Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και δυο χρόνια έχω διαγνωστεί με πέτρα στη χολή και σκέφτομαι το φθινόπορο αυτό να τη βγάλω.Ξέρω ότι πλέον γίνεται λαπαροσκοπικά και σχετικά ανώδυνα.Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την έχω αφαιρέσει κι εγώ πριν από αρκετά χρόνια, λαπαροσκοπικά. Είχα μπει για κήλη και βρήκαν και τη χολή. Δεν θα πονέσεις απολύτως καθόλου, σε μια ημέρα θα είσαι στο σπίτι σου και απλά θα προσέχεις για λίγο καιρό τη διατροφή σου. Λένε ότι δεν πρέπει να τρώμε τίποτα πράσινο. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζουν καθόλου. Ούτε το πολύ φαγητό. Σκέψου ότι τρώω 4 σουβλάκια τυλιχτά.

 

Αυτό που ρεύομαι για μέρες είναι το τηγανητό αβγό και γι' αυτό το έχω διαγράψει από τη διατροφή μου.

 

Μην το σκέφτεσαι, δεν πονάει καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έχουν πει κι εμένα να την βγάλω αλλά όταν ρωτάω πότε, μου λένε όταν με πονέσει πολύ (έχουν περάσει 2+ χρόνια από την 1η διάγνωση). θα την είχα βγάλει μάλιστα, αν τον τελευταίο χρόνο, 2 γνωστοί μου δεν είχαν κινδυνεύσει να χάσουν τη ζωή τους από επιπλοκή στην συγκεκριμένη επέμβαση. ξέρω πως είναι τυχαίο γεγονός και πως πρόκειται για σχετικά απλή και ακίνδυνη διαδικασία αλλά σκιάχτηκα με αυτά τα 2 απανωτά συμβάντα.

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω αφαιρέσει κι εγώ πριν από αρκετά χρόνια, λαπαροσκοπικά. Είχα μπει για κήλη και βρήκαν και τη χολή. Δεν θα πονέσεις απολύτως καθόλου, σε μια ημέρα θα είσαι στο σπίτι σου και απλά θα προσέχεις για λίγο καιρό τη διατροφή σου. Λένε ότι δεν πρέπει να τρώμε τίποτα πράσινο. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζουν καθόλου. Ούτε το πολύ φαγητό. Σκέψου ότι τρώω 4 σουβλάκια τυλιχτά.

 

Αυτό που ρεύομαι για μέρες είναι το τηγανητό αβγό και γι' αυτό το έχω διαγράψει από τη διατροφή μου.

 

Μην το σκέφτεσαι, δεν πονάει καθόλου.

 

Δεν πρέπει να τρώς τίποτα πράσινο για λίγο καιρό μετά την επέμβαση ή γενικά;

Γιατί αν είναι γενικά μου ακούγεται λίγο χοντροτραγικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έβγαλα και γω πριν δυό χρόνια.

Δεν είχα συμπτώματα όμως.Απλά είχα κάποια μικρή πέτρα (μου την έδωσαν) και έπρεπε να βγει για να πάρει και ο γιατρός το φακελάκι του (1500)

 

Το τραγικό είναι πως με πόναγε ελαφρώς η οπή για την παροχέτευση, αλλά στην αλλαγή που έκανα η ειδικευόμενη μου έβαλε καλύτερα τα ράμματα και σταμάτησε ο πόνος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα την χολή μου πριν μισό χρόνο.Έχουμε και λέμε:

 

Δυόμισι ώρες χειρουργείο,τρεισήμισι ώρες νάρκωση.

Μεγάλη ζάλη,μπόλικα ξερατά.

1 μέρα εκτος πραγματικότητας από τα φάρμακα στους ορους.

4 πληγές- ράμματα που αφαιρούνται μετά από μια εβδομάδα.Οι πληγές δεν μένουν,αλλα αργούν να φύγουν.

Τις πρώτες μέρες θα έχει κάποια ανορεξία.Καμια σουπίτσα θα φας μάλλον.Κατά την τρίτη μέρα θα πεινας σαν λύκος.Αυτό με τα πράσινα που λέτε πρώτη φορα τα ακούω.

