Προς το περιεχόμενο

chrome - επεκτασεις και προσβαση στο ιστορικο περιηγησης


sam sam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω την 5η εκδοση του chrome και τωρα τελευταια στις επεκτασεις που παω να εγκαταστησω με ενημερωνει πως θα εχουν προσβαση στο π.χ. ιστορικο περιηγησης.

 

κατι τετοιο:

chrome_adds.png

 

ξερει κανεις τι γινετε; ειναι ο μοναδικος που με ενημερωνει για αυτη την προσβαση ή ο μοναδικος που δινει τετοιες δυνατοτητες στις επεκτάσεις;

 

( η ειδοποίηση δεν υπαρχει για ολες τις επεκτάσεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με τον chrome πέφτει πολλή κατασκοπεία.

Ένας από τους λόγους που προτείνω Opera.

Αν σου αρέσει αμετονόητα ο chrome τότε προτίμησε Iron [Διαφορές Chrome VS Iron] και προσοχή στα extensions που βάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι την 4η εκδοση καλα ηταν , τωρα με τη 5η την εκδοση που εχω βαλει εχουν βγει αυτα... και εχει αρχισει ηδη να μην μου αρεσει ! (δεν θελω και πολυ να κανω απεγκατασταση :-) , αλλα ειπα να ρωτησω και εδω μηπως εγω ειμαι πολυ περιεργος... μηπως απλα ειναι ο μοναδικος που με ενημερωνει για το τι μαθαινουν οι επεκτασεις μου για τις συνηθειες μου )

 

εχει αρχισει να μου θυμιζει facebook που λυσανε να μαθουν το fake:lol: email σου...

 

απο opera εφυγα και πηγα στον chrome...

 

-----

 

 

ενδιαφερον ! ευχαριστω για την πληροφορια :-)

 

-----

η ιδεα μου ειναι ή κατι τετοιο αν ισχύει 100% και δεν το αλλαξουν, ειναι πολυ σοβαρο; (δεν συνηθίζω αν καταστροφολογω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που λέτε για τo chrome την τελευταία 1-2 εβδομάδες τρώει κάτι crashαρίσματα που δεν τρώει γενικά ποτέ το chrome θα φταείει η v.5 έκδοση ή να του κάνω ένα απλό reinstall?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το κατεβασα απο περιεργια και αυτο μια απο τα ιδια, στις πιο γνωστες δημοφιλης ( π.χ. για το AdBlock ) μου λεει τα ιδια. οπότε μια η αλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από εκεί που ήμουνα χρόνια πιστός στην Opera το γύρισα σε chrome σχεδόν με το που εμφανίστηκε καθώς οι διαφορές στην ταχύτητα ήταν εντυπωσιακές.

 

Αλλά πάντα είχα το σαράκι να ξαναγυρίσω γιατί ποτέ δεν μου έδωσε την ίδια αίσθηση ελέγχου ο chrome/iron σε σχέση με την Opera και ειδικά από τότε που είδα πως ενσωματώθηκε επιτέλους η Carakan (10.5) και πέρασε πάλι μπροστά σε ταχύτητα.

 

Έχω από την 10.53 που ξαναγύρισα σαν κύριο browser, τώρα 10.60b, και νιώθω πως ξαναγύρισα σπίτι.

Ασφάλεια 100%, Ταχύτητα, Ευχρηστία, Προσαρμοστικότητα.

 

Προτείνω να ξαναγυρίσεις sam ειδικά αν έφυγες στην προ-10.5 εποχή θα δεις μεγάλη διαφορά. Βάλε την τελευταία beta και θα γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την 5η εκδοση του chrome και τωρα τελευταια στις επεκτασεις που παω να εγκαταστησω με ενημερωνει πως θα εχουν προσβαση στο π.χ. ιστορικο περιηγησης.

 

Το συγκεκριμένο extension (speed dial), έχει μια λειτουργία, αν το θέλεις (αν όχι το απο-επιλεγεις στα options), να σου δείχνει κάτω (εκει που λέει "recently closed") σελίδες που έχεις κλείσει πρόσφατα, ωστε να τις ξανανοίξεις πιο εύκολα αντι να ψαχνεις στο History.

Προφανώς, για να ειναι δυνατή αυτή η λειτουργία, πρέπει ο κώδικας του extension να έχει πρόσβαση στο ιστορικό αρχείο επισκέψεων.

 

Το ένα θέμα ειναι ,αν εσυ θέλεις αυτο το feature, οτι πρέπει να έχει πρόσβαση.

 

Και το άλλο, ειναι οτι σε προειδοποιεί κιόλας, πρίν την αποκτήσει. Πιθανόν σε προγενέστερες εκδόσεις του Chrome να μην απαιτούσε απο τα πρόσθετα να εμφανίζουν την προειδοποίηση, ή το συγκεκριμένο extension να μην την είχε, και αυτο να σε ξένισε τώρα.

