Προς το περιεχόμενο

κακαοδεντρο


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες. αναρωτιεμαι αν γινετια να καλιερργηθει κακαοδεντρο. στο κλιμα της χωρας μας,σε ενα κηπο.\οποιος ξερει ας απαντησει

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες φρεσκο κακαο καθε πρωι?

βαλε χαρουπια σχεδον το ιδιο ειναι

για το κακοδεντρο ειχα δει μια φορα στη Κρητη αλλα ηταν θεριο δεντρο δεν νομιζω να μεγαλωνει γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες. αναρωτιεμαι αν γινετια να καλιερργηθει κακαοδεντρο. στο κλιμα της χωρας μας,σε ενα κηπο.\οποιος ξερει ας απαντησει

 

ευχαριστω

 

Μεγαλώνει, αλλά λόγο της χειμερινής περιόδου που έχουμε θέλει σχεδόν το διπλάσιο χρόνο για να φτάσει ένα στάνταρ ύψος κ να κάνει κ καρύδες. Πχ αν για να φτάσει στα 10 μέτρα στην αίγυπτο ή ΕΑΕ θέλει το πολύ 9 χρόνια, στην Ελλάδα θα κάνει 18-20. Ισχύει για όλα τα φοινικοειδή. Ο κήπος στο πατρικό μου είναι γεμάτος φοινικοειδή κ μεγάλωσα μαζί με αυτά κ τα θυμάμαι. Στο σπίτι μου φύτεψα κι εγώ μερικές washingtonιες οι οποίες δε βγάζουν καρπό και κάνουν φύλλα σα βεντάλιες. Μια λύση είναι να πάρεις έτοιμο μεγάλο δέντρο, αλλά μόλις ακούσεις την τιμή, θα τρέχεις να κρυφτείς. Ειδικά για κακαόδεντρο που δεν έχουν έτοιμοπαράδοτα συνήθως... Αλλά αν η ερώτησή σου αφορά το να βάλεις ένα για ομορφιά, Ναι γίνεται κ ζει κ βασιλεύει. Είναι πανέμορφα δέντρα οι φοίνικες, αλλά θέλουν αρκετή φροντίδα κάθε χρόνο για είναι όμορφοι κ υγιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντεθ λορντ τι ξέρεις για τις ρίζες του φοίνικα;

 

 

Ότι είναι εξαιρετικά μικρές αναλογικά με το μέγεθος του δέντρου, παρόλα αυτά είναι εξαιρετικά ισχυρές και το δέντρο ξεριζώνεται δύσκολα. Η μικρή έκτασή τους όμως ευνοεί τη μετεμφύτευση. Τις πιτσάρδιες(washingtonia) που έχω στο σπίτι μου, τις μετεμφύτευσα από το πατρικό στο οποίο είχαν φυτρώσει τυχαία από τις υπόλοιπες γύρω( Κάποιο πτηνό έφαγε και αφόδευσε τον σπόρο). Και όσο είναι μικρές είναι εξαιρετικά εύκολο να τις φυτέψεις. Εκτός αυτού αν έχετε cycas (τσίκας) να τα προσέχετε σαν τα μάτια σας. Είναι εξαιρετικά σπάνια (το είδος χρονολογείται στην ιουρασική) και συνεπώς κοστίζουν ακριβά. Δηλ, μη κάνετε κανα λάθος και βγάλετε κανένα από τη γλάστρα στο μπαλκόνι κ το βάλετε σε κανα πεζοδρόμιο. Το πιθανότερο είναι να το ξηλώσουν την άλλη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αυτού αν έχετε cycas (τσίκας) να τα προσέχετε σαν τα μάτια σας. Είναι εξαιρετικά σπάνια (το είδος χρονολογείται στην ιουρασική) και συνεπώς κοστίζουν ακριβά. Δηλ, μη κάνετε κανα λάθος και βγάλετε κανένα από τη γλάστρα στο μπαλκόνι κ το βάλετε σε κανα πεζοδρόμιο. Το πιθανότερο είναι να το ξηλώσουν την άλλη μέρα.

 

Cycas_revoluta.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες. αναρωτιεμαι αν γινετια να καλιερργηθει κακαοδεντρο. στο κλιμα της χωρας μας,σε ενα κηπο.\οποιος ξερει ας απαντησει

 

ευχαριστω

 

Προφανώς άκουσες της είδηση ότι το κακάο θα γίνει πανάκριβο σε καμιά 20ριά χρόνια έ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...