Προς το περιεχόμενο

Μισθωτηριο Κατοικιας - Επισκέψεις ιδιοκτήτη


leukonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

εδώ και 2 χρόνια παρα δύο μήνες νοικιάζω ένα διαμέρισμα.Αποφάσισα λοιπόν τώρα που λήγει το συμβόλαιο να αποχωρήσω οπότε και το ανακοίνωσα στον ιδιοκτήτη.Αυτός λοιπόν με τη σειρά του μου είπε πως θέλει να επισκέπτετε το σπίτι με υποψήφιους ενοικιαστές διότι έτσι λέει το συμβόλαιο.Ανοίγω λοιπόν και εγώ το συμβόλαιο και βλέπω το εξής.

 

 

 

9.ΕΠΙΣΚΕΨΗ-ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΣΘΙΟΥ. Ο εκμισθωτής ή ο αντιπρόσωπος του δικαιούται σε κατάλληλες

μέρες και ώρες α) να επισκέπτεται και να επιθεωρεί λεπτομερώς το μίσθιο ανά τρίμηνο, συνοδευόμενος από

μηχανικό ή εμπειροτέχνη για να εξακριβώσει τυχόν φθορές ή μεταβολές του, β) να επισκέπτεται το μίσθιο

δύο φορές την εβδομάδα μαζί με υποψήφιους αγοραστές ή μισθωτές, ήτοι εκάστη ................από ...... έως

........ και εκάστη .......... από ..... έως ..... . Τέλος ο μισθωτής υποχρεούται να ανέχεται τυχόν απαραίτητες

εργασίες επισκευής ή ανοικοδομήσεως του κτιρίου όπου ευρίσκεται το μίσθιο.

 

 

 

Στο παραπάνω λοιπόν ο ιδιοκτήτης όταν κάναμε το συμβόλαιο δεν έγραψε κάτι και το άφησε κενό.Ως αποτέλεσμα αυτού λοιπόν εγώ δεν δέχομαι να επικαλείται το συμβόλαιο εφόσον δεν έχει οριστεί σαφός το πόσο καιρό πριν και πότε δικαιούτε να επισκεφτεί το σπίτι με υποψήφιους ενοικιαστές.Το θέμα είναι επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με αυτά τα θέματα στέκει αυτό που λέω ή ασχέτως αν έχει συμπληρωθεί η όχι έχει το δικαίωμα να το ορίσει όποτε θέλει?

Παρακαλώ ας απαντήσουν όσοι έχουν κάποιες νομικές γνώσεις ή τέλος πάντων γνωρίζουν κάτι επι του θέματος.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να τσαμπουκαλευτείς για αυτό το θέμα.

Και μάλιστα δεν έχεις και δίκιο και δεν καταλαβαίνω και τι ζόρι τραβάς από τη στιγμή που θα φύγεις.

Ιδιοκτησία του είναι και δεν σου είπε κάτι παράλογο..

 

Στο συμβόλαιο σου μια χαρά αναφέρεται το δικαίωμα αυτό , και νομίζω αυτά είναι και τα τυπικά που αναγράφονται στη σχετική νομοθεσία.

 

Απλώς δεν αναφέρονται οι μέρες και οι ώρες, οπότε θα πρέπει να συννενοηθείτε , πότε μπορεί να φέρνει κόσμο, και για πόση ώρα.

Σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να βαράει τις πόρτες όποτε γουστάρει , ούτε να μπαίνει με το έτσι θέλω στο σπίτι μέχρι να το ξενοικιάσεις.

 

Αλλά θα πρέπει 2 φορές την εβδομάδα όπως λέει το συμβόλαιο να κανονίζετε να έρχονται να το δούν.

 

 

Γενικά καλό είναι να αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα τις συναναστροφές μας και τις συναλλαγές και να μην είμαστε δικομανείς και να κάνουμε κεφάλι χωρίς λόγο.

