Προς το περιεχόμενο

να βρω δουλεια, ναι.. αλλα τι??;


anthoulaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι 21, και απο σπουδες εχω τελειωσει νοσηλευτικη για ψυχικες παθησεις σε δημοσιο ΙΕΚ.. επισης εχω lower και ecdl. θα ηθελα να βρω δουλεια σε φαρμακειο ή σε ιατρειο (μιας και ξερω κατι λιγα απο νοσηλευτικη)... επισης ειδα μια αγγελια για video club, και το σκεφτομουν γιατι ειναι κ κοντα μου... θα ηθελα ομως να ξερω τα υπερ και τα κατα της καθε δουλειας.. οσο για τη δουλεια πανω σε ακριβως αυτο που σπουδασα (δλδ νοσοκομειο, κλινικη κλπ..) δε μπορω να τη κανω κι απ τη σχολη που πηγαιναμε καταλαβα οτι δε θα μου αρεσε, στεναχωριομουν και δε μπορω και τις ενεσεις (!) θα μου πειτε γιατι το διαλεξα?ε, απο τυχη πηγα!!

τεσπα, εχω ξεκινησει να ρωταω σε φαρμακεια, απλα θα ηθελα να εχω και μια ιδεα γενικα...

επισης, αν σε λιγες μερες δε βρω κατι εχω σκεφτει να παω σε ΙΕΚ (δημοσιο παλι) γι αλλη ειδικοτητα.. κατι για υπολογιστες ελεγα (κοβει το μυαλο μου απ αυτα.. ετσι πιστευω δλδ). εχω δει και για εικονοληπτης..

τελος θα ηθελα να τονισω οτι δε θελω μια δουλεια απλα για να κανω κατι, ή γιατι δεν εχω τι να κανω..-αμα δεν εχω τι να κανω μπαινω facebook που λενε.. θελω αυτη η δουλεια που θα βρω να εχει τη προοπτικη της μονιμοτητας (οσο δυνατον ειναι αυτο στις μερες μας) δε θελω να ειμαι καπου με τον φοβο της απολυσης.. φυσικα παντα υπαρχει αυτη η πιθανοτητα και το καταλαβαινω αλλα εστω να μην ειναι το δεδομενο οτι θα φυγεις (οπως σε καφετερεια πχ, μετα απο μια ηλικια δε θα σε θελουν), δεν ξερω αν εγινα κατανοητη οπως το ειπα..:whistle:

χμμ αυταα...εσεις τι θα μου προτεινατε?? και για δουλεια και για σχολη.. θα ηθελα τη γνωμη σας για ολα τα παραπανω ή σε κατι απο αυτα

ευχαριστω παααρα πολυ και σορυ για το κατεβατο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

χαχαχα οντως! ενταξει πριν λιγο καιρο δεν ηξερα απλα το σκεφτηκα και αποφασισα αυτα τα ολιγα...:P εννοω σαν επιλογες τα εχω στο μυαλο μου.. οτι αν δε γινει το ενα να εχω το αλλο... γι αυτο και ρωτησα εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε αυτη τη φορα σε καποια ειδικοτητα που να σου αρεσει, και να εχει και μια σχετικη ζητηση.Ξεκινα απο το πρωτο γιατι ετσι οπως εγιναν τα πραγματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα πραγματα εγιναν αστα να πανε...:/ τεχνικος Η/Υ και ολα τα παρεμφερη εχει ετσι δεν ειναι? κι επισης η αναγνωρισιμοτητα ιδιωτικων και δημοσιων ΙΕΚ ειναι η ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 4 χρόνια που είχες για να σπουδάσεις τα έφαγες ήδη.

 

Μην φας άλλα 4 για νέες σπουδές χωρίς να προσθέσεις και εργασιακή εμπειρία στο βιογραφικό σου.

 

Ότι είναι να κάνεις, κάντο και σε εκπαιδευτικό επίπεδο (αν χρειάζεται) και σε εργασιακό, ακόμα και αν δεν πληρώνεσαι καθόλου.

 

Το ποιο σημαντικό προσόν είναι η εργασιακή εμπειρία (εδώ και πολλά χρόνια και σε οποιονδήποτε κλάδο).

5 χρόνια προϋπηρεσία μετράνε περισσότερο κι από phd στις περισσότερες περιπτώσεις.

Σίγουρα το master το ξεφτυλίζουν.

