Προς το περιεχόμενο

Kριτηρια βαθμολογικης αντιστοιχιας ΔΟΑΤΑΠ


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα εμαθα πως πηρα αναγνωριση κ ισοτιμια κ αντιστοιχια του πτυχιου μου με τα Ελληνικα ΑΕΙ or whatever και τα εχω παρει κρανα με τον ΔΟΑΤΑΠ...λοιπον μου εστειλαν email σημερα κ πεταχτηκα απο την δουλεια να δω τι παιζει.Βλεπω λοιπον οτι στην βαθμολογικη αντιστοιχιση μου εχουν δωσει ενα βαθμο πτυχιου 8.40 ''Λιαν Καλως'' ,τα περνω λοιπον στην κρανα μιας κ εχω τελειωσει με distinction κ ρωτησα εκει ενα μπαζο το οποιο μου ειπε το εξης θεικο ''Δεν υπαρχουν ενιαια κριτηρια για βαθμολογικη αντιστοιχια'' κ οταν ρωτησα με πιο αυθαιρετο κριτηριο εχω Λιαν Καλως αντι για Αριστα μου ειπε η μαλακισμενη να κανω ενσταση!!!!:mad::mad:

 

Αφου ειχα φορτωσει κ πλεον ειχα αρχισει να φωναζω ερχεται ενα αλλο μπαζο εκει κ μου λεει οτι τα κριτηρια αποφασιζονται απο την επιτροπη κ οτι ο μονος τροπος ειναι να κανω ενσταση!!!

 

Προσπαθω να βρω εαν ειναι νομιμο αυτο που εχουν κανει απλα για να τα κανω λιμπα εκει μεσαααααααα.Ξερει καποιος τι παιζει ακριβως?Υπαρχει καποιο πλαισιο στο οποιο εβγαλαν πτυχιο Βρετανικου Πανεπιστημιου με distinction ως Λιαν Καλως????

 

Τυπικα κ για το γαμωτο ηθελα κ Ελλαδα να γινει η αναγνωριση αλλα επι της ουσιας χεστηκα μιας κ κανω καριερα στο εξωτερικο.Αυτο ομως μου φαινεται καργα παρατυπο για να μην πω παρανομο...καποια βοηθεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε και εγω Distinction εχω και μου βαλανε 8.5 (Λιαν καλως). Τους εστειλα e-mail προσφατα και περιμενω απαντηση. Πολυ πιθανον να μην λαβω και ποτε μου. Αν βρεις ακρη και εσυ, πες μου.

 

Οσο για την αντιστοιχια, εκανα την ιδια ερωτηση και μου ειπαν οτι περνανε οι βαθμοι μεσα απο εναν αλγοριθμο και βγαινει αυτη η αντιστοιχια. Το τι τους εκραξα δεν λεγεται μιας και τα ειχα παρει ολα Α. Τι σκατα αλγοριθμος ειναι αυτος? Τοσο τρομπες δλδ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ασε και εγω Distinction εχω και μου βαλανε 8.5 (Λιαν καλως). Τους εστειλα e-mail προσφατα και περιμενω απαντηση. Πολυ πιθανον να μην λαβω και ποτε μου. Αν βρεις ακρη και εσυ, πες μου.

 

Οσο για την αντιστοιχια, εκανα την ιδια ερωτηση και μου ειπαν οτι περνανε οι βαθμοι μεσα απο εναν αλγοριθμο και βγαινει αυτη η αντιστοιχια. Το τι τους εκραξα δεν λεγεται μιας και τα ειχα παρει ολα Α. Τι σκατα αλγοριθμος ειναι αυτος? Τοσο τρομπες δλδ?????

 

 

Σιγα μην αφησω τον γαμοαλγοριθμο τους να μου τσακισει distinction απο UCL, θα τους το κανω το μαγαζακι καλοκαιρινο.Απλα προσπαθω να βρω καποιο πλαισιο νομικο η κατι.Παντως εμενα τα ειχε καταθεσει περισυ η δικηγορος μου απο Ελλαδα κ εγω δεν ειχα ασχοληθει καθολου.Θα της μιλησω αυριο να δω τι μπορει να γινει.Το πιο πιθανον ειναι οτι θα πρεπει να τους κραξω μεσω ενστασης...καποιος ξερει κατι παραπανω??

