Προς το περιεχόμενο

Ποιος θελει να γινει...συγγραφεας?


kate23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!

Πριν δυο-τρεις μερες ειχα μια κουβεντα με 8εμα τα επαγγελματα. Οταν ειπα οτι θελω να γινω συγγραφεας περιμενα σχετικα αρνητικα σχολια, τυπου ολοι συγγραφεις θελουν να γινουν και τετοια. Ομως ακουσα τα εντελως αντιθετα, σπανιο επαγγελμα κλπ.

Εσεις τι γνωμη εχετε? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πρεπει να σκευτεις πολλους παραγωντες,να εχεις ταλεντο,να βρεις ενα καλο σεναριο,υπαρχουν τα e-books(παρανομα αντιγραφα του δικου σου)και αλλα πολλα οπως το οτι θα σου παρει πολυ καιρο ενα βιβλιο και αν πετυχει

 

 

ps εγω θελω να μπω ναυτικων δοκιμων,αν δεν πετυχω ουτε υπαξιοματικος τοτε παω για ΕΠ.ΟΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια!

Πριν δυο-τρεις μερες ειχα μια κουβεντα με 8εμα τα επαγγελματα. Οταν ειπα οτι θελω να γινω συγγραφεας περιμενα σχετικα αρνητικα σχολια, τυπου ολοι συγγραφεις θελουν να γινουν και τετοια. Ομως ακουσα τα εντελως αντιθετα, σπανιο επαγγελμα κλπ.

Εσεις τι γνωμη εχετε? :-)

 

θα παρακολουθησεις καποια σχολη ? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε το σαν χόμπι... Βρές μια δουλειά και αν πραγματικά το θέλεις θα βρίσκεις χρόνο για να γράφεις.

 

Εγω γενικότερα είμαι της άποψης πως άμα κάτι το θέλεις παρα πολύ, το καλύτερο είναι να το κάνεις για να γεμίζεις την ζωή σου και όχι την τσέπη σου. Γιατι άμα αποτελεί και την πηγή εσόδων σου θα μπούν πολλοί παράγοντες στην μέση (όπως οτι πρέπει να συμβιβάζεσαι στο οποιονδήποτε μεσάζοντα ώστε να μπορείς να πληρώνεις τους λόγαριασμούς σου) οι οποίοι μπορεί και να καταστρέψουν την "ιδέα" που σε γοητεύει σε αυτό.

 

Ειδικά στο επάγγελμα που αναφέρεσαι. Τα λεφτά είναι μηδαμινά και αυτό αν και όταν σε εκδόσουν. Άμα γίνεις διάσημη, δηλαδή μετά απο 1,2 Best Seller τότε μία 3η επιτυχία μπορεί να σου φέρει πολλά λεφτά. Υπάρχουν κάποια ανάλογα θέματα στο insomnia που μπορείς να πάρεις γνώμες απο άτομα που "χορεύουν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

As a teenager, Coelho wanted to become a writer. Upon telling his mother this, she responded with "My dear, your father is an Engineer. He's a logical, reasonable man with a very clear vision of the world. Do you actually know what it means to be a writer?"[1] After researching, Coelho concluded that a writer "always wears glasses and never combs his hair" and has a "duty and an obligation never to be understood by his own generation," amongst other things.

 

Έχε το σαν χόμπι... Βρές μια δουλειά και αν πραγματικά το θέλεις θα βρίσκεις χρόνο για να γράφεις.

 

Καλό κουράγιο άμα τελικά το πάρεις απόφαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μικρή το όνειρο μου ήταν να γίνω συγγραφέας σε βιβλία εκπαιδευτικού περιεχομένου ( όχι λογοτεχνικά ). Έχω βρει τι θέμα θα έχει το πρώτο μου βιβλίο και θα προσανατολιστώ σε αυτοέκδοση ( τύπου lulu.com ή publibook). Προς το παρόν γράφω την πτυχιακή μου και μετά θα αρχίζω να γράφω το βιβλίο. Εννοείται ότι ψάχνω για δουλειά και δεν περιμένω να ζήσω από τη δουλειά του συγγραφέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

Καλα εννοειται πως θα ηθελα να ειναι το κυριο επαγγελμα μου αυτο, αλλα ξερω οτι δεν βγαζεις ευκολα λεφτα μ αυτο. Γενικα με τα επαγγελματα που μ αρεσουν δυσκολα βγαζεις χρηματα, ομως το χω παρει αποφαση πια.

Στην σχολη Κινηματογραφυ θα ειμαι απο Οκτωβρη αν ολα πανε καλα.

Το θεμα μου δεν ειναι οτι θελω να πουλησω το βιβλιο για να βγαλω λεφτα, απλα θελω αυτο που εγω φανταζομαι να καταφερω να κανω και αλλους να το φανταστουν και να τους αρεσει.(οσοι και αν ειναι αυτοι) Δεν περιμενω να το δωσω σε εναν εκδοτικο οικο και να μου πουν " Α!Τι αριστουργημα ειναι αυτο!!!".(οχι οτι δεν θα το ηθελα βεβαια.)

