Προς το περιεχόμενο

Αγορά TV για υπνοδωμάτιο.SAMSUNG C530 32'' ή 37''


spyros-tr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ημουν ετοιμος να παρω την samsung 32''tv'lcd c530 για το υπνωδωματιο μου(τωρα βλεπω σε 21'' CRT)ομως διαβασα στο forum απο παιδια(δεν ξερω αν ισχυει)πως full HD τηλεορασεις πρεπει να ειναι σε μεγαλυτερες διαστασεις οπως και οτι γρηγορα συνηθιζει το ματι και μετανοιωνεις που δεν πηρες μεγαλυτερη οθονη.Η αποσταση που θα βλεπω ειναι 3μ και κατι,μηπως να παρω 37'' ή ειναι υπερβολικη για υπνοδωματιο οπως μου λενε ''ΟΛΟΙ'' οι γνωστοι μου;Η διαφορα στα λεφτα ειναι 100 ευρω.Ευχαριστω εξ'αρχης παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τρια μετρα σε παιρνει να βαλεις ακομα και 50αρα αλλλα ας μην υπερβαλουμε.

32 οντσες και θεαση HD υλικου ακουγεται σαν ανεκδοτο οποτε θα πρεπει να πας σε 40 ιντσες και πανω.

 

Αν και δεν μας λες ποσα λεφτα διαθετεις θα σου προτεινω τις παρακατω.

 

Link

 

Link

 

Link

 

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα τηλεόραση στο υπνοδωμάτιο, δεν θα έβαζα τίποτα μεγαλύτερο από 32". Όπως βολεύεται βέβαια ο καθένας, αλλά στο υπνοδωμάτιο θα ήθελα μία τηλεόραση για να χαζέψω λίγο πριν πέσω για ύπνο, όχι να κάτσω να γουστάρω.

Αυτό πάντως για την HD ανάλυση είναι αλήθεια, η τηλεόραση έχει νόημα να είναι full HD πάνω από τις 40". Αν για κάποιον λόγο θέλεις οπωσδήποτε full HD στο υπνοδωμάτιο, τότε θα πας για 40"+, άν απλά θέλεις μία τηλεόραση για πριν τον ύπνο, πάρε μία ποιοτική 32άρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη βλαχοελληνική νοοτροπία των 200 ιντσών δεν τη συναντάς πουθενά στον κόσμο σίγουρα.

 

Και μετά λέμε πως φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

 

Πάρε φίλε μια 32αρα που και πάλι υπερβολή ίσως είναι. Και 26αρα σου κάνει. Εδώ σου έκανε η 21. Για μια ρημάδα θέαση την θες πριν πέσεις για ύπνο. Ήμαρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι κατι πανω απο 32. Υπερβολη παραπανω για υπνοδωματιο οση αποσταση και αν υπαρχει. Δε νομιζω οτι εχεις υπνοδωματιο 50 τετραγωνικων...

 

Μεγαλυτερη θα ειναι και αντιαισθητικο νομιζω το αποτελεσμα. Ισως δηλαδη να χρειαζεσαι και μικροτερη.

 

Ναι θα τη συνηθισεις αλλα νομιζω καλυτερο ειναι να μη γιγαντωνεις τις "αναγκες" σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα μας ειναι σε ποιο "δωματιο" ειναι ή η αποσταση θεασης;

 

Δε θα προτεινω τιποτα συγκεκριμενο απλα σκεψου τι προσπαθεια θα κανεις να διαβασεις υποτιτλους πχ στα 3 μετρα σε μια 32" και αναλογα σε μια 42". Που θα ειναι πιο ξεκουραστη η παρακολουθηση;

 

Και λογω εξ'ορισμου σκοτεινου περιβαλλοντος μια plasma 37" ή 42" νομιζω ειναι οτι πρεπει και στο μπατζετ που κινεισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μας είναι όντως το σε ποιό "δωμάτιο".

Αν η κρεβατοκάμαρα είναι ο χώρος όπου ο φίλος θα περνάει το 80% του τηλεοπτικού του χρόνου, τότε ας πάρει και 50άρα. Αν όμως θα βλέπει τηλεόραση 1 ώρα πριν κοιμηθεί και μισή ώρα αφού ξυπνήσει, καλό είναι να σκεφτεί και την γενικότερη οικονομία και να πάρει μία 32άρα. Στο κάτω κάτω, πώς έβλεπε ως τώρα στην 21"; Δεν θα του φανεί τεράστια η διαφορά; Ας μη γινόμαστε πια και αχόρταγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τρια μετρα σε παιρνει να βαλεις ακομα και 50αρα αλλλα ας μην υπερβαλουμε.