 

*3* το οτι ο κωδικας εχει προσβαση σε ενα αρχείο, δηλ. το διαβάζει, δεν κιόλας σημαινει οτι στέλνει κάπου τα δεδομένα. Αν το έκανε, όφειλε να σε προειδοποιεί και για αυτό.

 

 

Τα υπόλοιπα περι κατασκοπίας, κλπ, ειναι πολυ προχωρημένα, δεν τα πιάνω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα περι κατασκοπίας, κλπ, ειναι πολυ προχωρημένα, δεν τα πιάνω

το τελευταιο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αυτο...

αλλα απο τους opera, ex7/8, firefox, ειναι ο μοναδικος που αναφερει κατι τετοιο... και απορησα ...

 

tnx για τη βοηθεια:-)

 

το οτι ο κωδικας εχει προσβαση σε ενα αρχείο, δηλ. το διαβάζει, δεν κιόλας σημαινει οτι στέλνει κάπου τα δεδομένα. Αν το έκανε, όφειλε να σε προειδοποιεί και για αυτό.

654.png

π.χ. σε αυτη σε προειδοποιει ή το απλα δεν το αποκλείει ;:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα περι κατασκοπίας, κλπ, ειναι πολυ προχωρημένα, δεν τα πιάνω. :-)[/quote']το τελευταιο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αυτο...
Επειδή διακρίνω μια απόπειρα φθηνού humor από τον random, να διευκρινίσω ό,τι δεν αναφερόμουνα σε λιακοπούλειες φαντασιοπληξίες αλλά σε συγκεκριμένα ζητήματα ιδιωτικότητας που τίθενται από τη συμπεριφορά του και στην αυτεξούσια ελευθερία με την οποία επικοινωνεί πληροφορίες σχετικά με το προφίλ αναζητήσεων και όχι μόνο στην μαμά Google.

Τρανό παράδειγμα το προενεργοποιημένο auto-suggest που στέλνει στην Google κάθε byte, από τον πρώτο χαρακτήρα που πληκτρολογεί κανείς στην μπάρα διευθύνσεων-αναζητήσεων για "βοήθεια". Συνεπώς μιλάμε για καταγραφή της συνολικής δικτυακής συμπεριφοράς του χρήστη - όσον αφορά τον browser - και όχι μόνο των αναζητήσεων, με σκοπό την εμπορική εκμετάλλευση των δεδομένων αυτών (λέγε με στοχευμένες διαφημίσεις).

 

Το ότι του πήρε 2 κύριες εκδόσεις για να καταδεχθεί να ενσωματώσει το disclaimer που προειδοποιεί για την πρόσβαση third-party επεκτάσεων στα προσωπικά δεδομένα του χρήστη, αν και βήμα προόδου, δεν αρκεί από μόνο του για να καλύψει το ζήτημα της ασφάλειας των δεδομένων.

Πως μπορεί ο chrome να εγγυηθεί ότι θα είναι πάντα σε θέση να γνωρίζει σε ποια αρχεία έχει πρόσβαση η επέκταση, ότι δεν θα εκμεταλλευτεί κάποιος "τέταρτος" τυχόν κενά ασφαλείας της επέκτασης, και το αφελέστερο όλων ότι ο καθένας από τους devs έχει 100% έντιμες προθέσεις και δεν θα προσπαθήσει άμεσα ή έμμεσα να εκμαιεύσει τα στοιχεία αυτά επειδή απλά δηλώνει πως δεν θα το κάνει.

Να θυμίσω κραυγαλέα παραδείγματα από FireFox μεριά;...

 

 

αλλα απο τους opera, ex7/8, firefox, ειναι ο μοναδικος που αναφερει κατι τετοιο... και απορησα ...

Για την Opera δεν πρόκειται ποτέ να διαβάσεις κάτι ανάλογο γιατί πολύ απλά ποτέ δεν έδωσε ούτε πρόκειται να δώσει τέτοιες ελευθερίες εκ σχεδιασμού σε τρίτους.

Άλλωστε έχει και τον τίτλο του ασφαλέστερου browser στον κόσμο να υπερασπιστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Για την Opera δεν πρόκειται ποτέ να διαβάσεις κάτι ανάλογο γιατί πολύ απλά ποτέ δεν έδωσε ούτε πρόκειται να δώσει τέτοιες ελευθερίες εκ σχεδιασμού σε τρίτους.

Άλλωστε έχει και τον τίτλο του ασφαλέστερου browser στον κόσμο να υπερασπιστεί...

 

 

ποτε μην λες ποτε...

 

Ο Opera 11 θα υποστηρίζει επεκτάσεις

 

 

. ασε που τωρα τελευταια και ακυρα adds με το ιστορικο εχουν προσβαση σε αυτο... ή θελουν οι νεοτερες εκδοσεις τους...

 

αυτος ειναι και ο μονος λογος που "ξενερωνω" με το chrome angry.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...