Προς το περιεχόμενο

Μαντρα με μικρα μεταχειρισμενα αυτοκινητα


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερετε καποιον εμπορο στην Αθηνα να ειδικευεται ή να εχει ποικιλια με μικρα μεταχειρισμενα αυτοκινητα μεχρι 4000-5000 ευρω και μεχρι 5-6 ετων ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

πιστευεις οτι θα βρεις εστω εναν μαντρα που να μην πειραζει χιλιομετρα η να μην λεει "ατρακαριστο"?

 

Για τα χιλιομετρα οταν υπαρχει βιβλιο ποτε εκανε τα service με σφραγιδα απο την αντιπροσωπεια δεν ειναι λιγο δυσκολο να τα πειραξει ?

Το ατρακαριστο ή οχι και ποσο μεγαλο ηταν το τρακαρισμα ενας κανος φαναρτζης νομιζω μπορει να το δει. Αλλο να εχει αλλαξει ενα φτερο και αλλο να εχει φαει εμβολη στην μεση του αμαξωματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω βιβλιο σερβις και το τελευταιο το ειχα κανει στα 60.000 και τα υπολοιπα μεχρι 100.000 τα εχω κανει σε τοπικο συνεργειο χωρις να γραφτει στο βιβλιο

αν το πουλαγα σε αυτον ποσα χιλιομετρα πιστευεις οτι θα εγραφε οταν το πουλαγε σε καποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω βιβλιο σερβις και το τελευταιο το ειχα κανει στα 60.000 και τα υπολοιπα μεχρι 100.000 τα εχω κανει σε τοπικο συνεργειο χωρις να γραφτει στο βιβλιο

αν το πουλαγα σε αυτον ποσα χιλιομετρα πιστευεις οτι θα εγραφε οταν το πουλαγε σε καποιον?

 

 

Για τα 40.000 τελευταια χλμ θα χρειαστηκες 3+ χρονια με τον μεσο ορο.Αν λοιπον εβλεπα στο βιβλιο σφραγιδα στα 60.000 χλμ πριν 3+ χρονια φως φαναρι οτι κατι δεν πηγαινε καλα αν μου ελεγαν οτι εχει κανει μονο 60.000 που το ειχαν γυρισει.

 

Οπως και να εχει 100% διασφαλιση δεν υπαρχει.Ξερω και ιδιωτη με RAV που ειχε κανει πολλα χλμ και οτ γυρισε στα φυσιολογικα πριν το πουλησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ μπορει να το εβλεπες

ο μεσος αγοραστης οχι

ασε που θα πεφτε καμια κομπινα του στυλ το ειχα απουλητο 3 χρονια

η παρομοια τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κανα χρονο ειχα δει να πουλιοταν ενα polo απο ολικη(ενος γνωστου) και βρεθηκε "επισκευασμενο"απο την αντ/πεια με κατεβασμενα κμ+βιβλιο σε μια μαντρα...

για τρακαρισματα υπαρχουν τα ηλεκτρονικα παχυμετρα...

http://www.elcometer.com/product%20images/311.gif

ή

http://paint-thickness.com/ ενταξει οτι πληρωνεις παιρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, τα χιλιόμετρα λίγο πολύ όλοι τα γυρίζουν.

Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικότερο παράγοντα το πώς έχουν γίνει τα χιλιόμετρα που έχει ένα αμάξι παρά το πόσα είναι αυτά.

Και αυτό δυστυχώς αν δε το αγοράζεις από κάποιο γνωστό σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις.

 

 

Καλύτερα να ψάξει κανείς για κάποιον πολύ καλό μάστορα και φαναρτζή να τσεκάρουν το αμάξι πριν το πάρει, παρά κάποιον καλό μαντρά.

Άλλωστε και ο πιο έμπιστος μαντράς (λέμε τώρα) δεν είναι απαραίτητο πως έχει πλήρη γνώση της κατάστασης που βρίσκονται τα αμάξια που πουλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To book service πειραζεται πολυ ευκολα ακομα και αν τα σερβις εχουν γινει στην αντιπροσωπια :rolleyes:

