Προς το περιεχόμενο

Αγορά ανεξοφλητου αυτοκινητου


darknemus01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ενδιαφερομαι για την αγορα ενος μεταχειρισμενου αυτοκινητου 3 χρονων περιπου, αλλα ο ιδιοκτητης του μου ειπε οτι ακομη πληρωνει τις δοσεις του κ οτι θα πρεπει εκτος απο την μεταβιβαση να κανουμε κα υπευθυνες δηλωσεις πριν την αγορα.

Ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις, νομικά δλδ;

Αν δεν εξοφλησει εκεινος μελλοντικα το αυτοκινητο, θα κινδυνεύω; Δεν θα πρεπει να γινει παρακράτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρωσταει και εχει παρακρατηση κυριοτητας (δεν ειναι απαραιτητο) δεν μπορει να το πουλησει με τιποτα.

 

Σε αναλογη δικη μου περιπτωση που πουλησα μεταχειρισμενο που χρωσταγα ακομα δοσεις ο αγοραστης πληρωσε το υπολοιπο με καταθεση στον λογαριαμο αυτου που χρωστουσα και εγραψε "καταθεση δια χειρος ...." Εκανα αρση παρακρατησης του το μεταβιβασα και μου εδωσε τα υπολοπα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι μπορεί να πάει ο υποψήφιος αγοραστής μαζί με τον τωρινό ιδιοκτήτη (δανειολήπτη) να εξοφλήσει το αυτοκίνητο που θέλει να αγοράσει, ενημερώνοντας την τράπεζα. Το ίδιο ισχύει και για σπίτια (αυτό σίγουρο) που είναι προσημειωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι θα γινει αν οταν πας και πληρωσεις το δανειο του στο παιξει τρελος?

 

Για αυτο ειπα στην καταθεση για την εξοφλιση να γραφτει το ονομα του καταθετη/αγοραστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα αποδειξεις οτι δεν τα χρωσταγες ή οτι δεν του τα χαρισες?

τον ιδιο τροπο χρησιμοποιουν και αυτοι με τις fake αγγελιες και οπως αποδειχτηκε δεν παθαινεις τιποτα.

το ιδιο και με καταθεσεις σε western union.

 

τεσπα το παραπανω το αναφερω μονο για να δειξω οτι υπαρχει ρισκο αν μπλεξεις με κανενα λαμογιο.οπως το ιδιο ισχυει και με την μεταβιβαση αν του κανεις εξουσιοδοτηση να την κανει μονος του ο αγοραστης και δεν την κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα αποδειξεις οτι δεν τα χρωσταγες ή οτι δεν του τα χαρισες?

 

 

Μπορεις στο καταθετηριο να γραψεις εκτος το ονομα του καταθετη και την αιτια πχ "αγορα ΑΒΓ 1234 ΙΧΕ αυτοκινητου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...