Προς το περιεχόμενο

σεισμος 3,6 ριχτερ κοντα στην κρητη πριν λιγο


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον ενοιωσε κανεις? ψαχνω πληροφοριες στο ιντερνετ, παραλληλα εχω μαζεψει ρουχαλακια, φραγκα, ραδιωφονακι λολλλ... Ηταν συντομος αλλα τον αισθανθηκα δυνατο. Δεν ηταν πανω απο καμια 15ρια δευτερολεπτα. Το παραθυρο εκανε δυνατο θορυβο, κρεβατι και τηλεοραση κουνηθηκανε βαρβατα. μετα απο κανα 15ρτο βρηκα οτι μαλλον ειναι 3,6 ριχτερ αλλα σε χαμηλο βαθος γι αυτο τον ενοιωσα καλα.

 

 

Magnitude ML 3.6

Region CRETE, GREECE

Date time 2010-11-12 21:17:20.6 UTC

Location 35.69 N ; 23.70 E

Depth 10 km

Distances 135 km W Iráklion (pop 137,154 ; local time 23:17:20.6 2010-11-12)

35 km NW Khanía (pop 54,565 ; local time 23:17:20.6 2010-11-12)

17 km NW Kolimvári (pop 1,032 ; local time 23:17:20.6 2010-11-12)

 

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=198669

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

βασικα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα για πλακιτσες, ουτε ποιος τον εχει μεγαλυτερο!!. απλα καλο ειναι να εισαι προετοιμασμενος, ειδικα αμα σε προειδοποιη η φυση! Επισης πανω απο το κρεβατι εχω ραφια γεματα σιντι και αντε τωρα να κοιμηθεις λοοολ

 

Χωρις να ειμαι κανας ειδικος πιστευω οτι το ποσο ζημειες μπορει να κανει ενας σεισμος εχει να κανει και κατα μεγαλο βαθμο με το βαθος που γινεται. Οποτε μπορει ενας 4ρις επιφανειακος να κανει ιδια ζημια με ενα 5ρι που ειναι πολλα χιλιομετρα ποιο βαθοια.

 

Νομιζω το 10 χιλιομετρα βαθος δεν θεωρειται βαθυ. Επισης ο σεισμος εγινε πολυ κοντα στα χανια που ειμαι.

 

Το μονο που με νοιαζει ειναι αν υπαρχει κινητικοτητα και εχει και αλλους, αν ηταν μονο αυτος δεν εγινε απολυτος τιποτα. Απλα παντα εχω στο μυαλο μου οτι δεν εχει κανει καιρο βαρβατο σεισμο εδω και οτι μας τον φυλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μονο που με νοιαζει ειναι αν υπαρχει κινητικοτητα και εχει και αλλους, αν ηταν μονο αυτος δεν εγινε απολυτος τιποτα. Απλα παντα εχω στο μυαλο μου οτι δεν εχει κανει καιρο βαρβατο σεισμο εδω και οτι μας τον φυλαει.

 

 

Σε αυτο εχεις δικιο.Παραδειγμα τρανο ειναι ο Κορινθιακος Κολπος που ειναι η πιο σεισμογενης περιοχη στην Ελλαδα.Εχει να δωσει πανω απο 6 ριχτερ απο το 1995 (σεισμος του Αιγιου) ενω η φυσιολογικη περιοδικοτητα ειναι ενα 6αρι καθε 10 χρονια....

 

Κατι που σημαινει οτι λογικα η συσσωρευση τασης δυνιτικα μπορει να δωσει μεγεθη κοντα στα 7 ριχτερ μεσα στο αμεσο μελλον κ ειδικα οσο περναει ο καιρος κ δεν σημειωνεται σεισμος.Αυτο εχει μεγαλη σημασια διοτι η Αθηνα ειναι μια αναπνοη απο τον Κορινθιακο...Με λιγα λογια εαν ο Κορινθιακος αποφασισει να ξυπνησει στο Ανατολικο του κομματι κ μαλιστα στο ρηγμα των Αλκιονυδων τοτε πολυ φοβαμαι οτι δεν θα αρκεστει σε ενα απλο 6αρι...

