Προς το περιεχόμενο

Προϋποθέσεις ανανέωσης βιβλιάριου υγείας για μακροχρόνια ανέργους.


blackstar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, σήμερα πήγα στο ΙΚΑ να ρωτήσω τι χρειάζεται για να θεωρήσω το βιβλιάριο υγείας, και αφού ρώτησε την ηλικία μου, μου είπε 900 ένσημα.

Φυσικά όταν την ρώτησα πώς μπορείς να έχεις 900 ένσημα όταν είσαι σχεδόν 4 χρόνια άνεργος και πριν την προηγούμενη δουλειά σου ήσουν άλλα 2 χρόνια άνεργος (τότε έβγαλα το βιβλιάριο υγείας),δεν πήρα καμία απάντηση.

Οπότε πήγα στον ΟΑΕΔ, και εκεί μου είπαν ότι απλά πρέπει να ζητήσω μια βεβαίωση από αυτούς, και το ΙΚΑ θα μου θεώρηση το βιβλιάριο για ένα ακόμα χρόνο.

Η ερώτηση είναι αν κάποιος γνωρίζει η μπορεί να μου βρει κάποιο επίσημο έγγραφο που να διευκρινίζει το τι ισχύει, η αν υπαρχή κάποιος τρόπος, π.χ. τηλεφωνικώς να βεβαιωθώ για το τι ισχύει για αυτούς που είναι μακροχρόνια άνεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΑΕΔ είναι ανέκδοτο. Όχι μόνο τώρα αλλά ακόμη και σε περιόδους που υπήρχε χρήμα. Έχουν φτιάξει τις προϋποθέσεις για τις παροχές με τέτοιο τρόπο ώστε κανένας να μην τις δικαιούται.

 

 

Δες εδώ->

http://www.oaed.gr/Pages/SN_62.pg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, τελικά αυτό που μου είπαν στο ΙΚΑ πρέπει να είναι το σωστό, οπότε ασφάλεια τέλος.

 

Γ*** την ελλαδα μου.

 

Μα πόσο γελοίοι μπορεί να είναι;

Επίσης να έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση οποιουδήποτε ασφαλιστικού οργανισμού (600) ημέρες εργασίας οι οποίες αυξάνονται ανά εκατό ημέρες κάθε χρόνο μετά τη συμπλήρωση του 30ου έτους της ηλικίας και μέχρι το 54ο έτος της ηλικίας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν κάνεις το απλούστατο που σου είπαν στον ΟΑΕΔ; Πάρε τη βεβαίωση και πήγαινε στο ΙΚΑ.

Πριν 3 χρόνια που ήμουν επίσης μακροχρόνια άνεργος, ανανέωσα ασφαλιστική ικανότητα κ α ν ο ν ι κ ό τ α τ α. Το ίδιο και την αμέσως προηγούμενη χρονιά.

 

Ρίξε μιά ματιά κι εδώ http://klimaka-socialservice.blogspot.com/2010/04/blog-post_19.html , παρότι δεν είναι επίσημο έγγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω αύριο, αλλά από ότι διαβάζω η προϋπόθεσης αλλάζουν όταν είσαι πάνω άπω 29.

 

Μακροχρόνια άνεργοι ηλικίας 29-55 ετών

 

Δικαιούχοι-Προΰποθέσεις:

 

• Ηλικία άνω των 29 ετών και μέχρι 55, κατά την ημε¬ρομηνία υποβολής της αίτησης.

 

• 600 μέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ ή και σε άλλο ασφαλιστικό φορέα κυρίας ασφάλισης από παροχή εργασίας, οι οποίες προσαυξάνονται ανά 100 μέρες για κάθε έτος μετά τη συμπλήρωση του 30ου και μέχρι το 54ο έτος της ηλικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...