Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με το κούρδισμα κιθάρας


Vasilis89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμβαίνει κάτι περίεργο με την ηλεκτρική μου....

την κουρδίζω κανονικά με το μηχάνημα... το εξακριβώνω και ακουστικά... οι χορδές άδειες ακούγονται σωστά... όταν τις χτυπάω όμως στο 12ο τάστο είναι ένα τόνο έξω!

τι παίζει? μήπως θέλει να ρυθμίσω τα πατηράκια στο tremolo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμβαίνει κάτι περίεργο με την ηλεκτρική μου....

την κουρδίζω κανονικά με το μηχάνημα... το εξακριβώνω και ακουστικά... οι χορδές άδειες ακούγονται σωστά... όταν τις χτυπάω όμως στο 12ο τάστο είναι ένα τόνο έξω!

τι παίζει? μήπως θέλει να ρυθμίσω τα πατηράκια στο tremolo?

 

Εναν ολοκληρο τονο???

Απο ποτε συμβαινει αυτο?

Μαλλον πρεπει να την πας σε καποιον τεχνικο κιθαρας να σου τη ρυθμισει γιατι κατι εχει ξεφυγει.

 

Το να σου ξεφευγει *λιγο* ο τονισμος σε διαφορα σημεια της χορδης ειναι κατι που μπορει να συμβει σε πολυ παλιες και ταλαιπωρημενες χορδες που επρεπε να ειχαν αλλαχτει προ πολλου, αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θελει να ρυθμισεις to intonation της κιθαρας απο τα βαγονακια. Για να το κανεις αυτο πατα στο 12 ταστο και μετακινισε τα βαγονακια μεχρι να ερθει στο σωστο τονο. Αποκλισεις θα υπαρχουν σε καποια σημεια της ταστιερας αλλα αυτο κανουν οι περισσοτεροι κιθαριστες μιας και οι αποκλισεις ειναι ελαχιστες και δεν τις καταλαβαινεις. Αν δεν ξερεις πως καλυτερα δςσε την κιθαρα σε ενα καλο τεχνικο και ζητα ενα γενικο σετ απ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα άλλαξα χορδές και έκανα intonation, όμως το πρόβλημα πρέπει να είναι αλλού.

Η μελωδία που προσπαθώ να βγάλω είναι το sweet child o' mine (guns n' roses).

Έχω κατεβάσει μια ταβλατούρα που την ανοίγω με tuxguitar, και έχω δει πολλά lessons στο youtube. Όλα λένε το ίδιο! η πρώτη νότα είναι 4η χορδή 12ο τάστο. Όμως είναι ένα ημίτονο έξω. Το παράξενο είναι ότι στο πεντάγραμμο δίνει Α# ενώ στην tablatura 12ο τάστο δηλαδή Α. Επίσης από την προσομίωση της κιθάρας του tuxguitar φαίνεται σαν να είναι κουρδισμένες όλες οι χορδές ένα ημίτονο κάτω.

Μήπως παίζει κάτι συγκεκριμένο με το τραγούδι? Όμως δεν είναι η μόνη μελωδία που μου βγαίνει ένα ημίτονο έξω.

Η κιθάρα μου είναι σίγουρα σωστά κουρδισμένη, και το intonation δεν νομίζω ότι βγάζει ολόκληρο ημίτονο έξω.....

wtf??!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα άλλαξα χορδές και έκανα intonation, όμως το πρόβλημα πρέπει να είναι αλλού.

Η μελωδία που προσπαθώ να βγάλω είναι το sweet child o' mine (guns n' roses).

Έχω κατεβάσει μια ταβλατούρα που την ανοίγω με tuxguitar, και έχω δει πολλά lessons στο youtube. Όλα λένε το ίδιο! η πρώτη νότα είναι 4η χορδή 12ο τάστο. Όμως είναι ένα ημίτονο έξω. Το παράξενο είναι ότι στο πεντάγραμμο δίνει Α# ενώ στην tablatura 12ο τάστο δηλαδή Α. Επίσης από την προσομίωση της κιθάρας του tuxguitar φαίνεται σαν να είναι κουρδισμένες όλες οι χορδές ένα ημίτονο κάτω.

Μήπως παίζει κάτι συγκεκριμένο με το τραγούδι? Όμως δεν είναι η μόνη μελωδία που μου βγαίνει ένα ημίτονο έξω.

Η κιθάρα μου είναι σίγουρα σωστά κουρδισμένη, και το intonation δεν νομίζω ότι βγάζει ολόκληρο ημίτονο έξω.....

wtf??!!!

 

πες το ετσι ντε!

λοιπον στο sweet child of mine οπως και στα περισσοτερα τραγουδια των guns n roses ολες οι κιθαρες ειναι κουρδισμενες ενα ημιτονιο κατω. Δηλαδη το κουρδιασμα ειναι: ΜΙ υφεση ΛΑ υφεση, ΡΕ υφεση, ΣΟΛ υφεση, ΣΙ υφεση, ΜΙ υφεση. Απο το 12 ταστο και μετα να ξερεις οτι επαναλαμβανετε το πρωτο τμημα τις ταστιερας μεχρι το 11 ταστο. Αρα στο 12 θα πρεπει να ειναι η ιδια νοτα με την ανοιχτη χορδη . Αν θελεις να το παιξεις οπως στο οριτζιναλ πρεπει να κουρδισεις ετσι, αλλα ακομα και με το στανταρ κουρδισμα να αφησεις μπορεις να μαθεις τη μελωδια και οταν τελικα κουρδισεις σε ΜΙ υφεση θα πατας στα ιδια ταστα παλι. Α! Μπορεις και να μεταφερεις ολη τη μελωδια ενα ταστο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...