Προς το περιεχόμενο

Αγορα Σκυλου


kate23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!

Απο τοτε που 8υμαμαι τον ευατο μου 8ελω να παρω εναν σκυλο αλλα οι δικοι μου ειχαν την δικαιολογια οτι ειμουν πολυ μικρη, αργοτερα οτι δεν ειχα χρονο να τον φροντισω λογω σχολειου και φροντηστηριων. Ομως τωρα πια δεν εχω καμια υποχρεωση και μου φαινεται η καταλληλη στιγμη να ξαναεπαναφερω το 8εμα, ομως 8ελω να ξερω μερικα πραγματα πρωτα.

Μενω σε μονοκατοικια και εχω μεγαλη αυλη οπότε δεν εχω προβλημα χώρου.

Αυτα που 8ελω να ξερω ειναι βασικα πραγματα τυπου κα8ε ποσο 8ελει μπανιο, κουρεμα, ποσα εμβολια χρειαζεται και ποσο κοστιζουν ολα αυτα κλπ.

8α η8ελα να παρω εναν γερμανικο ποιμενικο!εχω ακουσει οτι ειναι απο τις καλυτερες ρατσες.

 

Γενικα πειτε μου οτι 8εωρειτε οτι πρεπει να γνωριζω! :-)

(δεν ειναι υποχρεωτικη η απαντηση, οποιος βαριεται να γραψει ας μην γραψει! :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λυκόσκυλο ειναι μεγαλοσωμο και θα θελει νια κατσαρολα φαι τη μερα :P

μπανιο αναλογος αμα η αυλη εχει χομα θα σκαβει και θα γινεται χαλια οποτε αναγκαστικα θα τν κανεις μπανιο

παντος μιν τον αγορασεις βρες απο κανα γνωστο σου κουταβι

και να ειναι κουταβι γιατι τα μεγαλα δε μπορεις να τα μαθεις τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
μπραβο παρε ενα .................. και σε ενα μηνα στο δρομο.

 

Οκ δηαδη ολοι οσοι παιρνουν σκυλο τον παρατανε μετα? Ισχυει σε αρκετες περιπτωσεις δεν λεω, αλλα αφενος δεν ειναι ο κανονας, αφετερου τι σε κανει να πιστευεις πως η topic starter ειναι μια απο αυτους? Που μπορει και να ειναι δηλαδη, αλλα μου φανηκε απολυτη η απαντηση σου με δεδομενο μοναχα το πρωτο ποστ της.

 

Topic Starter το κουρεμα εχει να κανει με την ρατσα του εκαστοτε σκυλου, τα λυκοσκυλα δεν νομιζω να χρειαζονται παντως.

Το μπανιο και αυτο σχετικο ειναι, εγω στον δικο μου το παρεχω μια φορα τον μηνα περιπου, αλλα και παλι αναλογως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να αφιερωσεις χρονο στο σκυλι, υπομονη, φροντιδα με λιγα λογια θα ειναι αλλο ενα μελος στην οικογενια. αμα μπορεις κ εισε σιγουρη παρτο αλλιος μν κανεις το λαθος κ καταλιξει ο σκυλος στο δρομο..

Το οτι εχεις μονοκατικια κ αυλη ειναι ενα + θα ειναι ανετα ο σκυλος.

τα εμβολια τα κανουν οταν ειναι κουταβι (μαθε ποτε πρεπει ακριβος), ειναι αρκετα εμβολια κ κοστιζουνε κ δν ειναι πολυ φθινα.

η καλη τροφη ειναι σε κατι μεγαλες χαρτοσακουλες αν εχεις δει κ κανουνε γιρο στα 60 ε.

βεβεα μπορεις να δινεισ κ κονσερβα αλλα δν στο σινιστω.

