Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Sony Vaio startup repair


gs20309

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που όλα ήταν νορμάλ ξαφνικά κολλάει το λάπτοπ και δεν κουνιόταν ούτε το ποντίκι ούτε έκανε τίποτα αναγκαστικά έκλεισε πατώντας το switch off μέχρι να κλείσει.. Το θέμα είναι ότι στην επανεκκίνηση που του έκανα πετάει ένα startup repair δεν το έχει ξαναβγάλει ποτέ, κ στην μαύρη οθόνη είχε κάτι σύμβολα σαν χιονάκια """"""""τετοια και στο λογκο του ΒΑΙΟ ειχε κάτι οριζόντιες πράσινες γραμμές, κάνει το repair alla το πρόβλημα δεν διορθώθηκε, μπήκα μετά από πολλές επανεκκινήσεις κανονικά στα windows το θέμα είναι ότι πάλι μετά από λίγο κόλλησε κ έβγαλε ένα display error έκλεισε για μερικά δευτερόλεπτα η οθόνη κ μετά ξανάνοιξε με αυτό το error. Προσπαθώντας να το διορθώσω έκανα update τους drivers της κάρτας γραφικών, έβγαλα ξανάβαλα τις μνήμες, restore to previous point, uninstall κατι windows updates τελευταίους. Δεν ξέρω τώρα ούτε καν ανοίγει με safe mode. Δεν ανοίγει καν η οθόνη κ δεν αναβει το λαμπάκι του σκληρού δίσκου όταν πατάω για να ανοίξει... Τι να έχει πάθει? to error και καλά ήταν display driver error μάλλον.. αλλά τώρα γιατί δεν ανοίγει καν ?

 

windows vista

sony vaio vgn fz21m

gpu nvidia 8400 an thumamai kala

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά τα τίναξε η κάρτα γραφικών σου,μπορείς να δοκιμάσεις να καθαρίσεις το laptop από μέσα μπας και ανασάνει και ξανά πάρει μπρος,αλλά αν τα έχει παίξει όντως η κάρτα το ξεχνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά τα τίναξε η κάρτα γραφικών σου,μπορείς να δοκιμάσεις να καθαρίσεις το laptop από μέσα μπας και ανασάνει και ξανά πάρει μπρος,αλλά αν τα έχει παίξει όντως η κάρτα το ξεχνάς.

 

Ηταν από τις προβληματικές σειρές της nvidia αλλά το πρόσεχα πολύ, λες να ήταν μέχρι εδώ ε?.. μου κάνει εντύπωση πως σε safe mode λειτουργούσε αλλά από τη στιγμή που του έριξα κ κρύο αέρα μπας κ είναι θέμα σκόνης δεν ξαναάνοιξε καθόλου..αν είναι κάρτα το λαμπάκι για το σκληρό/επεξεργαστή γιατί να μην ανάβει και να μην στροφάρει ο σκληρός δισκος.. τώρα δείχνει σαν να μην μπαίνει καν στη διαδικασία να φορτώσει τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα FZ έχουνε παράταση εγγύησης για το nvidia, αρκεί να είναι στην "πένα" (π.χ. σπασμένο usb = nogo). Δεν χάνεις τπτ να καλέσεις στο vaio link.

 

Το είδα μόλις τώρα στην πένα είναι το πρόβλημα είναι ότι η εγγύηση επεκτείνεται για μέχρι 4 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς, εμένα είναι τώρα 4 χρόνια κ 4 μήνες οπότε..

 

ξέρει κανείς κανένα σοβαρό αξιόπιστο μαγαζάκι στο ηράκλειο κρήτης μήπως γίνει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξιοπιστία στις "επισκευές" vga laptop είναι πράγμα σχετικό σ' αυτή τη χώρα, όπου το 99% αυτών που θα σου τάξουν επισκευή απλά θα την ψήσουν λιγάκι με 3-4 μήνες εγγύηση και μετά ξανά μανά τα artifacts, ίσως και νωρίτερα αφού τα fz έχουν τσιγαρόχαρτο pcb και σκεβρώνει για πλάκα.

 

Η λύση είναι είτε να βρεις κάποιον που θα σου κάνει reballing με lead balls το nvidia ή να προσπαθήσεις μόνος σου με μεθόδους pcb oven in da house, όπως μπορείς να βρεις σε πολλά threads σε πολλά fora.

 

Τον μόνο που ξέρω στην Κρήτη, παίζει με heatgun και δεν θα στο πρότεινα εκτός κι αν συμβιβαστείς στο να πληρώσεις για κάτι που εξ' ορισμού σε 1-2-3-4 μήνες θα ξαναχαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξιοπιστία στις "επισκευές" vga laptop είναι πράγμα σχετικό σ' αυτή τη χώρα, όπου το 99% αυτών που θα σου τάξουν επισκευή απλά θα την ψήσουν λιγάκι με 3-4 μήνες εγγύηση και μετά ξανά μανά τα artifacts, ίσως και νωρίτερα αφού τα fz έχουν τσιγαρόχαρτο pcb και σκεβρώνει για πλάκα.