 

---------- Προσθήκη στις 20:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:17 ----------

 

Eπισης να κανω αλλη μια ερωτηση που μου ηρθε τωρα κ απευθυνομαι σε αποφοιτους Ψυχολογιας.Μπορω να βγαλω αμεσα την αδεια εξασκησεως επαγγελματος Ψυχολογου στην Ελλαδα τωρα που πηρα την ισοτημια/αντιστοιχια ενω περιμενω να απαντηθει η ενσταση την οποια σκεφτομαι να κανω???Δλδ θελουν κ βαθμο στην Νομαρχια για να μου εκδωσουν την αδεια??Απλα αυτο γιατι με πιεζει ο χρονος μιας κ απο Σεπτεμβρη πρεπει να γυρισω Λονδινο στο headquarters της εταιρειας που εργαζομαι κ οτι προλαβω ειναι τωρα....αλλιως μια φορα τον χρονο κ αμα ερχομαι Ελλαδα

 

Βρηκα τι ζηταει η νομαρχια Αθηνων αλλα δεν γινεται καποια αναφορα για βαθμο αλλα αυτο φανταζομαι θα πρεπει να φαινεται στην Πραξη του Δοαταπ και μονο...το θεμα ειναι οτι δεν ξερω εαν πρεπει να δωσω την πραξη ξανα στον Δοαταπ ενωσω περιμενω την αποφαση της ενστασης η απλα γινεται μετα απο τον Δοαταπ διορθωση ''στο ορθον''.Με χεσω με τις μαλακιες που εχω μπλεξει στην Ελλαδα

 

http://www.nom-athinas.gov.gr/odigos/docs/03/3.1.20.html

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλγόριθμος έχει να κάνει με την αντιστοιχία της Α,β,C κλίμακας στο ελληνικό σύστημα 1-10. Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει παντού. Για να καταλάβεις, τέλειωσα ένα διεθνές msc στη Γερμανία, επομένως η κλίμακα που βαθμολογούμασταν ήταν (0-100)%, επειδή όμως ο τίτλος αποδίδεται από τη Γερμανία, που η κλίμακα είναι από 1(άριστα)-6(πολύ αποτυχημένος), όλοι οι βαθμοί πάνω από 84% (νομίζω) έγιναν 1. Το πρόβλημα είναι πως όταν φεύγεις από τη γερμανία και πας να το ξαναμετατρέψεις σε εκατοστιαία και με άριστα 1 να έχεις τελειώσει, είναι 84% το οποίο δεν είναι αντιστοιχίζεται με άριστα στα υπόλοιπα συστήματα, πχ στο Βρετανικό.

 

Αυτός είναι ο λόγος (νομίζω), ψάχτο κιόλας, αλλά πιστεύω πως δεν είχαν κάτι προσωπικά με εσένα να σου χαλάσουν το άριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8,50>Λίαν Καλώς>=6,50

10>=Άριστα>=8,50

 

με ακρίβεια δύο δεκαδικά ψηφία. Έτσι ισχύει στην Ελλάδα. Εσείς πόσο είχατε ακριβώς; Πάντως το 8,40 είναι λίαν καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλγόριθμος έχει να κάνει με την αντιστοιχία της Α,β,C κλίμακας στο ελληνικό σύστημα 1-10. Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει παντού. Για να καταλάβεις, τέλειωσα ένα διεθνές msc στη Γερμανία, επομένως η κλίμακα που βαθμολογούμασταν ήταν (0-100)%, επειδή όμως ο τίτλος αποδίδεται από τη Γερμανία, που η κλίμακα είναι από 1(άριστα)-6(πολύ αποτυχημένος), όλοι οι βαθμοί πάνω από 84% (νομίζω) έγιναν 1. Το πρόβλημα είναι πως όταν φεύγεις από τη γερμανία και πας να το ξαναμετατρέψεις σε εκατοστιαία και με άριστα 1 να έχεις τελειώσει, είναι 84% το οποίο δεν είναι αντιστοιχίζεται με άριστα στα υπόλοιπα συστήματα, πχ στο Βρετανικό.

 

Αυτός είναι ο λόγος (νομίζω), ψάχτο κιόλας, αλλά πιστεύω πως δεν είχαν κάτι προσωπικά με εσένα να σου χαλάσουν το άριστα.