Ειναι πολλα πραγματα που πρεπει να ξερεις πριν παρεις σκυλο το καλητερο ειναι να μπεις σε κανα ελλινηκο σχετικο φορυμ κ να μαθεις οτι χριαζεται Πριν παρεις το σκυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά στο χωριό μου έχουμε 4 σκυλιά (και είχαμε και άλλα παλαιότερα) ,τα οποία τα ταΐζαμε ότι τρώγαμε και τρώμε και εμείς και όλα ζουν και βασιλεύουν .Πότε έγινε αυτή η μόδα με τις ειδικές τροφές για σκυλιά ?Άντε να είναι κανένα τσιουάουα ,αλλά τώρα ο ποιμενικός τη ανάγκη να έχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά στο χωριό μου έχουμε 4 σκυλιά (και είχαμε και άλλα παλαιότερα) ,τα οποία τα ταΐζαμε ότι τρώγαμε και τρώμε και εμείς και όλα ζουν και βασιλεύουν .Πότε έγινε αυτή η μόδα με τις ειδικές τροφές για σκυλιά ?Άντε να είναι κανένα τσιουάουα ,αλλά τώρα ο ποιμενικός τη ανάγκη να έχει ?

 

δεν λεω σιγουρα την παλευουνε κ χωρις αυτες τις τροφες,

κ τα κοπροσκιλα απο τα σκουπιδια τρονε κ ειναι μια χαρα,

απλα αυτες οι τροφες με 60 ευρο ειναι με θρεπτικες ουσιες, βιταμινες κλπ

πλ καλητερο θα ελεγα απο την κονσερβα που ειναι οτι νανε.

παντος εχω ακουσει απο ατομα που τα ταιζανε οτι τρογανε (κρεατα κλπ) να εχουν παιθανει τα σκυλια απο κοκαλα που καθονται στο λεμο.. σιμβενει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ημιαιμο βελγικο ποιμενικο και θα σου πω την δικη μου αποψη...

1. μην παρεις σκυλι απο pet shop!! παρε ή απο εκτροφεα ή απο γνωστο σου και αφου ζητησεις να δεις την μητερα του! (Ειδικα αν μιλαμε για καθαροαιμο!)

2. θα σου κοστησει ακριβα και να το ξερεις! ειναι ρατσες οπως ο δικος μου ή ο γερμανικος που ειναι επιρρεπης σε καμιες ασθενειες

3. θελει ειδικη τροφη για να παιρνει τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζεται για να μεγαλωσει σωστα.. ειδικα οταν ειναι μικρο...

4. επειδη ειναι μεγαλα σκυλια θελουν να τα πηγαινεις σε μερος ανοικτο (παρκα, χωραφια κλπ) για να τρεχουν, να γυμναζονται και να εκτονωνονται

5. θελουν εκμαθηση που πρεπει να ξεκινησει απο νωρις, σχεδον μολις το παρεις! πρεπει να μαθει να σε υπακουει και αυτο γιατι ειναι μεγαλοσωμα σκυλια

6. οταν ειναι μικρα δαγκωνουν ασχημα! εχουν πολυ κοφτερα δοντακια! αρα μακρια απο μικρα παιδακια μεχρι να μαθει να σε ακουει

7. θελουν ποοοοοολυ υπομονη! πολυ ομως! αλλα μολις μεγαλωσουν ειναι αξιολατρευτα!

8. μπανιο δε χρειαζεται πολυ συχνα.. 1 το μηνα το πολυ... το συχνο λουσιμο καταστρεφει το τριχωμα τους!

9. θελουν ομως συχνο βουρτσιμα!!

10. πολλα κοκκαλακια για τα δοντια του... μη μασαει οτι βρισκει!

 

αυτα πανω κατω... αν θες αλλες πληροφοριες εδω ειμαι! :-D

 

---------- Προσθήκη στις 22:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:43 ----------

 

δεν λεω σιγουρα την παλευουνε κ χωρις αυτες τις τροφες,

κ τα κοπροσκιλα απο τα σκουπιδια τρονε κ ειναι μια χαρα,

απλα αυτες οι τροφες με 60 ευρο ειναι με θρεπτικες ουσιες, βιταμινες κλπ

πλ καλητερο θα ελεγα απο την κονσερβα που ειναι οτι νανε.

