Προς το περιεχόμενο

Οικονομικα ή Πληροφορικη?


teo 13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Εδωσα φετος Πανελληνιες και εβγαλα 17700 μορια στο 4ο πεδιο και 18300 στο 5ο.

 

Τωρα πρεπει να επιλεξω σχολη και δεν μπορω να αποφασισω αν θα δηλωσω οικονομικα ή πληροφορικη. Εσεις τι θα μου προτεινατε?

 

Επισης αν μπορειτε θα ηθελα να μου δωσετε και ορισμενες πληροφοριες για τις σχολες πληροφορικης (δηλ Πληροφορικη και Τηλεπικοινωνιων, Πληροφορικη οικονομικου πανεπιστημιου και Πληροφορικη Πειραια) και τι διαφορες εχουν μεταξυ τους.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Εδωσα φετος Πανελληνιες και εβγαλα 17700 μορια στο 4ο πεδιο και 18300 στο 5ο.

 

Τωρα πρεπει να επιλεξω σχολη και δεν μπορω να αποφασισω αν θα δηλωσω οικονομικα ή πληροφορικη. Εσεις τι θα μου προτεινατε?

 

Επισης αν μπορειτε θα ηθελα να μου δωσετε και ορισμενες πληροφοριες για τις σχολες πληροφορικης (δηλ Πληροφορικη και Τηλεπικοινωνιων, Πληροφορικη οικονομικου πανεπιστημιου και Πληροφορικη Πειραια) και τι διαφορες εχουν μεταξυ τους.

 

Ευχαριστω.

 

Αν το σκεφτεις ειναι ολιγον ακυρο ερωτημα.

Ζητας απο καποιους αγνωστους τελειως να σε βοηθησουν σε μια σημαντικη αποφαση για το μελλον σου

 

 

Εσυ τι προτιμας οικονομια η πληροφορικη?

απαντησε σε αυτο το ερωτημα και εχεις αποφασισει και σχολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σκεφτεις ειναι ολιγον ακυρο ερωτημα.

Ζητας απο καποιους αγνωστους τελειως να σε βοηθησουν σε μια σημαντικη αποφαση για το μελλον σου

 

 

Εσυ τι προτιμας οικονομια η πληροφορικη?

απαντησε σε αυτο το ερωτημα και εχεις αποφασισει και σχολη...

 

συμφωνώ απόλυτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τι προτιμας οικονομια η πληροφορικη?

απαντησε σε αυτο το ερωτημα και εχεις αποφασισει και σχολη...

 

Το θεμα ειναι οτι μ' αρεσουν σχεδον το ιδιο και τα δυο (ισως λιιιγο περισσοτερο η πληροφορικη). Μηπως μπορειτε να μου δωσετε και πληροφοριες για τις σχολες πληροφορικης που αναφερω πιο πανω?

 

Σκεφτομαι να παω στην Πληροφορικη του ΟΠΑ και μετα να κανω μεταπτυχιακο σε καποια οικονομικη σχολη. Τι γνωμη εχετε γι' αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι μ' αρεσουν σχεδον το ιδιο και τα δυο (ισως λιιιγο περισσοτερο η πληροφορικη). Μηπως μπορειτε να μου δωσετε και πληροφοριες για τις σχολες πληροφορικης που αναφερω πιο πανω?

 

Σκεφτομαι να παω στην Πληροφορικη του ΟΠΑ και μετα να κανω μεταπτυχιακο σε καποια οικονομικη σχολη. Τι γνωμη εχετε γι' αυτο?

 

Η πληροφορική του ΟΠΑ είναι πολύ καλή σχολή. Σε συνδυασμό με οικονομικά θα είσαι κομπλέ. Το αντίθετο είναι πιο δύσκολο επομένως καλύτερα πρώτα μια.σχολή πληροφορικής και μετά οικονομικά. Γνώμη μου φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανω μεταπτυχιακο, για παραδειγμα στη Λογιστικη και Χρηματοοικoνομικη, το πτυχιο που θα παρω θα εχει την ιδια αξια με το "κανονικο" πτυχιο (δηλ με το πτυχιο που θα παρω αν παω τωρα στη Λογιστικη και Χρηματοοικoνομικη)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταπτυχιακό είναι εξειδίκευση στο πτυχίο. Μην το βλέπεις ως δύο πτυχία. Σϊγουρα οι γνώσεις που θα πάρεις στο μεταπτυχιακό θα σε βοηθήσουν διότι συνδυασμός γνώσεων απο δύο διαφορετικές επιστήμες είναι δυνατός αφού συνήθως η πληροφορική βρίσκει εφαρμογή σε άλλες επιστήμες. Πληροφοριακά συστήματα και ειδικότερα BANKING , CRM , ERP , PAYROLL , FINANCIAL κτλ θα βρεις πολύ στην Ελλάδα και σίγουρα κάποια οικονομική γνώση θα είναι ένα συν να δουλέψεις ως developer, engineer και αργότερα analyst, consultant κτλ με τέτοιο περιεχόμενο.

