Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιάσανε τα κρύα και σκέφτομαι πως πρέπει να πάρω κάποια συσκευή για θέρμανση, ο χώρος μου δεν είναι πάνω από 30τετραγωνικά, και ενώ έχω μεν κλιματιστικό, όταν είναι να το χρησιμοποιήσω για να ζεστάνω το χώρο μου κουδουνίζει τον εγκέφαλο ο θόρυβος, είναι και μικρός ο χώρος οπότε δεν τον αποφεύγω εύκολα το θόρυβο. Σκεφτόμουν λοιπόν για κάποιο καλοριφέρ λαδιού, αλλά είδα μια μέρα ένα νέο σύστημα με θερμοπομπούς, που λένε είναι άοσμο, δεν υπάρχει κίνδυνος διαροής και είναι και αθόρυβο. Σαν καλοριφέρ είναι αλλά με τα χαρακτηριστικά που είπα πριν λίγο. Αυτοί οι θερμοπομποί όμως τί είναι ακριβώς και είναι αξιόπιστοι; Όποιος ξέρει κάτι ας πεί καμιά κουβέντα σχετική ή εάν δεν έχει κάτι να πεί για το συγκεκριμένο ας προτείνει κάποιο άλλο τρόπο για να ζεσταίνω το χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι θερμοπομποί (κονβέκτορες ελληνιστί) είναι πλέον γνωστοί στο ελληνικό κοινό ως ένα αξιόπιστο και αποδοτικό σύστημα θέρμανσης, καταξιωμένο εδώ και δεκαετίες στην Ευρώπη και τις σκανδιναβικές χώρες.

 

Οι θερμοπομποί εξασφαλίζουν την άμεση και ποιοτική θέρμανση των χώρων, καθώς διατηρούν την ατμόσφαιρα υγιεινή χωρίς να την ξηραίνουν (σημαντικό για τα παιδιά, ηλικιωμένους και άτομα με αναπνευστικά προβλήματα και άσθμα). Είναι ουσιώδες ότι οι θερμοπομποί δεν φυσάνε ζεστό αέρα (δεν έχουν βεντιλατέρ) σε αντίθεση με τα αερόθερμα και τα κλιματιστικά! Αντιθέτως αναδύουν μια γλυκιά ζέστη που διαχέεται στο χώρο αρμονικά δια της φυσικής ροής του αέρα.

 

Ο κάθε θερμοπομπός λειτουργεί αυτόνομα, αφού έκαστος διαθέτει ηλεκτρονικό θερμοστάτη χώρου. Έτσι επί παραδείγματι, τις κρύες νύχτες του χειμώνα θα μπορούσαμε να έχουμε σε λειτουργία αποκλειστικά τους θερμοπομπούς των υπνοδωματίων και σβηστούς του υπολοίπου σπιτιού.

 

Το σύστημα θέρμανσης με θερμοπομπούς λειτουργεί εν τέλη σαν την κεντρική θέρμανση, αλλά με χαμηλή κατανάλωση, μικρότερο κόστος αγοράς, χωρίς συντήρηση, ενώ ταυτόχρονα διατηρεί το πλεονέκτημα της επιλεκτικής λειτουργίας των σωμάτων. Με άλλα λόγια, οι θερμοπομποί προσφέρουν μια "καθαρή", ποιοτική και οικονομική θέρμανση.

 

 

 

 

Οι πληροφορίες που γράφω είναι από ένα site,αλλά δεν γράφω το link για να μην θεωρηθεί διαφήμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης να ρωτήσω κ κάτι ακόμα, οκ μπορεί να υπάρχουν διάφορες εταιρίες που να έχουν αυτά τα θερμαντικά σώματα με τους θερμποπομπούς, με τί κριτήρια θα επιλέξει κανείς κάποιο; Τί χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάει κανείς για να αγοράσει το βέλτιστο θερμαντικό σώμα με το θερμοπομπό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πόσα βατ καταναλώνουν; Και κόστος αγοράς πόσα έουρος;