παντος εχω ακουσει απο ατομα που τα ταιζανε οτι τρογανε (κρεατα κλπ) να εχουν παιθανει τα σκυλια απο κοκαλα που καθονται στο λεμο.. σιμβενει

 

ποτε μικρα κοκκαλακια στα σκυλια!! τα καταπινουν αμασητα και τους καθονται στο λαιμο! δλδ κοκκαλα απο κοτοπουλα, κουνελια καλυτερα οχι... μονο τα πιο μεγαλα και χοντα! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
εγω εχω ημιαιμο βελγικο ποιμενικο και θα σου πω την δικη μου αποψη...

1. μην παρεις σκυλι απο pet shop!! παρε ή απο εκτροφεα ή απο γνωστο σου και αφου ζητησεις να δεις την μητερα του! (Ειδικα αν μιλαμε για καθαροαιμο!)

2. θα σου κοστησει ακριβα και να το ξερεις! ειναι ρατσες οπως ο δικος μου ή ο γερμανικος που ειναι επιρρεπης σε καμιες ασθενειες

3. θελει ειδικη τροφη για να παιρνει τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζεται για να μεγαλωσει σωστα.. ειδικα οταν ειναι μικρο...

4. επειδη ειναι μεγαλα σκυλια θελουν να τα πηγαινεις σε μερος ανοικτο (παρκα, χωραφια κλπ) για να τρεχουν, να γυμναζονται και να εκτονωνονται

5. θελουν εκμαθηση που πρεπει να ξεκινησει απο νωρις, σχεδον μολις το παρεις! πρεπει να μαθει να σε υπακουει και αυτο γιατι ειναι μεγαλοσωμα σκυλια

6. οταν ειναι μικρα δαγκωνουν ασχημα! εχουν πολυ κοφτερα δοντακια! αρα μακρια απο μικρα παιδακια μεχρι να μαθει να σε ακουει

7. θελουν ποοοοοολυ υπομονη! πολυ ομως! αλλα μολις μεγαλωσουν ειναι αξιολατρευτα!

8. μπανιο δε χρειαζεται πολυ συχνα.. 1 το μηνα το πολυ... το συχνο λουσιμο καταστρεφει το τριχωμα τους!

9. θελουν ομως συχνο βουρτσιμα!!

10. πολλα κοκκαλακια για τα δοντια του... μη μασαει οτι βρισκει!

 

αυτα πανω κατω... αν θες αλλες πληροφοριες εδω ειμαι! :-D

 

---------- Προσθήκη στις 22:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:43 ----------

 

 

ποτε μικρα κοκκαλακια στα σκυλια!! τα καταπινουν αμασητα και τους καθονται στο λαιμο! δλδ κοκκαλα απο κοτοπουλα, κουνελια καλυτερα οχι... μονο τα πιο μεγαλα και χοντα! :-)

Σωστη σε ολα. Για ποσταρε και μια φωτο του λεγαμενου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ημιαιμο βελγικο ποιμενικο και θα σου πω την δικη μου αποψη...

1. μην παρεις σκυλι απο pet shop!! παρε ή απο εκτροφεα ή απο γνωστο σου και αφου ζητησεις να δεις την μητερα του! (Ειδικα αν μιλαμε για καθαροαιμο!)

2. θα σου κοστησει ακριβα και να το ξερεις! ειναι ρατσες οπως ο δικος μου ή ο γερμανικος που ειναι επιρρεπης σε καμιες ασθενειες

3. θελει ειδικη τροφη για να παιρνει τα απαραιτητα στοιχεια που χρειαζεται για να μεγαλωσει σωστα.. ειδικα οταν ειναι μικρο...

4. επειδη ειναι μεγαλα σκυλια θελουν να τα πηγαινεις σε μερος ανοικτο (παρκα, χωραφια κλπ) για να τρεχουν, να γυμναζονται και να εκτονωνονται

5. θελουν εκμαθηση που πρεπει να ξεκινησει απο νωρις, σχεδον μολις το παρεις! πρεπει να μαθει να σε υπακουει και αυτο γιατι ειναι μεγαλοσωμα σκυλια

6. οταν ειναι μικρα δαγκωνουν ασχημα! εχουν πολυ κοφτερα δοντακια! αρα μακρια απο μικρα παιδακια μεχρι να μαθει να σε ακουει

7. θελουν ποοοοοολυ υπομονη! πολυ ομως! αλλα μολις μεγαλωσουν ειναι αξιολατρευτα!

