Προς το περιεχόμενο

Αυστραλία - Τι χρειάζεται για να πάω?


isspro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να παω τον ιουλιο αυστραλια μονιμα για δουλεια. δεν εχω μιλησει ακομα με την πρεσβεια. επισης τωρα εχω αρχισει να στελνω βιογραφικο σε εταιριες. ξερω οτι εχει μεγαλο greek community στη Μελβουρνη (3.000.000 κατοικοι με 300.000 ελληνες) οποτε λεω και στη συγκεκριμενη πολη. ξερετε τι χρειαζεται απο χαρτια χοντρικα για να παω εκει? και με το διπλωμα οδηγησης που εχω να υποθεσω οτι εκει δεν ισχυει? η πτηση ειναι 18-19 ωρες και το εισιτηριο κοστιζει 950-1250 το φθηνο (τριτες-μεμπτες) απο μια συντομη ερευνα που εχω κανει. τσουχτερο μεν αλλα στην παρουσα φαση δε μπορω κι αλλιως. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε, θες βιζα για να πας κανονικα για 3 μηνες σαν τουριστας κι αν βρεις δουλεια στη βγαζει μετα ο εργοδοτης σου η καποια δημοσια υπηρεσια με διαρκεια 1 χρονο? και μετα ανα 12μηνο ανανεωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε την πρεσβεια καλυτερα για τετοια θεματα! τουριστικη βιζα σαφως και μπορεις να βγαλεις. το θεμα ειναι να βρεις εταιρια που θα ειναι προθυμη να σου την επεκτεινει (νομιζω πρεπει να πληρωσει για κατι τετοιο) αντι να προσλαβει καποιον που εχει ηδη υπηκοοτητα/βιζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα, υπομονη χρειαζετε για να πας, γιατι ειναι μακρυα.

οσο για το επαγγελματικο κομματι που σκεφτεσε, καλυτερο ειναι να εχεις βρει δουλεια απο πριν, να πας με μια τουριστικη βιζα και μετα να κανονισεις εκει πλεον τα απαραιτητα εγγραφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο κάτι φήμες ακούω ότι η ελληνική κοινότητα διατηρεί προξενήτρες και για μόνιμη βίζα σου βρίσκουν τον έρωτα της ζωής σου.

Φυσικά όλες οι φήμες είναι φήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση με τις ΗΠΑ, η Αυστραλία έχει point-system και ανάλογα με τα προσώντα σου ίσως να μπορείς να μεταναστεύσεις χωρίς έτοιμη προσφορά εργασίας.

 

Δες http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/visa-options-outside.htm

 

Αν θες περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να επικοινωνήσεις με μεταναστευτικό δικηγόρο στην Αυστραλία.

 

θελω να παω τον ιουλιο αυστραλια μονιμα για δουλεια. δεν εχω μιλησει ακομα με την πρεσβεια. επισης τωρα εχω αρχισει να στελνω βιογραφικο σε εταιριες. ξερω οτι εχει μεγαλο greek community στη Μελβουρνη (3.000.000 κατοικοι με 300.000 ελληνες) οποτε λεω και στη συγκεκριμενη πολη. ξερετε τι χρειαζεται απο χαρτια χοντρικα για να παω εκει? και με το διπλωμα οδηγησης που εχω να υποθεσω οτι εκει δεν ισχυει? η πτηση ειναι 18-19 ωρες και το εισιτηριο κοστιζει 950-1250 το φθηνο (τριτες-μεμπτες) απο μια συντομη ερευνα που εχω κανει. τσουχτερο μεν αλλα στην παρουσα φαση δε μπορω κι αλλιως. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ακολουθει το αντιστοιχο αμερικανικο σκηνικο με βιζα ή πρεπει να σε καλεσει συγγενης.

-επιπλεον εχει την αντιστοιχη εγκληματικοτητα της αμερικης..bikie gangs.τα μαχαιρωματα και τα ναρκωτικα ειναι συνηθες φαινομενο.

-διπλωμα θα βγαλεις εκει αν μεινεις. αλλιως παιρνεις εκεινα τα τουριστικα μεσω ελπα

-εχει οδηγηση απο δεξια.(παντου ρανταρ και υπερβολικα λιγα ορια ταχυτητας).

-ειδα πτηση και με 840, σιγουρα παντως θα υπαρχει ενδιαμεση σταση(συνηθως με διαμονη.ειναι οτι πρεπει για μινι διακοπες πριν πας αυστραλια).οταν ειχα παει εγω πριν 10χρονια ηταν καπου στα 500χιλ δρχ.και πηγαιναν μονο 2 απο Ελλαδα.(οποτε οι τιμες κατεβηκαν)

-εχουν μια περιεργη προφορα στα αγγλικα τους

-καλα λεφτα(για εκει.για εδω σε ^$@@ η ισοτιμια) σε δουλειες+επιδοματα,φτηνη διαμονη/σπιτια+φαγητο.

