Προς το περιεχόμενο

Διπλωμα αυτοκινιτου


1ronma1den

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.

Εχω ξεκινησει να διαβαζω( αν το παρει κανεις σαν διαβασμα ,τα τεστακια στο ιντερνετ) τα σηματα , γιατι θα δωσω σε 3 μηνες για αυτοκινητο.

Με μια συζητηση με τον θειο μου μου ειπε πως , παρολο που ξερω παρα πολυ καλα να οδηγαω θα χρειαστει να κανω *υποχρεωτηκα* μαθηματα σε δασκαλο οδηγησης. βεβαια δε ξερει ποσα ειναι αυτα τα μαθηματα. απλα θελω να ρωτησω , ειναι αναγκαστικο π.χ. να κανω 20-30 μαθηματα , να κανω συνεχεια τα ιδια ενω θα βλεπει π.χ. ο καθηγητης οτι ξερω να οδηγαω? ..ολοι μου λενε τα εχουνε πλακακια με τους εξεταστες και αν δε κανεις αρκετα απλα σε κοβουν με το ετσι θελω. Πειτε μου τις γνωμες σας/ εμπειριες σας..

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υποχρεωτικά. Αν θυμάμαι από τότε που έδινα πρέπει να κάνεις 20 ώρες πρακτικά (οδήγηση) πριν δώσεις. Ασχέτως αν εσύ γνωρίζεις (παρανόμως) να οδηγείς από μόνος σου.

 

Επίσης, ακόμα και να έβρισκες δάσκαλο που θα δεχόταν να γράψει ότι έκανες τα μαθήματα χωρίς εσύ να τα κάνεις... θα ήταν κάκιστη επιλογή. Οι εξεταστές δε κοιτάνε μόνο αν ξέρεις να κουμπώνεις πρώτη και να πατάς το γκάζι. Κοιτάνε πως θα βγεις από το αυτοκίνητο όταν παρκάρεις, πως θα προσπεράσεις, πολλά. Και δυστυχώς είναι αρκετά ιδιότροποι σε κάποια θέματα. Γι αυτό πάντα κάνεις μαθήματα, ώστε να σου πει ο δάσκαλος τι να προσέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υποχρεωτικά. Αν θυμάμαι από τότε που έδινα πρέπει να κάνεις 20 ώρες πρακτικά (οδήγηση) πριν δώσεις. Ασχέτως αν εσύ γνωρίζεις (παρανόμως) να οδηγείς από μόνος σου.

 

Επίσης, ακόμα και να έβρισκες δάσκαλο που θα δεχόταν να γράψει ότι έκανες τα μαθήματα χωρίς εσύ να τα κάνεις... θα ήταν κάκιστη επιλογή. Οι εξεταστές δε κοιτάνε μόνο αν ξέρεις να κουμπώνεις πρώτη και να πατάς το γκάζι. Κοιτάνε πως θα βγεις από το αυτοκίνητο όταν παρκάρεις, πως θα προσπεράσεις, πολλά. Και δυστυχώς είναι αρκετά ιδιότροποι σε κάποια θέματα. Γι αυτό πάντα κάνεις μαθήματα, ώστε να σου πει ο δάσκαλος τι να προσέξεις.

 

φυσικα και δεν εννοω οτι ξερω να οδηγω , μονο με πρωτη και να γκαζωνω.. απο μικρος εχω εξασκηθει σε παρα πολλα πραγματα οπως ξεκινημα σε ανηφορα , παρκαρισμα κτλπ.. βλεπεις μενω σε χωριο , αστυνομια μηδαμινη , και ετσι το περνω και μεσα στο χωριο αρκετες φορες . απλα με απασχολουσε αυτο το θεμα με τα υποχρεωτικα μαθηματα ..( τι ατυχια να μην εχω γνωστο καθηγητη.. :rolleyes: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 21 Θεωρητικά και 20 μαθήματα πρακτικά! Αλλά νομίζω στο τέλος εχει μεγάλη σημασια σε τι εξεταστή θα πέσεις ανεξαρτήτως πόσο καλός είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι. Άμα ξέρεις να οδηγείς (έστω τα βασικά), δεν θα δυσκολευτείς με τις πρακτικές εξετάσεις. Θα χρειαζόσουν «γνωστό» καθηγητή άμα ήσουν «παλτό» και μπέρδευες το γκάζι με τους υαλοκαθαριστήρες. Ο δάσκαλος (όχι καθηγητής) θα σου δείξει τι να προσέξεις ώστε να περάσεις τις εξετάσεις (γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα, πρώτα μαθαίνεις να περνας τις εξετάσεις και αργότερα μαθαίνεις να οδηγείς ... στο δρόμο), οπότε μην αγχώνεσαι τόσο για την πρακτική εξέταση.