Ο μαντρας σιγουρα πειραζει χιλιομετρα,τωρα βεβαια αν εριξε 10-20000χλμ δεν ειναι και πολλα αλλα αν εριξε 50-100000+ τοτε ειναι πολλα.Βεβαια υπαρχουν καποιοι τροποι να ψηλιαστεις τη δουλεια περαν αυτων του βιβλιου σερβις.Πχ ενα αυτοκινητο των 80.000χλμ δεν μπορει να εχει ολοκαινουργια πενταλ,θα χουν φθαρει οσο ναναι οποτε αν ειναι καινουργια η μεταλλικα βρωμαει η υποθεση.Γενικα οι μαντραδες ειναι αναξιοπιστοι αλλα αν ισχυσουν τα νεα μετρα με τον διπλασιασμο των τελων ταξινομισης μαλλον θα φτασουν σε σημειο να τα ''χαριζουν'' για να τα βγαλουν περα οποτε καλυτερα να κανεις υπομονη λιγο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα καλύτερα να αγοράσεις αμάξι από ιδιώτη και όχι από μαντρά.Επίσης προτίμησε όχι από Αθήνα αλλά από επαρχία.Αν το αμάξι τα έχει κάνει τα χιλιόμετρά του μέσα στην κίνηση της Αθήνας τότε κατά πάσα πιθανότητα θα έχει φάει δίσκο-πλατό από τα πολλά σταμάτα-ξεκίνα.Μπες στο car.gr και δες από εκεί.

Επίσης μην αγοράσεις αμάξια που τα έχουν πιτσιρικάδες ή άμα είναι φτοιαγμένα-πειραγμένα (αεροτομές-σποϊλερ κλπ).Κατά 99% ο ιδιοκτήτης τους έχει... ασελγήσει πάνω του.

Πάνω-κάτω από τη χρονολογία πρώτης κυκλοφορίας του αμαξιού μπορείς να καταλάβεις που περίπου πρέπει να κυμαίνονται τα "λογικά" χιλιόμετρα που "πρέπει" κανονικά να γράφει.(εκτός αν πέσεις σε κανέναν που το είχε κάνει ταξί και έκοβε πολλά km κάθε μέρα) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω οτι οι πιτσιρικαδες τα προσεχουν περισσοτερο απο τους γερους γιατι δε τα χουν μονο για μετακινηση,αλλα τα γουσταρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως η καλή ή κακή οδήγηση έχει να κάνει με την ηλικία πάντως.

Ίσως οι πιτσιρικάδες να οδηγούν πιο επιθετικά, να τσιμπάνε και κάνα κόφτη που και πού, αλλά παίζουν και ηλικιωμένοι που ξεκινώντας σε κάθε φανάρι τα πρώτα δέκα μέτρα τα πηγαίνουν συμπλεκτάροντας π.χ, άλλοι που έχουν κάνει τον λεβιέ των ταχυτήτων στήριγμα για την μέση τους, πιτσιρίκια της μαμάς που κάνουν τραμπάλα στις πόρτες κλπ...

 

Γενικά, αν δε τον ξέρεις προσωπικά αυτόν που σου πουλάει το αμάξι, δε μπορείς να καταλάβεις πόσο και πώς το έχει ταλαιπωρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέ τό μεταχειρισμένο αυτοκίνητο είναι λίγο "μυστήρια" τά πράγματα.Πρίν από 3 χρόνια έψαχνα γιά μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.Είχαμε στήν οικογένεια δύο αυτοκίνητα ιδίου τύπου,τό ένα μέ 175.000χλμ καί τό άλλο μέ 400.000χλμ.Τό όχημα μέ τά 175.000χλμ τό αγόρασε ένα ζευγάρι από τήν Πάρο καί τό όχημα μέ τά 400.000 ένας νεαρός.Αμφότεροι οί αγοραστές σχολίασαν θετικά τήν κατάσταση τού σαλονιού καί τών δύο οχημάτων.Τόν λόγο αυτού τού σχολιασμού τόν κατάλαβα όταν άρχισα νά ψάχνω γιά μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.Εψαχνα γιά όχημα 5-6 ετών οικογενειακό Γερμανικό ή Ιαπωνικό μέχρι 15.000 ευρώ.Είδα -χωρίς υπερβολή- περίπου 120 μεταχειρισμένα αυτοκίνητα.Από όλα αυτά μόνο ένα Toyota Avensis τού 2001 ήταν σέ πολύ καλή κατάσταση,αλλά πήγα τήν επόμενη μέρα νά το κλείσω καί είχε πουληθεί.Αυτό πού μού έκανε εντύπωση είναι ή υπερβολική,κατ'εμέ,φθορά τού εσωτερικού χώρου τών αυτοκινήτων πού έβλεπα.Σέ αυτοκίνητα 5-6 ετών,έβλεπα ξεφλουδισμένα τιμόνια καί φθαρμένες φούσκες τού λεβιέ ταχυτήτων,λεκιασμένες,φθαρμένες ταπετσαρίες,λερωμένοι ουρανοί.Οι δικαιολογίες πολλές,"έχω παιδιά" ή "πρίν τό πάρεις θά στό καθαρίσω".Δηλαδή οί προηγούμενοι ιδιοκτήτες δέν πρόσεχαν καθόλου τά οχήματά τους.Τελικά πήρα καινούργιο αυτοκίνητο ξεπερνώντας κατά 9.000 ευρώ τόν αρχικό μου προυπολογισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...