 

Όμως βλέποντας στο πτυχίο τι σου αρέσει τελικά μπορείς να κινηθείς και καθαρά στην πληροφορική με ένα μεταπτυχιακό πάλι στην πληροφορική. Απο προσωπική άποψη αν δεν κάνεις αμέσως μεταπτυχιακό και βγείς στην αγορά εργασίας δύο τρία χρόνια θα δεις ότι δεν υπάρχει τρομερός λόγος για μεταπτυχιακό πάλι στην πληροφορική. Θα έχεις εξειδικευτεί ήδη στην δουλειά σου.

 

ΥΓ. Προσωπική άποψη απο αυτά που έχω δει. Σκέψου καθαρά τι σου αρέσει. Αυτή είναι όλη η ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταπτυχιακό είναι εξειδίκευση στο πτυχίο. Μην το βλέπεις ως δύο πτυχία. Σϊγουρα οι γνώσεις που θα πάρεις στο μεταπτυχιακό θα σε βοηθήσουν διότι συνδυασμός γνώσεων απο δύο διαφορετικές επιστήμες είναι δυνατός αφού συνήθως η πληροφορική βρίσκει εφαρμογή σε άλλες επιστήμες. Πληροφοριακά συστήματα και ειδικότερα BANKING , CRM , ERP , PAYROLL , FINANCIAL κτλ θα βρεις πολύ στην Ελλάδα και σίγουρα κάποια οικονομική γνώση θα είναι ένα συν να δουλέψεις ως developer, engineer και αργότερα analyst, consultant κτλ με τέτοιο περιεχόμενο.

 

Όμως βλέποντας στο πτυχίο τι σου αρέσει τελικά μπορείς να κινηθείς και καθαρά στην πληροφορική με ένα μεταπτυχιακό πάλι στην πληροφορική. Απο προσωπική άποψη αν δεν κάνεις αμέσως μεταπτυχιακό και βγείς στην αγορά εργασίας δύο τρία χρόνια θα δεις ότι δεν υπάρχει τρομερός λόγος για μεταπτυχιακό πάλι στην πληροφορική. Θα έχεις εξειδικευτεί ήδη στην δουλειά σου.

 

ΥΓ. Προσωπική άποψη απο αυτά που έχω δει. Σκέψου καθαρά τι σου αρέσει. Αυτή είναι όλη η ουσία.

 

Ευχαριστω. Μαλλον θα κανω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο κλάδοι που θέλεις να ακουλουθήσεις υπάρχουν στο τμήμα Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και την Οικονομία, αλλά είναι ΑΤΕΙ, οπότε με τα μόρια που έβγαλες είναι λίγο άκυρο να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας στα οικονομικά. Είμαστε ήδη αρκετοί και δε θέλουμε άλλους.

 

Πληροφορικη να παει και εμεις πολλοι ειμαστε :P

 

 

Παντως οπως ειπαν και οι προηγουμενοι ειναι πιο ευκολο να κανεις μεταπτυχιακο απο πληροφορικη σε οικονομικα απο το αντιστροφο.

Οποτε αν θελεις να συνδιασεις και τα 2 καλυτερα πληροφορικη τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας στα οικονομικά. Είμαστε ήδη αρκετοί και δε θέλουμε άλλους.

 

Και στα Οικονομικά είναι πολλοί και στη Διοίκηση Επιχειρήσεων είμαστε πολλοί. Προτείνω καλύτερα να τα κλείσουμε τελείως τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ μη δίνουν και λεφτά , αφού οι απόφοιτοι τους έτσι και αλλιώς μετανάστες θα γίνουν. Με το "γαμάτο" ΤΕΙ μου βρίσκω άμα λάχει και θέσεις γραμματείας ( ούτε αυτό βρίσκω, λέμε τώρα :devil: ). Είχα βρει μία δουλειά σε λογιστήριο μεγάλης εταιρείας ( 12 μηνο με προσωρινές συμβάσεις :P ) αλλά ήταν στο κοντινό Κορωπί, δεν έχω λεφτά για να μετακομίζω ( στη τελική λίστα υποψηφίων ήμουνα, ό,χι ότι με είχανε προσλάβει κιόλας :cry: ).

 

Τώρα τελευταία πετυχαίνω σε διάφορα site διάφορους που προσφέρονται να δουλέψουν για να μάθουν το επάγγελμα αμισθί ( μιλάω για λογιστές και οικονομολόγους). Μεγάλος ο ανταγωνισμός από άτομα που τους δίνει χαρτζηλίκι ο μπαμπάς.

 

Για να καταλήξω, να μην πάει πουθενά, ας βρει ό,τι δουλειά να'ναι να μαζεύει λεφτά + ό,τι έχουν οι γονείς ( εάν έχουν) να πάει να σπουδάσει έξω ό,τι θέλει και να μείνει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...