 

Αν το παίξεις μάγκας και πας να τον καψωνάρεις για λόγους που δεν γνωρίζω,

λάβε υπόψη σου ότι μπορεί να σε καψωνάρει κι αυτός, και να σου στοιχίσει και αρκετά.

Πχ. να φέρει μηχανικό και να πει ότι έκανες την τάδε ή την δείνα ζημιά η οποία δεν υπήρχε όταν μπήκες στο σπίτι, και να σε βάλει να πληρώσεις κιόλας .

 

Ειδικά αν είσαι rookie και δεν κατέγραψες την ακριβή κατάσταση του μισθίου στο συμβόλαιο όταν μπήκες (πχ. πόρτα μπάνιου δεν κλείνει , ραγισμένο τζάμι, κουρτινόξυλα χαλασμένα, φθορές σε ντουλάπες κουζίνα πατώματα υδραυλικά κλπ.)

 

Άνετα μπορεί να σε βάλει να πληρώσεις φτιαχτικά για να του κάνεις το διαμέρισμα καινούργιο, οπότε κόψε τις πολλές μαγκιές και αποχώρησε από το χώρο εν ειρήνει.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο kfyros είναι τα πράγματα...

Ακόμα και αν δεν τα συμπλήρωσε τα κενά που αναφέρονται σε συγκεκριμένες μέρες - ώρες, δε σημαίνει ότι έχει χάσει το δικαίωμα να επισκέπτεται το σπίτι με υποψήφιους ενοικιαστές. Ο όρος στο κάτω - κάτω και πάλι αναγράφεται στο συμβόλαιο. Απλά θα γίνονται οι επισκέψεις 2 φορές την εβδομάδα κατόπιν συνεννόησης και όχι φυσικά όποτε θέλει. Συνήθως η παράγραφος αυτή γράφεται κάπως έτσι:

 

"να επισκέπτεται το μίσθιο δύο φορές την εβδομάδα κατά το τελευταίο τετράμηνο της μίσθωσης μαζί με εκείνους που ενδιαφέρονται να το μισθώσουν στη συνέχεια, γ) να επισκέπτεται το μίσθιο μαζί με εκείνους που ενδιαφέρονται να το αγοράσουν, τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. Οι επισκέψεις θα γίνονται σε κατάλληλες μέρες και ώρες έπειτα από συνεννόηση με το μισθωτή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γνωστός νεοέλληνας με την κλασική κομπλεξική του συμπεριφορά...

Όπως είπε και παραπάνω ο φίλος kfyros κόψε τις μαγκιές και αποχώρησε γιατί στο τέλος θα βρεις και το μπελά σου.

Το οτι το άφησε ασυμπλήρωτο το σημείο με τις ώρες και ημέρες που θα γίνεται η επίσκεψη,γίνεται κυρίως για 2 βασικούς λόγους.

Ο ένας είναι οτι κανένας δεν μπορεί να προβλέψει εκ των προτέρων πότε θα έχει ελεύθερο χρόνο για να γίνει μια τέτοια συνάντηση οπότε η απόφαση παίρνετε εν δυνάμει και ο άλλος λόγος είναι η "καλή τη πίστη" δηλαδή οτι έχει εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο και δεν θέλει καμία από τις 2 μεριές να κάνει κόμπλες (αυτές που σκέφτεσαι να κάνεις εσύ δηλαδή).

Εαν μένεις ήδη 2 χρόνια στο σπίτι κατά 99% σημαίνει οτι ήσουν ευχαριστημένος με τον ιδιοκτήτη και την όλη συμπεριφορά του διαφορετικά θα είχες φύγει από τον πρώτο κιόλας μήνα...

Στα λεω φιλικά ως ιδιοκτήτης ακινήτου που νοικιάζω οπότε έχω αρκετή εμπειρία στο θέμα ενοίκιασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην προκαταλαμβάνεις τον λόγο της συμπεριφοράς του. Δεν είναι απαραίτητα κομπλεξικός...