Αυτο που λες με την αυτοεκδοση ειναι μια επιλογη, αν και μ αρεσει πιο πολυ το πραγματικο βιβλιο παρα το ιντερνετικο, αλλα ας μην τα θελουμε και ολα δικα μας. Υπαρχει προβλημα με τα πνευματικα δικαιωματα σε αυτα τα site? Μπορεις να μου δωσεις μερικες πληροφοριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πνευματικά δικαιώματα δε ξέρω πώς κατοχυρώνονται, έχω ακούσει ότι πρέπει να πας σε συμβολαιογράφο . Όταν το τελειώσω θα αρχίσω να το ψάχνω , δηλαδή από αρχές 2011 ουσιαστικά θα αρχίσω να ψάχνομαι.

 

Στην αυτοέκδοση τα αντίτυπα του βιβλίου εκτυπώνονται μετά την παραγγελία, δεν υπάρχει κάποιο stock βιβλίων. Στο lulu.com έχεις τη δυνατότητα να εκδόσεις βιβλίο είτε paperback είτε hardcover , e-book , cd - dvd κ.λ.π. Έχει και calculators που μπορείς να υπολογίσεις το κόστος παραγωγής τους, μπορείς να επιλέξεις να διατίθεται το βιβλίο σου και μέσω amazon.com και Amazon.co.uk( επί πληρωμή βέβαια προσφέρεται αυτή η υπηρεσία). Δε ξέρω όμως τι διαδικασίες ακολουθούνται ως προς το λογιστικό κομμάτι, πρέπει να βρω ένα λογιστή που να τα ξέρει αυτά.

 

Στο publibook μπορείς να εκδόσεις βιβλίο και e-book , δε ξέρω όμως εάν υπάρχει η δυνατότητα να διατίθεται το βιβλίο στο amazon όπως στο lulu. To πάγιο συμμετοχής εκδοτικών εξόδων για το πρώτο βιβλίο είναι 449 ευρώ.

 

Στο ψάξιμο είμαι και εγώ. Δες και τα site:

http://www.lulu.com/publish/

http://www.publibook.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα... 450 ευρω???Πολλα ειναι... Δεν ξερω τι 8α κανω. Αρχικα πρεπει να το τελειωσω και δεν ξερω ποτε 8α γινει αυτο, οποτε εχω καιρο να ανησυχω!

Εκδοτικους οικους που μπορω να βρω? Γιατι απο εκει 8α ξεκινησω σιγουρα.

 

Εάν η άποψη της επιτροπής ανάγνωσης είναι θετική, σας προτείνουμε ένα συμβόλαιο και έναν κατ’ εκτίμηση προϋπολογισμό σχετικά με τα στοιχεία που μας στείλατε. Τα δύο πιο αξιόλογα κείμενα του μήνα θα εκδίδονται δωρεάν.

 

λες να ειμαστε οι τυχερες???Χαχαχαχα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πνευματικά δικαιώματα δε ξέρω πώς κατοχυρώνονται, έχω ακούσει ότι πρέπει να πας σε συμβολαιογράφο . Όταν το τελειώσω θα αρχίσω να το ψάχνω , δηλαδή από αρχές 2011 ουσιαστικά θα αρχίσω να ψάχνομαι.

σε συμβολαιογραφω πας με ενα αντιγραφο αφτου που θελεις να κατοχυρωσεις τη ταυτοτητα και το α.φ.μ σου.και γραφετε μαζι ενα κειμενο με τα στοιχεια σου και περιγραφη αυτου που θες να κατωχυρωσεις.μετα το κραταει αυτος στο αρχειο του και σου δινει αντιγραφο αυτου που γραψατε.προσοχη ομως αυτο πιστοποιει οτι εχεις το δημιουργημα σου στα χερια σου απο την ημερομηνια σφραγιδας του συμβολαιογραφου οποτε αν ειναι να το στειλεις καπου θα πας απο πιο πριν να το κατοχυρωσεις αλλιως δε γινετε τιποτα.η πληρομη παει αναλογα με τις σελιδες του συμβολαιου.εμενα που ηταν μια σελιδα εδωσα καπου στα 20Ε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συμβολαιογραφω πας με ενα αντιγραφο αφτου που θελεις να κατοχυρωσεις τη ταυτοτητα και το α.φ.μ σου.και γραφετε μαζι ενα κειμενο με τα στοιχεια σου και περιγραφη αυτου που θες να κατωχυρωσεις.μετα το κραταει αυτος στο αρχειο του και σου δινει αντιγραφο αυτου που γραψατε.προσοχη ομως αυτο πιστοποιει οτι εχεις το δημιουργημα σου στα χερια σου απο την ημερομηνια σφραγιδας του συμβολαιογραφου οποτε αν ειναι να το στειλεις καπου θα πας απο πιο πριν να το κατοχυρωσεις αλλιως δε γινετε τιποτα.η πληρομη παει αναλογα με τις σελιδες του συμβολαιου.εμενα που ηταν μια σελιδα εδωσα καπου στα 20Ε νομιζω.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Για τα dvd tutorials υπάρχει ανάλογη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...