-εγω θα λεγα να πας προς σιδνευ

http://ninemsn.seeklearning.com.au/?CampaignCode=lrn:msn:9msn:ron:int_footer:careers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετανάστευση στην Αυτραλία είναι ασυγκριτα ευκολότερη σχετικά με την μετανάστευση στις ΗΠΑ, και η νομοθεσία πολύ διαφορετική.

Η ποιότητα ζωής στην Αυστραλία είναι πολύ καλή - αλλά επίσης καλή είναι και η ζωή στην Νέα Ζηλανδία, που είναι υπέροχη χώρα και έχει επίσης σχετικά χαλαρούς κανόνες μετανάστευσης.

 

-ακολουθει το αντιστοιχο αμερικανικο σκηνικο με βιζα ή πρεπει να σε καλεσει συγγενης.

-επιπλεον εχει την αντιστοιχη εγκληματικοτητα της αμερικης..bikie gangs hells

-διπλωμα θα βγαλεις εκει αν μεινεις αλλιως παιρνεις εκεινα τα τουριστικα μεσω ελπα

-εχει οδηγηση απο δεξια.

-ειδα πτηση και με 840 σιγουρα παντως θα υπαρχει ενδιαμεση σταση(συνηθως με διαμονη).δεν πανε σερι.οταν ειχα παει εγω πριν 10χρονια ηταν καπου στα 500χιλ δρχ.και πηγαιναν μονο 2 απο Ελλαδα.(οποτε οι τιμες κατεβηκαν)

http://ninemsn.seeklearning.com.au/?CampaignCode=lrn:msn:9msn:ron:int_footer:careers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες ποιος σας είπε ότι σφαζόμαστε και μαχαιρώνουμε τον κόσμο κάθε τρεις και λίγο? Οκ έχει εγκληματικότητα (και που δεν έχει θα μου πεις τώρα) αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Μιλώντας για μένα πάντα, πιο πολύ εγκληματικότητα είχα πετύχει στην αθήνα παρά εδώ sydney.

 

Όσο για τον Topic Starter, Σωστό το link που σου έδωσε ο/η dreamercon. ελπίζω να έχεις όρεξη να το ψάξεις το θέμα γιατί είναι αρκετές οι διαδικασίες για να σε δεχτούν εδώ. και για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις εγώ είμαι εδώ με αυστραλιανή υπηκοότητα όχι με βίζα. Όσον αφορά για δουλειά είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα (ειδικά για κάποιον που θέλει να έρθει εδώ) δλδ εννοώ έχεις κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα; αντίστοιχη προυπηρεσία;

 

όσο για το ότι οδηγάνε απο τα δεξιά. So What? θέμα προσαρμογής είναι και εδώ δεν είναι ζώα σαν τον έλληνα να τρέχουν λες και δεν υπάρχει αύριο.

 

Και μια διόρθωση στο post του kage. Τα ενοίκια αυστραλία και ειδικά στο Sydney που μένω είναι αρκετά ακριβά. Συμφωνώ ότι το κόστος ζωής είναι σχετικά φτηνό αλλά τα ενοίκια είναι σκέτο φαρμάκι. Μόνο τον τελευταίο χρόνο έχει παρατηρηθεί αύξηση στις τιμές μέχρι και 30 %. ειδικά κοντά στο CBD τα ενοίκια είναι απλά απαγορευτικά. π.χ. σε περιοχή περίπου 20 χιλιόμετρα μπορείς να βρεις ενοίκιο και με 300, 350 δολλάρια την εβδομάδα και όσο πιο κοντά έρχεσαι το ποσό αυξάνεται. 400, 500, κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε την πρεσβεια καλυτερα για τετοια θεματα! τουριστικη βιζα σαφως και μπορεις να βγαλεις. το θεμα ειναι να βρεις εταιρια που θα ειναι προθυμη να σου την επεκτεινει (νομιζω πρεπει να πληρωσει για κατι τετοιο) αντι να προσλαβει καποιον που εχει ηδη υπηκοοτητα/βιζα

θα παρω σημερα στην πρεσβεια να μαθω πληροφοριες. λεω να στειλω και σε καμια εταιρια ευρεσης εργασιας (ζηταν €350) ειχα τηλ επικοινωνια με μια (γραφω στο τελος).