 

Η επέμβαση γίνεται λαπαροσκοπικά αλλα μερικές φορες όταν σε ανοίγουν είναι αδύνατο να αφαιρέσουν την χολή λαπαροσκοπικά.Αν συμβεί αυτό ο γιατρός θα βάλει νυστέρι και αν συμβεί αυτό ετοιμάσου για μεγάλη ταλαιπωρία.Γενικά το ότι το άφησες 2 χρονια είναι εναντίον σου και αν είχες στομαχόπονους κατά την διάρκεια τον δυο ετών θα έχεις δημιουργήσει συμφύσεις που επιβαρύνουν την κατάσταση.Είναι και λίγο θέμα ικανοτήτων του γιατρού

 

Τέλος δεν ξέρω αν θα κανεις την εγχείρηση σε δημόσιο η ιδιωτικό αλλα γενικά είναι τσιμπημένη η τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα την χολή μου πριν μισό χρόνο.Έχουμε και λέμε:

 

Δυόμισι ώρες χειρουργείο,τρεισήμισι ώρες νάρκωση.

Μεγάλη ζάλη,μπόλικα ξερατά.

1 μέρα εκτος πραγματικότητας από τα φάρμακα στους ορους.

4 πληγές- ράμματα που αφαιρούνται μετά από μια εβδομάδα.Οι πληγές δεν μένουν,αλλα αργούν να φύγουν.

Τις πρώτες μέρες θα έχει κάποια ανορεξία.Καμια σουπίτσα θα φας μάλλον.Κατά την τρίτη μέρα θα πεινας σαν λύκος.Αυτό με τα πράσινα που λέτε πρώτη φορα τα ακούω.

 

Η επέμβαση γίνεται λαπαροσκοπικά αλλα μερικές φορες όταν σε ανοίγουν είναι αδύνατο να αφαιρέσουν την χολή λαπαροσκοπικά.Αν συμβεί αυτό ο γιατρός θα βάλει νυστέρι και αν συμβεί αυτό ετοιμάσου για μεγάλη ταλαιπωρία.Γενικά το ότι το άφησες 2 χρονια είναι εναντίον σου και αν είχες στομαχόπονους κατά την διάρκεια τον δυο ετών θα έχεις δημιουργήσει συμφύσεις που επιβαρύνουν την κατάσταση.Είναι και λίγο θέμα ικανοτήτων του γιατρού

 

Τέλος δεν ξέρω αν θα κανεις την εγχείρηση σε δημόσιο η ιδιωτικό αλλα γενικά είναι τσιμπημένη η τιμή

 

Η χολή πλέον χειρουργείται ΜΟΝΟ λαπαροσκοπικά και είναι επέμβαση ρουτίνας. Δεν χρειάζεται νυστέρι για αφαίρεση χοληδόχου κύστης. Οι πράσινες τροφές θεωρούνται πιο δύσπεπτες. Άλλους τους πειράζουν, κι άλλους όχι. Εγώ τρώω χόρτα κανονικά γιατί μου αρέσουν πολύ. Αβγά τηγανητά, με τίποτα. Τα ρέβομαι και την επόμενη ημέρα.

 

Εγώ δεν ένιωσα καμία ζαλάδα, δεν έκανα εμετό, και δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα σε φακελάκι στο Λαϊκό Νοσοκομείο. Μάλιστα πήγα να δώσω και ο γιατρός παρεξηγήθηκε άσχημα και μου την είπε περί νοοτροπίας. Κοινώς, με έκανε ρόμπα. Την επόμενη ημέρα στις 12.00 πήρα εξιτήριο, και καταρρίφθηκαν όλες οι αρνητικές αντιλήψεις που είχα για τα δημόσια νοσοκομεία. Ειλικρινά δεν το περίμενα. Και επειδή ήμουν και νέος (19 ετών), με πρόσεξαν πάρα πολύ. Ξαναλέω, έκανα και κήλη μαζί και το χειρουργείο κράτησε 3.5 ώρες. Το μόνο που θυμάμαι είναι η επίδραση της νάρκωσης μόλις με πήγαν στο δωμάτιο. Άρχισα να κλαίω, και οι φίλοι μου έκλαιγαν από τα γέλια.:P

 

---------- Προσθήκη στις 01:44 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:43 ----------

 

Την έβγαλα και γω πριν δυό χρόνια.

