Προς το περιεχόμενο

κατασκευη νεας κατοικιας


ektor1999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους σας. επειδη ετοιμαζω σιγα σιγα τη δικη μου κατοικια θα ηθελα να ρωτησω οποιος γνωριζει να μου πει καποια στοιχεια.

--ποσο κοστιζει η υδραυλικη εγκατασταση σε ενα σπιτι?μιλαμε τοσο για θερμανση οσο για αποχετευση και παροχη νερου.το σπιτι εχει δυο μπανια-κουζινα και θα εχει περιπου 10 σωματα θερμανσης.ολα αυτα με τα υλικα του μαστορα χωρις βεβαια να υπολογιζονται εκει σωματα-καυστηρες-ειδη μπανιου.

--ποσο κοστιζει το χτισιμο σπιτιου χωρις τα τουβλα?μονο χτισιμο αυτων.

--ποσο κοστιζει το σοβατισμα??με υλικα του μαστορα???

--τελος ποσο κοστιζει το βαψιμο του σπιτιου??μεσα εξω με τα υλικα δικα μου??

μιλαμε για ενα σπιτι 160τμ

συγνωμη αν κουρασα και ευχαριστω απο τωρα για τυχον απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θα πω: Γνωστός μου ξεκίνησε να φτιάξει σπίτι (διαμερίσματα) για τα παιδιά του. Υπολόγιζε κόστος 200000 και καθώς το έχτιζε τελικά το νούμερο έφτασε 500000!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και πριν αποφασισω για οτιδηποτε θα παρω προσφορες να συγκρινω.απλα εδω ρωταω καποιος που ειχε σχετικα προσφατη εμπειρια να μου πει να κανω ενα μικρο προυπολογισμο μονος μου.αυτη τη στιγμη βρισκομαι στη φαση των μπετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ξεκινάς με το να ζητήσεις αυτές τις πληροφορίες από τον μηχανικό της αδείας; ξέροντας μόνο το εμβαδόν δεν μπορούν να βγούν τέτοιοι προϋπολογισμοί.

Χρειάζεσαι εμβαδά τοίχων, μέτρα τοιχοποιίας, όγκο για το μπετόν κλπ κλπ.

sent from my HTC Magic using tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο προβλημα που μπορει να εχεις σαν ιδιωτης ειναι να σε κρεμανε τα συνεργεια ή να σε απειλουν αν κανεις παρανομια(ειτε ικα ειτε στο κτηριο κτλ).

για τα καλοριφερ το πιο σωστο ειναι να γινει μελετη.

μην διαλεξεις τα πιο φτηνα υλικα και μην πας σε καποιον που εχει μεινει 10χρονια πισω απο τα νεα υλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά ένα σπίτι μπορεί να κοστίσει από 1000 έως 3000+ ευρώ το τετραγωνικό. Ανάλογα τι θέλεις, τι υλικά, τι είδη κτλ.

 

Ο μόνος που μπορεί να σου βγάλει αναλυτικό κοστολόγιο είναι ο μηχανικός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν ιδιώτης μπορεί να έχει πολλά προβλήματα τα παραπάνω μπορεί να είναι τα μικρότερα. Γι'αυτό εξάλλου στην άδεια έκδοσης της οικοδομής πληρώνει

και αμοιβές επίβλεψης για τους μηχανικούς της αδείας τους οποίους πρέπει και να συμβουλεύεται.

 

Οσον αφορά την μελέτη θέρμανσης αν μιλάμε για μονοκατοικία 160τμ, δεν είναι υποχρεωτική για την έκδοση αδείας, αλλά προτείνω να γίνει. Το να λέμε θα έχει περίπου 10 σώματα δεν είναι σωστό, ο αριθμός, οι θερμίδες και η θέση των σωμάτων δεν είναι τυχαίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις.ισως δεν εγινα αρκετα σαφης.δεν ζηταω ποσο θα μου κοστισει το σπιτι συνολικα.εχω ηδη ριξει τα πρωτα μπετα ,εχω ηδη συμφωνησει με ηλεκτρολογο,ηδη εχω δει αλουμινια και διαφορα αλλα.απλα για ενα προχειρο προυπολογισμο θελω να ξερω καποια πραγματα.μαστορες που ακομη δεν πλησιασα.ποσο δουλευουν σημερα πχ οι σοβατζιδες?ποσο οι χτιστες το μετρο?ποσο ο υδραυλικος?το γνωριζω οτι το κοστος θα εξαρτηθει απο το τι υλικα θα βαλω σπιτι.αλλο κοστος αν βαλω στο μπανιο ειδη φτηνα αλλο αν βαλω ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εχοντας ψαξει για μαστορα για χτισιμο και ρωτωντας μαστορες που κανουν καλη δουλεια δουλευουν απο 4 ευρω το μετρο και πεφτουν ως τα 3,5 .εργασια μονο και σεντονι .για τις υπολοιπες εργασιες ακομη δεν εχω κοιταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...