 

Μαλιστα....αρα πρεπει εγω στην ενσταση να κανω τον μαθηματικο δλδ???Ελεος!!Τεσπα εγω θα κανω ενσταση κ θα φανε πολυ κραξιμο,θα γραψω ενα κατεβατο παιζει κ 10 σελιδες απο τα νευρα που εχω σημερα

 

---------- Προσθήκη στις 20:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:45 ----------

 

8,50>Λίαν Καλώς>=6,50

10>=Άριστα>=8,50

 

με ακρίβεια δύο δεκαδικά ψηφία. Έτσι ισχύει στην Ελλάδα. Εσείς πόσο είχατε ακριβώς; Πάντως το 8,40 είναι λίαν καλώς.

 

 

8.40 μου εβγαλαν τα μπαζα τα τελειωμεναααααααααα με distinction απο UCL...go figure!!!Mιλαμε βγαινοντας απο το κτηριο σκεφτομουν τροπους να το κατεδαφισω...μπηκα στο αμαξι κ δεν θυμαμαι πως οδηγησα για να επιστρεψω στην δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πάντα να γράφεις στο βιογραφικό σου ότι τελείωσες με distinction στο τάδε πανεπιστήμιο. Τώρα αν θέλεις να μπεις στο δημόσιο πολέμησε το περισσότερο. Αν δε θέλεις όμως γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς, τσάμπα χαλάς τη διάθεσή σου. Σκέψου ότι ακόμα και αν αναγνωριστεί στην Ελλάδα το πτυχίο σου με βαθμό 9, με τον ίδιο βαθμό θα αναγνωριστεί και το πτυχίο κάποιου άλλου που τελείωσε με άριστα στη Βουλγαρία ή στη Μπανανία ξερωγώ, άρα με την ίδια λογική ούτε μετά θα νιώθεις ok. Οπότε αν δε σε ενδιαφέρει το δημόσιο, το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό και υποκειμενικό.

 

go get a beer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πολυ ενδιαφερον το τοπικ αυτο.εγω τελειωσα πριν κατι χρονια αγγλια με degree class 2:1 (τριετες πτυχιο) το bachelor μου, ενταξει το ξερω δεν ειναι distinction αλλα προσπαθησα πολυ για να τα καταφερω.επειτα εκανα το msc μου και τελειωσα. εχει ιδεα κανεις ποια θα ειναι περιπου η αντιστοιχια μου; ειχα ρωτησει πριν καιρο τι χρειαζεται για αντιστοιχια ισοτιμια αναγνωριση και μου ειπαν για αιτισεις και τα σχετικα αλλα επισης οτι πρεπει να δωσω και μαθηματα. οκ περιμενα να μου πουν 2,3 που το θεωρω νορμαλ και μου λενε τουλαχιστον 10... εκει τα επαιξα. εχω να συμληρωσω οτι το στυλακι που μου μιλουσαν ηταν πολυ ειρωνικο,ειχε τυχει μαλιστα να βρισκομαι στο εξωτερικο και ρωτησα αν θα ηταν ανοιχτοι και στην αρχη των γιορτων που θα επεστρεφα και μου λενε αααα θα κανετε και βακααανς.... οχι κυριε δε θα ειμαστε ανοιχτοι... αυτα ειχα να πω, αν καποιος γνωριζει λεπτομεριες ας τις παραθεσει σε αυτο το τοπικ. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μπορείς πάντα να γράφεις στο βιογραφικό σου ότι τελείωσες με distinction στο τάδε πανεπιστήμιο. Τώρα αν θέλεις να μπεις στο δημόσιο πολέμησε το περισσότερο. Αν δε θέλεις όμως γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς, τσάμπα χαλάς τη διάθεσή σου. Σκέψου ότι ακόμα και αν αναγνωριστεί στην Ελλάδα το πτυχίο σου με βαθμό 9, με τον ίδιο βαθμό θα αναγνωριστεί και το πτυχίο κάποιου άλλου που τελείωσε με άριστα στη Βουλγαρία ή στη Μπανανία ξερωγώ, άρα με την ίδια λογική ούτε μετά θα νιώθεις ok. Οπότε αν δε σε ενδιαφέρει το δημόσιο, το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό και υποκειμενικό.

 

go get a beer.

 

 

Ποιο δημοσιο,ποια Ελλαδα κ ποιος γαμει το ''να πολεμησω'' για δημοσιο.Ελεος.Ζω στο νησι σχεδον μια δεκαετια,εχω κανει βασικες,μεταπτυχιακες(2 μαστερ παρακαλω εκ των οποιων το 1 το εκαψα για την κολοαναγνωριση τους) κ τωρα part time PhD.Eχω δικο μου σπιτι,δικη μου περιουσια,συντροφο κ ενα καρο υποχρεωσεις στο νησι για να δουλεψω στο δημοσιο στην Ελλαδα οταν εργαζομαι 4 κ πλεον χρονια εκ των οποιων τα τελευταια 2 σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες του κοσμου κ ενω ερχομαι στην Ελλαδα καθε χρονο για 15 μερες(εκτος απο φετος που ειμαι θα ειμαι εδω 4 μηνες για δουλεια)???