κοίτα προχθες είχα πάει σε γνωστό μεγαλοκατάστημα (όνομα κ μη χωριό) και είχε κάτι κινέζικα που κατανάλωναν 1500w και κάλυπταν χώρο 25τ.μ. και έκαναν 89 euros...ξέρω τζάμπα αλλά δεν ξέρω καθόλου ποιοτικά το τί λένε κλπ. από την άλλη έχω βρεί κ άλλη μάρκα ισπανική που το ίδιο πράγμα (watt και κάλυψη) κάνει 350euros... περίεργο ε;

 

τί άλλες μάρκες μπορεί να βρεί κανείς σε θερμοπομπούς, ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν κατέχω απο watt κλπ τα 1500w που λες είναι νορμαλ ή υπερβολικά; Δηλαδή τι κόστος θα έχω στη ΔΕΗ αν το καιω 1 ώρα;

 

 

1.5 κιβατώρες. Περίπου γύρω στα 0.07 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ την άποψη μου αφού έχω και προσωπική εμπειρία.

 

Πρίν από αρκετά χρόνια είχα αγοράσει ένα θερμοπομπό για τη θέρμανση ενός χώρου περίπου 25-30 τετραγωνικά. Δυστυχώς δε θυμάμαι μάρκα (αν τη θυμηθώ θα την αναφέρω). Νομίζω το είχα πάρει το 2005 με τιμή τότε περίπου 150€ και ισχύ 1500W.

 

Στα "καλά" τα κρύα ο χώρος ζεσταινόταν αλλά δε γινόταν και φούρνος.

Μετά από δύο χρόνια και ενώ δούλευε ο θερμοπομπός, ξαφνικά βλέπω να φλέγεται η πλάκα που έχει στο εσωτερικό. Πρόλαβα και τον έσβησα πριν λαμπαδιάσει ολόκληρος.

Ευτυχώς που ήταν μεσημέρι και δεν ήταν βράδυ να κοιμάμαι και να καώ ζωντανός. :wacko:

Το κόστος επισκευής-αντικατάστασης πλάκας (είχε λήξει η εγγύηση) ήταν ασύμφορο.

 

Μετά από αυτή την εμπειρία πήρα ένα καλοριφέρ λαδιού της delonghi με ισχύ 2000W με τιμή αν θυμάμαι καλά 190€ περίπου. Έχει τρείς σκάλες στα 750, 1250 και 2000. Βγάζει περισσότερη ζέστη και ζεσταίνει το χώρο πιο γρήγορα. Το έχω περίπου 3-4 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ. Από οσμές κλπ δεν έχει καθόλου. Μόνο τις πρώτες ώρες λειτουργίας επειδή ήταν καινούργιο.

Από κατανάλωση πιστεύω ότι είναι καλύτερο από θερμοπομπό γιατί πιάνει πιο γρήγορα θερμοκρασίες και επομένως σβήνει ο θερμοστάτης πιο γρήγορα.

 

Φυσικά και δε λέω ότι όλοι οι θερμποπομποί παίρνουν φωτιά, για αυτό μη πέσετε να με φάτε όλοι. :P

Πάντως από ζέστη και οικονομία νομίζω συμφέρει το καλοριφέρ λαδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πω και εγώ την άποψη μου αφού έχω και προσωπική εμπειρία.

 

Πρίν από αρκετά χρόνια είχα αγοράσει ένα θερμοπομπό για τη θέρμανση ενός χώρου περίπου 25-30 τετραγωνικά. Δυστυχώς δε θυμάμαι μάρκα (αν τη θυμηθώ θα την αναφέρω). Νομίζω το είχα πάρει το 2005 με τιμή τότε περίπου 150€ και ισχύ 1500W.

 

Στα "καλά" τα κρύα ο χώρος ζεσταινόταν αλλά δε γινόταν και φούρνος.

Μετά από δύο χρόνια και ενώ δούλευε ο θερμοπομπός, ξαφνικά βλέπω να φλέγεται η πλάκα που έχει στο εσωτερικό. Πρόλαβα και τον έσβησα πριν λαμπαδιάσει ολόκληρος.