 

Τι κομπλεξικός δηλαδή; Το ότι δεν έχει δίκιο (νομικά) δεν το συζητάμε... Τέλος.

 

Τώρα αν θέλετε εσείς να συζητήσουμε για τα κίνητρα, τα υποσυνείδητα ή μη, τις κοινωνικο - οικονομικές - πολιτσμικές καταστάσεις :rolleyes::fear::-( ,που μπορεί να τον ώθησαν να σκεφτεί να φερθεί έτσι... ώστε να κρίνουμε αν δικαιούται ηθικά να κάνει κάτι τέτοιο (ανεξάρτητα απο το νομικό του άδικο)... άντε ας απολογηθεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε....Λογικο ειναι ειναι να σκεφτεται ετσι ο ενοικιαστης. Και εσυ αν ησουν θα ηθελες να το δειξεις το σπιτι σε διαφορους αλλους υποψηφιους. Απ' ο,τι καταλαβαινω, δεν μας λες αν ειναι κανενα στραβοξυλο ο ενοικιαστης, αλλα φαινεται να εισαι εσυ. Αν σου λεει για τιποτα λογικες ωρες για να το δειξει, τοτε ολα ειναι οκ.

Οι υπολοιποι δικιο εχουν σε αυτο που σου λενε. Μην γινεσαι κομπλεξικος και γινε λιγο συνεργασιμος. Μην ψαχνεις προβληματα απο το πουθενα. Αυτο συνεβαινε και σε μενα και με επισκεπτονταν υποψηφιοι να το δουν το σπιτι. Δεν ειναι παραλογα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έλεος με τις απαντήσεις....

 

δεν είναι θέμα κομπλεξισμού αλλά όταν κάποιος μένει μόνος και δουλέυει δεν μπορεί όπως καταλαβένεται να βρίσκεται στο σπίτι 2 φορές την εβδομάδα σε συγκεκριμένες ώρες.Επίσης το σπίτι δεν είναι και ότι πιο ασφαλές (χωρίς πόρτα ασφαλέιας και με παράθυρο το οποίο με ένα μικρό σπρώξιμο ανοίγει).Καταλαβένεται λοιπόν πως δεν είναι έυκολο για τους δύο παραπάνω λόγους να βάζω τον οποιονδήποτε στο σπίτι.Επίσης δεν τίθετε θέμα "τσαμπουκά" εκ μέρους μου όπως το θέσατε αντιθέτως μάλιστα είμαι πολύ τυπικός σε όλα απέναντυ του ενώ αυτός απο την πλευρά του δεν είναι.Τες πα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και εντάξει "αράξτε λίγο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έλεος με τις απαντήσεις....

 

δεν είναι θέμα κομπλεξισμού αλλά όταν κάποιος μένει μόνος και δουλέυει δεν μπορεί όπως καταλαβένεται να βρίσκεται στο σπίτι 2 φορές την εβδομάδα σε συγκεκριμένες ώρες.Επίσης το σπίτι δεν είναι και ότι πιο ασφαλές (χωρίς πόρτα ασφαλέιας και με παράθυρο το οποίο με ένα μικρό σπρώξιμο ανοίγει).Καταλαβένεται λοιπόν πως δεν είναι έυκολο για τους δύο παραπάνω λόγους να βάζω τον οποιονδήποτε στο σπίτι.Επίσης δεν τίθετε θέμα "τσαμπουκά" εκ μέρους μου όπως το θέσατε αντιθέτως μάλιστα είμαι πολύ τυπικός σε όλα απέναντυ του ενώ αυτός απο την πλευρά του δεν είναι.Τες πα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και εντάξει "αράξτε λίγο".