 

βασικα, υπομονη χρειαζετε για να πας, γιατι ειναι μακρυα.

οσο για το επαγγελματικο κομματι που σκεφτεσε, καλυτερο ειναι να εχεις βρει δουλεια απο πριν, να πας με μια τουριστικη βιζα και μετα να κανονισεις εκει πλεον τα απαραιτητα εγγραφα...

ναι αυτο ειναι αληθεια. και γι αυτο εχω ξεκινησει απο τωρα το ψαξιμο για να μη βρεθω προ εκπληξεως τελευταια στιγμη και να ειμαι προετοιμασμενος για οτι προβλημα παρουσιαστει. οσο για τη δουλεια εχω ξεκινησει και στελνω αιτησεις σε εταιριες εκει. ξερουμε κανενα καλο site που μπορω να δω για θεσεις εργασιας? για να μπορει να γινει και αυτο που λες που θα ηταν και το ιδανικοτερο.

 

Και σίγουρα χρειάζεσαι δίπλωμα ταχύπλοου και να ξέρεις κολύμπι.

χαχαχαχαχα!!! η πλακα ειναι οτι εχω και διπλωμα ταχυπλοου και ξερω κολυμπι! ;)

 

-ακολουθει το αντιστοιχο αμερικανικο σκηνικο με βιζα ή πρεπει να σε καλεσει συγγενης.

-επιπλεον εχει την αντιστοιχη εγκληματικοτητα της αμερικης..bikie gangs.τα μαχαιρωματα και τα ναρκωτικα ειναι συνηθες φαινομενο.

-διπλωμα θα βγαλεις εκει αν μεινεις. αλλιως παιρνεις εκεινα τα τουριστικα μεσω ελπα

-εχει οδηγηση απο δεξια.(παντου ρανταρ και υπερβολικα λιγα ορια ταχυτητας).

-ειδα πτηση και με 840, σιγουρα παντως θα υπαρχει ενδιαμεση σταση(συνηθως με διαμονη.ειναι οτι πρεπει για μινι διακοπες πριν πας αυστραλια).οταν ειχα παει εγω πριν 10χρονια ηταν καπου στα 500χιλ δρχ.και πηγαιναν μονο 2 απο Ελλαδα.(οποτε οι τιμες κατεβηκαν)

-εχουν μια περιεργη προφορα στα αγγλικα τους

-καλα λεφτα(για εκει.για εδω σε ^$@@ η ισοτιμια) σε δουλειες+επιδοματα,φτηνη διαμονη/σπιτια+φαγητο.

-εγω θα λεγα να πας προς σιδνευ

http://ninemsn.seeklearning.com.au/?CampaignCode=lrn:msn:9msn:ron:int_footer:careers

1. χμμμ με βιζα αν ειναι γιατι δυστυχως δεν εχω συγγενη εκει :(

2. εχει απαντηθει αλλα και ετσι να ειναι θα το ρισκαρω

3. αν ολα πανε καλα θα βγαλω αφου ετσι πρεπει τελικα. μεχρι τοτε με συγκοινωνιες...

4. ναι σα την αγγλια, οκ, δεν θα εχω θεμα. με τον καιρο θα το συνηθισω πιστευω -ας παω και αυτο ειναι το τελευταιο-

5. δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου. ευκαιρια να δω και κανενα αλλο μερος. αν βρω και εισιτηριο στην τιμη που λες θα βολευε παρα πολυ

6. σα τα χωρια της αγγλιας?

7. το ελπιζω γιατι εδω οχι δεν ειναι καλα, απλα δεν υπαρχουν! κοιταξα προχηρα για κατι απλα σπιτια με 2 δωματια απο $235/βδομαδα τα πιο φτηνα αλλα οκ, καπου πρεπει να μεινω. μακαρι να εχω βρει δουλεια πριν παω και να μην ειμαι τοσο στην πιεση και το αγχος

8. θα το κοιταξω φιλε μου το λινκ που λες. απλα εχω ενα συμμαθητη μου στη μελβουρνη και ξερω οτι εχει πολλους ελληνες (περισσοτερους απο συδνεϊ). σαν 1η σκεψη αυτα ειχα στο μυαλο μου για να προτιμησω την συγκεκριμενη πολη

 

 

Όσο για τον Topic Starter, Σωστό το link που σου έδωσε ο/η dreamercon. ελπίζω να έχεις όρεξη να το ψάξεις το θέμα γιατί είναι αρκετές οι διαδικασίες για να σε δεχτούν εδώ. και για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις εγώ είμαι εδώ με αυστραλιανή υπηκοότητα όχι με βίζα. Όσον αφορά για δουλειά είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα (ειδικά για κάποιον που θέλει να έρθει εδώ) δλδ εννοώ έχεις κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα; αντίστοιχη προυπηρεσία;

 

όσο για το ότι οδηγάνε απο τα δεξιά. So What? θέμα προσαρμογής είναι και εδώ δεν είναι ζώα σαν τον έλληνα να τρέχουν λες και δεν υπάρχει αύριο.

