαφές/ σημειώσεις πέρα από το jailbreak?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως χρειάζεται ένα δικό του topic, γιατί διαβάζοντας τα υπόλοιπα, έχω λίγο μπερδέψει τα μπούτια μου.

 

-Τι ακριβώς είναι τα SHSH blobs και πώς τα κάνουμε backup? Πώς τα επαναφέρουμε έπειτα??

 

-Πώς γίνονται backup οι εφαρμογές του Cydia? Πώς τις επαναφέρουμε μετά από update/ restore?

 

Έχω ένα ipod touch 2g 3.1.2 jailbroken με blackra1n και θέλω να δοκιμάσω το 3.1.3 με spirit. Άμα κάνω restore, θα χαθούν και η μουσική/ βίντεο και οι επαφές/ σημειώσεις πέρα από το jailbreak?

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε κάνεις ένα τελευταίο sync με το iTunes, και κρατιέται αυτόματα backup σε επαφές / sms / notes καθώς και ρυθμίσεις συγχρονισμού / bookmarks κτλ...

 

Για τις εφαρμογές του Cydia θα σου πρότεινα να κρατήσεις εσύ μια λίστα αυτών που χρησιμοποιείς και να τις βάλεις χειροκίνητα, για να μην κάτσει στραβά κάτι. Δεν πρόκειται για official εφαρμογές.

 

Όταν θα κάνεις το update θα σου ζητήσει να κάνεις Restore από Backup π.χ. "Setup as Panahs iPhone" από το τελευταίο Backup. Εσύ θα πατήσεις όχι (επειδή δεν έχεις ακόμα jb με appsync οπότε οι cr4cked δεν θα σου περαστούν.

 

Κάνεις JB με το Spirit, περνάς το Appsync. Κάνεις ένα Reboot. Μετά Restore το τελευταίο Backup από το iTunes και μετά συνεχίζεις και περνάς τα Cydia Apps :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή γιατί αν μετά το restore πείς στο itunes να μην επαναφέρει το "Panah's backup" ΄τοτε το backup αυτό θα σβηστεί γιατι το itunes θεωρεί οτι δεν το χρειάζεσαι! Το έπαθα εγώ και μου το εξήγησε ο georgeadams. Άρα επαναφέρεις το backup κανονικά μετά το restore, και απλά διακόπτεις το sync όταν πάει να ξεκινήσει, μέχρι να περάσεις απο cydia Appsync κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή γιατί αν μετά το restore πείς στο itunes να μην επαναφέρει το "Panah's backup" ΄τοτε το backup αυτό θα σβηστεί γιατι το itunes θεωρεί οτι δεν το χρειάζεσαι! Το έπαθα εγώ και μου το εξήγησε ο georgeadams. Άρα επαναφέρεις το backup κανονικά μετά το restore, και απλά διακόπτεις το sync όταν πάει να ξεκινήσει, μέχρι να περάσεις απο cydia Appsync κλπ

 

Όχι ρε παιδιά, δεν σβήνεται τίποτα. Απλά δεν πατάει τίποτα όταν τον ρωτήσει το itunes μετά το activation. Κλείνει το iTunes, τρέχει το Spirit, Cydia -> AppSync -> Reboot -> iTunes -> ξαναρωτάει να κάνει restore και αν δεν ρωτήσει τότε δεξί click στο iPhone και Restore from Backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή γιατί αν μετά το restore πείς στο itunes να μην επαναφέρει το "Panah's backup" ΄τοτε το backup αυτό θα σβηστεί γιατι το itunes θεωρεί οτι δεν το χρειάζεσαι! Το έπαθα εγώ και μου το εξήγησε ο georgeadams. Άρα επαναφέρεις το backup κανονικά μετά το restore, και απλά διακόπτεις το sync όταν πάει να ξεκινήσει, μέχρι να περάσεις απο cydia Appsync κλπ

 

Όχι δεν σβήνεται. Εγώ πάντα έτσι το κάνω και δεν έχω χάσει τίποτα.... Δεν ξέρω βέβαια τι έφταιγε στην δική σου περίπτωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικότερα να αποφεύγετε τα Cydia Backup γιατί δεν είναι λίγες φορές που πήγα να κάνω Restore ή να περάσω πολλά .deb και μετά δεν έκανε boot (κολλούσε στο μήλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...