 

Η κινηση εγινε για τυπικους λογους κ λογους ευθιξιας κ για το γαμωτο για να μπορω κ στην Ελλαδα να ειμαι τυπικα κατοχυρομενος για παν ενδεχομενο.Ποιος το γαμει το δημοσιο της Ελλαδας

 

---------- Προσθήκη στις 01:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:52 ----------

 

παιδια πολυ ενδιαφερον το τοπικ αυτο.εγω τελειωσα πριν κατι χρονια αγγλια με degree class 2:1 (τριετες πτυχιο) το bachelor μου, ενταξει το ξερω δεν ειναι distinction αλλα προσπαθησα πολυ για να τα καταφερω.επειτα εκανα το msc μου και τελειωσα. εχει ιδεα κανεις ποια θα ειναι περιπου η αντιστοιχια μου; ειχα ρωτησει πριν καιρο τι χρειαζεται για αντιστοιχια ισοτιμια αναγνωριση και μου ειπαν για αιτισεις και τα σχετικα αλλα επισης οτι πρεπει να δωσω και μαθηματα. οκ περιμενα να μου πουν 2,3 που το θεωρω νορμαλ και μου λενε τουλαχιστον 10... εκει τα επαιξα. εχω να συμληρωσω οτι το στυλακι που μου μιλουσαν ηταν πολυ ειρωνικο,ειχε τυχει μαλιστα να βρισκομαι στο εξωτερικο και ρωτησα αν θα ηταν ανοιχτοι και στην αρχη των γιορτων που θα επεστρεφα και μου λενε αααα θα κανετε και βακααανς.... οχι κυριε δε θα ειμαστε ανοιχτοι... αυτα ειχα να πω, αν καποιος γνωριζει λεπτομεριες ας τις παραθεσει σε αυτο το τοπικ. ευχαριστω

 

κοιτα, απο τα λιγα που μου ειχε πει η δικηγορος μου περισυ που μου εκανε τα χαρτια εξαρταται απο την σχολη σου,απο το πως αντιστοιχα η σχολη σου αναγνωριζεται στην Ελλαδα(ΑΕΙ-ΤΕΙ) κ κυριως ποσα χρονια σπουδων εχει η σχολη σου στην Ελλαδα...πχ για Ψυχολογους 4 χρονια βασικων σπουδων στην Ελλαδα αρα 3+1 (Βsc + Msc) απο Αγγλια δηλαδη συμψηφισμος...

Πολυ μπερδεμα μου ειχε πει παιζει με μηχανικους οπου 5 χρονια Ελλαδα απο ΑΕΙ 4 απο ΤΕΙ και ετσι απο Αγγλια πας 3+2(Βsc +Meng) η 3+1(Βsc +Μsc)

 

Δεν φτανει ομως οτι καις το μεταπτυχιακο αλλα υπαρχει πιθανοτητα χρεωσης μαθηματων με εντελως αυθαιρετα κριτηρια.Καθε σχολη ειναι διαφορετικη κ πρεπει να το ψαξεις...Παντως απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχεις τελειωσει ολες τις σπουδες σου εξωτερικο κ οχι σε ιδιωτικα κολεγια που εχουν βαση την Ελλαδα(κατι με το συνταγμα της Ελλαδας κ καλα)...αυτα μου ειχε πει τοτε η δικηγορος μου αλλα δεν πολυ ασχοληθηκα να σου πω την αληθεια

 

Νομιζω παντως οτι τωρα κ καλα ο ΔΟΑΤΑΠ δηθεν εχει στρωσει λιγο κ εχουν παψει οι ειρωνιες που ακουγονταν παλια κ η αγενεια των υπαλληλων που σωστα λες μιας κ ειχε γινει ενας σαλος πριν μερικα χρονια κ τους ειχαν ξηλωσει ολους(νομιζω πριν το επεισοδιο λεγοταν ΔΙΚΑΤΣΑ) κ η προεδρος του τοτε οργανισμου σημερα ειναι στην φυλακη για κατι μιζες που επαιρνε για τις αναγνωρισεις Ιατρικης...τρεχα γυρευε!!τωρα ομως υποτιθεται ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα...τουλαχιστον εμενα μια χαρα μου φερθηκαν εκτος του οτι φυσικα σημερα αντιμετωπισα μπαζα υπαλληλους

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8,50>Λίαν Καλώς>=6,50

10>=Άριστα>=8,50

 

με ακρίβεια δύο δεκαδικά ψηφία. Έτσι ισχύει στην Ελλάδα. Εσείς πόσο είχατε ακριβώς; Πάντως το 8,40 είναι λίαν καλώς.