Ευτυχώς που ήταν μεσημέρι και δεν ήταν βράδυ να κοιμάμαι και να καώ ζωντανός. :wacko:

Το κόστος επισκευής-αντικατάστασης πλάκας (είχε λήξει η εγγύηση) ήταν ασύμφορο.

 

Μετά από αυτή την εμπειρία πήρα ένα καλοριφέρ λαδιού της delonghi με ισχύ 2000W με τιμή αν θυμάμαι καλά 190€ περίπου. Έχει τρείς σκάλες στα 750, 1250 και 2000. Βγάζει περισσότερη ζέστη και ζεσταίνει το χώρο πιο γρήγορα. Το έχω περίπου 3-4 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ. Από οσμές κλπ δεν έχει καθόλου. Μόνο τις πρώτες ώρες λειτουργίας επειδή ήταν καινούργιο.

Από κατανάλωση πιστεύω ότι είναι καλύτερο από θερμοπομπό γιατί πιάνει πιο γρήγορα θερμοκρασίες και επομένως σβήνει ο θερμοστάτης πιο γρήγορα.

 

Φυσικά και δε λέω ότι όλοι οι θερμποπομποί παίρνουν φωτιά, για αυτό μη πέσετε να με φάτε όλοι. :P

Πάντως από ζέστη και οικονομία νομίζω συμφέρει το καλοριφέρ λαδιού.

Φίλε

Γιατί λες πως το καλοριφέρ είναι ποιό οικονομικό; Πού τη βασίζεις δηλαδή αυτή τη γνώμη;

 

Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο η μάρκα του θερμοπομπού που περιγράφεις τόσο στο γεγονός πως πήγε να καεί, όσο και το εάν ζέσταινε το χώρο. Άσε που στο τελευταίο παίζει ρόλο και η θερμομόνωση του σπιτιού, πρέπει να θυμηθείς περισσότερα ώστε να διαμορφωθεί σωστή άποψη

Πάντως για το κόστος που λες 150euro μάλλον θα ήταν της πλάκας!

^_^

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλοριφέρ λαδιού φίλος έχει πληρώσει τα κέρατα του στη ΔΕΗ. Δεν ξέρω εαν είναι τόσο οικονομικά. Πάντως εάν τα 1500w κοστίζουν 0,07€/ώρα όπως μου λέει ο φίλος επάνω τότε είναι πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τους θερμοπομπούς τα κερατα μας πληρώνουμαι στην δεη.

Χοντρά χοντρά οι θερμοπομποί είναι ηλεκτρικές αντιστάσεις που έχουν κάποιο υλικό που αποθηκεύει ενέργεια(που πέρνει απο την δεη)

για να την εκπέμπει στον χώρο μετά.

Σε αυτόν που έσπασα εγώ είχε μέσα πυρότουβλα.

Δεν είναι ποιό οικονομικοί απο τα ηλεκτρικά καλοριφέρ.

Αν θέλετε θέρμανση με ρεύμα πάτε σε αντλείες θερμότητας δηλαδή κάποιο a/c με inverter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τους θερμοπομπούς τα κερατα μας πληρώνουμαι στην δεη.

Χοντρά χοντρά οι θερμοπομποί είναι ηλεκτρικές αντιστάσεις που έχουν κάποιο υλικό που αποθηκεύει ενέργεια(που πέρνει απο την δεη)

για να την εκπέμπει στον χώρο μετά.

Σε αυτόν που έσπασα εγώ είχε μέσα πυρότουβλα.

Δεν είναι ποιό οικονομικοί απο τα ηλεκτρικά καλοριφέρ.

Αν θέλετε θέρμανση με ρεύμα πάτε σε αντλείες θερμότητας δηλαδή κάποιο a/c με inverter.

εσύ φίλε λες για θερμοσυσσωρευτές, άλλο πράγμα είναι αυτό άλλοι οι θερμοπομποί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζόραν γιατί σκέφτεσαι για θερμοπομπούς και όχι για φυσικό αέριο που και θέρμανση θα έχεις και ζεστο νερό (ίσως και σε συνδιασμό με έναν ηλιακό); Δεν ξέρω τα οικονομικά δεδομένα, αλλά το ρεύμα δεν θα έρχεται πιο ακριβά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...