 

Η λύση είναι είτε να βρεις κάποιον που θα σου κάνει reballing με lead balls το nvidia ή να προσπαθήσεις μόνος σου με μεθόδους pcb oven in da house, όπως μπορείς να βρεις σε πολλά threads σε πολλά fora.

 

Τον μόνο που ξέρω στην Κρήτη, παίζει με heatgun και δεν θα στο πρότεινα εκτός κι αν συμβιβαστείς στο να πληρώσεις για κάτι που εξ' ορισμού σε 1-2-3-4 μήνες θα ξαναχαλάσει.

 

Τελικά 3 χρόνια κ 4 μήνες είμαι οπότε με καλύπτει η εγγύηση, πήρα στο vaio link για να τους ρωτήσω και μου είπαν ότι είμαι στην εγγύηση (ούτε που θυμόμουν ότι το είχα καταχωρήσει με τα στοιχεία μου.. πάλι καλά..) ευτυχώς δεν θέλουν ούτε αποδειξη γιατί είναι στην αθήνα, θα περάσει κούριερ να το παραλάβει κ θα το στείλουν εξωτερικό λέει 2 βδομάδες΄θα επιστρέψει, αν είναι κάρτα είμαι εντός εγγύησης αν είναι κάτι άλλο θα με καλέσουν να μου πουν (αν δεν είναι κάρτα κ είναι κάτι άλλο που λόγω κόστους ίσως να μην συμφέρει να επισκευαστεί θα πληρώσω κ τα μεταφορικά 94ευρά) είδωμεν.. τώρα παρακαλάω το θεό να είναι κάρτα γραφικών.. επιφυλάσομαι..στην χειρότερερη θα χάσω 94 ευρώ..πάντως περιμένω τα χειρότερα.. απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πλέον δεν ανοίγει καν.. πριν έστω σε σαφε μοδε άνοιγε... λέτε να χάλασε κ τίποτα άλλο..ή όταν τα κακαρώνει εντελώς η κάρτα γραφικών δεν ανοίγει καθόλου?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι, έτσι ψοφάν τ' άτιμα τα nvidia στα FZ. Πιθανόν σ' εξωτερική οθόνη να έδινε "κάτι" απλά έζησες όλη την παρωδία μέχρι τον τάφο του chip. Και μπράβο σου που δεν το άφησες στην τύχη του και δεν έδρασες οσάν Ελληνάρας (πέτα το μωρέ και πάρε καινούργιο)..... πόσες φορές έχω αναρρωτηθεί πόσα κιλά (τόνοι) λειτουργικού hardware έχουν καταλήξει στα σκουπίδια :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι, έτσι ψοφάν τ' άτιμα τα nvidia στα FZ. Πιθανόν σ' εξωτερική οθόνη να έδινε "κάτι" απλά έζησες όλη την παρωδία μέχρι τον τάφο του chip. Και μπράβο σου που δεν το άφησες στην τύχη του και δεν έδρασες οσάν Ελληνάρας (πέτα το μωρέ και πάρε καινούργιο)..... πόσες φορές έχω αναρρωτηθεί πόσα κιλά (τόνοι) λειτουργικού hardware έχουν καταλήξει στα σκουπίδια :mellow:

 

Οσο να πεις 1.350ευρα που το είχα πάρει τότε δεν ήταν κ λίγα, του είχα κ 3gb μνήμη από 2gb που ήταν..ήθελα να με βγάλει 1-2 χρονάκια ακόμα..ούτως η άλλως τις περισσότερες εφαρμογές τις σήκωνε κανονικά ή έστω με μικρή καθυστέρηση..Αν καταφέρω κ βρω άκρη κ δεν πληρώσω καλά θα είναι, μόνο που φοβάμαι μην πληρώσω κ το 94αρι κ τίποτα δεν γίνει..τέλοςπάντων..δεν το ζόρισα στα γραφικά ποτέ με παιχνίδια κ τέτοια μόνο εφαρμογές κ processings ίσως γιαυτό κ να άντεξε 3χρόνια.. το σύνδεσα κ σε εξωτερική κ τίποτα δεν έδειξε..δεν κάνει τίποτα πλέον μόνο τα λαμπάκια ανάβουν, το ον οφ λαμπάκι ανάβει , της μπαταρίας κ το μπλουτουθ. πάει να κάνει ότι ξεκινάει ρίχνει μια στροφή ο δίσκος κ μετά τπτ νεκρική σιγή..αυτό ήταν που με φόβησε.. μήπως έπαθε κ τίποτα άλλο μαζί με την κάρτα, ψοφάνε όλα σιγά σιγά ή είναι η κάρτα που τα νεκρώνει όλα?..δεν μου έχει ξανασυμβεί κ δεν έχω ιδέα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ήρθε ο κούριερ κ το πήρε..άντε να δούμε ελπίζω να μην κάνει πάνω από 2εβδομάδες, γερμανία θα πάει..ελπίζω να μην πάθει τπτ χειρότερο κατά τη μεταφορά..

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...