 

E ενταξει μη το παιρνεις τοσο σοβαρα το ζητημα με νομικα θεματα/συμβολαια κλπ. Μπορεις ολα αυτα να τα πεις πολυ ανθρωπινα στον ιδιοκτητη σου μηπως βρεθει μια χρυση τομη και για τους 2. Δοκιμασες να το κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ενταξει μη το παιρνεις τοσο σοβαρα το ζητημα με νομικα θεματα/συμβολαια κλπ. Μπορεις ολα αυτα να τα πεις πολυ ανθρωπινα στον ιδιοκτητη σου μηπως βρεθει μια χρυση τομη και για τους 2. Δοκιμασες να το κανεις?

 

Μα δεν το πήρα στα σοβαρά...απλά ήθελα να ξέρω τι ακριβώς ισχύει.Ο ιδιοκτήτης βέβαια είναι λίγο παράξενος αλλά εντάξει κάπως θα συμβιβαστούμε και οι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ, παρά την επιθυμία σου για σχετικές απαντήσεις, είμαι νομικός, αλλά η απλή λογική λέει ότι εφ' όσον υπάρχει υπογεγραμμένη συμφωνία, λίγο δύσκολα μπορείς να "θέσεις όρους" εσύ (εννοώ να αμφισβητήσεις το λογικά κατωχυρωμένο δικαίωμα του κάθε ιδιοκτήτη να επιθεωρεί τον χώρο/να τον επισκέπτεται συνοδεία υποψήφιων μελλοντικών ενοικιαστών). Οπότε δε βλέπω το γιατί να ψάξεις κάποιον παλιό φίλο που να σπουδάζει/έχει γίνει δικηγόρος ή να ρωτήσεις στον Συνήγορο Του Πολίτη. Είναι νομίζω από τις πιο αυτονόητες απαντήσεις που μπορείς να πάρεις .

Κατά τ' άλλα, εφ' όσον δεν είχε οριστεί μέρα/ώρα, ε δε νομίζω να είναι τραγικά δύσκολο να έρθεις σε συνεννόηση με τον "περίεργο" σπιτονοικοκύρη σου. ούτως ώστε να συμπίπτουν με μέρες και ώρες που σου είναι κατάλληλες.

Εκτός κι αν εννοείς ότι αυτό που δεν θα ήθελες, θα ήταν να έρχεται κόσμος ΧΩΡΙΣ να είσαι παρών. Πράγμα που επίσης δε νομίζω πως έχει δικαίωμα να κάνει. Και στην τελική, και πάλι μέσω απλά λογικής, το είτε να του αρνηθείς ορθόκοφτα να επισκέπτεται μέχρι να φύγεις, ή να του κάνεις τη ζωή δύσκολη στο στυλ "-...το Σάββατο μπορείς; -Όοοχι-όοοχι" α-λά Μηλιώκας, ΝΟΜΙΖΩ ότι δεν θα έχει άλλη επίπτωση από το να προσβάλλει το συμβόλαιο για να σε απομακρύνει κλπκλπ - αλλά κάτι τέτοιο επίσης νομίζω πως παίρνει χρόνο, πολύ περισσότερο μάλλον απ' όσο θα είσαι ακόμη εκεί. Γι' αυτό και σε αυτές τις περιπτώσεις, κοιτάνε οι ιδιοκτήτες να καλύπτονται μέσω εγγυήσεων που έχουν προκαταβληθεί (τα 1-2 "νοίκια μπροστά" με την έναρξη της μίσθωσης), τα οποία και θα χάσεις αν του κάνεις "κόλπα".

 

 

...Περίεργες δε, μου φάνηκαν οι απαντήσεις τύπου "μη τσαμπουκαλεύεσαι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ, παρά την επιθυμία σου για σχετικές απαντήσεις, είμαι νομικός, αλλά η απλή λογική λέει ότι εφ' όσον υπάρχει υπογεγραμμένη συμφωνία, λίγο δύσκολα μπορείς να "θέσεις όρους" εσύ (εννοώ να αμφισβητήσεις το λογικά κατωχυρωμένο δικαίωμα του κάθε ιδιοκτήτη να επιθεωρεί τον χώρο/να τον επισκέπτεται συνοδεία υποψήφιων μελλοντικών ενοικιαστών). Οπότε δε βλέπω το γιατί να ψάξεις κάποιον παλιό φίλο που να σπουδάζει/έχει γίνει δικηγόρος ή να ρωτήσεις στον Συνήγορο Του Πολίτη. Είναι νομίζω από τις πιο αυτονόητες απαντήσεις που μπορείς να πάρεις .