Δεν είχα συμπτώματα όμως.Απλά είχα κάποια μικρή πέτρα (μου την έδωσαν) και έπρεπε να βγει για να πάρει και ο γιατρός το φακελάκι του (1500)

 

Το τραγικό είναι πως με πόναγε ελαφρώς η οπή για την παροχέτευση, αλλά στην αλλαγή που έκανα η ειδικευόμενη μου έβαλε καλύτερα τα ράμματα και σταμάτησε ο πόνος!!

 

Εμένα δεν μου άλλαξαν ποτέ την παροχέτευση. Είναι ένα "βαζάκι" που μαζεύει τα υγρά της επέμβασης, το οποίο σου βγάζουν την άλλη ημέρα.

 

---------- Προσθήκη στις 01:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:44 ----------

 

Δεν πρέπει να τρώς τίποτα πράσινο για λίγο καιρό μετά την επέμβαση ή γενικά;

Γιατί αν είναι γενικά μου ακούγεται λίγο χοντροτραγικό!

 

Αν φάω γεμιστά (με δυόσμο), ή κάτι με πολύ κρεμμύδι (μπιφτέκια), τότε τα ρεύομαι απίστευτα. Γενικά, έχω κόψει το πολύ κρεμμύδι από τη διατροφή μου. Είμαι σίγουρος ότι οι γύρω μου χαίρονται ιδιαίτερα γι' αυτό.:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να είμαι ον τόπικ, σχωράτεμε, δεν έκλεισα μάτι.

Φλωριά η επέμβαση ρε, ξέρω ατομάκι που τη κατούρησε τη πέτρα.

Τζέϊσον ΝΕΡΟ. Να το κατουράς τόσο λευκό που άμα λάχει να το κάνεις και ανακύκλωση. Καλημέρα.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mrfan άσχημα τα πράγματα λες.Υποθέτω ότι ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετικά συμπτώματα.Πάντως είναι μια εγχείρηση που πρέπει οπωσδήποτε να γίνει.Η πέτρα μου είναι 22 χιλιοστά αλλά δεν είναι ασβεστολιθική (έκανα ακτινογραφία και δε φαινόταν τίποτε) και δεν μου έχει κάνει κολικό μέχρι στιγμής.

 

Είχε και ο πατέρας μου πέτρες και έκανε αρκετούς κολικούς.Επειδή το είχε αφήσει, στο τέλος όταν τον άνοιξαν κανονικά (όχι λαπαροσκοπικά) η χολή είχε κολήσει επάνω στο σικότι.Ευτυχώς δεν είχε διαραγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να είμαι ον τόπικ, σχωράτεμε, δεν έκλεισα μάτι.

Φλωριά η επέμβαση ρε, ξέρω ατομάκι που τη κατούρησε τη πέτρα.

Τζέϊσον ΝΕΡΟ. Να το κατουράς τόσο λευκό που άμα λάχει να το κάνεις και ανακύκλωση. Καλημέρα.

 

Η πέτρα της χοληδόχου κύστης δεν μπορεί να βγεί από την ουροδόχο. Μάλλον κατάλαβες λάθος και αναφέρεσαι σε πέτρα στο νεφρό. Η δουλειά της χοληδόχου κύστης είναι να εκκρίνει το υγρό το οποίο βοηθά στην πέψη των τροφών που καταναλώνουμε. Σκέψου τη χολή σαν ένα σακουλάκι με σωληνάκια τα οποία είναι συνδεδεμένα στο στομάχι. Όταν αφαιρείται εντελώς η χολή (όταν πχ είναι μεγάλη η πέτρα), τότε τη δουλειά αυτή την κάνει μόνο του το στομάχι, μέσω των γαστρικών υγρών. Γι' αυτό και η πέψη γίνεται λίγο πιο δύσκολη, αλλά χωρίς πρόβλημα.

