Προς το περιεχόμενο

Τσιμεντο ή μπετον αρμε. Οδηγιες.


manolakis88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη βαφω το σπιτι και εκανα καποιες διαρυθμισεις χρειαζεται να γεμισω καποιες τρυπες με τσιμεντο. αλλα δνε ξερω και πολλα για το πως να το φτιαξω. εχω τσιμεντο νερο προφανως! αμμο. θελει τιποτα αλλο? κατι σιδερα που βαζουν μεσα ειναι αναγκαια? τι χρησιμευουν?

 

επισης θελω τις ακριβεις αναλογιες για να το φτιαξω και ποση ωρα μετα πρεπει να το αφησω να πηξει κλπ. σε εσωτερικο χωρο ειναι.

 

καποιος που να ξερει παρακαλω.

 

ευχαριστω.

 

προς τους μοντερειτορς για να μην παραπονιουνται::

εψαξα παντου στο φορουμ αλλα δεν βρηκα παρομοιο θεμα οποτε ανοιξα καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι το τσιμέντο+σίδερα ονομάζεται τσιμέντο με "όπλιση".Για τι μεγέθους τρύπες μιλάμε;Στόκος δέν βολεύει;

Αν και εχω φτιάξει μερικά χαρμάνια,δέν θυμάμαι ακριβώς αναλογία.Μπορείς να ρίξεις και ψιλό χαλίκι μέσα,άλλα αυτό κυρίως γίνεται για εξωτερικές εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι το τσιμέντο+σίδερα ονομάζεται τσιμέντο με "όπλιση".Για τι μεγέθους τρύπες μιλάμε;Στόκος δέν βολεύει;

Αν και εχω φτιάξει μερικά χαρμάνια,δέν θυμάμαι ακριβώς αναλογία.Μπορείς να ρίξεις και ψιλό χαλίκι μέσα,άλλα αυτό κυρίως γίνεται για εξωτερικές εργασίες.

περιπου οσο μιση τηλεοραση απο τις παλιες. θελω να βαλω ενα χρηματοκιβωτιο μεσα και να μεινει μονο η μια πλευρα ανοικτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μανόλη δεν υπάρχεις!! Απλά κορυφή!! Αυτό το θέμα μαζί με το άλλο με τα τοστ είναι κορυφή!!!

 

Πάντως νομίζω ότι είσαι για εδώ: www.michanikos.gr

 

ρε δεν τους λυπάσαι καθόλου...; χαχαχα! ειναι κ περιεργοι οι μηχανικοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε δεν τους λυπάσαι καθόλου...; χαχαχα! ειναι κ περιεργοι οι μηχανικοι...

 

Δε κατάλαβα... τι έχουμε οι μηχανικοί? :P :P Δε λυπάμαι κανέναν... Απλά είναι epic τα post αυτά και τα στέλνω στους ειδικούς! Άκου χρηματοκιβωτιο.... χαχααα :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zanzavar

 

όχι τίποτα τεράστιο μωρε... κατι τετοιο...

 

thevault2.png

 

 

επίσης, από περιέργεια... τι να το κανεις το χρηματοκιβώτιο εν μέσω ΔΝΤ...; Να κρύβεις τρόφιμα;

 

 

υ.γ. οι μηχανικοί είμαστε περίεργοι. Κάτσε και δες εκει καυγάδες μεταξύ τους. δε σηκώνουν μυγα στο σπαθί τους επειδη έκαναν 5 χρόνια σε ένα πανεπιστήμιο που το λενε πολυτεχνείο και κάτι έγινε. Εγω δεν ανηκω σε αυτή τη φατρια ωστόσο. :lol: Ειμαι κλάσεις χειρότερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που κάνουν τον μεγάλο σαματά εκεί μέσα είναι οι των ΤΕΙ (οι παλαιοί υπό-μηχανικοί). Αυτοί έχουν πρόβλημα, ισχύει! Τώρα όμως μη μου τα ισοπεδώνεις όλα! Εκεί γράφουν καμιά 100-στη μηχανικοί και δεν αποτελούν το σύνολο! Αλλά όταν διάβασα ότι θέλει να κλείσει τρύπες μετά από μερεμέτια έφτιαξα εικόνα με γκρεμισμένους τοίχους, τσόντες από τούβλα και άλλα τέτοια! όταν διάβασα για χρηματοκιβώτιο πια... Νομίζω ότι είναι το πλέον κατάλληλο μέρος να ρωτήσει την σωστή αναλογία για το χαρμάνι!

Άσε που υπάρχουν και ειδικές ποζολάνες που θα πρέπει να βάλει!! χαχααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που κάνουν τον μεγάλο σαματά εκεί μέσα είναι οι των ΤΕΙ (οι παλαιοί υπό-μηχανικοί). Αυτοί έχουν πρόβλημα, ισχύει! Τώρα όμως μη μου τα ισοπεδώνεις όλα! Εκεί γράφουν καμιά 100-στη μηχανικοί και δεν αποτελούν το σύνολο! Αλλά όταν διάβασα ότι θέλει να κλείσει τρύπες μετά από μερεμέτια έφτιαξα εικόνα με γκρεμισμένους τοίχους, τσόντες από τούβλα και άλλα τέτοια! όταν διάβασα για χρηματοκιβώτιο πια... Νομίζω ότι είναι το πλέον κατάλληλο μέρος να ρωτήσει την σωστή αναλογία για το χαρμάνι!

Άσε που υπάρχουν και ειδικές ποζολάνες που θα πρέπει να βάλει!! χαχααααα

 

 

επόμενο θέμα..."Τι ειναι οι ειδικές ποζολάνες και που χρησιμεύουν"

 

+1 για τους υπομηχανικούς αλλα και οι Η/Μ δεν πάνε πίσω...

 

μου αρεσουν οι εικόνες...84e4a51e76ebd866ebc078e325e0-1-4.jpg

 

Ηρθαμε για τα μπετα. ποια μπετα ρε παιδιά, ενα μερεμέτι για να βάλω χρηματοκιβώτιο έκανα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επόμενο θέμα..."Τι ειναι οι ειδικές ποζολάνες και που χρησιμεύουν"

 

 

Με ρωτάς τώρα?

 

 

Εκτός αν μαντεύεις το επόμενο θέμα του μανόλη.... Οπότε εγώ είμαι αργός (και ολίγον στόκος, καμία σχέση με ποζολάνη) και δε το έπιασα από την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρωτάς τώρα?

 

 

Εκτός αν μαντεύεις το επόμενο θέμα του μανόλη.... Οπότε εγώ είμαι αργός (και ολίγον στόκος, καμία σχέση με ποζολάνη) και δε το έπιασα από την αρχή

 

 

Το 2o... Δεν πειράζει, σε δικαιολογώ... Με αυτά που βλέπουμε εδω μέσα θα αρχίσουμε να πίνουμε αζολιτ σε λιγο για να ξεχαστούμε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2o... Δεν πειράζει, σε δικαιολογώ... Με αυτά που βλέπουμε εδω μέσα θα αρχίσουμε να πίνουμε αζολιτ σε λιγο για να ξεχαστούμε :lol:

 

Εγώ το λεξοτανίλ ήξερα! Έκανε καλή δουλειά... Το αζολίτ τι είναι? νεό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...