Κατά τ' άλλα, εφ' όσον δεν είχε οριστεί μέρα/ώρα, ε δε νομίζω να είναι τραγικά δύσκολο να έρθεις σε συνεννόηση με τον "περίεργο" σπιτονοικοκύρη σου. ούτως ώστε να συμπίπτουν με μέρες και ώρες που σου είναι κατάλληλες.

Εκτός κι αν εννοείς ότι αυτό που δεν θα ήθελες, θα ήταν να έρχεται κόσμος ΧΩΡΙΣ να είσαι παρών. Πράγμα που επίσης δε νομίζω πως έχει δικαίωμα να κάνει. Και στην τελική, και πάλι μέσω απλά λογικής, το είτε να του αρνηθείς ορθόκοφτα να επισκέπτεται μέχρι να φύγεις, ή να του κάνεις τη ζωή δύσκολη στο στυλ "-...το Σάββατο μπορείς; -Όοοχι-όοοχι" α-λά Μηλιώκας, ΝΟΜΙΖΩ ότι δεν θα έχει άλλη επίπτωση από το να προσβάλλει το συμβόλαιο για να σε απομακρύνει κλπκλπ - αλλά κάτι τέτοιο επίσης νομίζω πως παίρνει χρόνο, πολύ περισσότερο μάλλον απ' όσο θα είσαι ακόμη εκεί. Γι' αυτό και σε αυτές τις περιπτώσεις, κοιτάνε οι ιδιοκτήτες να καλύπτονται μέσω εγγυήσεων που έχουν προκαταβληθεί (τα 1-2 "νοίκια μπροστά" με την έναρξη της μίσθωσης), τα οποία και θα χάσεις αν του κάνεις "κόλπα".

 

 

...Περίεργες δε, μου φάνηκαν οι απαντήσεις τύπου "μη τσαμπουκαλεύεσαι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τες πα το θέμα το έχετε πάει τελέιως αλλού.Εφόσον λοιπόν είσαι νομικός γνωριζεις πως και απο την πλευρά αυτού που νοικιάζει αν θέλει να κάνει κόλπα και να μην φύγει απο μέσα μπορεί....και είναι και διαδικασία η οποία μπορεί να διαρκέσει και 1-2 χρόνια με συνεχείς αναβολές και μισο πληρωμές ενοικίου και ένα κάρο ιστορίες που μπορεί κανείς να επικαλεστεί...και ετσι τελικά ο ιδιοκτήτης βγαίνει χαμένος.Αλλα πέρα απο όλα αυτά έχετε εκ λάβει εντελώς λάθος την αρχική ερώτηση η οποία ήταν και τελειως απλή και φυσικά δεν υπήρχε κανένας λόγος για τέτοια προσωπική επίθεση.

Εφόσον όμως κάνετε τέτιου είδους επίθεση απαντήστε μου στο παρακάτω.Εγω λοιπόν σαν απλός άνθρωπος που γνωρίζει απλά ελληνικά λέω πως, κάνω οτι λέει στο συμβόλαιο.Εφόσον στο συμβόλαιο δεν έχει ώρες τις ορίζω εγώ(διαφορετικά αν είχε όρες και διαστημα δεν θα είχα εξ αρχής υπογράψει το συμβόλαιο).Και λοιπόν εγώ ορίζω 12-6 το πρωι κάθε δευτέρα και τρίτη γιατί πολύ απλά αυτές οι μέρες και ώρες με βολέυουν.Αν δεν του αρέσει φυσικά μπορεί να προσβάλει το συμβόλαιο.Αλλα για να το κάνει χρειάζεται λόγος.Ποιόν λόγο θα επικαλεστεί λοιπόν?

