Προς το περιεχόμενο

ελαχιστα τετραγωνα στο excel


sldmatina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα μικροπροβληματακι στην εξαγωγη των γραφικων παραστασεων στο excel.

σας επισυναπτω το αρχειο γιατι εχει τυπους απο το equation 

 

ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια

ελαχ.τετρ.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά θα εννοείς αυτό που φαίνεται στη φώτο. Αν αυτό θέλεις και ρωτάς απλά πως προσαρμόζεται μία γραμμή τάσης η απάντηση είναι απλή. Αν πάλι το θες για να υπολογίζεις τσακ μπαμ τα α και β καλύτερα να εξοικειωθείς. (Γι' αυτό το λόγο σου έχω αποκρύψει τις τιμές στα α και β ^_^

post-204649-0-68486100-1294615481_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να το βρεις με excel χρησιμοποιώντας τον τύπο σου, τότε φτιάχνεις στήλη με γινόμενο xy (βάζεις =A1*B1 πχ και κάνεις scroll), το ίδιο για x^2 κτλ, και απο κάτω βάζεις το άθροισμά τους. Τότε σε κάποια διπλανά κελιά φτιάχνεις τον τύπο χρησιμοποιώντας αυτά τα αθροίσματα. Και έχεις την κλίση και το σημείο τομής με τον άξονα y, που χρειάζεσαι για να προσδιορίσεις την ευθεία ελαχίστων τετραγώνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε χρειάζεται το excel όλα αυτά για να βρει τα α και β. Γι' αυτό ρώτησα τι ζητάει; Το excel κλίση (α) και σημείο τομής (β) τα δίνει αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, συμφωνώ, αλλά για να γράφει τον τύπο, νομίζω πως πρέπει να τον κάνει βάση αυτού, και ίσως και να γράφει κάθε άθροισμα με πόσο ισούται για να τα βάλει στις δύο σχέσεις.

Αλλιώς, αν θέλεις απλά να βρεις την γραμμή τάσης, έχω γράψει και σε άλλο post στην ίδια σελίδα στην ενότητα software πως γίνεται απλά αν έχεις δημιουργήσει διάγραμμα διασποράς στο excel και πατάς δεξί κλικ σε ένα σύμβολο-σημείο και επιλέγεις προσθήκη γραμμής τάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε. Το θέμα είναι επειδή για λυκειόπαιδο το κόβω, να εξοικειωθεί και να το κάνει μόνος/μόνη. Στις πανελλήνιες δεν θα έχει excelaki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μιλάμε μόνοι μας...sldmatina έλυσες την απορία/πρόβλημα σου;

Έχει να μπει απο χθες στις 00:50. Λες να βρήκε τη λύση και εμείς να μιλάμε μόνοι μας; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις βοηθειες σας.ειμαι αρρωστη στο κρεββατι με πυρετο και δεν μπορεσα να μπω νωριτερα.εγω ηθελα να βρισκω τα α και β αρχικα και μετα πως κανουμε το διαγραμμα ,επειδη δεν διευκρινίζεται το ειδος γραφικης παραστασης απλα δλδ επιλεγω τα δεδομενα που θα βρω και τα εισαγω σε ενα οποιοδηποτε διαγραμμα διασπορας.

ευχαριστώ και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδος της γραφικής παράστασης διευκρινίζεται και με το παραπάνω, αφού σου δίνει τη σχέση

 

β= y-ax <=> y=ax+β άρα θα είναι γραμμή με κλίση α και σημείο τομής με τον άξονα y το β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...