 

Και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, μεγάλη όρεξη για αυτό που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βρεις δουλεια σε φαρμακειο ιατρειο ψαξε για δουλεια σαν ιατρικος επισκεπτης. Εχει τρεξιμο βεβαια αλλα κανονιζεις τις ωρες που δουλευεις και δεν εχεις επαφες με ενεσεις και τετοια που δεν γουσταρεις.Σιγουρα αυτο που σπουδασες σου εχει δωσει καποιες παραπανω γνωσεις σε φαρμακα σε σχεση με αλλους που μπηκαν στο χωρο χωρις να ξερουν τιποτα.

 

Για να σπουδασεις παλι σε ΙΕΚ πιστευω δεν αξιζει ο κοπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kfyros ναι αυτο σκεφτομαι και γω..μη χαραμισω 4 χρονια σε σπουδες και γι αυτο μιλαω για ΙΕΚ που ειναι 2 χρονια.. και αυτο που πηγα 2 ητανε.. τα 2 τελευταια χρονια λιγο αραλικι..λιγο διαβασμα..λιγο απ ολα :P αν ειναι να κανω κατι παραλληλα δε νομιζω, ΙΕΚ και δουλεια μαζι...

 

mrfan αυτο για τον ιατρικο επισκεπτη δε το χα σκεφτει ποτε σοβαρα, τωρα το εψαξα μια στα γρηγορα και απ οσο διαβασα δε νομιζω οτι μου ταιριαζει..γενικως εγω δεν ειμαι του τρεξιματος και αυτο εχει πολυ απο αυτο :/ βασικα τωρα που το σκεφτομαι ειναι σα να πουλας πιστωτικες κλπ μεσω τηλεφωνου ή σε καταστηματα ρουχων..ποτε δε μ αρεσε αυτη η δουλεια. λες οτι για σπουδες σε ΙΕΚ παλι δεν αξιζει τον κοπο, αλλα το να δηλωσω στο ανοιχτο πανεπιστημιο πατρας (και αααν με παρουνε) αξιζει να σπουδασω εκει? ετσι πιστευω οτι θα μπορω να δουλευω ταυτοχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600px-Rectangular_hyperbola.svg.png

 

Αυτό είναι μια υπερβολή.

 

:lol: Σε καλο να μας βγει!

@anthoulaki Σχετικα με τη μονιμοτητα και τις φοβιες... Αν εισαι σωστος στη δουλεια σου, δεν υπαρχει περιπτωση να σε απολυσουν. Προσωπικα εχω κανει πανω απο 10 δουλειες, και στις 10 εχω παραιτηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον να ευχηθώ καλή τύχη.

Δεύτερον, δεν ήθελες να χαραμίσεις 4 χρόνια και πήγες σε ΙΕΚ να κάνεις 2. Δλδ έτσι βλέπεις τις σπουδές ως χαράμισμα;

Μετά λες τυχαία πήγα. Sorry αλλά σε ΙΕΚ δεν πας τυχαία.

Τα επαγγέλματα υγείας έχουν να κάνουν με ανθρώπους. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έχεις κάποια ευθύνη. Τρέμω στην ιδέα και μόνο ότι κάποιοι γιατροί μπορεί να σκέφτονται όπως εσύ... Αλλά ελπίζω πως όχι... Άλλωστε να χαραμίσεις 6 χρόνια πάει πάρα πολύ!

 

Δεν σου κάνω προσωπική επίθεση και συγγνώμη για το επικριτικό των λόγων μου. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να λέμε και κάποιες αλήθειες, διότι αυτή η Ελληνική νοοτροπία (οι περισσότεροι σκέφτονται όπως εσύ) δεν γίνεται να ισοπεδώνει τους πάντες και τα πάντα. Αν νομίζεις ότι σου αρέσει κάτι άλλο, να πας να το σπουδάσεις σε μια καλή σχολή, όσα χρόνια και αν χρειαστούν. Φρόντισε μόνο να μην τα χαραμίσεις... Διότι το χρόνο σου τον χαραμίζεις όχι σπουδάζοντας, αλλά αδρανώντας όντας αναποφάσιστη και προβληματισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κυνηγήσεις το φαραμακείο, οπως εκανε μια φίλη μου με παρόμοιες σπουδες με εσένα!

Ουσιαστικά πωλήτρια γίνεσαι, αντε να παίρνεις καμια πίεση και να βαράς καμία ενεση σε ποπουδάκια....

Λίγο πρόσχαρη να είσαι, λίγο περιποιημένη, λιγο απο υπολογιστές να κατέχεις για τα προγράμματα και μπορείς να βρείς καμια θέση διπλα σε εναν φαρμακοποιο. Αμα αυτοί βολεφτούνε με εναν βοηθό δεν τον αλλάζουν με τίποτα.

