Προς το περιεχόμενο

Αργος υπολογιστης !


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα και καλο μηνα

Αγορασα ενα μεταχειρισμενο λαπτοπ πριν κατι μηνες και εχω μερικα προβληματα. Το κυριοτερο προβλημα ειναι οτι αργει υπερβολικα να ανοιξει σελιδες, και οταν ανοιξει οταν κανω 2-3 φορες κλικ σε ενα λινκ παγωνει το firefox "page not responding" και πρεπει να περιμενω να ξεπαγωσει γιατι αμα ξαναπατησω παγωνει για τα καλα. Το προβλημα ειναι χειροτερο οταν ανοιγω 2-3 σελιδες ταυτοχρονα και οταν βλεπω video και παω να κλεισω το παραθυρο αργει να κλεισει η παγωνει και πρεπει να το κλεισω μεσο alt ctrl del, επισης αργει να κανει load τα video. Ο υπολογιστης δεν φενεται να εχει κανεναν ιο δε βγαζει ποπ υps και το εχω scanaρει χωρις να βρει τιποτα. Κατεβασα το cc cleaner και το system mechanic και βρηκανε μερικα προβληματα τα οποια φτιαχτηκαν αλλα και παλι ο υπολογιστης ειναι αργος.

Αλλο ενα προβλημα που εχει ειναι οτι δε βρισκει σημα ευκολα, εχω το ρουτερ στο υπνοδωματιο και οταν βγω στο σαλονι εχω μονο 3 γραμμες, και οταν ειμαι καπου εξω πχ σε μια καφετερια εχω μονο 2-3 γραμμες ενο ειμαι εξω απο τη καφετερια...Και σε αλλα μερη που πηγαινα με αλλο υπολογιστη ειχα 2-3 γραμμες και τωρα εχω μια αν το κανει detect. Στην αρχη νομιζα οτι δεν εχει αρκετη μνημη αλλα ο τυπος που το ειχε πριν απο μετα το κανε upgrade στα 2gb memory αρα δε φταιει αυτο. Επισης στο c drive εχει λεει 5gb free of 28.2gb, αν και δεν εχει βαρυα προγραματα για να εχει τοσο λιγο free ουτε παιχνιδια ουτε τιποτα..

Επισης ο υπολογιστης ζεστενεται υπερβολικα γρηγορα μεσα σε 10 λεπτα οταν το χω στη πριζα σε σημειο να μη μπορω να το ακουμπησω καν απο κατω. Ψαχνω ενα προγραμμα που να μπορει να το κανει speed up η να μου πειτε τι μπορω να κανω για να το φτιαξω. Δε μπορω να βρω την επιλογη για φορματ μονο για restore το οποιο δοκιμασα και δεν εκανε τιποτα. Δεν εχω και τα cds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως αν υπερθερμαίνεται πέφτει πολύ η απόδοση του επεξεργαστή.

επίσης ταυτόχρονα μειώνεται ο μέσος όρος ζωής (του επεξεργαστή) και στο τέλος .. το χαιρετάς.

Υπάρχουν 2 πράγματα που επιβάλλεται να κάνεις:

 

1) βρες τρόπο και άνοιξέ το να δεις αν γυρίζει ο ανεμιστήρας πάνω στον επεξεργαστή. (αν δεν ξέρεις κάντο με κάποιον που να ξέρει.. αν το πας σε τεχνικό δυστυχώς θα σε χρεώσει τουλάχιστον 20 euro). Αλλά αν το ανοίξεις τελικά θα μπορείς και να το "καθαρίσεις" (με αέρα) από σκόνες κτλ ή και να αλλάξεις τον ανεμιστήρα με καινούργιο

2) κάνε format για να σβηστούν για τα καλά όλα τα περιττά αρχεία. Αφού το πήρες μεταχερισμένο δεν ξέρεις από πότε μπορεί να έχει "σκουπιδο-software" μέσα..πέρασέ τα όλα από την αρχή και θα κερδίσεις χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις υψηλές θερμοκρασίες ίσως να θέλει service για να το καθαρίσουν μέσα και να ξεμπλοκάρουν τους αεραγωγούς. Επίσης σιγουρέψου ότι έχεις καλό σήμα για το internet, ή σύνδεσέ το με καλώδιο από την ethernet. Αν ας πούμε το wifi δεν πιάνει καλό σήμα δεν είναι λογικό να αργεί το φόρτωμα των ιστοσελίδων;

 

Βγάλε system mechanic και μπούρδες και μην ξανασχοληθείς με τέτοιες μαλακίες ποτέ!!! Αυτά χειρότερα σου κάνουν το σύστημα.

 

Εγκατέστησε το spybot search and destroy και κάνε ένα scan με αυτό και διόρθωσε ότι προβλήματα βγάλει. Επίσης δέξου να σου καθαρίσει ότι αρχεία σου υποδείξει.

 

Βάλε νόμιμο αντιικό και όχι τις μπούρδες τα σπασμένα! Υπάρχουν ωραία αντιικά τσαμπέ! AVG μάλλον είναι το καλύτερο τώρα. Επίσης αν βρεις κάνα norton corporate edition, αλλά το παλιό και όχι το endpoint που είναι αργό, να ξέρεις ότι είναι και αυτό καλό. Αρκεί να δουλεύει από μόνο του και όχι με cracks! Τα cracks ξέρεις δεν τα φτιάχνουν οι παπάδες της ενορίας σου!

 

Κάνε και κάνα chkdsk και κάνα defragmentation.

 

Δες με το spybot τι τρέχεις στο startup και ξαλάφρωσε λίγο το σύστημα αν γίνεται.

 

Αν μετά από όλα αυτά δε διορθώσεις το πρόβλημα, σώσε τα αρχεία που θες και κάνε format!

 

Αυτά είναι γενικές συμβουλές, γιατί δε μας λες και πολλές λεπτομέρειες. Τι αντιικό έτρεξες; Τι λειτουργικό τρέχεις; Τι hardware έχεις; κτλ...

 

Βέβαια έβγαλα κάποια συμπεράσματα δισβάζοντας ότι "κατέβασες" και "έτρεξες" cc cleaner και system mechanic. Το ccleaner είναι free, αλλά το system mechanic πώς το δούλεψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...