 

Και μια διόρθωση στο post του kage. Τα ενοίκια αυστραλία και ειδικά στο Sydney που μένω είναι αρκετά ακριβά. Συμφωνώ ότι το κόστος ζωής είναι σχετικά φτηνό αλλά τα ενοίκια είναι σκέτο φαρμάκι. Μόνο τον τελευταίο χρόνο έχει παρατηρηθεί αύξηση στις τιμές μέχρι και 30 %. ειδικά κοντά στο CBD τα ενοίκια είναι απλά απαγορευτικά. π.χ. σε περιοχή περίπου 20 χιλιόμετρα μπορείς να βρεις ενοίκιο και με 300, 350 δολλάρια την εβδομάδα και όσο πιο κοντά έρχεσαι το ποσό αυξάνεται. 400, 500, κ.ο.κ.

καταλαβα. εχω τελειωσει ιεκ πληροφορικης αλλα εχω καποιες global πιστοποιησεις (της cisco) και δουλευω σαν network engineer στην αθηνα σε μια εταιρια 2 χρονια και πανω στο κομματι αυτο. επισης ειμαι 25 ετων (εχω τελειωσει και το στρατιωτικο αν βοηθαει σε τπτ). σε μια τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με την ausfis μου ειπαν οτι θελουν ενα ποσο των €350, θα μου στειλουν υλικο με αγγλικα cd και βιβλια εκμαθησης αγγλικων -οπως οφειλουν- για να περασω απο την πρεσβεια να δωσω κατι εξετασης γραπτες και προφορικες οτι κατεχω τα βασικα κλπ. μετα αφου παρω εγγλιση απο εκει, η εν λογο εταιρια τρεχει το θεμα με τα χαρτια μου (τωρα πια ακριβως, μαλλον βιζα) και ψαχνουν να μου βρουν δουλεια. αν ολα γινουν, τοτε με ενημερωνουν και παω.

βεβαια εχουν περασει 3 μηνες απο τοτε και πρεπει να ξαναμιλησω αλλα χοντρικα ετσι ειναι. επισης ξεχασα να αναφερω για ενα point system που εχουν. δλδ αν εισαι 20-30 ετων παιρνεις το μαξιμουμ ποντων, αν εισαι απο ΕΕ παλι παιρνεις το μαξιμουμ, μετα τι πτυχια εχεις (εκει υστερω) αλλα μου ειπαν αυτο μη με ανησυχει. αυτα προς το παρον

 

οσο για τα νοικια ναι οντως ειναι ακριβα αλλα καθε αρχη και δυσκολη. σημασια εχει να μπορεσω για αρχη να βρω μια δουλεια. απο κει και περα το παλευω αλλα χωρις δουλεια δε γινεται τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση:

Γιατι αυστραλια συγκεκριμενα? Απλα απο οτι βλεπω το θεμα δεν το εχεις ψαξει καθολου και δεν νομιζω οτι εχεις κανει τα σωστα βηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αφου θα φυγω απο ελλαδα εκει θεωρω οτι εχει πιο πολλες θεσεις εργασιας και μπορω να δω και μερη τα οποια υπο αλλες συνθηκες δε θα μπορουσα ποτε. ναι φιλε μου, τωρα ξεκινησα να το ψαχνω και γι αυτο ποσταρα, να παρω καμια συμβουλη, να εχω μια εικονα. εχεις να προτεινεις καποιο βημα? ειμαι ολο «ματια»!!

 

επισης εχω ακουσει οτι εχει μεγαλο greek community. ξερεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το ειχα ψαξει, ειχα απαγοητευτει γιατι η ελλαδα δεν ηταν μεσα στο working holiday visa προγραμμα που εχουν! Παντως αν θα εδινα μια συμβουλη σε καποιον που παει εξωτερικο θα ηταν αυτη: μην ψαχνεις τους ελληνες εκει, αν μπορεις να τους αποφυγεις ακομα πιο καλα. Θα εισαι σε μια χωρα με αλλους λαους, που ισως να μην ξαναεχεις την ευκαιρια να ζησεις αλλιως, ειδικα η αυστραλια που ειναι μια μικρογραφια του πλανητη μιας και εχει ολους σχεδον τους λαους εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...