 

Θα σου πρότεινα, να διαβάσεις μια φορά και στα πεταχτά το βιβλίο θεωρίας γιατί θα σε βοηθήσει πάρα πολύ με τα τεστάκια. Τέλος ρίξε μια ματια στο παρακάτω. Ο sgf εχει κάνει καλή δουλεια

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=400034

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που εδωσα τωρα........

κανονικα ειναι υποχρεωτικα να κανεις 20 μαθηματα

αλλα εμεις καναμε 4 μαθηματα και με ειπε ο δασκαλος οτι μπορω να δωσω.....

σε 3 μηνες θα δωσεις και προετοιμαζεσαι απο τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έδωσα το καλοκαίρι..έκανα περίπου 20 μαθήματα,αλλά δεν ήξερα να οδηγάω καθόλου...κανονικά είναι υποχρεωτικά, αλλά συνήθως δεν τα κάνουν όλα, ειδικά όταν βλέπουν ότι ξέρει τουλάχιστον που σου πάνε τα τέσσερα! Απλά να μάθεις τα βασικά(όχι για την οδήγηση-αλλά, για να μην σε κόψουν οι εξετάστές!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω και ζητάω από τον topic starter να κάνει τον κόπο και να διαβάσει τα πάρα πολλά που έγραψα, έχει σημασία και θα με θυμηθεί

αν κάποιος ψάξει άλλα μηνύματά μου θα βρει και λάθη και κοτσάνες, το παρακάτω δεν νομίζω πως είναι ένα από αυτά:

 

σίγουρα με το δίπλωμα οδήγησης δεν μαθαίνεις να οδηγείς από τη μία

από την άλλη σίγουρα δεν πρέπει να μειώνεται η εκπαιδευτική αξία του από δασκάλους που κάνουν 4 μαθήματα ίσα ίσα για να περάσουν οι μαθητές για να ξεμπερδεύουν και από μαθητές που βλέπουν το δίπλωμα ως test που απλά πρέπει να περάσουν σαν τις πανελλήνιες

 

οι νέοι οδηγοί δεν καταλαβαίνουν ότι ο χειρισμός του αυτοκινήτου είναι το πιο μικρό κομμάτι της οδήγησης

ναι ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, γιατί βλέπουν πολλές φορές 20 χρόνια οδηγούς που δεν μπορούν να παρκάρουν ακόμη, ή κάποιοι 'έξυπνοι' τους παρουσιάζουν πως κάποιες καταστάσεις θα 'σωνόντουσαν' δήθεν με καλύτερη αντίδραση ενώ το θέμα είναι να μην φτάσεις εκεί

οπότε σου λέει κακός οδηγός = κακός χειριστής

άρα? άρα, καλός χειριστής = καλός οδηγός

απίστευτο λάθος και το χειρότερο είναι ότι μεγαλύτεροι αντί να τους εξηγήσουν, τους ενθαρρύνουν για οδηγάρες γιατί του 'πήρανε τον αέρα', περνάνε αέρα τις ταχύτητες, δεν τους τσουλάει στην ανηφόρα και άλλα τέτοια 'δύσκολα' για τους περισσότερους νέους οδηγούς, αστεία πράγματα

και νομίζουν πως αυτό είναι η οδήγηση και το μάθανε το πράγμα

το πιο σημαντικό κομμάτι όμως είναι η οδική συμπεριφορά

χωρίς παρεξήγηση, αυτό καταλαβαίνω και από αυτά που έγραψε το παιδί και αν συνεχίσει να νομίζει πως είναι καλός οδηγός χωρίς να χει εμπειρία μάλλον τραβάει τον πρώτο λαχνό για να γίνει μελλοντικά από τους χειρότερους

δεν το λέω αυθαίρετα αυτό

οι περισσότεροι γνωστοί μου, ιδιαίτερα από επαρχία που ξεκίνησαν από τα 16, 17 να οδηγούν καθημερινά, ενώ έχουν τρομερή εμπειρία στον έλεγχο του αυτοκινήτου, μιλάμε με κλειστά μάτια στην κυριολεξία... είναι από τους χειρότερους οδηγούς