 

Όλα τα παραπάνω φυσικά σε θεωρητικό επίπεδο γιατί στην πράξη φυσικά δεν πρόκειτε να κάνω το παραπάνω γιατί ειναι γαιδουριά,ειδικά στις μέρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τες πα το θέμα το έχετε πάει τελέιως αλλού.Εφόσον λοιπόν είσαι νομικός γνωριζεις πως και απο την πλευρά αυτού που νοικιάζει αν θέλει να κάνει κόλπα και να μην φύγει απο μέσα μπορεί....και είναι και διαδικασία η οποία μπορεί να διαρκέσει και 1-2 χρόνια με συνεχείς αναβολές και μισο πληρωμές ενοικίου και ένα κάρο ιστορίες που μπορεί κανείς να επικαλεστεί...και ετσι τελικά ο ιδιοκτήτης βγαίνει χαμένος.Αλλα πέρα απο όλα αυτά έχετε εκ λάβει εντελώς λάθος την αρχική ερώτηση η οποία ήταν και τελειως απλή και φυσικά δεν υπήρχε κανένας λόγος για τέτοια προσωπική επίθεση.

Εφόσον όμως κάνετε τέτιου είδους επίθεση απαντήστε μου στο παρακάτω.Εγω λοιπόν σαν απλός άνθρωπος που γνωρίζει απλά ελληνικά λέω πως, κάνω οτι λέει στο συμβόλαιο.Εφόσον στο συμβόλαιο δεν έχει ώρες τις ορίζω εγώ(διαφορετικά αν είχε όρες και διαστημα δεν θα είχα εξ αρχής υπογράψει το συμβόλαιο).Και λοιπόν εγώ ορίζω 12-6 το πρωι κάθε δευτέρα και τρίτη γιατί πολύ απλά αυτές οι μέρες και ώρες με βολέυουν.Αν δεν του αρέσει φυσικά μπορεί να προσβάλει το συμβόλαιο.Αλλα για να το κάνει χρειάζεται λόγος.Ποιόν λόγο θα επικαλεστεί λοιπόν?

 

Όλα τα παραπάνω φυσικά σε θεωρητικό επίπεδο γιατί στην πράξη φυσικά δεν πρόκειτε να κάνω το παραπάνω γιατί ειναι γαιδουριά,ειδικά στις μέρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τες πα το θέμα το έχετε πάει τελέιως αλλού.Εφόσον λοιπόν είσαι νομικός

[...]

Αλλα πέρα απο όλα αυτά έχετε εκ λάβει εντελώς λάθος την αρχική ερώτηση η οποία ήταν και τελειως απλή και φυσικά δεν υπήρχε κανένας λόγος για τέτοια προσωπική επίθεση.

Εφόσον όμως κάνετε τέτιου είδους επίθεση [...]

...αν τυχόν απαντάς σε 'μενα, ξαναδιάβασε (αν θες) το ποστ μου : Καμμία σχέση με τα αποπάνω, υπό κάθε έννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τες πα το θέμα το έχετε πάει τελέιως αλλού.Εφόσον λοιπόν είσαι νομικός

[...]

Αλλα πέρα απο όλα αυτά έχετε εκ λάβει εντελώς λάθος την αρχική ερώτηση η οποία ήταν και τελειως απλή και φυσικά δεν υπήρχε κανένας λόγος για τέτοια προσωπική επίθεση.

Εφόσον όμως κάνετε τέτιου είδους επίθεση [...]

...αν τυχόν απαντάς σε 'μενα, ξαναδιάβασε (αν θες) το ποστ μου : Καμμία σχέση με τα αποπάνω, υπό κάθε έννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...