 

Απλά ψάξε τι χρειάζεται για να πάρεις πιστοποίηση βοηθού φαρμακείου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον να ευχηθώ καλή τύχη.

Δεύτερον, δεν ήθελες να χαραμίσεις 4 χρόνια και πήγες σε ΙΕΚ να κάνεις 2. Δλδ έτσι βλέπεις τις σπουδές ως χαράμισμα;

Μετά λες τυχαία πήγα. Sorry αλλά σε ΙΕΚ δεν πας τυχαία.

Τα επαγγέλματα υγείας έχουν να κάνουν με ανθρώπους. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έχεις κάποια ευθύνη. Τρέμω στην ιδέα και μόνο ότι κάποιοι γιατροί μπορεί να σκέφτονται όπως εσύ... Αλλά ελπίζω πως όχι... Άλλωστε να χαραμίσεις 6 χρόνια πάει πάρα πολύ!

 

Μηπως σου διαφεβγει οτι εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχει επαγγελματικος προσανατολισμος σαν μαθημα στα σχολεια; Και οι περισσοτεροι πανε απο σποντα σε ακυρες ειδικοτητες.

 

Θες ενα καλο παραδειγμα; Ψαξε στο yt για τη χθεσινη πρωινη εκπομπη στο mega.

Σκινικο, ενας δημοσιογραφος καρφωνε την υπ. παιδιας...

... Σε καποια στιγμη βγαζουν σε παραθυρο μια αριστουχο (19 φευγα)..

.. λιγη κλαψα και μετα ο διαλογος μεταξυ υπουργου και αριστουχου.....

υπ - Που περασες;

αρ - Στο οικονομικο αθηνων

υπ - Τι θα κανεις οταν τελειωσεις;

αρ- Ε.. Μμμ..

υπ - Τι δουλεια θελεις να κανεις;

αρ - Να ειμαι σε ενα γραφειο και να μην με ενοχλει κανεις

δημοσιογραφος - Δημοσιος υπαλληλος

αρ - Ναι.

υπ. - ....

 

Εγω - 0χα0χ0αχα0 :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evgenios1 ναι ετσι θελω να πιστευω ομως σε καφετερεια πχ εισαι δεν εισαι καλος καποια στιγμη θα φυγεις.. σε τηλ.κεντρο αν δεν προωθεις σωστα το ταδε προιον καποια στιγμη σε διωχνουν... με αυτη την ενοια μιλαω για μονιμοτητα...

 

ixthy ναι οντως μου φανηκε επιθετικο το ποστ σου..νομιζω ομως οτι δεν καταλαβες καλα το πως σκεφτομαι..κοιτα τυχαια μπηκα σε ενα ιεκ μιας και η συγκεκριμενη ειδικοτητα ηταν η τελευταια μου επιλογη στην αιτηση που υπεβαλα (νοσηλευτικη για ατομα με ψυχικες παθησεις τελειωσα για το 2ο κομματι ηταν αυτο που με τραβηξε, μετα ομως καταλαβα οτι δεν ηταν οπως τα περιμενα..ειπα να τελειωσω τη σχολη να εχω το χαρτι και ας ηξερα οτι δε θελω να δουλεψω σε νοσοκομειο). αν ημουν απερισκεπτη ή αναισθητη ή ό,τι αλλη εντυπωση σου εχω δωσει δεν θα με ενδιεφερε το αν θα κανω καλα τη δουλεια μου και θα πηγαινα σε κανα νοσοκομειο να τελειωνει η υποθεση... οσο για το χαραμισμα δε βλεπω τις σπουδες ετσι, απλως καποιος παραπανω το ανεφερε και γω απαντησα με το ιδιο "ρημα". θελω να κανω μια δουλεια που να μου αρεσει... και απ οσο πιστευω σε φαρμακειο-ιατρειο θα μου αρεσει. οπως επισης να ασχοληθω και με υπολογιστες θα μου αρεσει πιστευω...

 

lary7 ναι και γω για φαρμακειο κοιταω εδω και λιγες μερες..μια μου ειπε οτι υπαρχει μια πιθανοτητα να χρειαζονται και αφησα τηλ., για βοηθος φαρμακειου σε σχολη εννοεις? δε ξερω αν υπαρχει λογος να παω μιας και αυτη εδειξε μεγαλο ενδιαφερον οταν της ειπα για γνωσεις νοσηλευτικης.. και απο υπολογιστες το χω.. δηλαδη εφοσον και ενας εδειξε ενδιαφερον σημαινει οτι ζητανε ατομα με τετοιες γνωσεις (και μια φιλη μου απ τη σχολη την ειχαν δεχτει σε φαρμακειο). τωρα θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...