ο λόγος είναι πολύ απλός

νόμισαν πως ξέρουν να οδηγούν όταν απέκτησαν εμπειρία στο χειρισμό, πολύ νωρίς

επίσης δεν κάνανε καθόλου μαθήματα οδηγήσης

τα δύο παραπάνω είχαν αποτέλεσμα να μείνουν εκεί και να μην διαμορφώσουν ποτέ τους σωστή οδική συμπεριφορά

όχι απλώς δεν έχουν σωστή οδική συμπεριφορά όμως αλλά το αντίθετο, έχουν κακή

αυτό γιατί συνεχίζουν να κοιτάνε το αν θα μπορέσει να κάνει 'με τη μία' ο μπροστινός τους κάτι αντί να κοιτάνε να οδηγούν σωστά

 

ξέρω πως στην επαρχία και λόγω κάκιστων δασκάλων και λόγω νοοτροπίας χωριού-γειτόνων αλλά σίγουρα και λόγω έλλειψης κατάλληλων τοποθεσιών είναι πιθανόν, πολύ πιθανόν τα μαθήματα να είναι χαμένος χρόνος

(btw οι σωστοί δάσκαλοι παλιότερα φέρνανε τα παιδιά στις πόλεις φυσικά γιατί αλλού δεν μαθαίνεις οδήγηση - δεν ξέρω αν γίνεται αυτό πια)

και στις πόλεις βέβαια οι περισσότεροι με μίζα τα παίρνουν τα διπλώματα ακόμη αλλά τουλάχιστον έχεις την πόλη για να μάθεις κάποια βασικά

αλλά ακόμη και αν πέσεις σε άχρηστο δάσκαλο, που κανονικά θα πρεπε πρώτα να βρεις κάποιον σωστό, το να σκέφτεσαι να μην κάνεις τα μαθήματα επειδή νομίζεις ή σου είπαν πως ξέρεις να οδηγείς είναι έγκλημα και δεν υπερβάλλω

 

τώρα αυτό που λεει γίνεται ανάλογα με το δάσκαλο

δλδ κάνει ένα μάθημα για να δείξει στο δάσκαλο ότι ξέρει από ... πιλοτάρισμα και αυτός εντελώς ανεύθυνα να τον γράψει για όλα τα μαθήματα

όμως επειδή είναι υποχρεωτικά σήμερα, και η νόμιμη αμοιβή είναι συγκεκριμένη, είτε ένα μάθημα κάνεις είτε όλα, λογικά τα πληρώνεις όλα (ας μας πουν τα παιδιά που δώσανε πρόσφατα)

αν είναι έτσι τότε αυτό που έγραψε δλδ το αν θα τον περάσουν οι εξεταστές με το πόσα μαθήματα θα κάνει δεν ισχύει, γιατί ο δάσκαλος ούτως ή άλλως θα τα πάρει τα νόμιμα

αυτό που ισχύει βέβαια και είναι μιλημένοι οι εξεταστές είναι η μίζα

τη μίζα την παίρνει ο δάσκαλος κρατάει μέρος και δίνει τα ρέστα στους εξεταστές

αν δεν δώσει μίζα μιλιούνται και τον κόβουν

αυτό όχι όμως αν οδηγήσει άψογα, αλλιώς τους πλακώνει στο ξύλο προφανώς

οπότε στην περίπτωσή του μιας και ξέρει να πιλοτάρει δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και άμα του ζητήσουν μίζα να πει όχι

κατά τα άλλα ότι έγραψα πιο πάνω ελπίζω να τα διάβασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως επειδή είναι υποχρεωτικά σήμερα, και η νόμιμη αμοιβή είναι συγκεκριμένη, είτε ένα μάθημα κάνεις είτε όλα, λογικά τα πληρώνεις όλα (ας μας πουν τα παιδιά που δώσανε πρόσφατα)

 

Ναι, αυτό ισχύει...ανεξαρτήτως το πόσα μαθήματα θα κάνεις, θες δε θες θα τα πληρώσεις όλα, επομένως καλύτερο για'σένα, αλλά και για τον συνάθρωπό σου είναι να τα κάνεις όλα! Επίσης έχω να προτείνω να ακούσεις τον καθηγητή σου, έχει να σου πει πράγματα που κανένας άλλος δε θα σου έλεγε σε ανάλογη περίπτωση, όπως στον τρόπο του παρκαρίσματος, αλλά και στην οδήγησή σου γενικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...