 

Οποτε σωστη η επαγρυπνηση αλλα οχι ο πανικος.Η Ελλαδα ειναι η ΠΙΟ ΣΕΙΣΜΟΓΕΝΗΣ ΧΩΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΥΡΑΣΙΑ...κ 5η πιο σεισμογενης χωρα στον κοσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά άμα δεν έχετε νιώσει το σεισμό του '95 στο Αίγιο, δεν ξέρετε τι χάνετε. :Ρ

 

 

Τι 3,6 ρίχτερ, ρε μαν. Η βροχή που έριξε πριν εδώ δυνατότερη ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά άμα δεν έχετε νιώσει το σεισμό του '95 στο Αίγιο, δεν ξέρετε τι χάνετε. :Ρ

 

 

Τι 3,6 ρίχτερ, ρε μαν. Η βροχή που έριξε πριν εδώ δυνατότερη ήταν...

 

Παντως εγω θυμαμαι κ τον σεισμο του 1995 στο Αιγιο οταν ημουν στην Αθηνα κ φυσικα τον σεισμο του 1999 στην Παρνηθα!Μιλαμε ειδικα στον σεισμο της Παρνηθας που μενουμε κ διπλα τα ειχα δει ΟΛΑ!!Ειπα θα μετρησω μεχρι το 5 (προς το τελος του σεισμου) κ εαν δεν εχει τελειωσει θα πηδηξω απο το μπαλκονι...Εβλεπα τα παντα γυρω μου να καταρεουν κ ειχα φρικαρει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ενταξει δεν ειναι και ο πρωτος μου σεισμος ρε παιδια. Ουτε θελω να σπειρω κανα πανικο, ουτε ειπα οτι ηταν τεραστιος. Αλλα θα ορκιζομουνα οτι εμοιαζε τουλαχιστον με 4,5 και βαλε ξερω γω. Απλα ηταν πολυ συντομος. Ισως ο συνδυασμος παραθυρο, κρεβατι, τηλεοραση με εκανε να νομισω οτι ηταν ποιο εντονος.

 

Ειπαμε και για το πως μπορει να επηρεαζει το βαθος που γινεται ο σεισμος. Ο τοξοβολος μου φαινεται ενημερωμενος, τι λες γι αυτο? τα 10 χιλιομετρα θεωρουνται επιφανειακος? Μπορει αυτο να εκανε το 3.6 να φαινετε ποιο εντονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τεκτονικό του '99 στην Αθήνα δέν ανέφερε κανείς...

Εκεί σε θέλω,να κυνηγάς τα ηχεία πάνω στο γραφείο,μετά την αδερφή σου γιατι βγαίνει απο το σπίτι με μια παντόφλα και η μάνα σου να έχει επιλέξει (υποσυνείδητα) το πιο σημαντικό αντικείμενο που πρέπει να έχεις μαζί σου σε μια τέτοια περίπτωση, το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης.

Και μας θυμάται ο καταραμένος μια φορά την δεκαετία.1981...1999...???

 

edit:2nd to τοξοβόλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ενταξει δεν ειναι και ο πρωτος μου σεισμος ρε παιδια. Ουτε θελω να σπειρω κανα πανικο, ουτε ειπα οτι ηταν τεραστιος. Αλλα θα ορκιζομουνα οτι εμοιαζε τουλαχιστον με 4,5 και βαλε ξερω γω. Απλα ηταν πολυ συντομος. Ισως ο συνδυασμος παραθυρο, κρεβατι, τηλεοραση με εκανε να νομισω οτι ηταν ποιο εντονος.

 

Ειπαμε και για το πως μπορει να επηρεαζει το βαθος που γινεται ο σεισμος. Ο τοξοβολος μου φαινεται ενημερωμενος, τι λες γι αυτο? τα 10 χιλιομετρα θεωρουνται επιφανειακος? Μπορει αυτο να εκανε το 3.6 να φαινετε ποιο εντονο

 

 

Ναι τα δεκα χιλιομετρα ειναι επιφανειακος.Τοσο ηταν κ της Παρνηθας γι αυτο κ επεσαν τοσα κτηρια στην Αθηνα.Γενικα οι σεισμοι σε εστιακο βαθος κατω των 30 χιλιομετρων δεν θεωρουνται επιφανειακοι...

 

Αρα το ενιωσες εντονα λογο του χαμηλου εστιακου του βαθους.Οι επιφανειακοι σεισμοι υπηρξαν ανεκαθεν οι πιο καταστρεπτικοι σεισμοι στην Ιστορια.Στην Αρμενια πριν 30 χρονια ενα επιφανειακος σεισμος μολις 5.1 ριχτερ ισοπεδωσε ολοκληρη πολη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...