 

---------- Προσθήκη στις 11:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:26 ----------

 

mrfan άσχημα τα πράγματα λες.Υποθέτω ότι ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετικά συμπτώματα.Πάντως είναι μια εγχείρηση που πρέπει οπωσδήποτε να γίνει.Η πέτρα μου είναι 22 χιλιοστά αλλά δεν είναι ασβεστολιθική (έκανα ακτινογραφία και δε φαινόταν τίποτε) και δεν μου έχει κάνει κολικό μέχρι στιγμής.

 

Είχε και ο πατέρας μου πέτρες και έκανε αρκετούς κολικούς.Επειδή το είχε αφήσει, στο τέλος όταν τον άνοιξαν κανονικά (όχι λαπαροσκοπικά) η χολή είχε κολήσει επάνω στο σικότι.Ευτυχώς δεν είχε διαραγεί.

 

Τον πατέρα σου τον άνοιξαν κανονικά, επειδή είχε δημιουργηθεί πρόβλημα.

 

Υπάρχουν άνθρωποι με πέτρα στη χολή οι οποίοι δεν το καταλαβαίνουν, επειδή η πέτρα τους έχει λεία επιφάνεια. Όταν η πέτρα δεν είναι λεία, ή υπάρχουν πολλές πέτρες και πιέζουν τη χοληδόχο κύστη, τότε πονάει και το καταλαβαίνουν. Εγώ πριν χειρουργηθώ, δεν είχα καταλάβει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου άλλαξαν ποτέ την παροχέτευση. Είναι ένα "βαζάκι" που μαζεύει τα υγρά της επέμβασης, το οποίο σου βγάζουν την άλλη ημέρα.

Και μένα μου το έβγαλαν, αλλά στο τραύμα δεν είχαν τραβήξει τα μπόσικα και με ενοχλούσε.

δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα σε φακελάκι στο Λαϊκό Νοσοκομείο.

Ούτε και γω πλήρωσα στο Λαϊκό.Στο χειρουργό του Λαϊκού πλήρωσα :lol:

Και είχα πάει και συστημένος..

Μάλιστα, απέξω απέξω με έφησε να καταλάβω πως δεν θα έμπαινα χειρουργείο αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου τη χολή σαν ένα σακουλάκι με σωληνάκια τα οποία είναι συνδεδεμένα στο στομάχι. Όταν αφαιρείται εντελώς η χολή (όταν πχ είναι μεγάλη η πέτρα), τότε τη δουλειά αυτή την κάνει μόνο του το στομάχι, μέσω των γαστρικών υγρών. Γι' αυτό και η πέψη γίνεται λίγο πιο δύσκολη, αλλά χωρίς πρόβλημα.

 

Η χολή μετά την αφαίρεση της κύστης ρέει συνεχώς προς το στομάχι, απλώς δεν υπάρχει πλέον αποθηκευτικός χώρος.

 

Επειδή αναφέρθηκε η δυσκολία στην πέψη των αυγών, η πέψη τους απαιτεί μεγαλύτερη ποσότητα χολής και όταν δεν υπάρχει η κύστη ώστε να συσταλεί και να αδειάσει περισσότερη χολή στο στομάχι, τότε αυτή διαρκεί πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χολή μετά την αφαίρεση της κύστης ρέει συνεχώς προς το στομάχι, απλώς δεν υπάρχει πλέον αποθηκευτικός χώρος.

 

Και εαν γνωριζεις φιλε συμφουριτη, που παραγεται η χολη, αφου εχει αφαιρεθει η κυστη! με ενδιαφερει πολυ να μαθω! Ακομη θα ηθελα να προσθεσω οπως μου ειπαν , οτι το παγκρεας πλεον μετα την αφαιρεση παραγει καποιο υγρο, που βοηθαει στην διασπαση των τροφων! Ακομη κ στο συκωτι γινονται καποιες εργασιες! ειχα κ εγω την σκεψη να κανω εγχειρηση, αλλα θα περιμενω κανενα 6μηνο, γιαιτ δνε με εχει ενοχλησει ποτε, κ τυχαια εντελως βρεθηκε να εχω πολυποδες κ μικρες πετρουλες, διαμετρου 10,12χιλοστων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...