8. μπανιο δε χρειαζεται πολυ συχνα.. 1 το μηνα το πολυ... το συχνο λουσιμο καταστρεφει το τριχωμα τους!

9. θελουν ομως συχνο βουρτσιμα!!

10. πολλα κοκκαλακια για τα δοντια του... μη μασαει οτι βρισκει!

 

αυτα πανω κατω... αν θες αλλες πληροφοριες εδω ειμαι! :-D

 

---------- Προσθήκη στις 22:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:43 ----------

 

 

ποτε μικρα κοκκαλακια στα σκυλια!! τα καταπινουν αμασητα και τους καθονται στο λαιμο! δλδ κοκκαλα απο κοτοπουλα, κουνελια καλυτερα οχι... μονο τα πιο μεγαλα και χοντα!

 

επειδή έχουν κοντινοί μου συγγενής ΄γερμανικο να συμπληρώσω πως ή εκπαίδευση είναι πάρα πολύ σημαντική και δεν ενοούμε το κάτσε πήγεναι εκει κτλ αλλά να μάθει να αποφεύγει τις φόλες και να είναι φύλακας , ο εκπαιδευτής δεν είναι ότι το ποιο φτηνό μέρος της διαδικασίας .

Επίσης αν θέλεις να έχει όρθια τα αυτιά του δεν πρέπει να του τα πειράζεις για κάποιο χρονικό διάστημα

επίσης είναι σημαντική η τροφή κονσέρβες και ότι περισεύει ξέχνα τα , όπως και με την σοκολάτα , τα σκυλιά δεν πρέπει να την τρώνε καθόλου!!!

΄Τώρα που μεγάλωσε είναι πολύ καλή συντροφιά και παιχνιδιάρης, αν έχεις κάνει τη σωστή εκπαίδευση δεν θα έχεις πρόβλημα με τους ξένους

ελπίζω να βοήθησα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://img697.imageshack.us/img697/8083/dsc03487y.jpg

http://img638.imageshack.us/img638/4134/dsc03354mn.jpg

 

σε αυτες τις 2 ειναι μερικους μηνες πριν... τωρα ειναι πιο μεγαλος (28+ κιλα!) και πιο νταβραντισμενος!!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://img697.imageshack.us/img697/8083/dsc03487y.jpg

http://img638.imageshack.us/img638/4134/dsc03354mn.jpg

 

σε αυτες τις 2 ειναι μερικους μηνες πριν... τωρα ειναι πιο μεγαλος (28+ κιλα!) και πιο νταβραντισμενος!!:lol:

 

πολυ ωραιος σκυλακος να τον χερεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχουν κοντινοί μου συγγενής ΄γερμανικο να συμπληρώσω πως ή εκπαίδευση είναι πάρα πολύ σημαντική και δεν ενοούμε το κάτσε πήγεναι εκει κτλ αλλά να μάθει να αποφεύγει τις φόλες και να είναι φύλακας , ο εκπαιδευτής δεν είναι ότι το ποιο φτηνό μέρος της διαδικασίας .

 

προσοπικα ειμαι κατα στο να πιγενουμε το σκυλο σε εκπεδευτη.

με την λογικη οτι αφου ειναι δικο σου το σκυλι δν θα ειναι καλυτερο να το εκπευσεις ο ιδιος?! γιατι να το εκπεδευσει ενας ξενος? κ καλο θα κανει στη σχεση σου με το σκυλο κ θα μαθει καλητερα να σε ακουει! σιγουρα για να παιξεις τον ρολο του εκπεδευτη πρεπει να ξερεις κ καπια πραγματα.. επομενος πρεπει να το ψαξεις καλα το θεμα αλλα απο τι στιγμη που αγορασες σκυλο γιατι οχι?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...