 

Sorry που το χαλάω, αλλά το άριστα είναι από 9 και πάνω, τουλάχιστον στο πολυτεχνείο. Και 8.8 να έπαιρνες, πάλι λίαν καλώς είναι (επιβεβαιωμένο). Όσο για το αγγλικό σύστημα, δεν ξέρω, ίσως έχει κάποια σχέση ότι η βάση είναι 4/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που το χαλάω, αλλά το άριστα είναι από 9 και πάνω, τουλάχιστον στο πολυτεχνείο. Και 8.8 να έπαιρνες, πάλι λίαν καλώς είναι (επιβεβαιωμένο). Όσο για το αγγλικό σύστημα, δεν ξέρω, ίσως έχει κάποια σχέση ότι η βάση είναι 4/10.

 

Kαταρχην εμενα μου ειναι παγερα αδιαφορο το τι συμβαινει στα Πολυτεχνεια της Ελλαδας διοτι εγω παω με την βαθμολογια που δινεται στα τμηματα Ψυχολογιας της Ελλαδας κ απο οσο ξερω το αριστα ειναι 8.50 και πανω.Εξαλλου εννοηται οτι ειναι εντελως παραλογο να τελειωνω το τεταρτο καλυτερο Πανεπιστημιο στον κοσμο με distinction κ στην Ελλαδα να παιρνω ''Λιαν Καλως''.Καλοκαιρινο θα τους το κανω.Τους φτανω κ μεχρι ΣτΕ χαλαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστο htps. μην την ψαχνεις μια ζωη μπουρδελο θα ειναι αυτη η χωρα. εγω εχω ακουσει απο καποιυς πως "μονο οι αχριστοι πανε αγγλια να σπουδασουν οσοι δεν τα καταφερνουν στην ελλαδα".,...ακου να δεις..τι αλο θα ακουσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic: Φίλε htps τοποθετείς το http://www.ucl.ac.uk/ στην 4η θέση παγκοσμίως στον τομέα της Ψυχολογίας ή συνολικά σαν πανεπιστήμιο?

 

συνολικα ειμαστε παντα στην 5αδα παγκοσμιος.Για την Ψυχολογια νομιζω επισης ειμαστε υψηλα δυστυχως ομως η καλυτερη καταταξη στον κοσμο δλδ η λιστα της Σανγαης δεν κανει διαχωρισμο απο τμημα σε τμημα.Αλλα γιατι η ερωτηση??Οτι δηθεν το UCL ειναι ισα με το ΤΕΙ Ιεραπετρας ας πουμε??

 

http://www.ucl.ac.uk/psychlangsci/

 

http://www.guardian.co.uk/education/table/2010/jun/04/university-guide-psychology

 

---------- Προσθήκη στις 02:26 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:23 ----------

 

αστο htps. μην την ψαχνεις μια ζωη μπουρδελο θα ειναι αυτη η χωρα. εγω εχω ακουσει απο καποιυς πως "μονο οι αχριστοι πανε αγγλια να σπουδασουν οσοι δεν τα καταφερνουν στην ελλαδα".,...ακου να δεις..τι αλο θα ακουσουμε

 

Οτι αχρηστοι υπαρχουν παντου αυτο ειναι νομος ειτε Αγγλια ειτε Ελλαδα η ουσια ειναι οτι δεν μπορεις να μου τσακιζεις distinction επειδη ο Ελληνικος αλγοριθμος με βγαζει Λιαν Καλως.Αυτα τα κουλα μονο Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[OFFTOPIC]

Αφού λές οτι δεν σε νοιάζει να έρθεις να μείνεις στο "μπουρδέλο" την Ελλάδα... Γιατι σκάς;;;

Πολύ ευέξαπτος για ψυχολόγος; Το έχεις ψάξει; Πιστ'ευω έχει να κάνει με τα παιδικά σου χρόνια.

[/OFFTOPIC]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...