Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή λιρών αγγλίας σε ευρώ


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμπορική.

 

Γιατί όχι τράπεζα της ελλάδος πχ?

 

Επίσης μπορώ να τα βάλω σε λογαριασμό ως λίρες ώστε αν πέσει το ευρώ να επωφεληθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις online τις τιμές που πωλούν και αγοράζουν οι τράπεζες συνάλλαγμα, επειδή θα ρωτήσεις στα siteς τους. Συνήθως, η τράπεζα της ελλάδας έχει καλύτερο exchange ratio, αλλά αν δεν έχεις πολλά και όταν λέω πολλά εννοώ πολλά. Μάλλον το εισιτήριο του μετρό θα ναι ακριβότερο για να πας από το κέρδος.

 

EDIT: Μπορείς να έχεις λογαριασμό συναλλάγματος σε Ελληνική τράπεζα, αλλά για να ανοίξεις είναι λίγο πιο περίπλοκη διαδικασία, δε θυμάμαι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σχετική ερώτηση όσον αφορά τις λίρες.Βλέπω σε διάφορες ξένες σειρές (αγγλικές) άλλες φορές να αναφέρονται σε quid και άλλες σε penny.

Ποιά η διαφορά; Penny εννοούν τα λεπτά της 1 λίρας και quid 1 λίρα ολόκληρη; Η λίρα κανονικά δεν λέγετε pound;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι τράπεζα της ελλάδος πχ?

 

Επίσης μπορώ να τα βάλω σε λογαριασμό ως λίρες ώστε αν πέσει το ευρώ να επωφεληθώ?

Γιατί δεν το ψάχνεις π.χ. ρε συ katerina?

Εγώ συνεργάζομαι με εμπορική.

Και στην τελική, η διαφορά πώλησης ξένου νομίσματος είναι πάρα πολύ μικρή. Μάξιμουμ μερικά λεπτά διαφορά.

 

Και με το ψάχνεις εννοώ να μπεις σε κάθε τράπεζα και να δεις το exchange rate.

Πόσο δύσκολο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια σχετική ερώτηση όσον αφορά τις λίρες.Βλέπω σε διάφορες ξένες σειρές (αγγλικές) άλλες φορές να αναφέρονται σε quid και άλλες σε penny.

Ποιά η διαφορά; Penny εννοούν τα λεπτά της 1 λίρας και quid 1 λίρα ολόκληρη; Η λίρα κανονικά δεν λέγετε pound;

 

 

Penny είναι η υποδιαίρεση (cent, λεπτό στο ευρώ). Quid είναι η λίρα, στην καθομιλουμένη. Pound sterling είναι η επίσημη ονομασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι τράπεζα της ελλάδος πχ?

 

Επίσης μπορώ να τα βάλω σε λογαριασμό ως λίρες ώστε αν πέσει το ευρώ να επωφεληθώ?

 

 

εγω κρατησα τον αγγλικο μου λογαριασμο κι εχω ακομα εκει τις λιρες μου.

οσον αφορα την ελλαδα, επειδη διατηρω κι εδω λογαριασμο σε συναλλαγμα, πρεπει να ξερεις οτι εσυ πχ τους καταθετεις δολλαρια, λιρες, οτιδηποτε, στο βιβλιαριο σου φαινεται οτι εχεις Χ ποσο απο αυτο το νομισμα ΑΛΛΑ οταν πας να κανεις αναληψη, παιρνεις στο χερι ευρω! δεν σου δινουν το νομισμα που εχεις κανει καταθεση.

 

Γιατί δεν το ψάχνεις π.χ. ρε συ katerina?

Εγώ συνεργάζομαι με εμπορική.

Και στην τελική, η διαφορά πώλησης ξένου νομίσματος είναι πάρα πολύ μικρή. Μάξιμουμ μερικά λεπτά διαφορά.

 

Και με το ψάχνεις εννοώ να μπεις σε κάθε τράπεζα και να δεις το exchange rate.

Πόσο δύσκολο είναι;

 

 

μπορει να μην ειναι δυσκολο να το κανει αυτο που λες, αλλα ουτε ειναι δυσκολο εσυ να μην προτεινεις απλα και ξερα την εμπορικη, επειδη εσυ συνεργαζεσαι με αυτη, μπορουσες να πεις...σε ολες τις τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Penny είναι η υποδιαίρεση (cent, λεπτό στο ευρώ). Quid είναι η λίρα, στην καθομιλουμένη. Pound sterling είναι η επίσημη ονομασία.

Ευχαριστώ.Το ξεδιάλυνα τώρα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Penny είναι η υποδιαίρεση (cent, λεπτό στο ευρώ). Quid είναι η λίρα, στην καθομιλουμένη. Pound sterling είναι η επίσημη ονομασία.

ή squid στην ακομα πιο καθομιλουμενη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν το ψάχνεις π.χ. ρε συ katerina?

Εγώ συνεργάζομαι με εμπορική.

Και στην τελική, η διαφορά πώλησης ξένου νομίσματος είναι πάρα πολύ μικρή. Μάξιμουμ μερικά λεπτά διαφορά.

 

Και με το ψάχνεις εννοώ να μπεις σε κάθε τράπεζα και να δεις το exchange rate.

Πόσο δύσκολο είναι;

 

Δεν είναι δύσκολο. Επίσης δύσκολο δεν είναι να μην απαντάει όποιος βαριέται.(τα forum τα έχουμε για να συζητάμε πράγματα που ψάχνουμε, εννοείται πως το έψαξα, απλά κάποιος που έχει αντίστοιχη εμπειρία μπορεί να διευκολύνει το ψάξιμο)

 

Για την ιστορία, τελικά δεν τα μετέτρεψα, άνοιξα έναν λογαριασμό και τα έβαλα μέσα ως λίρες, για όταν πέσει το ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μετέτρεψα τις προαναφερόμενες λύρες μου αντάλλαξαν μόνο τα χαρτονομίσματα. Εχω όμως και κέρματα, όχι πολλά συνολικά γύρω στις 10-12 λύρες. Αυτά ανταλλάσονται κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...