 

Όταν διάβασα για 3 μέτρα απόσταση θέασης ήμουν σίγουρος πως κάποιος θα έλεγε για 40" +

 

Στο οποίο και συμφωνώ, αλλά για το υπνοδωμάτιο εγώ θα διάλεγα την μεγαλύτερη που θα μπορούσα χωρίς να δείχνει too much σχετικά με τον υπόλοιπο χώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη βλαχοελληνική νοοτροπία των 200 ιντσών δεν τη συναντάς πουθενά στον κόσμο σίγουρα.

 

Και μετά λέμε πως φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

 

Πάρε φίλε μια 32αρα που και πάλι υπερβολή ίσως είναι. Και 26αρα σου κάνει. Εδώ σου έκανε η 21. Για μια ρημάδα θέαση την θες πριν πέσεις για ύπνο. Ήμαρτον.

 

 

Μπες στο avforums να δεις την βλαχοαμερικανικη νοοτροπία.

 

Και όλοι αυτοί που περνούν προβολείς είναι ηλίθιοι δηλαδή.

 

Εγώ βλέπω οτι Αμερική και ανεπτυγμένη Ευρώπη μια χαρά πανε οι πωλήσεις προβολέων. Αντίθετα με την ελλάδα που όλοι περνούν LCD απο το κωτσοβολο.

 

Μάλλον άλλη νοοτροπία φταίει για τό που παει η ελλάδα, και όχι σε πόσες ιντσες βλέπουμε ταινίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα απο τα μηνυματα οτι στα 3 μετρα και κατι μπορεις να δεις απο 37'' πραγμα που δεν το γνωριζα και το φοβομουν.Το θεμα νομιζω ειναι αν σε ενα δωματιο 3,5x4(ρωτησαν καποια παιδια το χωρο) ειναι οκ να βαλεις 37΄΄ η ειναι υπερβολη.Η λογικη λεει 32'' αλλα καποιες στιγμες πιανει και εμενα αυτη η ''αχορταγια'' που ανεφερε πριν ο φιλος.Κατι ακομα,τo δελεαρ που με εβαλε στην μπριζα για την 37'' ειναι οτι με 100 ευρω παραπανω παιρνω μια αρκετα μεγαλυτερη tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε οτι αντέχει η τσέπη σου. Ο κόσμος εξελισεται, το €/ιντσα έχει πέσει αρκετά. Αν οι 37" απο 3 μέτρα είναι πολλές , οι 23-24" απο μισό μετρό τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα απο τα μηνυματα οτι στα 3 μετρα και κατι μπορεις να δεις απο 37'' πραγμα που δεν το γνωριζα και το φοβομουν.Το θεμα νομιζω ειναι αν σε ενα δωματιο 3,5x4(ρωτησαν καποια παιδια το χωρο) ειναι οκ να βαλεις 37΄΄ η ειναι υπερβολη.Η λογικη λεει 32'' αλλα καποιες στιγμες πιανει και εμενα αυτη η ''αχορταγια'' που ανεφερε πριν ο φιλος.Κατι ακομα,τo δελεαρ που με εβαλε στην μπριζα για την 37'' ειναι οτι με 100 ευρω παραπανω παιρνω μια αρκετα μεγαλυτερη tv.

 

 

Kαταρχας δεν θ' ακους την σαχλαμαρα του καθενος που μπαινει εδω μεσα κι ενω δεν εχει κατι να σου προτεινει επιλπεον κανει και πολιτικη για το τι μας εφταιξε ως λαος και καταντησαμε ετσι.

 

Εκεινο που θα επρεπε να σ' ενδιαφερει ειναι πως με τα ιδια χρηματα θα παρεις την καλυτερη για σενα εικονα και θα εχεις βλεποντας την την μεγαλυτερη απολαυση.

 

Κοιτα λοιπον αυτες που σου εχω ειδη προτεινει οι οποιες ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στα λεφτα που διαθετεις και ειδικα οι plasma.

 

Πληροφοριακα οι 37αρες της samsung δεν εχουν s-pva panel κι ετσι αν παρεις μια 37αρα θα εχεις αγορασει ενα AUO made in taiwan panel με χειροτερο μαυρο και επισης χειροτερα χρωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν γινονται αυτα!Πανω που αποφασισα να τολμησω την 37αρα για το υπνοδωματιο και πηγα να τη παρω σημερα απο το πλαισιο,μονο απο εκει μπορω να κανω την αγορα λογο επιδοτησης,μου ειπαν πως υπαρχει ελλειψη στην συγκεκριμενη.Το καλυτερο ομως ηταν οι τιμες,η 32αρα που ηθελα στην αρχη εκανε 399 ευρω,η 37αρα 520 ευρω και τελος η 40αρα 499 ευρω.Ετσι ενω ξεκινησα για 32'' και νομιζα ηδη οτι ειναι αρκετη εφτασα στο σημειο,εξαιτιας της τιμης βεβαια,να συζηταω σημερα με τον πωλητη για τις 40''.Να σας πω μονο οτι αυτος ηταν που μου ανεφερε για την 40'' γιατι εγω ουτε που την ειχα σκεφτει σαν μεγεθος για το υπνοδωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...